Jump to content

OnePlus Nord 2 5G


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους. Μου έχει έρθει η αναβάθμιση σε 13, αυτή την στιγμή την κατεβάζω.  Θέλω να ρωτήσω οποίος την έκανε είναι οκ για εγκατάσταση; ή έχει τα θέματα τής; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν έχω διαβάσει κάτι σοβαρό. Πάνω κάτω τα ίδια με την 12 με μόνη σημαντική βελτίωση το ξεκλείδωμα του 5G σε όλα τα δίκτυα και πιθανώς και του volte/vowifi, κάτι που μέχρι τώρα το παίζανε δύσκολοι να κάνουν.

Αν διαβάσεις στο φόρουμ υπάρχουν κάποιοι που πάντα γκρινιάζουν για την μπαταρία και για την κάμερα ότι χειροτέρευσε σε κάθε έκδοση, μικρή η μεγάλη.

Προβλήματα που είχαν αναφερθεί στις beta και δεν ξέρω αν έχουν διορθωθεί αλλά επηρεάζουν λίγους είναι ο μη έλεγχος του OTG από τον διακόπτη, η αδυναμία σύνδεσης του κινητού με adb και κάποιος codec υψηλής πιστότητας του bluetooth audio που ή λείπει ή δεν δουλεύει σε κάποιους. Τίποτα δηλαδή που για τους περισσότερους είναι show stopper.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, spiliot said:

Σε γενικές γραμμές δεν έχω διαβάσει κάτι σοβαρό. Πάνω κάτω τα ίδια με την 12 με μόνη σημαντική βελτίωση το ξεκλείδωμα του 5G σε όλα τα δίκτυα και πιθανώς και του volte/vowifi, κάτι που μέχρι τώρα το παίζανε δύσκολοι να κάνουν.

Αν διαβάσεις στο φόρουμ υπάρχουν κάποιοι που πάντα γκρινιάζουν για την μπαταρία και για την κάμερα ότι χειροτέρευσε σε κάθε έκδοση, μικρή η μεγάλη.

Προβλήματα που είχαν αναφερθεί στις beta και δεν ξέρω αν έχουν διορθωθεί αλλά επηρεάζουν λίγους είναι ο μη έλεγχος του OTG από τον διακόπτη, η αδυναμία σύνδεσης του κινητού με adb και κάποιος codec υψηλής πιστότητας του bluetooth audio που ή λείπει ή δεν δουλεύει σε κάποιους. Τίποτα δηλαδή που για τους περισσότερους είναι show stopper.

Καλημέρα.Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

 

Καλημέρα.Την έχω περάσει, δεν φαίνεται κάτι διαφορετικό ή κάτι να προβληματίσει. Βέβαια λίγος χρόνος (χθες απόγευμα την πέρασα) και κάνω ελαφριά χρήση κινητού

Edited by tamp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ... ελαβα την 13 ... ολα καλα εκτος του AOD ... το ενεργοποιω αλλα οταν εχω χαμενη κληση δεν μου αναβει  τις πλαινες μπαρες ... διαπιστωσα οτι εχει απενεργοποιημενες της ειδοποιησεις κλησης και δεν με αφηνει να τις ενεργοποιησω ... καμια βοηθεια? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απάντηση γιατί δεν έχω δει ποτέ τις μπάρες που λες. Που είναι η ρύθμιση;

Εγώ αυτό που ανακάλυψα σαν πρόβλημα στην 13 είναι ότι το personal hotspot δεν δίνει επιλογή 5ghz μόνο 2.4.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 1:41 ΠΜ, spiliot said:

Δεν έχω απάντηση γιατί δεν έχω δει ποτέ τις μπάρες που λες. Που είναι η ρύθμιση;

Εγώ αυτό που ανακάλυψα σαν πρόβλημα στην 13 είναι ότι το personal hotspot δεν δίνει επιλογή 5ghz μόνο 2.4.

image.thumb.png.19736617be679d144999ff2fe52ff73d.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 12:42 ΠΜ, WIRELESSMAN said:

Καλησπερα σε ολους ... ελαβα την 13 ... ολα καλα εκτος του AOD ... το ενεργοποιω αλλα οταν εχω χαμενη κληση δεν μου αναβει  τις πλαινες μπαρες ... διαπιστωσα οτι εχει απενεργοποιημενες της ειδοποιησεις κλησης και δεν με αφηνει να τις ενεργοποιησω ... καμια βοηθεια? Ευχαριστω.

Είχες πριν κάτι συγκεκριμένο;

ούτε στο πρώτο nord είχα την επιλογή αυτή(με OOS11) ούτε στο 11αρι τώρα(με OOS13.1).

Δεν υπάρχει επιλογή κάπου όταν έχεις αναπάντητη κλήση να λειτουργεί το horizon light συνεχόμενα δηλαδή.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια

κατοχος του one plus nord 2 lite 5g εδω και μια βδομαδα,και εχω π[αρατηρησει καποι μικροπροβληματα.

1. στα μυνηματα messenger,viber δεν εχει καμια ειδοποιηση στο εικονιδιο, αν δεν εχει διαβαστει .(εχω βαλει στις ρυθμισεις να μου δειχνει αριθμο στις ειδοποιησεις)

2, κατα το κλεισιμο της κλησης η οθονη δεν αναβει να δειχνει οτι η κληση σταματησε , απλα ειναι μαυρη ,

3. 5g δεν εχω δει ποτε να πιανει (εχω nova)

4. οταν ειναι κλειδωμενο αρκετη ωρα και μου γινετε μια εισερχομενη κληση καμια φορα πρεπει να το ξεκλειδωσω για να απαντησω.

5, η μπάταρια φθτανει μεχρι 30-40% με πολυ απλη χρηση ιντερνετ (μεσω wifi).

και όταν βάζω την αυτόματη ρύθμιση της οθόνης είναι πάντα στο ελάχιστο.

 

να σας πω οτι εχω ψαξει πολυ τις ρυθμισεις και δεν εχω βγαλει ακρη πως τα διορθωνω ολα αυτα.

εχω το android oxygen με την τελετυταια ενημερωση

 

οποιαδηποτε βοηθεια να ξερετε τι μοπορω νακανω για να τα βελτιωσω.

 

ευχαριστω

Edited by npil
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!

φίλος έχει το one plus mord 2T και σε κάποιες εφαρμογές στο play store  όταν παει ν τις κατεβάσει του βγάζει μη διαθέσιμο (σαν να διαβάζει άλλη χώρα ότι βρίσκεται το κινητό) και κάποιες άλλες εφαρμογές ενώ κάνει αναζήτηση και υπάρχουν σε εκείνον δν βγάζει κανένα αποτέλεσμα...

τσεκαραμε τις ρυθμίσεις αν είναι ρυθμισμένο στην Ελλάδα όλα κομπλέ, εκκαθάριση προσωρινής μνήμης έκανα και δν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο...το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι μήπως η one plus δν είναι επίσημ στην Ελλάδα,αν παίζει ρόλο αυτό;

έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Παιδιά κάτι έκαναν κ χάλασαν το night mode στην κάμερα.. Μιλάμε αυτά δεν γίνονται.. Πατάς κ άσε που κάνει 30,20, 50 δευτερόλεπτα να τραβήξει βγαίνει
κ θολή κ με είδωλα η φωτό.. Δείτε.. Χάλια ενώ πριν ήταν μια χαρά..
24015147ca41c57a4654ed413bd42d61.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Παιδιά κάτι έκαναν κ χάλασαν το night mode στην κάμερα.. Μιλάμε αυτά δεν γίνονται.. Πατάς κ άσε που κάνει 30,20, 50 δευτερόλεπτα να τραβήξει βγαίνει
κ θολή κ με είδωλα η φωτό.. Δείτε.. Χάλια ενώ πριν ήταν μια χαρά..
24015147ca41c57a4654ed413bd42d61.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Τώρα τι κάνουμε..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι έκαναν κ χάλασαν το night mode στην κάμερα.. Μιλάμε αυτά δεν γίνονται.. Πατάς κ άσε που κάνει 30,20, 50 δευτερόλεπτα να τραβήξει βγαίνει
κ θολή κ με είδωλα η φωτό.. Δείτε.. Χάλια ενώ πριν ήταν μια χαρά..
24015147ca41c57a4654ed413bd42d61.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk







Τώρα τι κάνουμε..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για nord 2 μιλάς? Στην 13 εννοείς;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για nord 2 μιλάς? Στην 13 εννοείς;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αλλά την 13 την έχω πάνω από μήνα κ ήταν όλα οκ.. Τωρα τι γίνεται.. Μιλάμε το Night mode άθλιο δεν το έχω ξαναδεί.. Βέβαια το βάζω μόνο σε ακραίες καταστάσεις αλλά ξενέρωσα λίγο.. Οι νυχτερινές κανονικά είναι πάρα πολύ καλές εκεί δεν έχω παράπονο.. Για τα χρήματα του βγάζει από τις καλύτερες.. Κ το Night mode πριν ήταν εξαιρετικό..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Το night mode και στην 11 και στην 12 το έβρισκα απαράδεκτο, υπερφωτίζει τα πάντα, χάνεις τις λεπτομέρειες και φυσικά χρειάζεται stand για να μην θολώσει, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Κατά την άποψη μου και νυχτερινές χωρίς night mode υπερφωτίζει και χρειάζεται να μειώσεις την έκθεση για να ταιριάζει η φωτογραφία με την πραγματικότητα και να κερδίσεις σε ποιότητα.

Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις για Google cam σε νυχτερινές είναι πολύ καλύτερη αν την ρυθμίσεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, spiliot said:

Το night mode και στην 11 και στην 12 το έβρισκα απαράδεκτο, υπερφωτίζει τα πάντα, χάνεις τις λεπτομέρειες και φυσικά χρειάζεται stand για να μην θολώσει, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Κατά την άποψη μου και νυχτερινές χωρίς night mode υπερφωτίζει και χρειάζεται να μειώσεις την έκθεση για να ταιριάζει η φωτογραφία με την πραγματικότητα και να κερδίσεις σε ποιότητα.

Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις για Google cam σε νυχτερινές είναι πολύ καλύτερη αν την ρυθμίσεις σωστά.

Ψάξε στις ρυθμίσεις της κάμερας ( πάνω αριστερά ) , πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει κατά λάθος την λειτουργία τρίποδα για λήψη φωτογραφίας .....Κάτι ανάλογο είχα πάθει και εγώ  . Καλό μεσημέρι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στις ρυθμίσεις της κάμερας ( πάνω αριστερά ) , πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει κατά λάθος την λειτουργία τρίποδα για λήψη φωτογραφίας .....Κάτι ανάλογο είχα πάθει και εγώ  . Καλό μεσημέρι !!!
Χίλια ευχαριστώ!!! Να είσαι καλά αυτό ήταν.... Όλα κομπλέ..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
OxygenOS 14 Beta θα πάρει το δικό μας; Nord 2 5G

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ακόμα δεν έχω περάσει την 13 εγω... Πριν ρωτήσετε γιατί, ε
Τις έχω πάρει από φόβο μετά την 12 νομίζω ήταν που έβγαζαν θέματα με τα δεδομένα και δεν άνοιγαν κλπ (ήμουνα παθών)

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fotis7_75 said:

OxygenOS 14 Beta θα πάρει το δικό μας; Nord 2 5G

Ούτε beta ούτε theta ούτε zeta 🙂

Security update κάθε δίμηνο μέχρι του χρόνου του καλοκαίρι και μετά τέλος. Και απ' ότι βλέπω από τα χάλια που έχει το Nord 3 στο θέμα του λογισμικού ακόμα δε ξεκίνησε και τα χάλια που είχε το δικό μας δε με βλέπω ξανά για άλλο της σειράς Nord στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε beta ούτε theta ούτε zeta
Security update κάθε δίμηνο μέχρι του χρόνου του καλοκαίρι και μετά τέλος. Και απ' ότι βλέπω από τα χάλια που έχει το Nord 3 στο θέμα του λογισμικού ακόμα δε ξεκίνησε και τα χάλια που είχε το δικό μας δε με βλέπω ξανά για άλλο της σειράς Nord στο μέλλον.
Για την χρήση που του κάνω κ τα χρήματα του για μένα είναι τοπ.. Αν ξαναπάρω πάλι Nord θα πάρω.. Το 3 δείχνει να είναι τρομερή συσκευή.. Μετα την 13 που πήρα είμαι κομπλέ.. Δεν έχω θέμα..

Καλά το 3 το λογισμικό τόσο πρόβλημα έχει;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση που του κάνω κ τα χρήματα του για μένα είναι τοπ.. Αν ξαναπάρω πάλι Nord θα πάρω.. Το 3 δείχνει να είναι τρομερή συσκευή.. Μετα την 13 που πήρα είμαι κομπλέ.. Δεν έχω θέμα..

Καλά το 3 το λογισμικό τόσο πρόβλημα έχει;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με την 13 όλα εντάξει στο nord 2? Είχαν τίποτα θέματα στην ενημέρωση αυτή? Δε την έχω κάνει ακόμα όπως ανέφερα παραπάνω

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...