Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, την Τρίτη θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί μου οπότε θα ρωτήσω αυτά τα επιπλέον που μου είπατε και θα σας πώ την εξέλιξη.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

 

Εχω την εντυπωση οτι αυτο δινεται σε ολους, παλιους και νεους και οτι μπορεις να το ζητησεις και τωρα σε ενα καταστημα

 

Από ότι ξέρω και εγώ παλιοί και νεόι δικαιούνται τα 120' και το 1 γιγα σε δύο ξεχωριστές κάρτες. Επίσης η άποωή μου για το ιντερνετ της wind είναι πολύ καλή: γρηγορο και (πλέον) μηδενικές αποσυνδέσεις

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το wifi. Με δυσκολια βλεπει το κινητο στο μισο μετρο.(Δε φταιει το κινητο, αφου αυτο βλεπει ολα τα ρουτερ της γειτονιας)

πηρα τηλεφωνο, αλλαξαμε μια ρυθμιση κ μου ειπε να περιμενω ολοκληρη τη μερα... ομως δεν ειδα καποια αλλαγη παρα τις επανεκκινησεις.

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να το κανω αντικατασταση;

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το wifi. Με δυσκολια βλεπει το κινητο στο μισο μετρο.(Δε φταιει το κινητο, αφου αυτο βλεπει ολα τα ρουτερ της γειτονιας)

πηρα τηλεφωνο, αλλαξαμε μια ρυθμιση κ μου ειπε να περιμενω ολοκληρη τη μερα... ομως δεν ειδα καποια αλλαγη παρα τις επανεκκινησεις.

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να το κανω αντικατασταση;

Πάρε τηλ και πες τους και ναι θα στο δόσουν.Το ρουτερ εσύ το αγόρασες ή στο έδωσαν??Ααν είναι το πρώτο όχι δεν στο δίνουν αν είναι το δεύτερο ναι τζαμπα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν χθες το βράδυ από την Wind για προσφορά σταθερής τηλεφωνίας και μου έδωσαν τα παρακάτω:

-Internet έως 24Mbps

-Απεριόριστα σταθερά αστικά-υπεραστικά

-300 λεπτά/μήνα προς κινητά

-120 λεπτά/μήνα σε ένα νέο F2G καρτοκινητό

-Μια mobile data card με 1 Gb/μήνα

- 2 χρόνια συμβόλαιο με τον πρώτα χρόνο στα 20,99€ και τον δεύτερο στα 25,99€

Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πέναλτι εάν θελήσω να φύγω κλείνοντας τον πρώτο χρόνο και ότι ακριβώς πριν ξεκινήσει ο 2ος χρόνος (και η τιμή 25,99€) οι ίδιοι παίρνουν τηλέφωνο για αντιπροσφορά για να μην φύγει ο πελάτης.

Εγώ τώρα είμαι στη HOL και πληρώνω 22€ με απεριόριστα αστικά-υπεραστικά, 120 λεπτά προς κινητά και 24άρι internet.

 

Τί λέτε για την προσφορά της Wind ; Με απασχολεί η ποιότητα του παρεχόμενου internet μιας και το χρησιμοποιούμε και για επαγγελματικούς λόγους πάρα πολύ.

 

Αφού υπογράφεις για 24 μήνες, πως θα φύγεις δωρεάν στους 12? :what: :lol: Κλασικά ψέματα των συνεργατών (σίγουρα ήταν η WIND?) για να πουλήσουν συμβόλαια...

 

Επίσης παρέλειψαν να σου πουν πως υπάρχουν και 35€ Τέλη Ενεργοποίησης... Προσωπικά δε νομίζω πως σε συμφέρει, ειδικά που το 2ο χρόνο θα είναι 26€. Θα είναι πολύ πιο ακριβά από τη HOL στο σύνολο και η WIND σταθερή είναι ΠΡΟ-ΠΟ, ρισκάρεις και ό,τι σου κάτσει... Αφού λες πως θέλεις τη γραμμή για επαγγελματικούς λόγους, καλό θα ήταν να μη ρισκάρεις. Το μόνο θετικό θα είναι πως μόλις η HOL δει τη φορητότητα, θα σε πάρει για προσφορά (αν δεν υπάρχει δέσμευση)! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ζητησα προσφορα για να παραμεινω αλλα επειδη η εκδοση του λογαριασμου ειναι στις 15-12,μου ειπανε οτι πληρωσω κανονικα τωρα και θα εχει ισχυ απο τον επομενο,χωρις δυνατοτητα να αλλαξω απο τωρα και να πληρωσω τον αλλο μηνα την διαφορα......:mad:
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται με την Wind. Παίρνεις προσφορά αφού λήξει η δέσμευση, σε αντίθεση τουλάχιστον με τη Forthnet.

Αυτό έχει σαν συνέπεια να πληρώσεις τον 1ο μήνα μετά τη δέσμευση με το κανονικό τιμολόγιο και μετά να ισχύσει η νέα συμφωνία ή φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπογράφεις για 24 μήνες, πως θα φύγεις δωρεάν στους 12? :what: :lol: Κλασικά ψέματα των συνεργατών (σίγουρα ήταν η WIND?) για να πουλήσουν συμβόλαια...

 

Επίσης παρέλειψαν να σου πουν πως υπάρχουν και 35€ Τέλη Ενεργοποίησης... Προσωπικά δε νομίζω πως σε συμφέρει, ειδικά που το 2ο χρόνο θα είναι 26€. Θα είναι πολύ πιο ακριβά από τη HOL στο σύνολο και η WIND σταθερή είναι ΠΡΟ-ΠΟ, ρισκάρεις και ό,τι σου κάτσει... Αφού λες πως θέλεις τη γραμμή για επαγγελματικούς λόγους, καλό θα ήταν να μη ρισκάρεις. Το μόνο θετικό θα είναι πως μόλις η HOL δει τη φορητότητα, θα σε πάρει για προσφορά (αν δεν υπάρχει δέσμευση)! :rolleyes:

Εγώ απλά παρέθεσα αυτά που μου είπαν, δεν είπα ότι τους πίστεψα κιόλας γι΄αυτό και τους ζήτησα να με ξαναπάρουν την Τρίτη που θα έχω αποκτήσει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τα της προσφοράς τους.....

Επίσης το ότι "παρέλειψαν" να μου αναφέρουν τα τέλη ενεργοποίησης επίσης δεν σημαίνει ότι υπέθεσα ότι δεν θα τα πληρώσω...εξάλλου η αξιοπιστία μιας εταιρίας ξεκινάει από τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζουν τον πελάτη...;)

Τέλος, για την ποιότητα του internet στην περιοχή μου δυστυχώς δεν μπορώ να έχω άποψη μιας και κανένας γείτονας (από αυτούς που γνωρίζω !!! λολ ) δεν χρησιμοποιεί την Wind.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Τα 120' σε f2g εμένα μου είπαν ότι μπορούν να μπουν και σε υπάρχον νούμερο που μπορεί να είναι και σε άλλο όνομα. Θα δω αν ισχύει, τσακώθηκα με την εταιρεία που έκανε την προώθηση γιατί ήταν ανενημέρωτοι.
Link to comment
Share on other sites

για το ZXHN H108L ποια ειναι η Firmware Version που εχετε;

θελω να δω αν περασε το upgrade με το αρχειο απο το wind.gr ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Mε πήραν σήμερα από την Wind να μου κάνουν προσφορά για vdsl.

Συν 5 ευρώ για 6μηνο και μετά γίνεται συν 10 χωρίς χρονικό περιορισμό.δηλαδή θα πάω στα 30 σύνολο για τώρα και στα 35-40 του χρόνου.

Στο 6μηνο λέει αν θέλω μπορώ να γυρίσω σε adsl και κρατάω και τον εξοπλισμό τον καινούριο.

Με ψήνει,αλλά από την άλλη κάτι με κρατάει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στην περιοχή σου έχει ενεργοποιηθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και πόσο απέχεις από το ΑΚ, για να ξέρεις αν θα πάρεις vdsl από το KV ή από το ΑΚ, αφού από το πρώτο θα έχεις τις ανώτατες ταχύτητες ενώ από το 2ο μειωμένες όσο απομακρύνεσαι από το ΑΚ.

 

Έχω βάλει vdsl από KV με την Wind, πριν από 2 χρόνια, και, πραγματικά δεν ξαναγυρίζεις πίσω.

Έχε υπόψη, πάντως, και την πρόσφατη προσφορά της Forthnet με το Super Play στα 59,90€ που είναι πολύ συμφέρουσα, αφού δίνει πλέον και από KV. δεν έχεις Nova

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της δημοσίευσης μου για αυτήν την προσφορά που είχα δεχτεί μέσω aerotel. Σήμερα ήρθαν 2 sms, το ένα έλεγε τα username και password μου και το δεύτερο ότι έχει ενεργοποιηθεί η vdsl και να συνδέσω τον εξοπλισμό και να σερφάρω σε σούπερ ταχύτητες κλπ. Η γραμμή ήταν να αλλάξει στις 17, παρόλα αυτά σήμερα 15 λέει ότι ενεργοποιήθηκε. Από την άλλη λειτουργεί ακόμα η vdsl του ΟΤΕ και εξοπλισμό δεν έχω λάβει. Δοκίμασα την εξυπηρέτηση πελατών από περιέργεια και έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Βλέπουν ότι σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή, δεν βλέπουν voucher για εξοπλισμό, δεν μπορούν να εξηγήσουν γιατί έχω ακόμα ΟΤΕ. Φυσιολογικό σας κάνει και πρέπει να περιμένω 2 μέρες να γυρίσουν τη γραμμή; Γενικά μετά την κακή εμπειρία μου και τα μισόλογα περί εξοπλισμού με αυτήν την προωθητική εταιρεία βλέπω παντού συνομωσίες. :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στην περιοχή σου έχει ενεργοποιηθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και πόσο απέχεις από το ΑΚ, για να ξέρεις αν

 

Απέναντι από τον ΟΤΕ μένω στην περιοχή μου.

Στην Forthnet δε πάω.2 έχουν στην πολυκατοικία μου και είναι χάλια.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν παίρνεις τηλεφωνία και ίντερνετ από KV κοντά στο ΑΚ (μπορείς εύκολα να βρεις τον αριθμό του KV στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου), πρέπει να έχεουν πολύ καλό σήμα όσοι παίρνουν απ' αυτό. Επομένως, δεν δικαιολογείται ότι κάποιοι, στην ίδια πολυκατοικία, έχουν χάλια σήμα και μάλιστα από Forthnet η οποία δίνει με χαμηλό προφίλ (6 έναντι των άλλων που δίνουν με 9 και 12, δηλαδή χαμηλότερες ταχύτητες).

 

Κάτι άλλο συμβαίνει και το πιθανότερο είναι στις εσωτερικές καλωδιώσεις, εάν η πολυκατοικία παίρνει από KV πολύ κοντά στο ΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν παίρνεις τηλεφωνία και ίντερνετ από KV κοντά στο ΑΚ (μπορείς εύκολα να βρεις τον αριθμό του KV στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου), πρέπει να έχεουν πολύ καλό σήμα όσοι παίρνουν απ' αυτό. Επομένως, δεν δικαιολογείται ότι κάποιοι, στην ίδια πολυκατοικία, έχουν χάλια σήμα και μάλιστα από Forthnet η οποία δίνει με χαμηλό προφίλ (6 έναντι των άλλων που δίνουν με 9 και 12, δηλαδή χαμηλότερες ταχύτητες).

 

Κάτι άλλο συμβαίνει και το πιθανότερο είναι στις εσωτερικές καλωδιώσεις, εάν η πολυκατοικία παίρνει από KV πολύ κοντά στο ΑΚ.

 

ε 40+ ετών πολυκατοικία είναι δεν θα φυσάνε τα καλώδια ακόμα.

Με άλλες εταιρίες παλαιότερα τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα να φανταστείς.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τι ταχύτητες πιάνεις εσύ και οι άλλοι με Forthnet;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τι ταχύτητες πιάνεις εσύ και οι άλλοι με Forthnet;

 

16 πιάνω εγώ και 12-13 οι υπόλοιποι.

Με τον έναν είμαστε και στον ίδιο όροφο.

Και άλλαξε και καλωδίωση μάλιστα για ανέβει μέχρι τα 13.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της δημοσίευσης μου για αυτήν την προσφορά που είχα δεχτεί μέσω aerotel. Σήμερα ήρθαν 2 sms, το ένα έλεγε τα username και password μου και το δεύτερο ότι έχει ενεργοποιηθεί η vdsl και να συνδέσω τον εξοπλισμό και να σερφάρω σε σούπερ ταχύτητες κλπ. Η γραμμή ήταν να αλλάξει στις 17, παρόλα αυτά σήμερα 15 λέει ότι ενεργοποιήθηκε. Από την άλλη λειτουργεί ακόμα η vdsl του ΟΤΕ και εξοπλισμό δεν έχω λάβει. Δοκίμασα την εξυπηρέτηση πελατών από περιέργεια και έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Βλέπουν ότι σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή, δεν βλέπουν voucher για εξοπλισμό, δεν μπορούν να εξηγήσουν γιατί έχω ακόμα ΟΤΕ. Φυσιολογικό σας κάνει και πρέπει να περιμένω 2 μέρες να γυρίσουν τη γραμμή; Γενικά μετά την κακή εμπειρία μου και τα μισόλογα περί εξοπλισμού με αυτήν την προωθητική εταιρεία βλέπω παντού συνομωσίες. :p

 

Εφόσον βλέπουν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή, πως θεωρείς ότι έχεις ακόμα ΟΤΕ; Τουλάχιστον στο adsl η wind δεν χρειάζεται τα δικά της username και password για να συνδεθείς και να δουλέψει η σύνδεση. Μήπως ισχύει το ίδιο και στο vdsl;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ε 40+ ετών πολυκατοικία είναι δεν θα φυσάνε τα καλώδια ακόμα.

Με άλλες εταιρίες παλαιότερα τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα να φανταστείς.

 

μη μου θυμίζεις τραγικές εποχές επι vivodi σε πολυκατοικία του '30

Link to comment
Share on other sites

μη μου θυμίζεις τραγικές εποχές επι vivodi σε πολυκατοικία του '30

 

το έχουμε ζήσει και αυτό:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

16 πιάνω εγώ και 12-13 οι υπόλοιποι.

Με τον έναν είμαστε και στον ίδιο όροφο.

Και άλλαξε και καλωδίωση μάλιστα για ανέβει μέχρι τα 13.

 

Δεν δικαιολογούνται αυτές οι ταχύτητες, με οποιοδήποτε πάροχο, και απέναντι από το ΑΚ.

Ή το "απέναντι" δεν είναι σωστό ή οι καλωδιώσεις φταίνε. Και δεν αναφέρομαι στο ότι είναι παλιές (αυτό δεν επηρεάζει τόσο πολύ), αλλά στο ότι μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα είτε βραχυκυκλώματος είτε spitter.

Link to comment
Share on other sites

όλοι τόσο παίρνουμε.δικαιολογημένα ή όχι.

Παλιά και νέα σπίτια.ούτε αυτοί που είναι στον Οτε δεν τερματίζουν.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το βρίσκεις δικαιολογημένο στο ίδιο σπίτι να πιάνει ο ένας 16 και ο άλλος 12;

Δεν νομίζεις ότι κάνει συμβαίνει;

 

Σε ότι αφορά στο θέμα "απέναντι από τον ΟΤΕ" δεν απάντησες όμως και να γνωρίζεις ότι εάν πραγματικά είσαστε απέναντι, θα έπρεπε να πιάνετε τουλάχιστον 22-23.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το βρίσκεις δικαιολογημένο στο ίδιο σπίτι να πιάνει ο ένας 16 και ο άλλος 12;

Δεν νομίζεις ότι κάνει συμβαίνει;

 

Σε ότι αφορά στο θέμα "απέναντι από τον ΟΤΕ" δεν απάντησες όμως και να γνωρίζεις ότι εάν πραγματικά είσαστε απέναντι, θα έπρεπε να πιάνετε τουλάχιστον 22-23.

 

τι να απαντήσω ρε φίλε,αφού είμαστε απέναντι.τι θες φωτογραφία του σπιτιού;

το ξέρω πόσο θα έπρεπε να είναι το κανονικό,αλλά οι 8/10 στην γειτονιά πιάνουν όσο και εγώ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...