Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κανει :)

Καλοριζικος και καλοπαιχτο

 

Ευχαριστω πολυ φιλαρακι μου! Τωρα που σε βρηκα, τι ειναι η αλλαγη παστας; ποτε χρειαζεται; ξερω οτι το ιδιο κανουμε και στα laptops. Ειναι για τις θερμοκρασιες;

Αν του βαλω ενα cooler που εχω για το λαπτοπ θα βοηθαει καθολου;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλαρακι μου! Τωρα που σε βρηκα, τι ειναι η αλλαγη παστας; ποτε χρειαζεται; ξερω οτι το ιδιο κανουμε και στα laptops. Ειναι για τις θερμοκρασιες;

Αν του βαλω ενα cooler που εχω για το λαπτοπ θα βοηθαει καθολου;;

Μεγαλη ιστορια ανοιξες

Μπορει να διαβασεις πολλα και διαφορα αλλα οτι θα σου πω ειναι πληρως αξιοπιστα χωρις να χρειαζεται να τα διπλοτσεκαρεις.

1. Οι φατ κονσολες (κυριως οι πρωτες 60αρες με τα 4 usb ports) συνηθιζουν να ανεβαζουν θερμοκρασιες. Στις μεταγενεστερες ΦΑΤ (80-160 GB) συμβαινει το ιδιο αλλα σε μικροτερο βαθμο. Αποτελεσμα της αυξησης θερμοκρασιας ειναι η αυξηση θερμοκρασιας σε CPU + RSX (GPU) οποτε οι κολλησεις της μητρικης γυρω απο την CPU και GPU χαλανε λογω συστολης διαστολης. Οταν χαλασει το hardware βγαινει το λεγομενο YLOD (yellow light of death) και εκει η κονσολα τα κακαρωνει (ψαξε βιντεακια στο youtube να δεις ακριβως τι ειναι). Επομενως το YLOD υποδηλωνει hardware fault (συνηθως κατα 90% λογω μητρικης)

 

2. Οι επεξεργαστες στο PS3 (CPU + GPU) οταν το ανοιξεις ξεκινανε να δουλευουν απο 35-40 βαθμους Κελσιου. Σε καινουρια ΠΣ3 δουλευουν σε βαρυ παιχνιδι (GOW3, Last Of US) στους 70-72. Σε πιο απλα παιχνιδια (PES, FIFA) στους 62-68 βαθμους

Στα φατ μπορει να πιασουν >75. Το threshold ειναι οι 80 βαθμοι. Εκει περα το ΠΣ3 μπορει να σβησει αμα χτυπησει 80αρι. Αμα σβησει και δεν το ανοιξεις ισως το σωσεις. Οι περισσοτεροι οταν σβηνει το ξανανοιγουν οποτε πιανει 80 σε μισο λεπτο μεσα ξανα και εκει βγαζει YLOD.

 

Η αλλαγη παστας λοιπον ανα τακτα χρονικα διαστηματα (2 χρονια στα σλιμ και ενα χρόνο στα ΦΑΤ) θεωρω πως ειναι επιβεβλημενη, μαζι με καθαρισμο του ΠΣ3 απο σκονες κλπ που πιανουν γυρω απο τον ανεμιστηρα.

 

Εσυ ομως δε μπορεις να παρακολουθεις τις θερμοκρασιες που πιανει η κονσολα. Αυτο γινεται να τις βλεπεις real time μονο αν ειναι jailbroken (υπαρχει ειδικο προγραμμα γι αυτο) οπως επισης και να παρεμβαινεις στη λειτουργια του ανεμιστηρα και να τον κανεις να λειτουργει με περισσοτερες στροφες οποτε ψυχεται καλυτερα ο επεξεργαστης και η RSX. Με αυτο το τροπο πεφτουν οι θερμοκρασιες και 10-15 βαθμους. Δηλαδη εκει που το Last of Us παιζει στους 72-73 βαθμους κανονικα μπορει να παιξει στους 65 (εγω τοσο παιζω περιπου)

 

Tα coolers και οι βασεις δεν κανουν τιποτα για προστασια (μηδαμινα πραγματα). Σε μη jailbroken κονσολες αξιοπιστος τροπος cooling ειναι να κανεις τον ανεμιστηρα να λειτουργει σε υψηλοτερες στροφες με εξωτερικο ποτενσιομετρο (μοντα) που παρεμβαινει μεταξυ της ενωσης του ανεμιστηρα με τη μητρικη

http://www.ebay.co.uk/itm/Playstation-3-PS3-Switchable-Fan-Mod-Speed-Controller-help-avoid-YLOD/200717470111

Σε jailbroken κονσολες αρκει ενα προγραμμα.

Αυτοι οι 2 τροποι ειναι οι καλυτερες προστασιες.

Για περισσοτερα διαβασε εδω

http://www.insomnia.gr/topic/472953-playstation-3-jailbroken-multiman-temperature-thread/?hl=%20jailbroken

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου φιλε και νομιζω οτι θα βοηθησουν πολλους χρηστες με ολων των ειδων τα ps3!

Που κανουν αλλαγη παστας και καθαρισμο; επισης μιλαμε για ακριβη διαδικασια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρησιμο post όντως!

 

Εγώ έχω σχεδόν δύο χρονια ένα slim 160gb... Οπότε καλό θα ήταν να προγραμματισω ένα καθαρισμό και αλλαγή θερμοαγωγιμης πάστας.

 

Πω... Ποιος τα κανει τώρα αυτα :ρ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

2. Οι επεξεργαστες στο PS3 (CPU + GPU) οταν το ανοιξεις ξεκινανε να δουλευουν απο 35-40 βαθμους Κελσιου. Σε καινουρια ΠΣ3 δουλευουν σε βαρυ παιχνιδι (GOW3, Last Of US) στους 70-72. Σε πιο απλα παιχνιδια (PES, FIFA) στους 62-68 βαθμους

Στα φατ μπορει να πιασουν >75. Το threshold ειναι οι 80 βαθμοι. Εκει περα το ΠΣ3 μπορει να σβησει αμα χτυπησει 80αρι. Αμα σβησει και δεν το ανοιξεις ισως το σωσεις. Οι περισσοτεροι οταν σβηνει το ξανανοιγουν οποτε πιανει 80 σε μισο λεπτο μεσα ξανα και εκει βγαζει YLOD.

 

Στα περισσότερα συμφωνώ, σωστά τα λες, αλλά εδώ νομίζω ότι έχεις άδικο .. Αν σου κλείσει το laptop από θερμοκρασία ας πούμε, δεν πρέπει να το αφήσεις κλειστό, γιατί προφανώς δεν λειτουργεί το ανεμιστηράκι .. Θα πρέπει να το ανοίξεις πάλι, να αφήσεις το σύστημα ψύξης να κάνει την δουλειά του και να κρυώσει πιο γρήγορα ..

 

Όταν παίζεις ένα απαιτητικό παιχνίδι στο PS3, κάποιο που δηλαδή ανεβάζει την θερμοκρασία, θα πρέπει μετά να το αφήσεις στο μενού κανένα τεταρτάκι για να κρυώσει πιο γρήγορα, ειδάλλως κινδυνεύεις με YLOD ... Το ίδιο αν σου κλείσει, θα πρέπει να το ξανανοίξεις για να κρυώσει πολύ πιο γρήγορα ... Για αυτό είμαι αρκετά σίγουρος πως έτσι πρέπει να γίνεται ...

 

Κάτι ακόμα που ήθελα να αναφέρω, τα PS3 έχουν ένα σύστημα που διώχνουν την σκόνη με το ανεμιστηράκι ... Για να το ενεργοποιήσεις θα πρέπει να πατήσεις κάποιες φορές και να κρατήσεις το κουμπί Power για κάποια δεπτερόλεπτα, δεν ξέρω τον ακριβή τρόπο ενεργοποίησης .. Όταν το ενεργοποιήσεις όμως, τα ανεμιστηράκια θα δουλέψουν τόσο γρήγορα που θα αποβάλλουν όλη την σκόνη από μέσα ... Αν κάποιος γνωρίζει πως, ας με διορθώσει/προσθέσει τον τρόπο ...

 

Προσωπικά στο superslim που έχω δεν πρόκειται να παρατηρήσω πρόβλημα θερμοκρασίας, ο αέρας που βγάζει από πίσω είναι τόσο δυνατός που καλύπτει πολλές φορές και τον ήχο των παιχνιδιών ...

 

Υ.Γ. Τα κακά του να έχεις χρονισμούς 3,2GHz μέσα σε ένα μικρό κουτί ... Φοβεροί εντζινίρς της Sony ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα συμφωνώ, σωστά τα λες, αλλά εδώ νομίζω ότι έχεις άδικο .. Αν σου κλείσει το laptop από θερμοκρασία ας πούμε, δεν πρέπει να το αφήσεις κλειστό, γιατί προφανώς δεν λειτουργεί το ανεμιστηράκι .. Θα πρέπει να το ανοίξεις πάλι, να αφήσεις το σύστημα ψύξης να κάνει την δουλειά του και να κρυώσει πιο γρήγορα ..

Όταν παίζεις ένα απαιτητικό παιχνίδι στο PS3, κάποιο που δηλαδή ανεβάζει την θερμοκρασία, θα πρέπει μετά να το αφήσεις στο μενού κανένα τεταρτάκι για να κρυώσει πιο γρήγορα, ειδάλλως κινδυνεύεις με YLOD ... Το ίδιο αν σου κλείσει, θα πρέπει να το ξανανοίξεις για να κρυώσει πολύ πιο γρήγορα ... Για αυτό είμαι αρκετά σίγουρος πως έτσι πρέπει να γίνεται ...

Αυτο που λες ισχυει κατα το ημισυ οσον αφορα το ΠΣ3. Δηλαδη αν παιζεις απαιτητικο παιχνιδι πρεπει να το αφηνεις να κρυωνει λιγο κανα 10 λεπτο (οχι παραπανω) και μετα να το σβηνεις. Αυτο ομως ισχυει για τα ΠΣ3 που λειτουργουν καλα ακομη. εδω να κανω μια παρενθεση και να πω πως σε idle λειτουργια το ΠΣ3 πιανει 72-73 βαθμους (μετρημενο μεσα απο τον Μουλτιμαν στο δεκαλεπτο). Αρα δεν ειναι και παλι απολυτως safe αυτο. Εχω μετρησει οτι μετα απο PES η θερμοκρασια ειναι 66 βαθμοι. Βγαινω απο το PES το αφηνω idle στο ΧΜΒ και η θερμοκρασια παει 70-71. Παραδοξο μεν αλλα ισχυει. Γι αυτο και ενα τεστ που κανουμε σε jailbroken PS3 ειναι να αφηνουμε τον Multiman idle για 10 λεπτα. Αν πιασει 75 βαθμους σημαινει πως θελει αλλαγη παστας. Μεχρι 72 βαθμοι στο idle θεωρειται safe.

Οσον αφορα το YLOD ειναι αλλη ιστορια με το πισι καθοτι το προβλημα δεν ειναι στον ανεμιστηρα η στην CPU αλλα στη μητρικη (στα solderings οπως προειπα). Και να το ανοιξεις δε θα δεις τον ανεμιστηρα να λειτουργει με περισσοτερες στροφες απ οτι πριν. Αντε να ανεβει 1-2 σκαλες. Ποτε ομως full load. επομενως αν το ανοιξεις θα ζεσταθει περισσοτερο και τοτε το εχασες το κορμι πατριωτη :)

ξερω δυο περιπτωσεις που σωθηκαν επειδη δεν ξανανοιξαν το PS3 μολις εσβησε λογω θερμοκρασιας. Αλλαξαν παστα ο ενας το χακαρε (jailbreak) ο αλλος του εβαλε ποτενσιομετρο και το σωσανε. Ειναι διαφορετικη η αρχιτεκτονικη στο πισι και αλλη στο ΠΣ3.

Επισης μη παρασυρεστε αν σας πει καποιος οτι φτιαχνει το YLOD με πιστολακια και reflow. Θα φτιαξει προσωρινα αλλα μετα απο 1-2-3 μηνες θα ξαναβγαλει YLOD. Ο κανονας ειναι once YLOD always YLOD. Ο μονος τροπος να φτιαχτει ειναι το λεγομενο reballing το οποιο λιγοι κατεχουν και αφορα πληρη αλλαγη των κολλησεων της μητρικης με αλλες κολλησεις μολυβδου. Υπαρχει και ειδικο μηχανημα που το κανει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι ακόμα που ήθελα να αναφέρω, τα PS3 έχουν ένα σύστημα που διώχνουν την σκόνη με το ανεμιστηράκι ... Για να το ενεργοποιήσεις θα πρέπει να πατήσεις κάποιες φορές και να κρατήσεις το κουμπί Power για κάποια δεπτερόλεπτα, δεν ξέρω τον ακριβή τρόπο ενεργοποίησης .. Όταν το ενεργοποιήσεις όμως, τα ανεμιστηράκια θα δουλέψουν τόσο γρήγορα που θα αποβάλλουν όλη την σκόνη από μέσα ... Αν κάποιος γνωρίζει πως, ας με διορθώσει/προσθέσει τον τρόπο ...

Αυτο που λες ισχυει παλι κατα το ημισυ :)

Ειναι το λεγομενο fan test. Βγαζεις το καλωδιο τροφοδοσιας πισω απο το ΠΣ3. Κρατας πατημενο το eject button και ταυτοχρονα συνδεεις το καλωδιο ξανα ενω ειναι στη πριζα. Τοτε θα αρχιζει να λειτουργει ο ανεμιστηρας σε full στροφες (κανει σαν vacuum cleaner)

Πολυ σωστα αναφερεις οτι διωχνει τις σκονες αλλα...................

απο που τις διωχνει;;; Σκεψου λογικα. Διωχνει αυτες που ειναι πανω στον ανεμιστηρα και τις κοντινες περιοχες και τις στελνει να φραξουνε τις τρυπες αεραγωγων πισω ειδικα, μικρων εξοδων, εσοχων, κατω απο το BR Drive, μεσα/πανω στην μητρικη κλπ. Επομενως περισσοτερο κακο κανει παρα καλο. Μην το δοκιμασετε με κλειστο το PS3.

Αν θες να κανεις fan test το κανεις αφου βγαλεις τα καπακια, αποσυνδεσεις BR Drive κλπ. Επομενως ειναι δωρο αδωρο γιατι την ιδια και καλυτερη δουλεια κανεις με ενα καλο φυσητηρι αν το ανοιξεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου φιλε και νομιζω οτι θα βοηθησουν πολλους χρηστες με ολων των ειδων τα ps3!

Που κανουν αλλαγη παστας και καθαρισμο; επισης μιλαμε για ακριβη διαδικασια;

Κανα 20αρικο εχει απο ατομα που ξερουν και το κανουν. Υπαρχουν και μαγαζια που διαφημιζουν οτι το κανουν σαφως πιο ακριβα αλλα εγω δεν εχω ακουσει/διαπιστωσει καλη δουλεια.

Και συ μπορεις να το κανεις αν δεις βιντεακια στο youtube και ασχοληθεις προσεκτικα ομως. Προτεινομενη παστα Arctic Silver Ceramique λογω του οτι ειναι μη αγωγιμη και αν πεσει πανω στη μητρικη δεν υπαρχει θεμα βραχυκυκλωματος. Κραταει ανετα 2 χρονια.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

@matzos

 

Πολύ καλό το τελευταίο post, σε βρίσκω κατατοπιστικότατο !!!

Μια τελευταία ερώτηση όμως, η θερμοκρασία των 72 βαθμών, γνωρίζεις αν ισχύει και για τα Slim & τα Superslim ???

Γιατί μου φαίνεται παράλογο να μου πλασάρουν πως υπάρχουν μέσα ανανεωμένα chip με μικρότερους κύκλους αν είναι να εμφανίζουν τα ίδια προβλήματα σε θερμική συμπεριφορά ... Εντάξει, τα Phat πάνω κάτω ήξερα ότι είναι ψιλοκατάρα/φουρνάκια, αλλά και τα νεότερα μοντέλα τα ίδια χάλια ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ναι ισχυει και για τα σλιμ αυτο που λεω για idle. Εννοω οτι υπαρχουν σλιμ που και αυτα ανεβαζουν θερμοκρασιες. Μη νομιζεις οτι αυτα ειναι αγια.

Ειδικα τα πρωτα σλιμ (120αρια της σειρας 2004) ειχαν τα θεματακια τους (εχουν τα μεγαλυτερα failure rates απο ολα τα σλιμ αλλα σαφως μικροτερο failure rate απο ολα τα φατ). Και αυτο πιστευω λογω RSX (65nm εναντι 40nm των μεταγενεστερων σλιμ) σε συνδυασμο με μεγαλυτερη καταναλωση 100W σε idle εναντι 80W idle σε μεταγενεστερα σλιμ.

Δες αυτον τον πινακα με τα specs CPU - RSX - Watt

http://www.ps3devwiki.com/ps3/SKU_Models

Αυτες οι κονσολες που βγαζουν YLOD σε μεγαλο βαθμο ειναι οι πρωτες ΦΑΤ ( CECHC εως CECHG) που εχουν 90nm RSX και υψηλη καταναλωση. Φυσικα δε λεω οτι ολες ψοφανε καθως υπαρχουν ακομη πολλες που λειτουργουν αψογα. Ο ενας γνωστος με το ποτενσιομετρο που σου λεγα πιο πανω εχει την 60αρα CECHC (αυτη με το backwards compatibility που παιζει PS2 και θεωρειται συλλεκτικη απο πολλους).

Οπως επισης υπαρχουν και Slim 2504 που εχουν βγαλει YLOD. Δεν ειναι κανονας οτι γραφω αλλα αναφερω τι συμβαινει τις περισσοτερες φορες.

http://www.ps4forums.gr/vb/poll.php?pollid=178&do=showresults

Δες εκει εχει ενα poll αν πατησεις view results.

Σε νεα σλιμ 3000 και σε σουπερσλιμ δεν εχω δει να αναφερεται κατι αλλα μη ξεχνας οτι ειναι 2 χρονια στην αγορα και τα προβληματα βγαινουν μετα τα 2-3 χρονια. Αρα θα εχουμε δειγματα σε ενα χρονο περιπου. Το θεωρω παντως πολυ απιθανο (ποτε μη λες ποτε) να βγαλουν θεμα υπερθερμανσης με τοσο μικρη καταναλωση που εχουν.

Οι μετρησεις με τον Μουλτιμαν ειναι αξιοπιστες οπως και αυτο το τεστ με την θερμοκρασια που βλεπουμε μεσα απο εκει.

Φυσικα και ολα αυτα δε θα τα βρεις γραμμενα πουθενα για να εχεις κι αλλες "αποδειξεις" αλλα ειναι παρατηρησεις δικες μου και γνωστων που κανουν downgrade και τα εχουμε διπλο-τριπλοτσεκαρει με παιδια που ειχαν θεμα. Βεβαια σε αυτο επιβεβαιωνομαι κατα καποιο τροπο αν δεις τον πινακα με τα failure rates στα διαφορα μοντελα σε συνδυασμο με την καταναλωση και την αρχιτεκτονικη της CPU/RSX.

Οπως αν δεις και το Multiman temperature thread που παρεθεσα σε αλλο ποστ πιο πανω.

 

Οσον αφορα τους 72 βαθμους σε σλιμ εχουν παρατηρηθει και τετοια αλλα γενικα ειναι πιο safe (το προβλημα ξεκιναει απο 75 και πανω). Αλλαζεις παστα και εισαι οκ. Εγω αλλαξα παστα στους 71 βαθμους μετα απο 3 χρονια. (δεν ειχε ξεραθει ακομη αλλα το εκανα προληπτικα και για δοκιμη) Τωρα παιζω Last Of US στους 66-67 βαθμους.

Αν εχεις σλιμ 4 χρονια και δε το εχεις ανοιξει ποτε λογικο ειναι να ξερενεται η παστα οπως και να εχει μαζεψει τη σκονη της αρκουδας εκει μεσα. Οτι και να το κανεις θα θελει ενα ανοιγμα καθαρισμα τουλαχιστο. Αρα δεν ειναι προβλημα αρχιτεκτονικης/καταναλωσης. Οπως και τα πισι ετσι και τα ΠΣ3 θελουν τη συντηρηση τους. Ειναι λογικο ως ενα σημειο.

Σε σουπερ σλιμ δεν εχω γνωση καθως επειδη δεν υπαρχει jailbreak εκει δεν υπαρχει δυνατοτητα παρακολουθησης θερμοκρασιας. Super Slim με ODE δεν εχω δει ασχοληθει για να ξερω τι παιζει απο θερμοκρασιες. Γενικα ομως τα θεωρω πολυ πιο safe και απο τα σλιμ. Αν συμβει κατι εκει θα ειναι λογω γενικοτερου hardware failure και οχι λαθους αρχιτεκτονικης/καταναλωσης.

PS. Δεν τα γραφω για να ευλογησω τα γενια μου αλλα για να δωσω οσο το δυνατο πιο κατατοπιστικες πληροφοριες ωστε να προληφθουν θεματα υπερθερμανσης γιατι οπως και να εχει 2-3 κατοσταρικα που εχουμε δωσει δεν ειναι κ λιγα.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

φιλε matzos απλα τελειος....απολυτα κατατοπιστικος

μια ερωτηση μονο......ξερεις ποσο θα μου κοστισει το ode συν η εγκατασταση απο ειδικο;;;

Link to comment
Share on other sites

φιλε matzos απλα τελειος....απολυτα κατατοπιστικος

μια ερωτηση μονο......ξερεις ποσο θα μου κοστισει το ode συν η εγκατασταση απο ειδικο;;;

απ οσο εχω διαβασει η αγορα του ODE μονο απο εξωτερικο εχει 60-80 ευρω

Βαλε και κανα 20αρικο στη καλυτερη η εγκατασταση και οι κολλησεις υπολογιζε 80-100

προσωπικη γνωμη τωρα: Δεν αξιζει να δωσεις κατ εμε τοσα αυτη τη στιγμη πλεον εν ετει 2014.

Δωσε ενα 30αρι να αγορασεις το PSN Plus που δινει 50 τιτλους τον χρονο. Και οτι θες πλεον το βρισκεις μεταχειρισμενο με 5-15 ευρω απο παλιους τιτλους. Και εχεις και το official να μπαινεις Online οποτε θες. Κατ εμε ο μονος λογος πλεον για να εχεις jailbreak ειναι το control fan utility και η παρακολουθηση θερμοκρασιων. Σε ενα χρονο μονο τα μεγαλα franchises θα συνεχισουν να βγαινουν στο ΠΣ3.

Υποψην πως αμα το χακαρεις θα χρειαστεις και σκληρο δισκο να τρεχεις τα παιχνιδια. Για μενα πιο καλα να δωσεις 40 ευρω να βαλεις πανω εναν 500αρη δισκο και καθαρισες ετσι.

Εναλλακτικη λυση αν θες cfw(jailbreak): Σκοτωνεις το σουπερσλιμ 120 ευρω (το 12αρι). Βαζεις τα αλλα 80 που θα δωσεις για το ODE. Και παιρνεις ενα μεταχειρισμενο Σλιμ 320αρι (CECH2504Β) ετοιμο με cfw (η το κανεις downgrade αν το βρεις πιο φθηνα μη σπασμενο) και καθαρισες.

Τα ODE δεν εχουν ολες τις δυνατοτητες που εχει ενα PS3 με cfw. (Ας πουμε δεν υπαρχει απ οσο ξερω control fan utility - το προγραμμα που ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα για ODE, ουτε emulators, και διαφορα αλλα κολπακια)

Link to comment
Share on other sites

απ οσο εχω διαβασει η αγορα του ODE μονο απο εξωτερικο εχει 60-80 ευρω

Βαλε και κανα 20αρικο στη καλυτερη η εγκατασταση και οι κολλησεις υπολογιζε 80-100

προσωπικη γνωμη τωρα: Δεν αξιζει να δωσεις κατ εμε τοσα αυτη τη στιγμη πλεον εν ετει 2014.

Δωσε ενα 30αρι να αγορασεις το PSN Plus που δινει 50 τιτλους τον χρονο. Και οτι θες πλεον το βρισκεις μεταχειρισμενο με 5-15 ευρω απο παλιους τιτλους. Και εχεις και το official να μπαινεις Online οποτε θες. Κατ εμε ο μονος λογος πλεον για να εχεις jailbreak ειναι το control fan utility και η παρακολουθηση θερμοκρασιων. Σε ενα χρονο μονο τα μεγαλα franchises θα συνεχισουν να βγαινουν στο ΠΣ3.

Υποψην πως αμα το χακαρεις θα χρειαστεις και σκληρο δισκο να τρεχεις τα παιχνιδια. Για μενα πιο καλα να δωσεις 40 ευρω να βαλεις πανω εναν 500αρη δισκο και καθαρισες ετσι.

Εναλλακτικη λυση αν θες cfw(jailbreak): Σκοτωνεις το σουπερσλιμ 120 ευρω (το 12αρι). Βαζεις τα αλλα 80 που θα δωσεις για το ODE. Και παιρνεις ενα μεταχειρισμενο Σλιμ 320αρι (CECH2504Β) ετοιμο με cfw (η το κανεις downgrade αν το βρεις πιο φθηνα μη σπασμενο) και καθαρισες.

Τα ODE δεν εχουν ολες τις δυνατοτητες που εχει ενα PS3 με cfw. (Ας πουμε δεν υπαρχει απ οσο ξερω control fan utility - το προγραμμα που ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα για ODE, ουτε emulators, και διαφορα αλλα κολπακια)

 

Βρε δεν τις παίρνουν αυτές που δεν χακαρονται

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα σκληρο!! Μια χαρα πηγαν ολα! Πολυ ευκολη διαδικασια!

Ευχαριστω πολυ παιδια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Να σας ρωτήσω κάτι. Είμαι ψιλοάσχετος - Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο PS3 και βρίσκω διάφορα στο ebay μεταχειρισμένα σε καλές τιμές από Αγγλία και Ευρώπη γενικά.

1. Θα δουλέψει κανονικά στην Ελλάδα? (σίγουρα θα χρειαστεί αντάπτορα για το ρεύμα.)

2. Για slim μοντέλο λέω 160gb ή 250gb για να μπορώ να το τσιπάρω κ όλας να παίζει παιχνίδια από το σκληρό δίσκο.

3. Τέλος, θα έχω πρόβλημα με το account?

 

Περιμένω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας και στα τρία θέματα! Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 250, με τσιπ δεν έχεις online :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οντως ισχυει αυτο πολυ λεει

το ξεχνας το online

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος αλλά δεν παίζεις τα τελευταία παιχνίδια και ειδικά cod , και πάντα με τον φόβο
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Να σας ρωτήσω κάτι. Είμαι ψιλοάσχετος - Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο PS3 και βρίσκω διάφορα στο ebay μεταχειρισμένα σε καλές τιμές από Αγγλία και Ευρώπη γενικά.

1. Θα δουλέψει κανονικά στην Ελλάδα? (σίγουρα θα χρειαστεί αντάπτορα για το ρεύμα.)

2. Για slim μοντέλο λέω 160gb ή 250gb για να μπορώ να το τσιπάρω κ όλας να παίζει παιχνίδια από το σκληρό δίσκο.

3. Τέλος, θα έχω πρόβλημα με το account?

Περιμένω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας και στα τρία θέματα! Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Δεν χρειαζεται καν να ψαχνεις ebay κλπ. Στις αγγελιες του insomnia βρισκεις ενα σωρο PS3 σε πολυ καλες τιμες για ολα τα γουστα. Ειτε με παρελκομενα (2 Dualshock 3, Παιχνιδια, κλπ) ειτε χωρις. Κατα καιρους παιζουν πολυ καλες ευκαιριες αν παρακολουθεις.

Ποσο κερδος θα εχεις απο το ebay; 10-20-30 ευρω που θα πληρωσεις στα μεταφορικα. Επιπροσθετως δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι το ΠΣ3 που πουλαει ο καθενας και τρεχα γυρευε απο εξωτερικο.

Οσον αφορα τωρα τις ερωτησεις:

1. Ναι θα δουλευει απροβληματιστα δεν υπαρχει θεμα

2. Να παρεις Slim 320GB με CECH2504B κατα προτιμηση. Ειναι τα καλυτερα σλιμ που εχουν βγει ποτε η σειρα 2504 (A=160GB σκληρος, Β=320GB σκληρος)

Αν σε ενδιαφερει το cfw να ξερεις οτι χακαρονται ολες οι FAT με κωδικο CECHH και πανω (δεν χακαρονται αυτες που εχουν CECHA εως CECHG). Γενικα ομως η συμβουλη μου ειναι να αποφυγεις τις FAT. Εχουν θεματα υπερθερμανσης.

Αν πας σε σλιμ κοιταζεις να ειναι Slim με date code (το γραφει απο κατω) που αρχιζει απο 0 δηλαδη 0Α, 0Β, 0C, η 0D. αν σε ενδιαφερει το cfw. Slim με date code απο 1 δεν χακαρονται.

Υπαρχουν και σλιμ ετοιμα με cfw που ειναι 30-40 ευρω πιο ακριβα απο τα απλα. Να αναλογιστεις ομως οτι αν παρεις απλο σλιμ που ανεφερα παραπανω και θες να το χακαρεις θα σου κοστισει 35-40 ευρω. Εχω δει βεβαια και σλιμ ετοιμο με CFW στα 150 ευρω.

 

Μπορεις να χακαρεις με τσιπακι και τα νεα σλιμ η τα superslim αλλα ειναι πιο ακριβα και δεν εχουν ολα τα προτερηματα που εχει το cfw. Επισης το τσιπακι (Cobra ODE) ειναι πολυ ακριβοτερο. Αγορα 60 ευρω μονο χωρια περαστικα και κολλησεις.

 

3. Online μπαινεις κανονικα σε αντιθεση με οτι ακουγεται. Απλα πρεπει να προσεχεις το μπαν. Εγω 4 χρονια ειμαι με cfw και μπαινω online δεν εφαγα ποτε μπαν γιατι δεν κανω βλακειες (cheats, να παιζω παιχνιδια πριν την επισημη κυκλοφορια τους και διαφορα αλλα. Κανονας οτι δεν παιζεις online COD γιατι εκει το ban ειναι σιγουρο).

Το account ειναι region specific και οχι console specific. Δηλαδη αν κανεις εγγραφη στο ελληνικο PS Store δε θα εχεις κανενα θεμα.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν χρειαζεται καν να ψαχνεις ebay κλπ. Στις αγγελιες του insomnia βρισκεις ενα σωρο PS3 σε πολυ καλες τιμες για ολα τα γουστα. Ειτε με παρελκομενα (2 Dualshock 3, Παιχνιδια, κλπ) ειτε χωρις. Κατα καιρους παιζουν πολυ καλες ευκαιριες αν παρακολουθεις.

Ποσο κερδος θα εχεις απο το ebay; 10-20-30 ευρω που θα πληρωσεις στα μεταφορικα. Επιπροσθετως δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι το ΠΣ3 που πουλαει ο καθενας και τρεχα γυρευε απο εξωτερικο.

Οσον αφορα τωρα τις ερωτησεις:

1. Ναι θα δουλευει απροβληματιστα δεν υπαρχει θεμα

2. Να παρεις Slim 320GB με CECH2504B κατα προτιμηση. Ειναι τα καλυτερα σλιμ που εχουν βγει ποτε η σειρα 2504 (A=160GB σκληρος, Β=320GB σκληρος)

Αν σε ενδιαφερει το cfw να ξερεις οτι χακαρονται ολες οι FAT με κωδικο CECHH και πανω (δεν χακαρονται αυτες που εχουν CECHA εως CECHG). Γενικα ομως η συμβουλη μου ειναι να αποφυγεις τις FAT. Εχουν θεματα υπερθερμανσης.

Αν πας σε σλιμ κοιταζεις να ειναι Slim με date code (το γραφει απο κατω) που αρχιζει απο 0 δηλαδη 0Α, 0Β, 0C, η 0D. αν σε ενδιαφερει το cfw. Slim με date code απο 1 δεν χακαρονται.

Υπαρχουν και σλιμ ετοιμα με cfw που ειναι 30-40 ευρω πιο ακριβα απο τα απλα. Να αναλογιστεις ομως οτι αν παρεις απλο σλιμ που ανεφερα παραπανω και θες να το χακαρεις θα σου κοστισει 35-40 ευρω. Εχω δει βεβαια και σλιμ ετοιμο με CFW στα 150 ευρω.

 

Μπορεις να χακαρεις με τσιπακι και τα νεα σλιμ η τα superslim αλλα ειναι πιο ακριβα και δεν εχουν ολα τα προτερηματα που εχει το cfw. Επισης το τσιπακι (Cobra ODE) ειναι πολυ ακριβοτερο. Αγορα 60 ευρω μονο χωρια περαστικα και κολλησεις.

 

3. Online μπαινεις κανονικα σε αντιθεση με οτι ακουγεται. Απλα πρεπει να προσεχεις το μπαν. Εγω 4 χρονια ειμαι με cfw και μπαινω online δεν εφαγα ποτε μπαν γιατι δεν κανω βλακειες (cheats, να παιζω παιχνιδια πριν την επισημη κυκλοφορια τους και διαφορα αλλα. Κανονας οτι δεν παιζεις online COD γιατι εκει το ban ειναι σιγουρο).

Το account ειναι region specific και οχι console specific. Δηλαδη αν κανεις εγγραφη στο ελληνικο PS Store δε θα εχεις κανενα θεμα.

Τα τελευταια τα super slim ειναι καλα;Εχουν προβληματα;Αξιζει να παρω γιατι δεν βρισκω slim CECH2504:(

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια τα super slim ειναι καλα;Εχουν προβληματα;Αξιζει να παρω γιατι δεν βρισκω slim CECH2504:(

 

Όχι δεν γίνονται μια από τα ίδια

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνονται μια από τα ίδια

 

Δεν με ενδιαφερει να το τσιπαρω γιατι δεν θα το κανω, μιλαω απο θεμα αξιοπιστιας και υπερθερμανσης:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...