Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνδέση σε υπολογιστή με καλώδιο και κρατάς πατημένα power +volume up 
Δε χρειάζεται υπολογιστής.
Εγώ το έκανα συνδέοντας απλά τα hands free που είχα από το note 10 plus!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μετα απο χρηση που μπορω να βγαλω καποια ασφαλη συμπερασματα μπορω να πω οτι σιγουρα υπαρχει βελτιωση και στον τομεα της σβελταδας και της μπαταριας. Χρονους στην μπαταρια δεν θα κατσω να δω. Ισως ενα 5% πανω σε σχεση με πριν. Clear cache εκανα μονο πριν εγκαταστησω.

Ενα ανασχεδιασμο ισως θα ηθελα αλλα μιλαει ο ανθρωπος που αλλαζει 2-3 wallpaper το χρονο και αυτα τα ιδια απο 18! και αφηνει τα παντα σε στυλ στοκ παντα (εικονιδια, θεση widget κλπ).

Ευχαριατημενος και απολυτα δικαιωμενος που δεν εδωσα καμια σημασια στο τι γραφονταν εδω κατα καιρους και δεν μπηκα στην διαδικασια αλλαγης. Και εχει 2 major update ακομα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, manan69t said:

Δε χρειάζεται υπολογιστής.
Εγώ το έκανα συνδέοντας απλά τα hands free που είχα από το note 10 plus!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

σωστος,μου ξεφυγε οτι μπορεις να το κανεις και με ακουστικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα και εγώ το νέο update και έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το πρόβλημα που είχα με τις επανεκκινήσεις παραμένει (το έκανε και κατά το σετάρισμα πλέον με "καθαρό" κινητό), οπότε το έστειλα στο Samsung Service του Ηρακλείου (Κρήτης) και αναμένω....

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2023 at 4:48 ΜΜ, manan69t said:

Είσαι θεούλης!!
Που πήγαν και το έκρυψαν ρε φίλε!!
Σε ευχαριστώ πολύ emoji7.png
Μιας και σε βρήκα ακόμα μία ερώτηση μήπως γνωρίζεις που έχω ρωτήσει στο forum χωρίς απάντηση.
Όταν ανεβάζω φωτογραφίες στο google drive δεν δείχνει στα details photo πότε τραβήχτηκε αλλά ποτέ την ανέβασες σε αντίθεση με το one drive της microsoft.
Δηλαδή έχω κάποιες φωτογραφίες τραβηγμένες εδώ και ένα μήνα σε ένα φάκελο στο κινητό μου τις ανεβάζω και αυτές δεν κρατάνε την ημερομηνία που τις έχω τραβήξει πριν ένα μήνα αλλά τις ταξινομημεί με βάση την σημερινή ημερομηνία, πράγμα τελείως άκυρο και σπαστικό!!
Ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό?


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν έχω κάτι σχετικό δυστυχώς, όμως γιατί χρησιμοποιείς το Google Drive για αυτή τη δουλειά όταν το Google Photos το κάνει μόνο του, με σωστές ημερομηνίες και ουσιαστικά χρησιμοποιεί το χώρου του Drive;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι σχετικό δυστυχώς, όμως γιατί χρησιμοποιείς το Google Drive για αυτή τη δουλειά όταν το Google Photos το κάνει μόνο του, με σωστές ημερομηνίες και ουσιαστικά χρησιμοποιεί το χώρου του Drive;
Τραβάω πολλές φώτο και από αυτές ελάχιστες θέλω να κρατήσω και να ανεβάσω (1 στις 10)
Αυτό θα κάνει συγχρονισμό όμως σε όλο το φάκελο camera.
Επίσης αμέτρητα Screenshots όπως και διάφορα άλλα τα οποία οκ μπορεί να επιλέξω να μην τα συγχρονίσω αλλά παραμένει το θέμα με το φάκελο κάμερα που τώρα έχω μερικές χιλιάδες φώτο/βίντεο εκεί (8+) και καταλαβαίνεις.
Άσε που δε ξέρω αν θα τα περάσει με τη σωστή ημερομηνία κι αυτά που είναι πιο παλιά κι όχι present day.
Κι ένα τελευταίο.
Έχω αγαπημένες φώτο από παλιά που θέλω να έχω στο cloud και αυτές πάλι με τη σημερινή ημερομηνία τις περνάει το drive.
Αν τις βάλω σε φακέλους στο κινητό και τις κάνω συγχρονισμό με το google photos ξέρεις αν θα περάσουν με τη σωστή ημερομηνία που δείχνουν αυτές στα exif data τους?
Ξέχασα να σου πω.
Μετά το update σε One UI 6 μπορείς να κάνεις κανονικά backup μέσα από τις ρυθμίσεις στον ασφαλή φάκελο.9d3d299602494fee3e263ec0402fff0b.jpgfee46a5a9e0b12c551dbf82cf989c67b.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ιδεα μου αλλα εκανα ενα optimize των εφαρμογων απο το galaxy app booster και μου φαινεται ακομα πιο γρηγορο .... 

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ 2 λόγια για το update, αφού έχουν περάσει 3-4 ημέρες.

Γενικά βλέπω βελτίωση στη λειτουργία του τηλεφώνου. Τα γραφικά έχουν τελειοποιηθεί και πλέον δεν χάνει frames ακόμη και αν πιεστεί, με συνεχή χρήση το κινητό. Συγκεκριμένα, με το one ui 5 έχανε μερικά frames κατά το ξεκλείδωμα της συσκευής, αν ήταν ενεργοποιημένο το "εφε ξεκλειδώματος". Αυτό έχει πλέον διορθωθεί. Επίσης, έχανε συχνά frames με το άνοιγμα της πλαινής μπάρας εφαρμογών, επίσης έχει εξαλειφθεί.  Σποραδικά frames που χάνοντας κατά το άνοιγμα των πρόσφατων εφαρμογών και της μετάβασης από τη μια ανοιχτή εφαρμογή στην άλλη, έχουν ελαχιστοποιηθεί.

Το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο (πολύ) γρήγορο και η μπαταρία πάνω κάτω, στα ίδια επίπεδα με το android 13 , σίγουρα όχι χειρότερα. Παρατηρώ ότι η συσκευή δεν ζεσταίνεται καθόλου, πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Βέβαια, κρύωσε και ο καιρός λίγο...

Με 2 λόγια, το κινητό σήμερα είναι σαφώς καλύτερο από ότι όταν πρωτοκυκλοφόρησε, κάτι που σιγουρα είναι παράδοξο.

Well done Samsung.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο bug με το update: Δεν λειτουργησε 1-2 φορες σε swipe το One Hand Operation +. Φανταζομαι θα στρωσει σε update της εφαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ddr2 said:

Ας γράψω και εγώ 2 λόγια για το update, αφού έχουν περάσει 3-4 ημέρες.

Γενικά βλέπω βελτίωση στη λειτουργία του τηλεφώνου. Τα γραφικά έχουν τελειοποιηθεί και πλέον δεν χάνει frames ακόμη και αν πιεστεί, με συνεχή χρήση το κινητό. Συγκεκριμένα, με το one ui 5 έχανε μερικά frames κατά το ξεκλείδωμα της συσκευής, αν ήταν ενεργοποιημένο το "εφε ξεκλειδώματος". Αυτό έχει πλέον διορθωθεί. Επίσης, έχανε συχνά frames με το άνοιγμα της πλαινής μπάρας εφαρμογών, επίσης έχει εξαλειφθεί.  Σποραδικά frames που χάνοντας κατά το άνοιγμα των πρόσφατων εφαρμογών και της μετάβασης από τη μια ανοιχτή εφαρμογή στην άλλη, έχουν ελαχιστοποιηθεί.

Το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο (πολύ) γρήγορο και η μπαταρία πάνω κάτω, στα ίδια επίπεδα με το android 13 , σίγουρα όχι χειρότερα. Παρατηρώ ότι η συσκευή δεν ζεσταίνεται καθόλου, πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Βέβαια, κρύωσε και ο καιρός λίγο...

Με 2 λόγια, το κινητό σήμερα είναι σαφώς καλύτερο από ότι όταν πρωτοκυκλοφόρησε, κάτι που σιγουρα είναι παράδοξο.

Well done Samsung.

Ειναι εμφανης η εξελιξη του... Αν το βαλεις διπλα σε ενα οπως βγηκε περσι και τα συγκρινεις θα νομιζεις οτι εχεις το επομενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GMF80 said:

Ειναι εμφανης η εξελιξη του... Αν το βαλεις διπλα σε ενα οπως βγηκε περσι και τα συγκρινεις θα νομιζεις οτι εχεις το επομενο μοντελο.

Σαφώς. Και μιλάμε για την πρώτη πρώτη έκδοση του one ui 6. Θα ακολουθήσουν αναβαθμίσεις που θα είναι ακόμη καλύτερες. 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ddr2 said:

Ας γράψω και εγώ 2 λόγια για το update, αφού έχουν περάσει 3-4 ημέρες.

Γενικά βλέπω βελτίωση στη λειτουργία του τηλεφώνου. Τα γραφικά έχουν τελειοποιηθεί και πλέον δεν χάνει frames ακόμη και αν πιεστεί, με συνεχή χρήση το κινητό. Συγκεκριμένα, με το one ui 5 έχανε μερικά frames κατά το ξεκλείδωμα της συσκευής, αν ήταν ενεργοποιημένο το "εφε ξεκλειδώματος". Αυτό έχει πλέον διορθωθεί. Επίσης, έχανε συχνά frames με το άνοιγμα της πλαινής μπάρας εφαρμογών, επίσης έχει εξαλειφθεί.  Σποραδικά frames που χάνοντας κατά το άνοιγμα των πρόσφατων εφαρμογών και της μετάβασης από τη μια ανοιχτή εφαρμογή στην άλλη, έχουν ελαχιστοποιηθεί.

Το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο (πολύ) γρήγορο και η μπαταρία πάνω κάτω, στα ίδια επίπεδα με το android 13 , σίγουρα όχι χειρότερα. Παρατηρώ ότι η συσκευή δεν ζεσταίνεται καθόλου, πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Βέβαια, κρύωσε και ο καιρός λίγο...

Με 2 λόγια, το κινητό σήμερα είναι σαφώς καλύτερο από ότι όταν πρωτοκυκλοφόρησε, κάτι που σιγουρα είναι παράδοξο.

Well done Samsung.

Εγώ θα κρατήσω το παρακάτω:

"Σποραδικά frames που χάνονται κατά το άνοιγμα των πρόσφατων εφαρμογών και της μετάβασης από τη μια ανοιχτή εφαρμογή στην άλλη, έχουν ελαχιστοποιηθεί."

Είναι το μόνο πράγμα που μου τη σπάει, καθώς είμαι ψυχαναγκαστικός με κάτι τέτοιες λεπτομέρειες και δυστυχώς το μάτι μου τα πιάνει αμέσως. Έχω δοκιμάσει και με τις κλίμακες στο 0,5 αλλά δεν σώζεται...

Μόνο και μόνο γι'αυτό θα την έκανα την αναβάθμιση... 😝

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Εγώ θα κρατήσω το παρακάτω:

"Σποραδικά frames που χάνονται κατά το άνοιγμα των πρόσφατων εφαρμογών και της μετάβασης από τη μια ανοιχτή εφαρμογή στην άλλη, έχουν ελαχιστοποιηθεί."

Είναι το μόνο πράγμα που μου τη σπάει, καθώς είμαι ψυχαναγκαστικός με κάτι τέτοιες λεπτομέρειες και δυστυχώς το μάτι μου τα πιάνει αμέσως. Έχω δοκιμάσει και με τις κλίμακες στο 0,5 αλλά δεν σώζεται...

Μόνο και μόνο γι'αυτό θα την έκανα την αναβάθμιση... 😝

Έχει γίνει μούρλια σου λέω. 😋😋

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που δεν δινω σημασια μεγαλη σε τετοια εχω ενθουσιαστει 🤣

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οσοι βάλατε το Android 14 πως σας φαίνεται; γι αυτό που εχουν γράψει ότι χαλάει την οθόνη(burn-in στο status bar) εχετε διαβασει τίποτα;; Παίζει να ισχύει;;

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο ερωτημα νομιζω εχουμε απαντησει αρκετοι. Ειναι αψογο.

Για το 2ο δεν μπορω να πω. Φανταζομαι burn in δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη, θελει χρονο υπο καποιες συνθηκες. Λογικα θα λυθει αμεσα η οποια πιθανοτητα με update.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη που ξέχασα να γράψω είναι ότι επιτέλους διορθώθηκε το πρόβλημα που είχε η εφαρμογή Onenote με το πενάκι (δεν συνεργαζόταν καλά). Από search που είχα κάνει, το ίδιο πρόβλημα ασυμβατοτητας υπήρχε και στο S23 ultra με android 13. Αντίθετα δεν υπήρχε ποτε πρόβλημα στο tab s7 ή στο πάλιο note 8. Τώρα το πρόβλημα λύθηκε στο S22 ultra και το πενάκι λειτουργεί άψογα στο Onenote. 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, greda said:

Και πως μπορούμε να δούμε την μπάντα και την ταχύτητα σύνδεσης του Wi-Fi spot ??

Δεν μπορούμε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες για καποιο λογο ο messenger εμφανιζει επαβαλαμβανομενες ειδοποιησεις σε μνμ που εχουν διαβαστει. Εκανα επανεγκατασταση και clear cache αλλα συνεχιζει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GMF80 said:

Απο χθες για καποιο λογο ο messenger εμφανιζει επαβαλαμβανομενες ειδοποιησεις σε μνμ που εχουν διαβαστει. Εκανα επανεγκατασταση και clear cache αλλα συνεχιζει.

Το ίδιο και σε εμένα (στο S23U)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι θεμα του One UI 6 καθως εχει αναφερθει κ στα S21U. Μεχρι να φτιαχτει απενεργοποιησα τις ειδοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2023 at 10:45 ΠΜ, greda said:

Και πως μπορούμε να δούμε την μπάντα και την ταχύτητα σύνδεσης του Wi-Fi spot ??

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά το ερώτημα σου, τότε σε One UI 6 (και S21) για να δεις την μπάντα (πχ. 2.4GHz) και την ταχύτητα σύνδεσης (Link speed) στο τοπικό WiFi σου (όχι ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων από και προς το Internet) θα πρέπει να ενεργοποιήσεις (ξεκλειδώσεις) το μενού "Connectivity labs" από το μενού "Intelligent Wi-Fi" της συσκευής σου πατώντας συνεχόμενα μερικές φορές πάνω στην έκδοση του "Intelligent Wi-Fi" και ακολούθως επιλέγοντας "Connectivity labs" -> "Customize Wi-Fi list settings" -> "Show band information". Για να δεις το "Link speed" του Wi-Fi σου πας "Intelligent Wi-Fi" -> "Connectivity labs" -> "Wi-Fi developer options" -> "Connection information".

* Στο δίκτυο μπορείς να βρεις διάφορα videos που υποδεικνύουν (την ανωτέρω διαδικασία, δηλαδή..) πως να ξεκλειδώσεις το "Connectivity labs" του "Intelligent Wi-Fi"

Φυσικά όλα αυτά με δικιά σου ευθύνη και προσοχή αφού είναι πειραματικές / κρυφές ρυθμίσεις της συσκευής!

Spoiler

01-WiFi_BAND.thumb.jpg.15776332f2b70e26f37f7f152d168e0d.jpg02_WiFi_Link.thumb.jpg.559ac48a9f4b46b58d60cc53c9f494bf.jpg

 

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...