Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια δεν ξερω αλλα ο ρολος της αμαλιας, πλακα, πλακα κατι κρυβει....

στο πρωτο επεισοδιο ειχε πει (ως αφηγητρια) δεν θα σας πω ακομα τον ρολο μου (ηξερε τις ζωες ολων) και τωρα εμφανιστηκε... τι να πω... μηπως εγω δεν καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατι επισης που δεν μου πολυαρεσει (οχι στην σειρα) αλλα στην σκεψη του καπουτΖιδη ειναι πως ΔΕΝ εχει ιδεες, και αυτο γιατι...

 

Σαββατογεννημενες και Στο Παρα 5 ειναι σχεδον ΙΔΙΑ

1. Σαββατογεννημενες: Δεν εχει δει πολλα χρονια η μια την αλλη, ξαφνικα συναντιουνται - Παρα 5: Δεν γνωριζονται τα ατομα, ξαφνικα συναντιουνται για να βρουν κατι

 

2. Ψάχνουν για κατι Σαβ: Λαχειο Παρα 5: Κατι που αρχιζει απο Πα

 

3. Ο Σαββας ηταν αντρας, αυτος που πεθανε και ξερει το μυστικο ειναι και αυτος αντρας

 

4. Η Μπια και η Νταλια ειναι και οι δυο χαζες

 

5. και πολλα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω ΕΛΕΟΣ ! ! !

 

:protest: :protest: :protest:

 

Τι θα γίνει τώρα, θα ψάχνουμε να βρούμε από που αντέγραψε?

 

Ολο το thread με αυτό θα ασχολείται?

 

δηλαδή τι να πούμε και για άλλες σειρές? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να ακολουθεί κάποια γραμμή η σκέψη του :p

βλ. Ρώμα που ότι και να κάνει μία είναι η κεντρική ιδέα και οι χαρακτήρες μοίαζουν μεταξύ τους το ίδιο κάνει και αυτός... πράγμα καθόλου κακό αν το τελικό αποτέλεσμα είναι καλο :D

 

Όσο για τον μεγάλο κακό χμμμ δεν μου ακούγεται καλά να είναι κάποιος δίδυμος αδερφός γιατί αν υπήρχε θα είχε παρουσιαστεί ή τουλαχιστον η γραμματέας του κάτι θα ήξερε... Ίσως όλοι να ανήκαν σε κάποια μυστική οργάνωση και ο "κακός" να θέλει να τους ξεπαστρέψει έναν έναν :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήταν παράξενος και ο τρόπος που έφυγε η Αμαλία...;)

 

Ξαφνικά είπε ότι φεύγει για το χωριό της...παράξενο...;)

 

Μη σου πω την κόβω για κόρη του Σταυριανίδη...

Link to comment
Share on other sites

κατι επισης που δεν μου πολυαρεσει (οχι στην σειρα) αλλα στην σκεψη του καπουτΖιδη ειναι πως ΔΕΝ εχει ιδεες, και αυτο γιατι...

 

Σαββατογεννημενες και Στο Παρα 5 ειναι σχεδον ΙΔΙΑ

1. Σαββατογεννημενες: Δεν εχει δει πολλα χρονια η μια την αλλη, ξαφνικα συναντιουνται - Παρα 5: Δεν γνωριζονται τα ατομα, ξαφνικα συναντιουνται για να βρουν κατι

 

2. Ψάχνουν για κατι Σαβ: Λαχειο Παρα 5: Κατι που αρχιζει απο Πα

 

3. Ο Σαββας ηταν αντρας, αυτος που πεθανε και ξερει το μυστικο ειναι και αυτος αντρας

 

4. Η Μπια και η Νταλια ειναι και οι δυο χαζες

 

5. και πολλα αλλα...

Hρεμα.

Πως τα λες έτσι αυτά. Προετοιμασε μας τουλάχιστον.:lol:

Θα πέσουν να σε φάνε τώρα μερικοί.

Κουράγιο.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

κατι επισης που δεν μου πολυαρεσει (οχι στην σειρα) αλλα στην σκεψη του καπουτΖιδη ειναι πως ΔΕΝ εχει ιδεες, και αυτο γιατι...

 

Σαββατογεννημενες και Στο Παρα 5 ειναι σχεδον ΙΔΙΑ

1. Σαββατογεννημενες: Δεν εχει δει πολλα χρονια η μια την αλλη, ξαφνικα συναντιουνται - Παρα 5: Δεν γνωριζονται τα ατομα, ξαφνικα συναντιουνται για να βρουν κατι

 

2. Ψάχνουν για κατι Σαβ: Λαχειο Παρα 5: Κατι που αρχιζει απο Πα

 

3. Ο Σαββας ηταν αντρας, αυτος που πεθανε και ξερει το μυστικο ειναι και αυτος αντρας

 

4. Η Μπια και η Νταλια ειναι και οι δυο χαζες

 

5. και πολλα αλλα...

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ο κάθε συγγραφέας έχει το προσωπικό του ύφος στη σεναριογραφία. Ο Καπουτζίδης έχει επινοήσει αυτά που προανέφερες.

Αν δεν είχε ιδέες ο Κ. τότε κι ο Ρώμας δεν θα 'χε διότι κι αυτός δίνει πρωταγωνιστικό ρόλο στις γυναίκες (Ελένη, Χαρά), παρουσιάζει συνεχώς ομοφυλόφιλους στη στις σειρές του, σ'όλες τις σειρές υπάρχει σύγκρουση του παλιού και του νέου και του μοντέρνου με το συντηρητικό, και... και... και...

 

Κατάλαβες; Ο κάθε σεναριογραφος πάνω κάτω τα ίδια γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήταν παράξενος και ο τρόπος που έφυγε η Αμαλία...;)

 

Ξαφνικά είπε ότι φεύγει για το χωριό της...παράξενο...;)

 

Μη σου πω την κόβω για κόρη του Σταυριανίδη...

Αναφερθηκε πουθενά ότι ο Σταυριανίδης ήταν απ'την Τρίπολη;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι διόλου παράξενο που ο Σταυριανίδης έχει το ίδιο ακριβώς δαχτυλίδι όπως ο μεγάλος.Πάντως την Αμαλία την έδιωξε για λίγο γιατί αν η Αμαλία έμενε εδώ στις γιορτές τότε θα έτρεχε σε όλους και θα τους ένωνε.Πάντως ο Καπουτζίδης αποκάλυψε οτι στ επόμενο επισόδιο θα έχει πολύ γέλιο και οτι στα προσεχή επεισόδια ένας απο τους ήρωες θα κινδυνέψει πάρα πολύ.Το είπε στον όμορφο κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

Και η Αμαλία είχε πει στα παιδιά ότι πριν από χρόνια είχε κάνει ένα ταξίδι που της άλλαξε τη ζωή...

 

Σκεφτήκατε οτι μπορεί ο Καπουτζίδης να μας διαβάζει και να τα ανατρέψει όλα (π.χ. ότι έχουμε καταλήξει ποιος μπορεί να είναι πιθανότατα ο κακός και να μας βγεί ότι είναι τελικά κάποιος εντελώς άσχετος) ;

Link to comment
Share on other sites

Και η Αμαλία είχε πει στα παιδιά ότι πριν από χρόνια είχε κάνει ένα ταξίδι που της άλλαξε τη ζωή...

 

Σκεφτήκατε οτι μπορεί ο Καπουτζίδης να μας διαβάζει και να τα ανατρέψει όλα (π.χ. ότι έχουμε καταλήξει ποιος μπορεί να είναι πιθανότατα ο κακός και να μας βγεί ότι είναι τελικά κάποιος εντελώς άσχετος) ;

Χμμμ...

Λες να διαβάζει myphone;;;

Πάντως αμα διαβάζει είμαι σχεδόν σίγουρος με ποιο νικ ποστάρει. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

ως νέο μέλος του forum, είπα να δώσω κι εγώ τις δικές μου εκτιμήσεις βάσει ορισμένων που γράφτηκαν παραπάνω,

 

Αμαλία και Σταυριανίδης δύσκολο να έχουν σχέση, καθώς ο Σταυριανίδης ήταν από Ξάνθη και η Αμαλία έχει συγγενική σχέση με μια γειτόνισσα του Σπύρου.

 

Ο αρχηγός έχει μαύρο μαλλί και φοράει γυαλιά (έχει ξεφύγει ένα πλάνο πολύ μικρό). Επίσης, αν κάποιος μπορεί να παγώσει την εικόνα στο δεύτερο επεισόδιο, τη στιγμή που όταν ο αρχηγός μιλάει με το αρχι-τσιράκι του, περνάει η μορφή του πίσω από τη χαραμάδα της πόρτας, τότε ίσως μπορούν να γίνουν κάποιες υποθέσεις, τουλάχιστον για το ποιος ηθοποιός παίζει τον κακό.

 

Όσο για το δακτυλίδι, ίσως να είναι κάτι οικογενειακό, ίσως όμως να είναι και ενδεικτικό μιας οργάνωσης, μιας ομάδας ατόμων. Μπορεί ο υπουργός και ο αρχηγός να ήταν μέλη της ίδιας οργάνωσης.

 

Αυτά για την ώρα με τις εκτιμήσεις

 

Από τις κορυφαίες σκηνές, αυτή που θα δείξει σήμερα στο τρίτο επεισόδιο, με τους πρωταγωνιστές κάτω από το κρεβάτι και τη γιαγιά του Σπύρου να παίρνει τηλέφωνο!!! Κι επίσης η θέληση γιαγιάς και Θεοπούλας να κάνουν μπάντζι-τζάμπινγκ - απίστευτος διάλογος!

Link to comment
Share on other sites

Και η Αμαλία είχε πει στα παιδιά ότι πριν από χρόνια είχε κάνει ένα ταξίδι που της άλλαξε τη ζωή...

 

Σκεφτήκατε οτι μπορεί ο Καπουτζίδης να μας διαβάζει και να τα ανατρέψει όλα (π.χ. ότι έχουμε καταλήξει ποιος μπορεί να είναι πιθανότατα ο κακός και να μας βγεί ότι είναι τελικά κάποιος εντελώς άσχετος) ;

Πραγματικά θα ήταν μια τέλεια εμπειρία το να μας παρακολουθούσε!:D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Λες να διαβάζει myphone;;;

Πάντως αμα διαβάζει είμαι σχεδόν σίγουρος με ποιο νικ ποστάρει. :whistle:

Ναι λοιπόν εγώ είμαι ο Γιώργος Καπουτζίδης!:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να το δείτε ότι στο τέλος η Θεοπούλα θα είναι ο ρόλος-κλειδί στην υπόθεση! Πάρτε παράδειγμα από την Τάμμυ στις Σαββτογεννημένες!
Link to comment
Share on other sites

Να το δείτε ότι στο τέλος η Θεοπούλα θα είναι ο ρόλος-κλειδί στην υπόθεση! Πάρτε παράδειγμα από την Τάμμυ στις Σαββτογεννημένες!

Εκανα πολλά σενάρια αλλα αυτο οχι...

Και μαλλον εχεις δίκαιο!!!

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πιστεύω αυτό για τη Θεοπούλα.Αλλα ότι κι αν λέμε να δείτε οτι ο Καπουτζίδης θα γράψει κάτι πολύ άσχετο για το τέλος, απλά για να μας κάνει να γελάσουμε.Όπως και στις σαββατογεννημένες που στο τελευταίο επεισόδιο δέν έγινε και το κοσμοϊστορικό γεγονός,αφού το οτι βρέθηκε το τζόκερ το έλεγε από το τέλος του προηγούμενου επεισοδίου.Άρα και στο στο παρα 5 όλα είναι έτσι τοποθετημένα ωστε η φαντασία μας να οργιάσει και να σκεφτούμε πολλά σενάρια, αλλα το τέλος να είναι κάτι απλό.Εγώ πιστεύω οτι καλύτερα να απολαύσουμε την πλοκή και το γέλιο και να αφεθούμε στα μαγικά χέρια του Καπουτζίδη.Γιατί κοιτώντας την ουσία, χάνεται η μαγεία.
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... πρέπει να ήταν κάτι εκατομύρια €€€ από ΤΖΟΚΕΡ στις «Σαββατογεννημένες», όχι μερικές (ψωρό :blink: ) χιλιάδες... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Ως φαν του "Παρά Πέντε" θα ήθελα να απαντήσω σε κάποια πράγματα που μου φαίνονται λίγο "περίεργα"...

 

κατι επισης που δεν μου πολυαρεσει (οχι στην σειρα) αλλα στην σκεψη του καπουτΖιδη ειναι πως ΔΕΝ εχει ιδεες

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αν αναφέρεσαι γενικά, ή ειδικά στο Παρά 5. Διότι αν αναφέρεσαι γενικά, δεν νομίζω πως είχε βγει κάτι παρόμοιο πριν τις Σαββατογεννημένες.

 

1.

Σαββατογεννημενες: Δεν εχει δει πολλα χρονια η μια την αλλη, ξαφνικα συναντιουνται

 

Στις Σαββατογεννημένες, οι χαρακτήρες γνωρίζονταν μεταξύ τους από παλιά, ως γυναίκες του Σάββα, και ύστερα έγιναν φίλες. Στο Παρά 5 πάλι, κανείς δεν ήξερε κανέναν.

 

2.

Ψάχνουν για κατι: Σαββατογεννημένες: Λαχειο, Παρα 5: Κατι που αρχιζει απο Πα

 

Στις Σαββατογεννημένες ψάχνουν να βρουν το Τζόκερ, στο Παρά 5 ένα δολοφόνο και τη λύση ενός μυστηρίου που όλο και περιπλέκεται. Το κάτι που αρχίζει από "Πα" το βρήκαν ύστερα από ένα επεισόδιο, νομίζω, και αποκάλυψε κάτι που δεν θέλω να το πω για όσους δεν το έχουν δει. Τζόκερ από δολοφόνο, έχει κάποια διαφορά. Με την ίδια λογική, σε οποιαδήποτε καλλιτεχνική ή τηλεοπτική δημιουργία, όποιος ψάχνει το οτιδήποτε, αντιγράφει. Προσωπικά δεν θα μου πήγαινε καν το μυαλό σε μια τέτοια ομοιότητα, αν δεν γινόταν αναφορά.

 

3.

Ο Σαββας ηταν αντρας, αυτος που πεθανε και ξερει το μυστικο ειναι και αυτος αντρας

 

Αν ήταν γυναίκα τι διαφορά θα έκανε, αλήθεια; Θυμίζει λίγο "οι Σαββατογεννημένες ήταν τηλεοπτική σειρά, το Παρά 5 επίσης, άρα το ένα αντιγράφει το άλλο".

 

4.

Η Μπια και η Νταλια ειναι και οι δυο χαζες

 

Η Μπία δεν ήταν χαζή, αλλά ούτε και έξυπνη. Η Ντάλια όχι μόνο δεν είναι χαζή, αλλά είναι πανέξυπνη και το έχει δείξει ουκ ολίγες φορές. Η "εκτός τόπου και χρόνου" συμπεριφορά της, δεν υποδηλώνει χαζομάρα, αλλά δείχνει την απομόνωσή της από την υπόλοιπη κοινωνία και το ότι έχει συνηθίσει σε διαφορετικό τρόπο ζωής.

 

5.

και πολλά άλλα...

 

Σε αυτή την κατηγορία μπορεί να εμπίπτουν χίλια δυο πράγματα, όπως π.χ. ένα ίδιο αυτοκίνητο.

 

Δεν έχω παρατηρήσει όμως, κανέναν να λέει για άλλους σεναριογράφους, όχι μόνο για το Ρώμα, αλλά και για τον Ρήγα, για παράδειγμα. Τέτοιες ομοιότητες ή "αντιγραφές", όπως αποκαλούνται, στην Αμερική, δικαίως θεωρούνται trademarks του σεναριογράφου, ή "σημεία αναγνωρισιμότητας" κάποιας δουλειάς.

 

Υ.Γ.

7.500 ευρω
. Στις Σαββατογεννημένες, δεν ήταν 7.500 ευρώ, αλλά 7.500.000 ευρώ, τα οποία είχε κερδίσει στο Τζόκερ ο Σάββας και έψαχναν να βρουν οι τρεις.
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... πρέπει να ήταν κάτι εκατομύρια €€€ από ΤΖΟΚΕΡ στις «Σαββατογεννημένες», όχι μερικές (ψωρό :blink: ) χιλιάδες... :p

Ναι 7.500.000€ ήταν. λάθος μου, συγγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...