Jump to content

Αποδείξεις (Ant1)


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη εκπομπή;  

611 members have voted

  1. 1. Τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη εκπομπή;

    • Πολύ καλή-Την παρακολουθώ και μου αρέσουν τα ρεπορταζ της
      219
    • Αδιάφορη-Τη βλέπω για να περάσει η ώρα
      112
    • Απαράδεκτη-Τα περισσότερα που δείχνει είναι στημένα/τραβηγμένα απ'τα μαλλιά
      280


Recommended Posts

Αυτο το συστατικο που ειπε ονοματι Methylchloroisothiazolinole το οποιο ειναι επικινδυνο το ειχαν ολα τα αφρολουτρα που εχουμε στο σπιτι και τα μισα σαμπουαν. Να φρικαρω τωρα ή μετα;;; :cry: :cry: :cry:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ίσως και να μην έχει πολύ σχέση με το παρόν θέμα, αλλά θα πρέπει να θυμηθούμε ότι οι τρελλές αγελάδες, οι διοξίνες, οι σαλμονέλες, η γρίπη των πουλερικών, τα μεταλλαγμένα κ.τ.λ. στο εξωτερικό γεννήθηκαν κι όχι στην Ελλάδα. Και πίσω από την γέννηση των παραπάνω φαινομένων υπάρχει και μια αιτία. Η αιτία λέγεται άνθρωπος. Δεν πρωτοτυπούμε. Απλώς αντιγράφουμε τους ξένους.

Αλλο εγραψα εγω...οτι τοση εκμεταλλευση του καταναλωτη οση γινεται στην Ελλαδα σε ολα τα προιοντα & υπηρεσιες δε γινεται στο εξωτερικο.

 

Δεν είναι θέμα ωχαδερφισμού φίλε μου. Εσύ κι εγώ σαν άτομα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Όπως είπε και κάποιος παραπάνω, έχεις το δικαίωμα και την επιλογή να πεις όχι στην σαβούρα.

Μπορουμε να κανουμε,καταρχην σταματωντας το κλασικο "δε βαριεσαι".Επειτα,δημιουργωντας ισχυρες ενωσεις καταναλωτων οπως-ναι,το ξερω οτι επαναλαμβανομαι-στο εξωτερικο.

 

Οσο για το δικαιωμα επιλογης,ειναι λιγο δυσκολο,οταν 9/10 προιοντα ειναι...σαβουρα.

Link to comment
Share on other sites

καρκινογόνες οι βαφές,σαμπουάν,αφρόλουτρα,αφροί,καλλυντικά

πιο καλά να είμαστε βρωμιάρηδες τότε.να πλενόμαστε μια φορά το χρόνο.:lol: :lol: φάση είχε αυτό που έδειχνε στο τέλος και πλενόταν με τη πίτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστατικο που ειπε ονοματι Methylchloroisothiazolinole το οποιο ειναι επικινδυνο το ειχαν ολα τα αφρολουτρα που εχουμε στο σπιτι και τα μισα σαμπουαν. Να φρικαρω τωρα ή μετα;;; :cry: :cry: :cry:

 

Οχι το συστατικό λέγεται Methylisothiazolinone και το βρήκα ήδη στο Badedas.Επιπλέον από τα 6 συστατικά που αναγράφονται στο svelto τα 2 τα είπαν επικίνδυνα!!!:shock:

Εχω μία απορία:Το σημαδάκι με το <<>> που δείχνει τους μήνες χρήσης τι σημαίνει ακριβώς;Απο την ημέρα παραγωγής(που δεν τη λέει; ),πόσους μήνες να είναι εκτεθειμένο στον αέρα(δηλαδή να είναι πχ ανοιχτό το καπάκι; )

Και κάτι άλλο:αν μπορεί κανείς να γράψει όλες τις επικίνδυνες ουσίες που είπε ο Ευαγγελάτος(να είναι σωστά τα γράμμματα όμως όχι όπως νομίζει κανείς) έτσι ώστε να αρχίζουμε να παίρνουμε μια ιδέα.(Και δεν συμφωνώ με την ιδέα πως αφού το χρησιμοποιείς και δεν έχεις πάθει τίποτα(...ακόμα) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί αν ποτέ εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα τότε θα είναι πολύ αργα...ήδη ο καρκίνος έχει αυξηθεί πολύ τώρα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το συστατικό λέγεται Methylisothiazolinone και το βρήκα ήδη στο Badedas.Επιπλέον από τα 6 συστατικά που αναγράφονται στο svelto τα 2 τα είπαν επικίνδυνα!!!:shock:

Εχω μία απορία:Το σημαδάκι με το <<>> που δείχνει τους μήνες χρήσης τι σημαίνει ακριβώς;Απο την ημέρα παραγωγής(που δεν τη λέει; ),πόσους μήνες να είναι εκτεθειμένο στον αέρα(δηλαδή να είναι πχ ανοιχτό το καπάκι; )

Και κάτι άλλο:αν μπορεί κανείς να γράψει όλες τις επικίνδυνες ουσίες που είπε ο Ευαγγελάτος(να είναι σωστά τα γράμμματα όμως όχι όπως νομίζει κανείς) έτσι ώστε να αρχίζουμε να παίρνουμε μια ιδέα.(Και δεν συμφωνώ με την ιδέα πως αφού το χρησιμοποιείς και δεν έχεις πάθει τίποτα(...ακόμα) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί αν ποτέ εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα τότε θα είναι πολύ αργα...ήδη ο καρκίνος έχει αυξηθεί πολύ τώρα τελευταία.

 

Nαι αυτο εννοουσα απλα αντεγραψα κατα λαθος το απο πανω απο το αφρολουτρο. Απο γνωστες μαρκες το βρηκα στο Herbal Essences και στο Ultrex.

 

Tα αλλα συστατικα που ειπαν ειναι τα Τriclosan για οδοντοκρεμες, το Sodium Laureth Sulfate (το οποιο υπαρχει στα παντα ομως!! :cry: ) κι ενα Μethyloκατι camphor που υπαρχει στα αντιηλιακα. Α και το Lanolιn για υγρα πιατων.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη 26 χρονών δεν είσαι;Με τι πλένεσαι όλα αυτά τα χρόνια;Επαθες κάτι;

 

 

Τοσα χρονια επαθες τιποτα με:

 

Τα οπωροκηπευτικα που ειναι διπλα σε χωματερες?

Τα προβατα που βοσκουν σε χωματερες?

Το νερο που περναει απο χωματερες?

Τα στρωματα που γινονται ακομα και απο σεντονια γεματα με αιματα?

Τα νοσοκομεια που ειναι μπατε σκυλοι αλεστε?

Τα νοσοκομεια που χρησιμοποιουν ληγμενα φαρμακα κλπ?

Τα λεωφορεια που τα οδηγει οποιος θελει?

Τους αστυνομικους που πινουν ουισκακια?

Τα φαγητα/καφεδες που τα σερβιρουν στον επομενο?

Τις τυροπιτουλες που ετρωγες στο σχολειο τις οποιες τις ειχε φτιαξει ενας χοντρος που επιανε το ποπο του μαζι με το τυρακι ?

Το πασατεμπο στα μπουζουκια το οποιο εχει λιγα ουρα?

 

Μπα δε νομιζω...

 

Αφου δεν επαθες τιποτα με ολα αυτα, τοτε δεν υπαρχει προβλημα? :blink:

 

Εχω μία απορία:Το σημαδάκι με το <<>> που δείχνει τους μήνες χρήσης τι σημαίνει ακριβώς;Απο την ημέρα παραγωγής(που δεν τη λέει; ),πόσους μήνες να είναι εκτεθειμένο στον αέρα(δηλαδή να είναι πχ ανοιχτό το καπάκι; )

 

Δειχνει το ποσους μηνες μετα το ανοιγμα της συσκευασιας μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουν αυξηθεί τα κρούσματα καρκίνου δε λέει τίποτα? :blink:

 

Προφανώς δε θα πάθεις τπτ αύριο αν πληθείς σήμερα με το αφρόλουτρο. Τα συμπτώματα είναι μακροχρόνια λόγω παρατεταμένης χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας!! :lol:

πιστευω πολυς κοσμος ξερει απο τι φτιαχνεται το σαπουνι σε σχεση με το βιντεακι που εδειξε στην αρχη...

δουλεια δεν ειχε ο ευαγγελατος...τα βαλε με τα σαπουνια...αυτος με τι πλενεται?με νερακι???

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα μας πειτε πως ηταν λαθος του Ευαγγελατου που εδειξε τα χτεσινα αισχη,οπως & ολα τα προηγουμενα!:rolleyes:

 

Αυτο "τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας" νομιζω θα ταιριαζε καλυτερα στην αδιαφορια του Ελληνα...:X

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα μας πειτε πως ηταν λαθος του Ευαγγελατου που εδειξε τα χτεσινα αισχη,οπως & ολα τα προηγουμενα!:rolleyes:

 

Αυτο "τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας" νομιζω θα ταιριαζε καλυτερα στην αδιαφορια του Ελληνα...:X

Δεν είπε κανένας να μην τα δείχνει, αλλά εντάξει...δεν ανακαλύπτει και την Αμερική.

Προσωπικά, καμία από τις εκπομπές του δεν μου έκανε τρομερή εντύπωση, γιατί δεν μου λέει κάτι που δεν ξέρω. Από τον Ευαγγελάτο άκουσες για πρώτη φορά ότι δεν υπάρχουν «αγνά» προϊόντα (μιας κι αυτό είναι το αγαπημένο του θέμα); Δεν θέλω να το πιστεύω αυτό..

Αυτό που μ' ενοχλεί παρά πολύ μ' αυτόν, είναι πως ενώ έχει όπως λέει «αποδείξεις», όταν ασχολείται μ' ένα θέμα που αφορά γνωστές εταιρείες (αυτός μιλάει για γνωστές και πασίγνωστες εταιρείες) δεν κατονομάζει ευθέως καμία απ' αυτές. Αφήνει μόνο υπονοούμενα, χαρακτηρίζοντας έτσι ολόκληρους κλάδους. Κοντά στα ξερά δηλαδή, καίγονται και τα χλωρά. Το επιχείρημα ότι φροντίζει να διευκρινίζει σε κάθε εκπομπή πως οι «αποδείξεις» του δεν αφορούν ολόκληρο τον κλάδο, προσωπικά το θεωρώ υπεκφυγή και «ντρίπλα». Δεκτό ρε φίλε, δεν αφορά ολόκληρο τον κλάδο, αλλά πες μου επιτέλους βρε αδερφέ ευθέως ποιους αφορά, για να ξέρω να φυλάγομαι (αν μπορώ).

Με λίγα λόγια μας δείχνει τα χνάρια, αλλά δεν τολμά (άραγε μπορεί; ) να δείξει το λιοντάρι.

Το να γενικεύει και να σπέρνει πανικό, δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο δεοντολογικό δημοσιογραφικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα'χουμε ξαναπει αυτα...η δουλεια του (καθε) Ευαγγελατου δεν ειναι να το παιζει εισαγγελεας ουτε να κατονομαζει,αλλα να ενημερωνει δημοσιογραφικα τον κοσμο.Εξαλλου,ο ιδιος εχει πει πως ειναι ανα πασα στιγμη διαθεσιμες οι κασετες με αμονταριστα πλανα & με τα αναλυτικα ονοματα των εταιριων για οποιαδηποτε αρχη θελησει να τις δει.Αν ηθελε να κρυψει κατι,δε θα προσκαλουσε συνεχως τους αρμοδιους να δουν κι αυτοι,ολοκληρωμενα ομως,τις αποδειξεις του.

 

Ουτε ανακαλυψε την Αμερικη...απλα εδειξε καποια πραγματα που πολλοι τα υποψιαζομασταν,αλλοι τα ξεραμε,αλλα κανεις δεν ειχε το θαρρος να το πει δημοσια...

 

Υ.Γ.Εδω απαγορευεται να γραψουμε στο μαιφον αναλυτικα τα ονοματα των βρωμικων εστιατοριων/καφετεριων,ο Ευαγγελατος μας πειραξε?:X

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρακολουθήσει ένα παρόμοιο ρεπορτάζ χρόνια πρίν στην Αγγλία..με σόκαρε το ίδιο!!!

Κάποια πράγματα είναι καλύτερα να μήν τα ξέρεις...:cool:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/roseface11.jpg

Κάτω απ' τον ήλιο σε μια απέραντη αγκαλιά

καράβι η αγάπη ταξιδεύει,

κι εμείς στη πλώρη του να δίνουμε φιλιά

κι η θάλασσα να μας ζηλεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρήκα το trιclosan σε ενα σαμπουάν kerastase που υποτίθεται οτι είναι καλό και πανάκριβο.τελικά τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται.ευτυχώς μόνο αυτό εντόπισα στο συγκεκριμένο σαμπουάν.αλλά έχει τόσα πολλά συστατικά που δεν μπορείς να ξέρεις με ακρίβεια τι είναι το καθένα.δεν είμαστε όλοι χημικοί.
Link to comment
Share on other sites

Δειχνει το ποσους μηνες μετα το ανοιγμα της συσκευασιας μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Μα το βρήκα και στην κολώνια μου(ακριβή κιόλας) που δεν έρχεται σε επαφή με τον αέρα(το πατάς μέσα και βγάζει λίγο λίγο σαν αντλία).Αν ισχύει αυτό τώρα κατάλαβα γιατί συνήθως δεν πέρνεις το πρώτο σαμπουάν που βρίσκεται στο ράφι(γιατί το ανοίγουν όλοι για να το μυρίσουν).

Πάντως πρέπει όλοι να καταλάβετε κάτι:Ολα αυτά είναι συσσωρευτικά και μετά από πολύ καιρό μπορεί να γίνει το κακό...:O

Link to comment
Share on other sites

Μα το βρήκα και στην κολώνια μου(ακριβή κιόλας) που δεν έρχεται σε επαφή με τον αέρα(το πατάς μέσα και βγάζει λίγο λίγο σαν αντλία).Αν ισχύει αυτό τώρα κατάλαβα γιατί συνήθως δεν πέρνεις το πρώτο σαμπουάν που βρίσκεται στο ράφι(γιατί το ανοίγουν όλοι για να το μυρίσουν).

Πάντως πρέπει όλοι να καταλάβετε κάτι:Ολα αυτά είναι συσσωρευτικά και μετά από πολύ καιρό μπορεί να γίνει το κακό...:O

 

Φανταζομαι θα εχει πολλους μηνες ομως η κολονια. Απ'οτι καταλαβαινω ειναι καθαρα τυπικο θεμα. Αλλωστε ποιος θα κρατησει ενα σαμπουαν 12 μηνες? :blink: Εκτος αν ειναι ναυαγος :p

Link to comment
Share on other sites

Είδα την τελευταία εκπομπή για τα κρεμοσάπουνα και σιχάθηκα όταν έδειξε το έτοιμο προς αποστολή στο εργοστάσιο υλικό (κάτι σαν κόλα/μεμβράνη). Σε μια οδοντόκρεμα γνωστής μάρκας βρήκα ένα απο αυτά τα συστατικά. Τι θα κάνουμε? Δεν θα πλενόμαστε πια? Δεν μου αρέσει καθόλου πως κάνει τις εκπομπές του, θέλει μονήμως να κατηγορεί και δεν αφήνει τους καλέσμένους του να μιλάνε για προιόντα τα οποία πληρούν τους κανονισμούς ασφάλειας και υγιήνης. Έτσι συμπαιρένω οτι το μόνο που θέλει είναι να δημιουργήσει πανικό για να έχει τηλεθέαση και σκασίλα του για το κοινό καλό. Αυτό το βλέπω και σε άλλες εκμπομπές άλλου τύπου όπως του Χαρδαβέλα που δεν βγαίνει καμιά ουσία μόνο αντιδράσεις και τσακωμοί. Για να γίνει σοβαρός διάλογος πρέπει να υπάρχει ηρεμία, διάθεση μεγάλου/αορίστου χρόνου, να ακουστούν όλες οι απόψεις και χωρίς διακοπή του ομιλιτή για διαφημίσεις, video κλπ. Υπάρχει κανένα κανάλι που να τα κάνει αυτά???
Link to comment
Share on other sites

Οι καλεσμενοι του,περα απ'το να υπερασπιζουν τον "κλαδο τους" ή ακομα & επωνυμα την επιχειρηση τους,γιατι αρνουνται το οφθαλμοφανες?:rolleyes: Εχω βαρεθει ν'ακουω τον Ευαγγελατο να λεει "τονιζω οτι υπαρχουν καλοι επαγγελματιες & ειναι η πλειοψηφια",αν ηθελε να δημιουργησει πανικο θα εβγαζε γενικα συμπερασματα απο 5-6 απατεωνες που επιανε & φυσικα δε θα καλουσε κι εκπροσωπους τους στα στουντιο.
Link to comment
Share on other sites

Ksetavontas... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=68590&highlight=%C4%D9%CC%C1%D4%C9%CF

 

Καρκινογόνες οδοντόκρεμες...

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

τι να έχει άραγε αυτό το βυτιοφόρο που δείχνει στο διαφημιστικό trailer??

Έλα ντε!!!!Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ!!!!Λές να ασχολειθεί πάλι με το γαλά???:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιριες ειναι αρκετα μεγαλες, ΤΥΡΑΣ και ΟΛΥΜΠΟΣ....

 

Eπειδη τωρα το εβαλα, μονο για τυρι μιλησαν ή για γαλα γενικα; Μονο το γαλα Ολυμπος μου αρεσει δεν θα το αντεξω!! :blink:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Εξακριβωμένο αυτό;;;

 

Ειναι εκει ο Διευθυντης πωλησεων αυτων των 2 εταιριων (ΤΥΡΑΣ και Ολυμπος ανοικουν στους ιδιους). Απο τη μια μπραβο του που πηγε εκει, απο την αλλη εβγαλε τα ματακια του...

 

Eπειδη τωρα το εβαλα, μονο για τυρι μιλησαν ή για γαλα γενικα; Μονο το γαλα Ολυμπος μου αρεσει δεν θα το αντεξω!!

 

Δεν εχασες τιποτα σημαντικο, προς το παρον εχουν πει για το τυρι που το κανουν με γαλα απο τη Βουλγαρια και πρωτεινες, καθως επισης οτι τιποτα δε πετιεται και ας βρουν και τριχες μεσα. Και εμενα μου αρεσει το κακαο της Ολυμπος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...