Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ποσα θα πανε?Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα απο ελλαδα να βλεπεις και τα dvdακια σου ωραια..Αν δεν ειναι μεγαλη η διαφορα εδω..

Αλλα και παλι χτυπα ξυλο παθει κατι εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ποσα θα πανε?Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα απο ελλαδα να βλεπεις και τα dvdακια σου ωραια..Αν δεν ειναι μεγαλη η διαφορα εδω..

Αλλα και παλι χτυπα ξυλο παθει κατι εγγυηση?

edw ellada to xw brei se magazi pou analambanei autos se sxesh me th eggyhsh.

einai kaluterh poiothta epeidh einai made in japan ap oti made in china;;;swsta;;

Link to comment
Share on other sites

edw ellada to xw brei se magazi pou analambanei autos se sxesh me th eggyhsh.

einai kaluterh poiothta epeidh einai made in japan ap oti made in china;;;swsta;;

 

Δεν έχει καμία σημασία, με τα ίδια ποιοτικά standards λειτουργούν τα εργοστάσια και στις δύο χώρες.

Στο κάτω κάτω τα failure rates του PS3 είναι πολύ χαμηλά παγκοσμίως.

Εν προκειμένω, εφόσον το ένα είναι 60GB και το άλλο 40GB, το πρώτο θα έχει συμβατότητα με πολλούς τίτλους των PS & PS2 ενώ το δεύτερο όχι. Αυτό είναι όντως ένα αρκετά σημαντικό κριτήριο επιλογής, όχι το που κατασκευάστηκαν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Mπορώ να συνδέσω ασύρματα το PS3 με την μητρική μου , η οποία έχει WLAN, ώστε να να μπώ στο internet ?

 

Το πρόβλημα έιναι ότι δεν έχω modem/router αλλά το κλασικό USB modem της Crypto και σκέφτηκα μήπως γίνεται να μοιραστώ την σύνδεση όπως το κάνω με το laptop.

 

υ.γ. γνωρίζω ότι θα ήταν πολύ απλό να αγοράσω ένα modem/router και να ξεμπερδεύω

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

Mπορώ να συνδέσω ασύρματα το PS3 με την μητρική μου , η οποία έχει WLAN, ώστε να να μπώ στο internet ?

 

Το πρόβλημα έιναι ότι δεν έχω modem/router αλλά το κλασικό USB modem της Crypto και σκέφτηκα μήπως γίνεται να μοιραστώ την σύνδεση όπως το κάνω με το laptop.

 

υ.γ. γνωρίζω ότι θα ήταν πολύ απλό να αγοράσω ένα modem/router και να ξεμπερδεύω

 

Πρεπει να γινεται με crossover cable.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σημασία, με τα ίδια ποιοτικά standards λειτουργούν τα εργοστάσια και στις δύο χώρες.

Στο κάτω κάτω τα failure rates του PS3 είναι πολύ χαμηλά παγκοσμίως.

Εν προκειμένω, εφόσον το ένα είναι 60GB και το άλλο 40GB, το πρώτο θα έχει συμβατότητα με πολλούς τίτλους των PS & PS2 ενώ το δεύτερο όχι. Αυτό είναι όντως ένα αρκετά σημαντικό κριτήριο επιλογής, όχι το που κατασκευάστηκαν.

g kapoion pou d eixe ps k ps2 de nomizw oti einai shmantiko. alla estw k etsi to made japan de einai ligo poio axio apo to china;;; epeishs exw akousei oti tsiparisma se morfh logismikou g to ps3 exei ftasei sto 93% exete kapoia plhroforia g to pote tha nai etoimo;;; meta ta xristougenna;;;epishs perimenoume kuklofories games g ps3 autes tis meres;;;k an nai poia;;

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματα?

 

Me crossover γινεται απο pc σε pc ενσυρματα. Για να το κανεις wireless χρειαζεσαι οπωσηποτε wifi router. Η καρτες και των 2 (pc kai ps3) δεν ειναι access points.

Ενα routerακι κοστιζει λιγοτερο απο 100€ και θα εχεις ασυρματο internet σε ολο το σπιτι σου καθως επισης θα βελτιωθει η ταχυτητα σου καπως και σιγουρα θα εχεις μεγαλυτερη ασφαλεια αφου τα περισσοτερα εχουν ενσωματωμενα firewalls και αλλα στοιχεια ασφαλειας.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Me crossover γινεται απο pc σε pc ενσυρματα. Για να το κανεις wireless χρειαζεσαι οπωσηποτε wifi router. Η καρτες και των 2 (pc kai ps3) δεν ειναι access points.

Ενα routerακι κοστιζει λιγοτερο απο 100€ και θα εχεις ασυρματο internet σε ολο το σπιτι σου καθως επισης θα βελτιωθει η ταχυτητα σου καπως και σιγουρα θα εχεις μεγαλυτερη ασφαλεια αφου τα περισσοτερα εχουν ενσωματωμενα firewalls και αλλα στοιχεια ασφαλειας.

 

Τελικά εκεί θα καταλήξω, αν και κατάφερα να τα συνδέσω με τη βοήθεια του Laptop.

 

Ενημερωτικά, για όποιον ενδιαφέρεται, αναφέρω ότι αρχικά ένωσα το Laptop(Wireless USB adapter) με το Desktop(ενσωματωμένη στη μητρική WLAN card) ασύρματα και μοίρασα τη σύνδεση Internet.

 

Στη σύνεχεια συνέδεσα το PS3 με το Laptop με crossover, έκανα bridge τις 2 συνδέσεις στο Laptop και κατάφερα να μπω στο Internet από το PS3.

 

Παιδια πως μπορω να κατεβασω το update απο τον υπολογιστη μου και να το βαλω στο Ps3??

 

Δημιουργείς σε ένα stickερακι φάκελο με ονομασία PS3 και μέσα σ'αυτόν υποφάκελο με ονομασία UPDATE. Εκεί μέσα αποθηκεύεις το update που κατέβασες.

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

μαγκες καμια μεταφορικη τσαντουλα αυθεντικια για το ps3 υπάρχει??? αν ξερει κανεις ας μου πει..ενδιαφερομαι να αγορασο γιατι πεζει πολυ μετακινισει με το ps3 μου και με το Χbox 360..και δεν θελω να παθουνε καμια ζημια !!! (κυριως το πσ3)..και για το 360 αν ξερει κανεις ας το αναφερει!!ευχαριστω! :)
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΚΙΝΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ PS3?

 

Το PS3 ειναι region free στα παιχνιδια. Παιζουν κανονικα αλλα ισως εχεις καποιο προβλημα στο online.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειται λιγακι.θελω να αγορασω το ps3 και συγκεκριμενα το 60gb αλλα εχω ακουσει οτι εχει προβληματα αυτη η κονσολα σε σχεση με το 40gb .ειναι αληθεια?παρηγγειλα online to 40 gb γι'αυτο αν ξερεται κατι για την εκδοση 60 οτι ειναι οκ σας παρακαλω πολυ ενημερωστε με.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα απολυτος προβλημμα το ps3 60gb.Θα σου ελεγα μαλιστα να επαιρνες αυτο αντι το 40gb.O λογος παιζει και ps2 παιχνιδια το 40 οχι και εχει και card reader.Βεβαια θα δυσκολευτεις να το βρεις επειδη εχει σταματησει η παραγωγη του.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να τα δεις πρωτα σε κανεναν υπολογιστη και να αναρωτηθεις "Τι απο αυτα θα χρησιμοποιησω στο ps3?". Αν δεν χρησιμοποιησεις τιποτα ειναι τσαμπα χωρος στο δισκο. Εγω ξερεις ποσες φορες τα εχω βαλει σε υπολογιστη και τα εβγαλα γιατι απλα δεν τα χρησιμοποιουσα?
Link to comment
Share on other sites

Το linux εχει παρα πολλες δυνατοτητες αρκει να ξερεις να τις χρησιμοποιεις. Εξαρταται τι χρηση θελεις.
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το media server Tversity το σαββατοκύριακό. Είναι δωρεάν εφαρμογή που στέλνει υλικό (video, μουσική, φωτογραφίες) από το PC - μόνο Windows - στο PS3 και αν είναι ανάγκη μετατρέπει on the fly τα video σε μορφή συμβατή με το PS3.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Η εγκατάσταση είναι απλούστατη. Μάλιστα περιλαμβάνεται και το FFDShow που δίνει μια ευρύτατη υποστήριξη codec & φίλτρων. Ο κανόνας είναι ότι αν παίζει στον WMP θα παίξει και στο Tversity άρα και στο PS3.

Αν το PS3 δεν το δει, θα πρέπει να ορίσετε στο firewall σας να επιτρέπει την πρόσβαση στο Tversity και στο process mediaserver.exe, ενδεχομένως να πρέπει να ανοίξετε και το σχετικό port στον router.

Μετά ορίζετε ποια αρχεία θέλετε να κάνετε share και τέλος. (Παρατήρησα ότι με το add folder σαν να μπλέκεται λίγο, η προσθήκη ξεχωριστών files δουλεύει καλύτερα, ειδικά αν θέλετε υπότιτλους).

 

Οι εντυπώσεις μου τώρα: η υποστήριξη αρχείων είναι ευρύτατη. Επικεντρώνομαι στο video γιατί τα άλλα είναι σχετικά απλά. Μπορείτε να έχετε xvid με ελληνικούς υπότιτλους στο PS3 χωρίς κανένα πρόβλημα, x264 σε .mkv επίσης αν και το τελευταίο δεν το δοκίμασα με υπότιτλους.

Στα αρνητικά: η ποιότητα πέφτει με το transcoding (καλό είναι αν ο επεξεργαστής είναι σχετικα καινούριος να ανεβάσετε στην ταμπέλα settings την ανάλυση των video που δημιουργεί το Tversity στο transcoding γιατί η default επιλογή είναι το πολύ χαμηλό 400x300). Επίσης αντί οι υπότιτλοι να παίξουν πάνω στην ταινία δημιουργείται μία μαύρη μπάρα που χαλάει το aspect ratio του video που βλέπατε. Αυτό για μένα είναι dealbreaker αλλά άλλους δεν τους ενοχλεί. Yπάρχει και η επιλογή (με τριγωνάκι - view options) να δημιουργηθεί ένα περίγραμμα στο video και έτσι έχετε και σωστό aspect ratio και υποτίτλους αλλά με αυτόν τον τρόπο χάνεται η μισή επιφάνεια της τηλεοπτικής οθόνης.

Ακόμη το interface είναι κάπως ιδιότροπο στην προσθήκη αρχείων και κάπως unpolished αλλά δωρεάν πρόγραμμα είναι οπότε ας μην είμαστε παράλογοι.

Μου κάνει και ένα conflict με το uTorrent που είναι ενοχλητικό - θα δώ αν μπορεί να γίνει κάτι με αυτό.

 

Σε πρώτη φάση θα το χρησιμοποιώ χωρίς υπότιτλους, ελπίζοντας να διορθώσουν το θέμα με το aspect ratio. Η ποιότητα επίσης είναι πιθανό να ανέβει από τη στιγμή που το PS3 θα υποστηρίξει τελικά το divx natively και δεν θα χρειάζεται μετατροπή.

 

Αν έχετε PS3 συνδεδεμένο σε οικιακό router αξίζει να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.

 

Επίσης αν κάποιος που το χρησιμοποιεί περισσότερο καιρό από εμένα έχει κάποιο χρήσιμο tip είναι ευπρόσδεκτο εννοείται γιατί ψάχνομαι ακόμα όπως φαίνεται και από τα παραπάνω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το media server Tversity το σαββατοκύριακό. Είναι δωρεάν εφαρμογή που στέλνει υλικό (video, μουσική, φωτογραφίες) από το PC - μόνο Windows - στο PS3 και αν είναι ανάγκη μετατρέπει on the fly τα video σε μορφή συμβατή με το PS3.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Η εγκατάσταση είναι απλούστατη. Μάλιστα περιλαμβάνεται και το FFDShow που δίνει μια ευρύτατη υποστήριξη codec & φίλτρων. Ο κανόνας είναι ότι αν παίζει στον WMP θα παίξει και στο Tversity άρα και στο PS3.

Αν το PS3 δεν το δει, θα πρέπει να ορίσετε στο firewall σας να επιτρέπει την πρόσβαση στο Tversity και στο process mediaserver.exe, ενδεχομένως να πρέπει να ανοίξετε και το σχετικό port στον router.

Μετά ορίζετε ποια αρχεία θέλετε να κάνετε share και τέλος. (Παρατήρησα ότι με το add folder σαν να μπλέκεται λίγο, η προσθήκη ξεχωριστών files δουλεύει καλύτερα, ειδικά αν θέλετε υπότιτλους).

 

Οι εντυπώσεις μου τώρα: η υποστήριξη αρχείων είναι ευρύτατη. Επικεντρώνομαι στο video γιατί τα άλλα είναι σχετικά απλά. Μπορείτε να έχετε xvid με ελληνικούς υπότιτλους στο PS3 χωρίς κανένα πρόβλημα, x264 σε .mkv επίσης αν και το τελευταίο δεν το δοκίμασα με υπότιτλους.

Στα αρνητικά: η ποιότητα πέφτει με το transcoding (καλό είναι αν ο επεξεργαστής είναι σχετικα καινούριος να ανεβάσετε στην ταμπέλα settings την ανάλυση των video που δημιουργεί το Tversity στο transcoding γιατί η default επιλογή είναι το πολύ χαμηλό 400x300). Επίσης αντί οι υπότιτλοι να παίξουν πάνω στην ταινία δημιουργείται μία μαύρη μπάρα που χαλάει το aspect ratio του video που βλέπατε. Αυτό για μένα είναι dealbreaker αλλά άλλους δεν τους ενοχλεί. Yπάρχει και η επιλογή (με τριγωνάκι - view options) να δημιουργηθεί ένα περίγραμμα στο video και έτσι έχετε και σωστό aspect ratio και υποτίτλους αλλά με αυτόν τον τρόπο χάνεται η μισή επιφάνεια της τηλεοπτικής οθόνης.

Ακόμη το interface είναι κάπως ιδιότροπο στην προσθήκη αρχείων και κάπως unpolished αλλά δωρεάν πρόγραμμα είναι οπότε ας μην είμαστε παράλογοι.

Μου κάνει και ένα conflict με το uTorrent που είναι ενοχλητικό - θα δώ αν μπορεί να γίνει κάτι με αυτό.

 

Σε πρώτη φάση θα το χρησιμοποιώ χωρίς υπότιτλους, ελπίζοντας να διορθώσουν το θέμα με το aspect ratio. Η ποιότητα επίσης είναι πιθανό να ανέβει από τη στιγμή που το PS3 θα υποστηρίξει τελικά το divx natively και δεν θα χρειάζεται μετατροπή.

 

Αν έχετε PS3 συνδεδεμένο σε οικιακό router αξίζει να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.

 

Επίσης αν κάποιος που το χρησιμοποιεί περισσότερο καιρό από εμένα έχει κάποιο χρήσιμο tip είναι ευπρόσδεκτο εννοείται γιατί ψάχνομαι ακόμα όπως φαίνεται και από τα παραπάνω.

 

Καταρχην καλησπερα! Εχω ενα ασυρματο ρουτερ με το οποιο συνδεω ps3 και τον υπολογιστη μου. Αυτο το προγραμμα που λες πρεπει να το εγκαταστησω στο pc η στο ps3; Υποθετω πως παει στο ps3.. Αν το βαλω θα αναγνωρισει αυτοματα και τον υπολογιστη η χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις στη συνδεση μου και στο ρουτερ για να μπορει να γινει η ανταλλαγη αρχειων οπως λες;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα! Εχω ενα ασυρματο ρουτερ με το οποιο συνδεω ps3 και τον υπολογιστη μου. Αυτο το προγραμμα που λες πρεπει να το εγκαταστησω στο pc η στο ps3; Υποθετω πως παει στο ps3.. Αν το βαλω θα αναγνωρισει αυτοματα και τον υπολογιστη η χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις στη συνδεση μου και στο ρουτερ για να μπορει να γινει η ανταλλαγη αρχειων οπως λες;

 

Στο PC βέβαια! Το PS3 θα αναγνωρίσει αυτόματα τα αρχεία που έχεις κάνει shared αρκεί να κάνεις αυτά που έγραψα, δηλαδή να ανοίξεις το port στο router και να δηλώσεις στις εξαιρέσεις του firewall σου τα tversity & mediaserver.exe

Πριν ανοίξεις το port στο router δοκίμασε μήπως δουλέψει plug & play, σε εμένα δε δούλεψε.

Επίσης δεν γίνεται ανταλλαγή αλλά μόνο streaming, δεν αντιγράφεται δηλαδή τίποτα μόνιμα στο σκληρό του PS3. Απλά αποκτάς από το PS3 πρόσβαση σε αρχεία που βρισκονται στο σκληρό του PC ώστε να μπορείς να τα δεις στην τηλεόραση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

me xaropoishsei idietera h diapistwsh oti to ps3 vlepei usb xeiristirio rumble pad ths logitech gia PC kai paizei teleia.etsi h skepseis mou gia agora 2ou xeiristhriou meiwthikane.apla de tha einaia syrmato to 2o.de tha klapsw kiolas:D:D:D...osoi exete tsekarete to
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα χειριστηριο του xbox 360 για το pc. Απ' οτι εχω διαβασει δεν παιζει στο ps3 παρα μονο αν βαλεις linux για να παιζεις emulators. Φαντασου ειρωνεια αν επαιζε και τα κανονικα παιχνιδια.

 

Πολυ καλο κι αυτο που λες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...