Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

για να καταλαβω αυτο αναιρει οτι δεν υπαρχουν βρισιες?ειναι λογικο κ φυσιολογικο σε καποιες σκηνες επανω στην πλακα να ακουστει κ καποια λεξη-βρισια που σε αλλα σιριαλ εχουμε ακουσει πολυ χειροτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για να καταλαβω αυτο αναιρει οτι δεν υπαρχουν βρισιες?ειναι λογικο κ φυσιολογικο σε καποιες σκηνες επανω στην πλακα να ακουστει κ καποια λεξη-βρισια που σε αλλα σιριαλ εχουμε ακουσει πολυ χειροτερα!

 

δεν ειπα το αντιθετο συμφωνω απολυτα!:) :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η σειρά ήταν γεμάτη κορυφαίες σκηνές. Ορισμένες που μου έρχονται στο μυαλό:

 

1) Η σκηνή όπου ήταν δεμένοι στην αποθήκη.

2) Η σκηνή όπου ανακαλύπτουν πως όλοι σχετίζονταν με πρόσωπα που σκοτώθηκαν στο αεροπορικό δυστύχημα.

3) Η σκηνή με την ανταλλαγή ομήρων. Πολύ κινηματογραφική.

4) Το φιλί Αλέξη-Ντάλιας δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο.

5) Τελευταίο επεισόδιο: Ο θάνατος της γιαγιάς του Σπύρου (με τα αστέρια), η αντίδραση της Θεοπούλας (η σκηνή με τις ρακέτες), η σκηνή με το Φώτη στο σπίτι της κοπέλας από τη Ρόδο, όταν η κάμερα δείχνει τη φωτογραφία της Αμαλίας, η τελευταία σκηνή της Αμαλίας και η απομάκρυνσή της.

 

Πάντως, είναι ένα συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι που είχε ακουστεί στη σκηνή της αποθήκης και, αν δεν κάνω λάθος, έχει ακουστεί παραπάνω από μία φορές (ίσως και σε άλλες σειρές). Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το φέρω στο μυαλό μου, ούτε καν λίγες νότες. Ωστόσο, είναι πάρα πολύ χαρακτηριστικό και χρησιμοποιείται γενικά σε συγκινητικές σκηνές. Μήπως γνωρίζει κανείς πώς λέγεται;

 

Νομίζω ότι η μουσική που ακουγόταν σε κάθε σκηνή ήταν σοφά επιλεγμένη και ταίριαζε απόλυτα με τα συναισθήματα που φανέρωναν οι διάλογοι. Κάθε φορά σκεφτόμουν ότι δε θα μπορούσε να έχει επιλεχθεί πιο κατάλληλο κομμάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, είναι ένα συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι που είχε ακουστεί στη σκηνή της αποθήκης και, αν δεν κάνω λάθος, έχει ακουστεί παραπάνω από μία φορές (ίσως και σε άλλες σειρές). Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το φέρω στο μυαλό μου, ούτε καν λίγες νότες. Ωστόσο, είναι πάρα πολύ χαρακτηριστικό και χρησιμοποιείται γενικά σε συγκινητικές σκηνές. Μήπως γνωρίζει κανείς πώς λέγεται;

για δοκίμασε το Trou de memoire (Rene Aubry) είναι από τα πιο χαρακτηριστικά του είδους κ σίγουρα ακούγεται κ στη σκηνή που λες...κ εγώ ψάχνω τη μουσικούλα που ακούγεται στις σκηνές που "υπονοείται" η υπόσταση της αμαλίας (μια με κιθάρα είναι κ εμένα μου θυμίζει λίγο μουσική από γουέστερν αλλά μπορεί να πέφτω κ πολύ έξω) ακούγεταί ολες τις φορές που "κάτι τρέχει" με την αμαλία κ στην τελευταία σκηνή του τελευταίου επεισοδίου (με την τηλεόραση)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μουσικό θέμα του Παυρινού το αναγνώρισε κανείς; Τώρα που τελείωσε η σειρά είναι μάλλον η τελευταία μου ευκαιρία να το μάθω...:(
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιά και μιλάτε για μουσική, μήπως ξέρει κανείς ποιανού είναι το μουσικό κομμάτι που έπαιξε στο τέλος του 1ου Κύκλου, στην σκηνή με το τραίνο; Ο τίτλος πρέπει να λέγεται "Τα τραίνα σφυρίζουν"... Ποιανού είναι όμως; Ψάχνω εδώ και ένα χρόνο στο διαδίκτυο και δεν έχω βρει τίποτε....... Ά... Θέλω να μάθω και από που είναι το μουσικό κομμάτι των κακών! Εκείνο που παίζει όταν δείχνει τον Παυρινό!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιά και μιλάτε για μουσική, μήπως ξέρει κανείς ποιανού είναι το μουσικό κομμάτι που έπαιξε στο τέλος του 1ου Κύκλου, στην σκηνή με το τραίνο; Ο τίτλος πρέπει να λέγεται "Τα τραίνα σφυρίζουν"... Ποιανού είναι όμως; Ψάχνω εδώ και ένα χρόνο στο διαδίκτυο και δεν έχω βρει τίποτε....... Ά... Θέλω να μάθω και από που είναι το μουσικό κομμάτι των κακών! Εκείνο που παίζει όταν δείχνει τον Παυρινό!

 

To tragoudi to erminevei i Klio Venardou.Einai arketa palio.Traina einai o titlos nomizw.Afta.

 

Gia to allo de 8imamai.

:p
Link to comment
Share on other sites

To tragoudi to erminevei i Klio Venardou.Einai arketa palio.Traina einai o titlos nomizw.Afta.

 

Gia to allo de 8imamai.

Κλειω Δεναρδου ειναι το σωστο και οντως ειναι το τραινο
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι θα βγει σε dvd box-set?

Καπου το διαβαζα χτες....δε θυμαμαι που!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει μάθει κανείς ποια είναι η Νίκη Αντωνοπούλου? Έχει αφήσει πολλά μυστήρια.. Εν τω μεταξύ, εκεί που ο Σπύρος σκεφτόταν τι του έλεγε η Αμαλία (για την τηλεόραση...) δε σας φαίνεται σαν να ξέχασε την ''αλήθεια'' που του παρουσίασε η Αμαλία περί πνευμάτων και την ''αντικατέστησε'' με μία απλή συμβουλή της γιαγιάς του? Αν γίνει μεταφορά στη μεγάλη οθόνη, εχω πάει με 1000. (Λάθος του που γράφει μόνος...στις σαββατογεννημένες είχε και βοηθό or something γι' αυτό για μενα ήταν καλύτερες)

 

Αnyway, η αγαπημένη μου σκηνή είναι η Πρωτοχρονιά του πρώτου κύκλου, που πήγαν οι 4 στο κανάλι του Φώτη και τον βρήκαν. Κι από αμιγώς κωμικές, το τρένο και η ατάκα της Αμαλίας ''ηλιοθεραπεία?'' :p :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι θα βγει σε dvd box-set?

Καπου το διαβαζα χτες....δε θυμαμαι που!

Δηλαδή τσάμπα τα κατέβαζα τόσο καιρό σε divx ? :blink: :wacko:

 

Όχι ότι με χαλάει να τα έχω και σε dvd, αλλά λέμε τώρα :p !!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τσάμπα τα κατέβαζα τόσο καιρό σε divx ? :blink: :wacko:

 

Όχι ότι με χαλάει να τα έχω και σε dvd, αλλά λέμε τώρα :p !!

 

Κοίταξε με ένα απλό προγραμμματάκι μπορείς να τα μετατρέψεις από avi σε dvd ώστε να τα απολαμβάνεις στην τηλεόραση του σπιτιού σου.Εγώ τα έχω φτιάξει σε πεντάδες (κάθε dvd αποτελείται απο 5 επεισόδια΄και για νας προλάβω δεν υστερούν καθόλου σε ποιότητα μιας και οι όποιες ατέλεες εξαφανίζονται στην οθόνη μικρότερης ανάλυσης της τηλεόρασης.Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε με ένα απλό προγραμμματάκι μπορείς να τα μετατρέψεις από avi σε dvd ώστε να τα απολαμβάνεις στην τηλεόραση του σπιτιού σου.Εγώ τα έχω φτιάξει σε πεντάδες (κάθε dvd αποτελείται απο 5 επεισόδια΄και για νας προλάβω δεν υστερούν καθόλου σε ποιότητα μιας και οι όποιες ατέλεες εξαφανίζονται στην οθόνη μικρότερης ανάλυσης της τηλεόρασης.Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες λεπτομέρειες

 

καλημερα με ενδιαφερει αν μπορουσες να μου στειλεισ τα επεισοδια!

Link to comment
Share on other sites

@ just_a_comment:

Ry Cooder - Paris Texas ;)

10000000000000000000 ευχαριστώ dear captum!!!!!:D :D (από το σάουντρακ της ομώνυμης ταινίας είναι ε? πω θέλω ξύλο: την έχω δει κ 2 φορές!:p γι αυτό κάτι μου θύμιζεεεε)

 

χωρίς να θέλω να φανώ πλεονέκτης :lol: μήπως ξέρει κανείς κ τη μουσική που ακούγεται αμέσως πριν, την ώρα που ο Σπύρος διαβάζει τα ημερολόγια της γιαγιάς του κ μέχρι να πάει να τους βρει στην παραλία?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με το AIDS και την προβολή του στο "Πάρα πέντε" καλά όλα αυτά, αλλά ας δούμε και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS, εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/HIV_and_AIDS_misconceptions και για να μην ξεχνιόμαστε ειδικά εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS_reappraisal και αυτές τις πιο συντηρητικές απόψεις...

 

Υ.Γ.

Δεν μπαίνω σε flame με κανέναν οροθετικό ή μη, απλά μεταξύ των προοδευτικών αντιλήψεων περί της συγκεκριμένης ασθένειας ας υπάρχει και μια αναφορά σε πιο κλασσικές απόψεις.

Καλή συνέχεια.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε με ένα απλό προγραμμματάκι μπορείς να τα μετατρέψεις από avi σε dvd ώστε να τα απολαμβάνεις στην τηλεόραση του σπιτιού σου.Εγώ τα έχω φτιάξει σε πεντάδες (κάθε dvd αποτελείται απο 5 επεισόδια΄και για νας προλάβω δεν υστερούν καθόλου σε ποιότητα μιας και οι όποιες ατέλεες εξαφανίζονται στην οθόνη μικρότερης ανάλυσης της τηλεόρασης.Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες λεπτομέρειες

 

Καλημέρα φίλε μου.

 

Θα ήθελα να μετατρέψω τα επεισόδια του 50-50 σε dvd.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις μερικά βήματα για να τα καταφέρω?

 

Ευχαριστώ πολύ,να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο... Οι ήρωες δεν εμφανίστηκαν ποτέ να κρατάνε όπλα... Τα μόνα τους "όπλα" ήταν τσάντες από σούπερ μάρκετ και ψώνια κλπ κλπ...Μήνυμα καθαρό για την βία που βλέπουν τα παιδιά στην τηλεόραση....Και για να μην με προλάβει κανείς, σε μία σκηνή κρατάνε όπλα, όταν το παίζουνε "ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΙ" κι αυτό, το βλέπει όνειρο η Ζούμπι....Αξιέπαινη προσπάθεια κι εκπληκτικό αποτέλεσμα...Σε μία εποχή, όπου οι ταινίες περιέχουν ΜΟΝΟ σκηνές με αίμα, ακρωτηριασμούς, δολοφονίες εν ψυχρώ και ότι διαστροφική κι αρρωστημένη φαντασίωση έχει στο μυαλό του κάθε "σκηνοθέτης ποιότητας..."....Ένα μπράβο δεν ειναι αρκετό...

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο... Οι ήρωες δεν εμφανίστηκαν ποτέ να κρατάνε όπλα... Τα μόνα τους "όπλα" ήταν τσάντες από σούπερ μάρκετ και ψώνια κλπ κλπ...Μήνυμα καθαρό για την βία που βλέπουν τα παιδιά στην τηλεόραση....Και για να μην με προλάβει κανείς, σε μία σκηνή κρατάνε όπλα, όταν το παίζουνε "ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΙ" κι αυτό, το βλέπει όνειρο η Ζούμπι....Αξιέπαινη προσπάθεια κι εκπληκτικό αποτέλεσμα...Σε μία εποχή, όπου οι ταινίες περιέχουν ΜΟΝΟ σκηνές με αίμα, ακρωτηριασμούς, δολοφονίες εν ψυχρώ και ότι διαστροφική κι αρρωστημένη φαντασίωση έχει στο μυαλό του κάθε "σκηνοθέτης ποιότητας..."....Ένα μπράβο δεν ειναι αρκετό...

 

συμφωνω αλλα γενικα οπλα ειδαμε απο τους κακους!πλακα θα ειχε να βλεπαμε τις γριες με κανενα αυτοματο!η την νταλια που να μην ξερει πως να το κρατησει :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα γενικα οπλα ειδαμε απο τους κακους!πλακα θα ειχε να βλεπαμε τις γριες με κανενα αυτοματο!η την νταλια που να μην ξερει πως να το κρατησει :lol: :lol:

 

Εννοεί, φαντάζομαι, ότι δεν εμφανίστηκαν οι "καλοί" με όπλα.. Τα παιδιά με αυτούς ταυτίστηκαν, αυτοί ήταν το πρότυπο...:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

 

Θα ήθελα να μετατρέψω τα επεισόδια του 50-50 σε dvd.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις μερικά βήματα για να τα καταφέρω?

 

Ευχαριστώ πολύ,να είσαι καλά :)

 

 

http://www.vso-software.fr/products/convert_x_to_dvd/

Απλούστατο και αποτελεσματικότατο.. δεν χρειάζεσαι καν tutorial.. θα το βρεις στο.... torrentάδικο της γειτονιάς σου:ninja: Καλημέρες!

The board is set.. The pieces are moving..
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο... Οι ήρωες δεν εμφανίστηκαν ποτέ να κρατάνε όπλα... Τα μόνα τους "όπλα" ήταν τσάντες από σούπερ μάρκετ και ψώνια κλπ κλπ...Μήνυμα καθαρό για την βία που βλέπουν τα παιδιά στην τηλεόραση....Και για να μην με προλάβει κανείς, σε μία σκηνή κρατάνε όπλα, όταν το παίζουνε "ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΙ" κι αυτό, το βλέπει όνειρο η Ζούμπι....Αξιέπαινη προσπάθεια κι εκπληκτικό αποτέλεσμα...Σε μία εποχή, όπου οι ταινίες περιέχουν ΜΟΝΟ σκηνές με αίμα, ακρωτηριασμούς, δολοφονίες εν ψυχρώ και ότι διαστροφική κι αρρωστημένη φαντασίωση έχει στο μυαλό του κάθε "σκηνοθέτης ποιότητας..."....Ένα μπράβο δεν ειναι αρκετό...

ma auta akribws itan ta logia tou kapoutzidi stin anatropi, den mas eipes kati kainourio, an kai sumfwno, pragmatika ajiepaino!! Epitelous mia seira pou den eixe oute erwtikes intrigkes,oute aima(ektos tis skinis me tin apagwgi tis 8eopoulas), oute bia oute sex (ektos apo to teleutaio epeisodio Ntalia-Aleji)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...