Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Geia sas!Prin agoraso to PS3 tha ithela na sas rotiso kati:

Iparxei diafora stis tileoraseis HD READY KAI HDTV?

To PS3 tha deixnei kala ta grafika tou stis...koines tileoraseis?

px tin dikia mou: Sony 29',100Hz

euxaristo

 

HD ready λέγονται όλες οι τηλεοράσεις που έχουν ανάλυση 1280x720 και πάνω, καθώς και μια τουλάχιστον είσοδο HDMI. Αποτελεί το μόνο επίσημο διεθνές στάνταρντ.

HDTV λέγονται εκ παραδρομής οι HD Ready τηλεοράσεις. Στην πραγματικότητα HDTV ονομάζεται το αμερικάνικο πρότυπο τηλεοπτικής μετάδοσης σε ποιότητα ΗD.

Υπάρχει και ένα τρίτο όνομα, το λεγόμενο Full HD. Χρησιμοποιήθηκε αρχικά από διάφορες εταιρείες για να καταδείξει τηλεοράσεις που υποστηρίζουν εγγενώς το ανώτατο δυνατό πρότυπο HD σήμερα, το περίφημο 1920x1080p, αλλά καθώς δεν είναι επίσημο στη συνέχεια άρχισαν οι εκπτώσεις και δεν είναι να το λαμβάνει κανείς και πολύ σοβαρά υπόψη του.

 

Όσο για το PS3 δε μια μη HD-ready τηλεόραση: θα έχεις πολύ καλύτερα χρώματα σε σχέση με το PS2, θα έχεις το online, θα έχεις σίγουρα κάπως καλύτερα γραφικά αλλά δεν θα αξιοποιείς ιδιαίτερα τις δυνατότητες του.

Αν δεν καίγεσαι να το πάρεις άμεσα, περιμένοντας λίγο καιρό θα έχουν βγει πολύ περισσότερα και καλύτερα παιχνίδια, ίσως να έχει πέσει και λίγο η τιμή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

xerei kaneis pws kai an vlepei to ps3 exwteriko sklhro?thelei kapoia idieteri rythmisei??i apla den ginete?to psp to exw sundesei alla exwteriko den mporesa akoma...
Link to comment
Share on other sites

xerei kaneis pws kai an vlepei to ps3 exwteriko sklhro?thelei kapoia idieteri rythmisei??i apla den ginete?to psp to exw sundesei alla exwteriko den mporesa akoma...

Λογικά θα τον δει εφόσον είναι FAT32 και όχι NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Οι HDTV που υποστηρίζουν 1080p (1920x1080) αναγράφουν ότι υποστηρίζουν Full HD, ενώ όλες οι υπόλοιπες που αναγράφουν HD Ready είναι ανάλυσης 1366x768 , με λίγα λόγια υποστηρίζουν το 720p και αρκετές και 1080i.

 

Σε διαφορά ποιότητας είναι ανώτερο το 1080p από το 1080i, αλλά χρειάζονται ανάλογα παιχνίδια (Virtua Tennis 3 πχ) και μία 1080p ΗDTV.

 

Βεβαίως μπορείς και να το συνδέσεις, αλλά πρέπει να έχεις κάποιο παλιό CRT μοντέλο 19"+ ή μία Apple 23" TFT για να απολαύσεις τα 1080p, καθώς τα normal TFT monitors δεν μπορούν να φτάσουν τόσο υψηλές αναλύσεις (1920x1080).

 

Όλα σχεδόν τα σημερινά monitor υποστηρίζουν τα 720p καθώς η μέγιστη ανάλυσή τους φτάνει τα 1280x1024 και απεικονίζει το σήμα από το PS3 με μαύρες μπάρες πάνω-κάτω.

δηλαδη αν παρω μια καινουρια tft 20" h k wide tft 20" δε θα εχω αναλυση 1080p αν συνδεσω ps3;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υποστηρίζει ανάλυση 1920x1080 όπως προανέφερα.Η μόνη οθόνη που γνωρίζω να υποστηρίζει τόσο υψηλή ανάλυση είναι η 23" TFT της Apple και κοστίζει γύρω στις €3000 (για TFT monitor υπενθυμίζω,οι CRT πάνε και παραπάνω σε αναλύσεις και ταυτόχρονα είναι πολύ φθηνές πλέον)

 

Για να σου γίνουν κατανοήτα όλα τα παραπάνω εάν σε μπέρδεψα,να σου πω ότι τα TFT monitor φτάνουν μέχρι κάποια μέγιστη ανάλυση και η ανάλυση αυξάνεται όσο ανεβαίνουν και οι ίντσες.Δεν είναι σαν τις παλιές καλές CRT που και μία φτηνή 17" μπορούσε να σηκώσει και την "υπερβολική"-για το μέγεθός της- ανάλυση 1600x1200 και μάλιστα μερικές ακριβές 17" φτάναν νομίζω και 1080p, αλλά με το χείριστο refresh rate.Στην πράξη όμως σηκώναν ποικίλες αναλύσεις με αξιοπρέπεια,ενώ σε πλήρη αντίθεση οι σημερινές TFT δείχνουν πολύ χάλια ποιότητα εικόνας σε διαφορετική ανάλυση από την προτεινόμενη του κατασκευαστή.Ακόμα και μικρότερη ανάλυση να βάλεις η ποιότητα πέφτει.

Εν ολίγις η ανάλυση και τα Hz σε κάθε TFT monitor είναι fixed, ανάλογα με τα τις ίντσες που προανέφερα αλλά για να φτάσεις το Full HD(1080p) θέλει να δώσεις αρκετά χρήματα.

 

Εν κατακλείδι, βολέψου με τα 720p ή πάρε την φθηνότερη Full HD Sony Bravia.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

e3wteriko skliro??? pws?? me usb thira ???

 

Αν συνδεσεις απλα τον δισκο σε καποια απο τις USB θυρες της συσκευης και περιμενεις μερικα δευτερολεπτα θα τον αναγνωρισει και θα σου δειξει κανονικα τα περιεχομενα του .

 

Απαραιτητη προυποθεση οπως ειπε και ο φιλτατος Eye ( :p ) ειναι ο δισκος να ειναι φορμαρισμενος σε Fat32 και οχι NTFS .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υποστηρίζει ανάλυση 1920x1080 όπως προανέφερα.Η μόνη οθόνη που γνωρίζω να υποστηρίζει τόσο υψηλή ανάλυση είναι η 23" TFT της Apple και κοστίζει γύρω στις €3000 (για TFT monitor υπενθυμίζω,οι CRT πάνε και παραπάνω σε αναλύσεις και ταυτόχρονα είναι πολύ φθηνές πλέον)

 

Για να σου γίνουν κατανοήτα όλα τα παραπάνω εάν σε μπέρδεψα,να σου πω ότι τα TFT monitor φτάνουν μέχρι κάποια μέγιστη ανάλυση και η ανάλυση αυξάνεται όσο ανεβαίνουν και οι ίντσες.Δεν είναι σαν τις παλιές καλές CRT που και μία φτηνή 17" μπορούσε να σηκώσει και την "υπερβολική"-για το μέγεθός της- ανάλυση 1600x1200 και μάλιστα μερικές ακριβές 17" φτάναν νομίζω και 1080p, αλλά με το χείριστο refresh rate.Στην πράξη όμως σηκώναν ποικίλες αναλύσεις με αξιοπρέπεια,ενώ σε πλήρη αντίθεση οι σημερινές TFT δείχνουν πολύ χάλια ποιότητα εικόνας σε διαφορετική ανάλυση από την προτεινόμενη του κατασκευαστή.Ακόμα και μικρότερη ανάλυση να βάλεις η ποιότητα πέφτει.

Εν ολίγις η ανάλυση και τα Hz σε κάθε TFT monitor είναι fixed, ανάλογα με τα τις ίντσες που προανέφερα αλλά για να φτάσεις το Full HD(1080p) θέλει να δώσεις αρκετά χρήματα.

 

Εν κατακλείδι, βολέψου με τα 720p ή πάρε την φθηνότερη Full HD Sony Bravia.

 

καλημερα σκοπος ηταν να συνδεα το ps3 ( αν το παρω σε μερικους μηνες) σ καινουρια tft 19'' που εχω σκοπο να παρω γ το pc moυ ωστε να εχω 1080p αναλυση. τωρα ν αλλαχουμε τηλεοραση to σαλονι λιγο δυσκολο μ φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σκοπος ηταν να συνδεα το ps3 ( αν το παρω σε μερικους μηνες) σ καινουρια tft 19'' που εχω σκοπο να παρω γ το pc moυ ωστε να εχω 1080p αναλυση. τωρα ν αλλαχουμε τηλεοραση to σαλονι λιγο δυσκολο μ φαινεται.

 

Καλημέρα.Τότε απλά το ξεχνάς το 1080p γιατί οι 19αρες φτάνουν μέχρι 1280x1024,δηλαδή σε καλύπτει για 720p.Mια χαρά είναι πάλι, απλά δεν θα μου καθόταν καλά να βλέπω bluray στην "μισή" ανάλυση από ότι θα μπορούσα

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

sosta .. den leei! ala kai ta 720p den einai asxima... gia games only!! :) ala kai paly pos na tin sindesis sto ps3???? me ti kalodio ? den yparxei kalodio vga gia to ps3 gia na sindethis me othoni tou pc... to xb0x360 exei vga cable kai mporo kai to sindeo kai stin LG mou thn Flatron Slim 17''/43cm Lcd monitor to ps3 pos tha to sindesis?? ektos an exei vgei kalodio vga ala apo oti exo dei den exei vgei...h ektos an yparxoun lcd gia pc me thira hdmi allo ayto... :)
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sosta .. den leei! ala kai ta 720p den einai asxima... gia games only!! :) ala kai paly pos na tin sindesis sto ps3???? me ti kalodio ? den yparxei kalodio vga gia to ps3 gia na sindethis me othoni tou pc... to xb0x360 exei vga cable kai mporo kai to sindeo kai stin LG mou thn Flatron Slim 17''/43cm Lcd monitor to ps3 pos tha to sindesis?? ektos an exei vgei kalodio vga ala apo oti exo dei den exei vgei...

καλα καλωδιο θα χει βγει εξαλλου αν το παρω σε 5μηνες απο σημερα.αν παρω tv ποσες ιντσες ειναι η μικροτερη που υποστηριζει 1080p;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και σίγουρο αυτό....Θα είχε ανακοινωθεί κάτι τέτοιο.

 

Πάντως από ότι έχω διαβάσει η λύση του HDMI->DVI adaptor παίζει μόνο με HDCP-Compliant DVI θύρες....οπότε στις τρέχουσες οθόνες υπολογιστών δεν δουλεύει.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

καλα καλωδιο θα χει βγει εξαλλου αν το παρω σε 5μηνες απο σημερα.αν παρω tv ποσες ιντσες ειναι η μικροτερη που υποστηριζει 1080p;;;

 

Αυτή τη στιγμή η μικρότερες 1080p τηλεοράσεις είναι στις 37'', έχει ανακοινωθεί και μια 32'' από τη Sharp αλλά δεν πρέπει να έχει βγει. Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί και τόσο, η διαφορά υπέρ του 1080p φαίνεται μόνο σε τηλεοράσεις άνω των 50'' ή προβολείς - και αυτό πιο πολύ ισχύει για τις ταινίες γιατί σχεδόν όλα τα παιχνίδια είναι 720p.

 

Με οθόνες υπολογιστών προσωπικά δε βλέπω φως.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η μικρότερες 1080p τηλεοράσεις είναι στις 37'', έχει ανακοινωθεί και μια 32'' από τη Sharp αλλά δεν πρέπει να έχει βγει. Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί και τόσο, η διαφορά υπέρ του 1080p φαίνεται μόνο σε τηλεοράσεις άνω των 50'' ή προβολείς - και αυτό πιο πολύ ισχύει για τις ταινίες γιατί σχεδόν όλα τα παιχνίδια είναι 720p.

 

Με οθόνες υπολογιστών προσωπικά δε βλέπω φως.

γιατι παιρνω μια 19 αρα κ εχω αναλυση 720p k ειμαι μια χαρα. σωστα;
Link to comment
Share on other sites

γιατι παιρνω μια 19 αρα κ εχω αναλυση 720p k ειμαι μια χαρα. σωστα;

 

Μια χαρά θα είσαι αλλά έχε υπόψη σου ότι στις 19'' το "wow factor" θα είναι μικρό. Όσο μεγαλύτερη είναι η οθόνη της TV τόσο πιο πολύ θα εντυπωσιαστείς. Δε λέω να ξεπαραδιαστείς να πάρεις τηλεόραση αλλά αφού θα περιμένεις 5 μήνες όπως έχεις πει, προτείνω να δεις τότε ποια είναι η μεγαλύτερη σε ίντσες επώνυμη HD Ready TV εντός του προϋπολογισμού σου και να την πάρεις. Σε σχέση με τις 19'', η εμπειρία σε μια 26άρα ας πούμε θα είναι ασύγκριτα καλύτερη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι αλλά έχε υπόψη σου ότι στις 19'' το "wow factor" θα είναι μικρό. Όσο μεγαλύτερη είναι η οθόνη της TV τόσο πιο πολύ θα εντυπωσιαστείς. Δε λέω να ξεπαραδιαστείς να πάρεις τηλεόραση αλλά αφού θα περιμένεις 5 μήνες όπως έχεις πει, προτείνω να δεις τότε ποια είναι η μεγαλύτερη σε ίντσες επώνυμη HD Ready TV εντός του προϋπολογισμού σου και να την πάρεις. Σε σχέση με τις 19'', η εμπειρία σε μια 26άρα ας πούμε θα είναι ασύγκριτα καλύτερη.

δε καταλαβες οταν εννοω 19αρα εννοω monitor για το pc. τηλεοραση ειναι νωρις ακομη γ να αλλαξουμε

στο μονιτορ θα συνδεσω το ps3 που μπορει να ειναι κ 20 wide δ εχω αποφασισει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

makari na vgei kana kalodiaki na to sindeeis me to pc monitor crt h tft oti einai telos padon!! opos vgalane kai sto x-box360 ala pisteyo na vgaloune sigoura!! apla akoma noris.tha perno to ps3 sto ek3oxiko kai tha to sindeo stin 19ara tft apo to tpt kalh fasi pisteyo nanai, apla d tha exeis ta 1080p tha pezoume me 720p!!!
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβες οταν εννοω 19αρα εννοω monitor για το pc. τηλεοραση ειναι νωρις ακομη γ να αλλαξουμε

στο μονιτορ θα συνδεσω το ps3 που μπορει να ειναι κ 20 wide δ εχω αποφασισει ακομη.

 

Εσύ δεν κατάλαβες: πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη με οθόνη PC, ξαναδιάβασε το post του shodangr.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και σίγουρο αυτό....Θα είχε ανακοινωθεί κάτι τέτοιο.

 

Πάντως από ότι έχω διαβάσει η λύση του HDMI->DVI adaptor παίζει μόνο με HDCP-Compliant DVI θύρες....οπότε στις τρέχουσες οθόνες υπολογιστών δεν δουλεύει.

τι σημαινει αυτο;;; dvi θυρα εχουν οι οθονες.

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο;;; dvi θυρα εχουν οι οθονες.

 

Σημαίνει ότι αν είναι απλή η DVI δεν θα πάρεις καθόλου εικόνα. Πληροφορίες για την προστασία HDCP εδώ.

 

Ρίχνοντας μια ματιά στο Πλαίσιο δεν είδα καμία HDCP-compliant 17''-19''. Mόνο μια 24άρα LG που κάνει σχεδόν 1000 € και κάτι ακόμα ακριβότερες EIZO που είχαν HDMI.

Δεν ξέρω αν λόγω Vista οι οθόνες των υπολογιστών θα αρχίσουν να ενσωματώνουν την τεχνολογία ευρύτερα αλλά αυτή τη στιγμή βλέπεις πως είναι τα πράγματα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία ρε παιδιά, παίρνετε κονσόλα για να τη συνδέσετε με monitοr?? What's the point in that? ΌΤΙ αλχημεία και να κάνετε, οι κονσόλες δεν είναι φτιαγμένες για να δουλεύουν με monitor υπολογιστών και εδώ που τα λέμε δεν βρίσκω κανένα μα κανένα λόγο για να προσπαθήσει κάποιος να το πετύχει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

και εδώ που τα λέμε δεν βρίσκω κανένα μα κανένα λόγο για να προσπαθήσει κάποιος να το πετύχει.

 

Δεν έχεις δίκιο. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να το κάνει κανείς.

 

Είσαι φοιτητής, δεν έχεις τηλεόραση (έχω tuner στο PC) και πολύ απλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλιώς την κονσόλα.

 

Έχεις περιορισμένο χώρο και με βολεύει στο σημείο που κάθεσαι για το PC να έχεις και την κονσόλα.

 

Έχεις μια πολύ καλή οθόνη και είναι κρίμα να μην την αξιοποιήσεις.

 

Πρακτικά μπορείς να πας την κονσόλα οπουδήποτε, στο σπίτι κάθε γνωστού σου. τηλεόραση μπορεί να μην έχει στο δωμάτιό του, υπολογιστή όμως άρα και οθόνη, θα έχει.

 

Εγώ πάντως ΔΕΝ θα το έκανα :p , ειδικά για το PS3...

 

όχι όμως ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ για μια κονσόλα σαν το PS3 μιλάω. Εννοείται πως ίσως να είναι βολικό σε μια κονσόλα όπως το PS2 ή το πρώτο Xbox

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

Re paidia den eimai sigouros, exw mia philips 23" pou einai hd ready me sundesi Dvi. To logiko den einai na upostirizei hdcp; tha exw kanonika 720p?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ για μια κονσόλα σαν το PS3 μιλάω. Εννοείται πως ίσως να είναι βολικό σε μια κονσόλα όπως το PS2 ή το πρώτο Xbox

 

Γιατι οχι δλδ; Αν εχεις καποια 24αρα widescreen με 1920*1200 pixels σιγουρα ενα PS3 ή 360 θα ειναι πολυ καλο. Και δεν θα βλεπεις την 24αρα απο τα δυο μετρα αρα... Και σιγουρα δεν θα βαλεις ουτε το PS2 ή το Xbox επειδη θα ειναι χαλια (480i βλεπεις και σε μερικες περιπτωσεις 480p αρα δεν λεει εκει)...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...