Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Γιάννης (22 Δεκ. 2004 , 17:13)

Προσοχή μεγάλη !!!!!

Είχα ζητήσει πριν 12 μέρες την μεταφορά της dsl γραμμής μου από τον ΟΤΕ στην Tellas για το πρόγραμμα DSL izi by Tellas ….Λοιπόν χθες μου είπαν ότι είχε γίνει η μεταφορά μου έδωσαν ID έφτιαξα λογαριασμό και μπήκα!!!!!! Το βραδύ όμως με πήραν τηλ ότι κακώς μου έδωσαν ID και ότι για να γίνει η μεταφορά έπρεπε να πάω στον ΟΤΕ να ζητήσω διακοπή της dsl γραμμής μου και μετά να την ζητήσω από την Tellas που θα μου την διέθεταν σε 12 μέρες περίπου…Φυσικά εγώ 12 μέρες θα ήμουν χωρίς dsl…..Μ@λ@κες ψάχνουν ????

Συμπέρασμα…Το παραπάνω πρόγραμμα είναι μονό για χρηστές που για πρώτη φορά θα βάλουν dsl κι έτσι κι αλλιώς θα περιμένουν….Για αυτούς που θέλουν μεταφορά χωρίς διακοπή της υπάρχουσας σύνδεσης ούτε μια μέρα είναι απραγματοποίητη η μεταφορά…

Προσοχή λοιπόν……

 

Πραγματι χρειαζεται προσοχη. Ο ΟΤΕ υποχρεωνει (γιατι αραγε;;;) να γινει διακοπη της γραμμης και επανεργοποιηση οταν καποιος θελει να αλλαξει provider (μιλαμε παντα για τη γραμμη και οχι για τη συνδεση internet).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nkar72 (29 Δεκ. 2004 , 21:17)

 

Πραγματι χρειαζεται προσοχη. Ο ΟΤΕ υποχρεωνει (γιατι αραγε;;;) να γινει διακοπη της γραμμης και επανεργοποιηση οταν καποιος θελει να αλλαξει provider (μιλαμε παντα για τη γραμμη και οχι για τη συνδεση internet).

 

 

Γιατι αραγε ??? Για να τα ξαναπαρει για τη γραμη απο τον provider !!!!! Αθανατε πΟΤΕ!!!!!! :alien: :alien: :alien: :alien:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Γιάννης (30 Δεκ. 2004 , 05:41)

 

Γιατι αραγε ??? Για να τα ξαναπαρει για τη γραμη απο τον provider !!!!! Αθανατε πΟΤΕ!!!!!! :alien: :alien: :alien: :alien:

 

 

Προφανως για να κρατησει "πανω του" τον τελικο χρηστη.

Βεβαια απο την αλλη με ανακοινωσεις του επισημαινει οτι τον ενδιαφερει η αναπτυξη της χονδρικης (δηλαδη αλλοι πάροχοι να μεταπωλουν τις γραμμες του)!!!

 

Τωρα πως συνδυαζεται αυτο, μονο ο ΟΤΕ το ξερει. Μαλλον εχουν εσωτερικες "κόντρες".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπει κανείς τις τιμές του απλού ADSL στο site της Tellas;

Μήπως πλέον ασχολούνται μόνο με το izi; :wacko:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (11 Ιαν. 2005 , 23:00)

 

Βλέπει κανείς τις τιμές του απλού ADSL στο site της Tellas;

Μήπως πλέον ασχολούνται μόνο με το izi; :wacko:

 

 

έτσι είναι. το παλιό Tellas Web ADSL έχει εξαφανιστεί εντελώς κι έχει αντικατασταθεί από το izi.

--> Mostly Harmless <--
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tfan (13 Ιαν. 2005 , 22:28)

 

έτσι είναι. το παλιό Tellas Web ADSL έχει εξαφανιστεί εντελώς κι έχει αντικατασταθεί από το izi.

 

 

Ελεος? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (13 Ιαν. 2005 , 22:48)

 

Ελεος? :confused:

 

 

Δε λές τίποτα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GaNgBaNg (14 Ιαν. 2005 , 12:21)

 

Αν δε κανω λαθος, το Tellas Web ADSL δεν εχει τις ιδιες τιμες με το IZI(χωρις το παγιο του ΟΤΕ);

 

 

Σωστα. Απλα στο σαιτ για καποιον που δεν το ξερει δεν διευκρυνιζει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ευτυχώς που διάβασα τα ποστ σας εδω μεσα παιδιά.Ημουν ετοιμος να αλλαξω την onDSL 3000 σε Tellas IZI και δεν ειχα ιδεα οτι θα επρεπε να κανω εκ νεου ενεργοποιηση απο Tellas !!!

Ευτυχώς γιατι άλλες 12 (τουλαχιστον) μερες off line δεν θα τις αντεχα.

 

Οταν αλλαξα σπιτι (πριν 2 μηνες) και αναγκαστικά εκοψα τηλεφωνα και ADSL , το παλευα καμια 15 μερες να βγαλω ακρη με τον ΟΤΕ. Τελικα ευτυχως μια κοπελια στο 1242 τα κανονισε ολα...

 

Καλα να ειναι οι γυναικες μεσα στον ΟΤΕ. Αν κρατιεται καπως, πιστευω οτι το οφειλει σε αυτές...

 

 

 

:blink:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alkis12 (14 Ιαν. 2005 , 13:36)

 

Τελικά ευτυχώς που διάβασα τα ποστ σας εδω μεσα παιδιά.Ημουν ετοιμος να αλλαξω την onDSL 3000 σε Tellas IZI και δεν ειχα ιδεα οτι θα επρεπε να κανω εκ νεου ενεργοποιηση απο Tellas !!!

Ευτυχώς γιατι άλλες 12 (τουλαχιστον) μερες off line δεν θα τις αντεχα.

 

Οταν αλλαξα σπιτι (πριν 2 μηνες) και αναγκαστικά εκοψα τηλεφωνα και ADSL , το παλευα καμια 15 μερες να βγαλω ακρη με τον ΟΤΕ. Τελικα ευτυχως μια κοπελια στο 1242 τα κανονισε ολα...

 

Καλα να ειναι οι γυναικες μεσα στον ΟΤΕ. Αν κρατιεται καπως, πιστευω οτι το οφειλει σε αυτές...

 

Δηλαδή είσαι με ογκοχρέωση;

Τι λογαρισμούς πληρώνεις μέσο όρο για το ADSL;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dino to standard to pagio OTE: 11.50euro ton mina

ADSL enabled grammi: 19.90 gia ADSL grammi

ADSL prosvasi apo Otenet : 9.90 euro ton mina

 

Mia fora pou perasa to 3GB den exo parei akoma logariasmo...

 

Alla genika dino 45 euro ton mina giati den pairno kai tilefona....

 

Exo 384/128 kai to skeftomai akoma gia aoristou unlimited 384/128 alla an einai na perimeno pali kai na ksanadino telh activation ktl...AAAASTO gia later!

I hope I helped!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alkis12 (14 Ιαν. 2005 , 15:53)

 

Exo 384/128 kai to skeftomai akoma gia aoristou unlimited 384/128 alla an einai na perimeno pali kai na ksanadino telh activation ktl...AAAASTO gia later!

 

 

Γιατί να δώσεις τέλη activation;

:confused: :confused: :wacko:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (15 Ιαν. 2005 , 16:18)

 

Γιατί να δώσεις τέλη activation;

:confused: :confused: :wacko:

 

 

Γιατι να ξαναπεριμενει? :blink: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (15 Ιαν. 2005 , 16:39)

 

Γιατι να ξαναπεριμενει? :blink: :wacko:

 

Σωστός, αυτό μου ξέφυγε! :whistle:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alkis12 (14 Ιαν. 2005 , 13:36)

 

Τελικά ευτυχώς που διάβασα τα ποστ σας εδω μεσα παιδιά.Ημουν ετοιμος να αλλαξω την onDSL 3000 σε Tellas IZI και δεν ειχα ιδεα οτι θα επρεπε να κανω εκ νεου ενεργοποιηση απο Tellas !!!

Ευτυχώς γιατι άλλες 12 (τουλαχιστον) μερες off line δεν θα τις αντεχα.

 

Οταν αλλαξα σπιτι (πριν 2 μηνες) και αναγκαστικά εκοψα τηλεφωνα και ADSL , το παλευα καμια 15 μερες να βγαλω ακρη με τον ΟΤΕ. Τελικα ευτυχως μια κοπελια στο 1242 τα κανονισε ολα...

 

Καλα να ειναι οι γυναικες μεσα στον ΟΤΕ. Αν κρατιεται καπως, πιστευω οτι το οφειλει σε αυτές...

 

μή μπερδεύεσαι. Δεν ειναι ανάγκη να κάνεις εκ νέου ενεργοποίηση με Τελλας!! Απλά κράτα τη γρμμή σου με τον ΟΤΕ, κόψε την OnDSL 3000 και πάρε izi χωρίς γραμμή.

--> Mostly Harmless <--
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tfan (15 Ιαν. 2005 , 17:08)

 

μή μπερδεύεσαι. Δεν ειναι ανάγκη να κάνεις εκ νέου ενεργοποίηση με Τελλας!! Απλά κράτα τη γρμμή σου με τον ΟΤΕ, κόψε την OnDSL 3000

Απόλυτα σωστός ως εδώ.

και πάρε izi χωρίς γραμμή.

Διαφωνώ.

Τόσες σοβαρές εταιρίες υπάρχουν, για ποιό λόγο να πάει από τη μια ετιαρία της αρπαχτής (κΟΤΕΝΕΤ) στην άλλη (Τellas);

Forthnet με χίλια. H μόνη που σέβεται πραγματικά τον πελάτη της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστός ως εδώ.

 

Διαφωνώ.

Τόσες σοβαρές εταιρίες υπάρχουν, για ποιό λόγο να πάει από τη μια ετιαρία της αρπαχτής (κΟΤΕΝΕΤ) στην άλλη (Τellas);

Forthnet με χίλια. H μόνη που σέβεται πραγματικά τον πελάτη της.

Μαααλιστα...

 

Τωρα καταλαβα. Παιδες ειχα μεινει με την εντυπωση απο τα ποστ οτι θα επρεπε να "βγαλω" το dsl απο την γραμμη μου και να το ξαναβαλω μετα μεσω TELLAS.

Και ελεγα: γιατι να πληρωνω παλι και να περιμενω εκ νεου ενεργοποιηση την "νεας" γραμμης απο TELLAS??? Για αυτο εγραψα τα προηγουμενα. Αλλα αν ειναι απλα θεμα ISP... τοτε χχχχμμμμ... ισως κ να το κανω. Η TELLAS τι λεει απο ταχυτητες??? Εχει κανεις να μας πει κατι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει αίτηση απο 31/12 στην Τελάς για το Izi ...

και την Τετάρτη 19/01 περιμένω το κούριερ να μου φέρει τον εξοπλισμό και τα συμβόλαια...

 

επέλεξα το ιζι γιατί βασικά δεν ήθελα (τουλάχιστον προς το παρόν) να ακουμπήσω τα 60-70 ευρώ που θέλω για να αγοράσω ενα καλό modem-router π.χ. Alcatel ή USR ... καθώς και γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με τον ΟΤΕ με ενεργοποιήσεις κτλ...

 

εκτός αυτού βέβαια έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για τα Pings και γενικότερα τα bandwidth που παρέχει η τελάς....

 

σύνολο το μήνα για την Τελάς βγαίνει γύρω στα 50 ευρώ για γραμμή ADSL + providing ADSL 384/128 + κάποιες ώρες δωρεάν αστικά τηλεφωνήματα (ανα λογαριασμό δλδ ανα 2μηνο είναι 4 ώρες)

και βέβαια το πάγιο PSTN στον λογαριασμό του ΟΤΕ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ρε παιδια στο ιζι μόνο τη συνδρομή ανάλογα με την ταχύτητα πληρόνω ή και στον οτέ για την γραμμή;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο ιζι μόνο τη συνδρομή ανάλογα με την ταχύτητα πληρόνω ή και στον οτέ για την γραμμή;

 

Στην Τελλας πληρωνεις τα παντα.Στο πακετο συμπεριλαμβανεται και το παγιο του οτε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.αλλη μια ερωτηση;η ταχυτητα είναι καλή;342KB/s;Τ αφτάνει ή οχι;

 

384 εννοεις. Παιζουν ρολο πολλα,αν πχ το κεντρο που εισαι εχει πολλους συνδρομητες dsl κλπ. Παντως με Τελλας και Forthnet θα εχεις σιγουρα τα λιγοτερα προβληματα. Στη θεση σου δεν θα "δενομουν" για 1 χρονο με τη Τελλας και την καθε Τελλας γιατι σκεψου απο τα 384 να πιανει τα 200? (καθολου απιθανο). Τι κανεις μετα? :fool:

 

Σε πια περιοχη εισαι?Ξερεις καποιον με dsl εκει κοντα?

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...