Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

On 6/2/2024 at 3:58 ΜΜ, Kostas_Ts_86 said:

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει όταν κάτι νιώθεις πως δεν πάει καλά με την μπαταρία, δηλαδή 1 φορά αρκεί. 

Εγώ το έκανα όταν το πήρα χαμπάρι ότι υπάρχειο κωδικός, αλλά δεν είμαι καλό παράδειγμα καθώς η μπαταρία μου ήταν σε πολύ καλά επίπεδα (μη δινεις σημασία το ότι την αντικατεστησα)

Όταν λες "καλό επίπεδο" γιααα σε παρακαλώ ορισέ το καιαιαιαι πως το μαθαίνουμε αυτό???? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, alex61 said:

Όταν λες "καλό επίπεδο" γιααα σε παρακαλώ ορισέ το καιαιαιαι πως το μαθαίνουμε αυτό???? Ευχαριστώ. 

Απο τη συμπεριφορα της μπαταριας. Αν δεν πεφτει αποτομα εκτος του 100-90 και του 0-10 που συνηθως πεφτει γρηγοροτερα.

Για ωρες οθονης ας το αφησουμε καθως παιζουν ρολο παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σε (EUR) εχει ερθει ακομα.. Τωρα που στην ουσια ειμαστε 2 γενιες πισω δεν περιμενω να παιρνουμε το update πριν τα μεσα του μηνα... Δεν με απασχολει καθολου βεβαια αυτο...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάει συνήθως όπως τα γράφεις... ειδικά με τις αλχημείες και ιδιαιτερότητες (μη διαφορά στην λειτουργία vivid colours & αφαίρεση χ10 τηλεφακού) που θέλησαν να κάνουν με το 24u έχουν πέσει με τα μούτρα να διορθώσουν κάμερες κλπ που πέφτει γκρίνια γενικώς... είναι και η ΑΙ λειτουργία άστα σε δουλειές να είναι οι προγραμματιστές 😁

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση μετά από μακροχρόνια αποχή. 

Επίσκεψη σήμερα στη SMARTEC για αλλαγή μπαταρίας σε δύο S22 U λίγες μέρες πριν τη λήξη της εγγύησης (17 &19 Μαρτίου 24). Η αντικατάσταση έγινε με ενεργοποίηση της λειτουργίας συντήρησης και οι συσκευές επανήλθαν μετά την αλλαγή στην κανονική λειτουργία χωρίς να απαιτηθεί στήσιμο από την αρχή. Χρόνος επισκευής και για τις δύο συσκευές 1,30 λεπτά.

Ο λόγος αντικατάστασης είναι το κόστος μετά τη λήξη της εγγύησης και μόνο αφού σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα καθώς η συσκευή έχει ωριμάσει από θέμα προβλημάτων software. 

Κόστος αντικατάστασης 30,81€ έκαστη. 

Το μόνο όχι ιδιαίτερα αρνητικό ήταν ότι κατά την αντικατάσταση της μιας συσκευής ξεκόλλησε ελαφρά στην κάτω γωνία το τζαμάκι προστασίας της Dome που το είχα τοποθετήσει αμέσως μετά την αγορά. Λέω όχι ιδιαίτερα αρνητικό γιατί μετά από δύο χρόνια αν και δεν είχε πάθε απολύτως τίποτα η κόλλα είχε χάσει πλέον την ολεοφοβική του προστασία αφηνε δαχτυλιές και είχε μερικά σημαδάκια χωρίς όμως να είναι ενοχλητικά. Οπότε κάποια στιγμή είχε μπει η σκέψη αντικατάστασης με ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, alex61 said:

Ήρθε σε κάποιον αναβάθμιση Φεβρουαρίου??? (cosmote έχω) 

Καλησπέρα. Εγώ έκανα μία πριν λίγες μέρες και συγκεκριμένα στις 5/2. Παρατήρησα όμως ότι εδώ και λίγες μέρες έχει πέσει η ένταση του ακουστικού όταν μιλάω στο τηλέφωνο. Δηλαδή τον συνομιλητή μου τον ακούω αρκετά "μακριά" σε σχέση με πριν. Πριν, μιλάγαμε και ανέβαζα την ένταση του ακουστικού και ήταν λες και είχα ανοιχτή ακρόαση. Αρκετά δυνατά δηλαδή ενώ τώρα η ένταση έχει πέσει σχεδόν στη μέση και μάλιστα έχει χαλάσει και η ποιότητα του ήχου. Δεν ξέρω τι έχει γίνει δυστυχώς.

Εχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα τώρα καινούρια ενημέρωση δεν έχει είναι αυτή που είχα κάνει τον προηγουμενο μήνα. 

Τέτοιο θέμα δεν έχω.Εχω σοβαρό θέμα υπερθέρμανσης όμως που δεν είχα ποτε😒

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xrhstos1974 said:

Καλησπέρα. Εγώ έκανα μία πριν λίγες μέρες και συγκεκριμένα στις 5/2. Παρατήρησα όμως ότι εδώ και λίγες μέρες έχει πέσει η ένταση του ακουστικού όταν μιλάω στο τηλέφωνο. Δηλαδή τον συνομιλητή μου τον ακούω αρκετά "μακριά" σε σχέση με πριν. Πριν, μιλάγαμε και ανέβαζα την ένταση του ακουστικού και ήταν λες και είχα ανοιχτή ακρόαση. Αρκετά δυνατά δηλαδή ενώ τώρα η ένταση έχει πέσει σχεδόν στη μέση και μάλιστα έχει χαλάσει και η ποιότητα του ήχου. Δεν ξέρω τι έχει γίνει δυστυχώς.

Εχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα

Ισως θελει καθαρισμα το ακουστικο. Ψαξε στο youtube αν δεν ξσρεις πως να το καθαριαεις 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τη Smartech και ρώτησα από περιέργεια σήμερα πόσο κάνει αλλαγή μπαταρίας έντος εγγύησης στο κινητό μου που πλησιάζει τη λήξη του και μου είπαν 42€ ενώ 58 κάνει εκτός εγγύησης.

Με ρώτησαν αν έχει πτώση η μπαταρία και τους είπα όχι γιατί την έχω μόνο ένα χρόνο και την προσέχω στις φορτίσεις πολύ απλά έτσι ενημερωτικά!!

Επίσης για αλλαγή οθόνης σε μαύρο χρώμα κινητό μου είπαν 290€

Ρώτησα και για την  oleophobic επίστρωση  και μου είπαν ότι δε θέλει σκληρά καθαριστικά και αρκεί αυτό που κάνω δλδ χλιαρό νερό με μαλακό πανάκι μικροϊνών ή το πολύ πολύ spray για οθόνες κινητών.

 

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εμένα με το device info μου λέει capacity 4855mAh είναι καλή ακόμη ήήή... (το έχω σχεδόν 2 χρόνια), τιιιιι άλλο "κοιτάμε" για να δούμε αν θέλει αλλαγή???? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σταθερο. Τοση ειναι η επισημη χωρητικοτητα. 

Αν θελει αλλαγη θα το καταλαβεις απο τη χρηση σου. Πχ εμενα σε 20 μηνες που το εχω δεν εχω δει καποια σημαντικη διαφορα στην καθημερινη μου χρηση. 

Screenshot_20240222_155010_DevInfo.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, manan69t said:

Πήρα τη Smartech και ρώτησα από περιέργεια σήμερα πόσο κάνει αλλαγή μπαταρίας έντος εγγύησης στο κινητό μου που πλησιάζει τη λήξη του και μου είπαν 42€ ενώ 58 κάνει εκτός εγγύησης.

Με ρώτησαν αν έχει πτώση η μπαταρία και τους είπα όχι γιατί την έχω μόνο ένα χρόνο και την προσέχω στις φορτίσεις πολύ απλά έτσι ενημερωτικά!!

Επίσης για αλλαγή οθόνης σε μαύρο χρώμα κινητό μου είπαν 290€

Ρώτησα και για την  oleophobic επίστρωση  και μου είπαν ότι δε θέλει σκληρά καθαριστικά και αρκεί αυτό που κάνω δλδ χλιαρό νερό με μαλακό πανάκι μικροϊνών ή το πολύ πολύ spray για οθόνες κινητών.

 

https://myphone.gr/forum/topic/191673/?do=findComment&comment=7250163

Αν κάποιος θέλει να το πάρει σε μια ώρα καλό είναι να πάρει τηλέφωνο την προηγουμένη λίγο πριν κλείσουν να ρωτήσει αν υπάρχει απόθεμα το κιτ της μπαταρίας.

 

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Anlibafojo said:

https://myphone.gr/forum/topic/191673/?do=findComment&comment=7250163

Αν κάποιος θέλει να το πάρει σε μια ώρα καλό είναι να πάρει τηλέφωνο την προηγουμένη λίγο πριν κλείσουν να ρωτήσει αν υπάρχει απόθεμα το κιτ της μπαταρίας.

 

Της είπα για τα 30€ και μου λέει δεν υπάρχει αυτό.

Τι να πω.

Ότι νά'ναι λένε μου φαίνεται γιατί πιο παλιά μου είχαν πει  γύρω στα 25€ κι εμένα.

Πέρυσι μου την άλλαξαν δωρεάν μαζί με την οθόνη καθώς είχε καμένα pixel 

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2024 at 5:48 ΠΜ, manan69t said:

Της είπα για τα 30€ και μου λέει δεν υπάρχει αυτό.

Τι να πω.

Ότι νά'ναι λένε μου φαίνεται γιατί πιο παλιά μου είχαν πει  γύρω στα 25€ κι εμένα.

Πέρυσι μου την άλλαξαν δωρεάν μαζί με την οθόνη καθώς είχε καμένα pixel 

Στο τηλεφωνικό κέντρο προφανώς δεν ξέρουν τις τιμές. Και σε εμένα όταν ρώτησα στην υποδοχή για την τιμή πήραν κάπου αλλού και ρώτησαν, ίσως το λογιστήριο; αλλά και μετά πάλι ρώτησα πριν κόψουν τις αποδείξεις. Μόνο αν πας από εκεί θα μάθεις την πραγματική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2024 at 3:36 ΜΜ, Kostas_Ts_86 said:

Απίστευτοι εκεί στη Smartec!!!

Με πήραν τηλ ότι είναι έτοιμο και παρέλαβα αυθημερόν! Για αλλαγή μπαταρίας το πήγα και όταν τους έδειξα μια κηλίδα στην οθόνη, μου είπαν οτι θα το δουν κι αυτό...

Τελικά....αλλαγή οθόνης λόγω φθορας ελαιοφοβικης επίστρωσης + αλλαγή μπαταρίας που είναι αναγκαστικό, μηδέν κόστος λόγω εγγύησης. 

Εγώ εξεπλάγην με την ταχύτητα αντιμετώπισης, όχι ότι ήταν δωρεάν...

ΥΓ: Δεν έγινε φορματ στη συσκευή 

τα ίδια και εγώ σε 1,5 χρόνου τηλέφωνο εμφανίστηκαν μερικά καμένα πιξελ .Αλλαγή οθόνης και μπαταρίας με μηδενικό κόστος αλλά παρ όλο που είχα ενεργοποιήσει την λειτουργιά συντήρησης μου είπαν ότι αυτό έχει να κάνει με τα προσωπικά δεδομένα και μάλλον θα κάνουν format και τελικά εκαναν .Το πήγα μεσημεράκι (smartec) την επόμενη μέρα ήταν έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο τηλ σου δίνουν άλλες τιμές και από κοντά, άλλο ισχύει τελικά. Το έζησα πριν κανένα μήνα. Όσο για το φορματ, δεν έχω καταλάβει πότε κάνουν και πότε όχι.

Πιο παλιά είχα πάει το S10+ για αλλαγή μπαταρίας και δεν έκαναν. 1 μήνα πριν πήγα το S22U για αλλαγή οθόνης και μπαταρίας εννοείται και πάλι δεν έκαναν.

Ας σταθούμε όμως στη δουλειά που κάνουν και είμαστε ήσυχοι που τους έχουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν την αλλαγη μπαταριας πριν τη ληξη της εγγυησης αλλα με τη φαση που ειναι τωρα θεωρω πεταμενα λεφτα την αλλαγη. Προσεχω πως το φορτιζω, δεν βλεπω καμια αλλαγη προς το χειροτερο της μπαταριας και στην δουλεια εχουμε πριζες (😝) οποτε και να πεσει λιγο στο μελλον δεν εγινε τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Άστο ως έχει,  xiaomi 9s Μάιος 2020 σε δυο μήνες κλείνει 4 χρόνια στα χέρια του γιου μου ηλικίας 14 ετών...το τι λιώσιμο έχει φάει δεν λέγεται....ζει και δεν μασάει ακόμη. Οκ δεν βγάζει 10+ ώρες που έβγαζε όμως έχει πάρει και δύο κύριες αναβαθμίσεις και τον τελευταίο χρόνο ουσιαστικά φορτίζει σε καθημερινή βάση....τις 7μιση ώρες οθόνη τις έχει ακόμη και το δουλεύει με data  κάθε μέρα και hot spot για το PStation...

O 720,G με την ευκαιρία πολύ τίμιο  chipset δεν έχει καταλάβει τίποτα ούτε καλοκαίρια ούτε ζόρια και η συσκευή γεμάτη με τικ τοκ , insta Viber ειδικά οι πρώτες τραβάνε πολύ πράμα και είναι το βασικό 4/64 GB με SD card βέβαια που να τους φτάσουν τα 64αρια σκέτα πια στη νεολαία....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το τελευταιο update για το One UI Home δινει ακομα μια εξτρα σβελταδα στο κινητο... Φανταζομαι θα ειναι αμεσα διαθεσιμο μεσω update, εγω το κατεβασα απο το apk mirror.

Screenshot_20240313_123321_One UI Home.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από κει το έχω κατεβάσει και βλέπω ότι ακόμα και στο nova launcher prime πάει αέρας!!

 

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2024 at 12:33 ΜΜ, GMF80 said:

Το τελευταιο update για το One UI Home δινει ακομα μια εξτρα σβελταδα στο κινητο... Φανταζομαι θα ειναι αμεσα διαθεσιμο μεσω update, εγω το κατεβασα απο το apk mirror.

Screenshot_20240313_123321_One UI Home.jpg

Ποιο πρόγραμμα είναι αυτό; δώσε έχτρα λεπτομέρειες σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Παραταμενο touch σε κενο σημειο στην αρχικη οθονη-ρυθμισεις-σχετικα με την οθονη... Αν εχει βγει το update θα σου ζητησει ενημερωση.

Αλλιως ψαχνεις το τελευταιο apk για One UI Home σε site τυπου apkmirrror.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...