Jump to content

Realme 8 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 1/10/2022 at 9:57 ΠΜ, gouglis said:

Μετά το update και κατά τη διάρκεια κλήσεων, το κουμπί speaker δεν ενεργοποιεί το μεγαφωνο του κινητου για ανοιχτή ακρόαση. Το αντιμετωπίζει άλλος μετά το τελευταιο update?

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με την ανοιχτή ακρόαση. Επίσης, όταν συνδέομαι στα δεδομένα (cosmote) δεν συνδέεται, οπότε είμαι αναγκασμένος να έχω τα δεδομένα πάντα ανοιχτά. Αν τα κλείσω (τα δεδομένα), θα πρέπει να κάνω πολλές επανεκινήσεις για να τα επαναφέρω. Ακόμα και οι λειτουργίες αφής, έχουν θέματα. Πολλές φορές, όταν δέχομαι κλήση, δε μπορώ να απαντήσω γιατί δε λειτουργεί η αφή. Γενικά, η τελευταία αναβάθμιση, δημιούργησε προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sterios1821 said:

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με την ανοιχτή ακρόαση. Επίσης, όταν συνδέομαι στα δεδομένα (cosmote) δεν συνδέεται, οπότε είμαι αναγκασμένος να έχω τα δεδομένα πάντα ανοιχτά. Αν τα κλείσω (τα δεδομένα), θα πρέπει να κάνω πολλές επανεκινήσεις για να τα επαναφέρω. Ακόμα και οι λειτουργίες αφής, έχουν θέματα. Πολλές φορές, όταν δέχομαι κλήση, δε μπορώ να απαντήσω γιατί δε λειτουργεί η αφή. Γενικά, η τελευταία αναβάθμιση, δημιούργησε προβλήματα. 

Παρόμοια προβλήματα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 10:29 ΜΜ, koinos123 said:

Παρόμοια προβλήματα και εγώ!

Καλημέρα!

Γράψτε, αν θέλετε, σε ποια έκδοση αναφέρεστε ώστε να μην προχωρήσουμε οι υπόλοιποι σε update.

Είναι η _C.04;

Πάντως σε δύο τηλ. της οικογένειας δεν έχει έρθει κάτι ακόμη.

Μάλλον στο ένα είχε έρθει κάποια ενημέρωση, αλλά ο γιός μου την ανέβαλε και τώρα δεν υπάρχει. Μήπως την "μάζεψαν" λόγω των προβλημάτων.

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω δει C04.

Να ρωτήσω όποιον γνωρίζει: με τη συγκεκριμένη συσκευή 5G με WIND ή Q παίζει; Έβαλα μια δεύτερη κάρτα Q αλλά 5G δεν έχω δει πουθενά. Η εταιρεία δεν εμπορεύεται συσκευές realme οπότε μήπως δεν είναι συμβατές με το δίκτυο τους;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αφή που δεν δουλεύει μερικές φορές ειδικά όταν ξεκλειδώνει /ανάβει η οθόνη υπάρχει και χωρίς το τελευταίο update(αυτό που χάλασε την ανοιχτή ακρόαση)

Εγώ να προσθέσω ότι 2 φορές δεν μου ανοιγε το πληκτρολόγιο να γράψω πουθενά και ήθελε επανεκκίνηση για να στρώσει.

Τώρα σχετικά με το τελευταίο update ευελπιστώ όντως να το "μάζεψαν" και να μην συνεχίσουν την διανομή του ενώ ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα .

Για το πρόβλημα σχετικά με τα δεδομένα . Εγώ το φτιάχνω ως εξής .

Πάτα ανοίγω κλείνω συνέχεια δεδομένα και λειτουργία πτησης και στρώνει χωρίς reboot.

Μικρα προβληματακια αλλά μας κάνουν την ζωή δύσκολη ρε realme

  

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω δει C04.
Να ρωτήσω όποιον γνωρίζει: με τη συγκεκριμένη συσκευή 5G με WIND ή Q παίζει; Έβαλα μια δεύτερη κάρτα Q αλλά 5G δεν έχω δει πουθενά. Η εταιρεία δεν εμπορεύεται συσκευές realme οπότε μήπως δεν είναι συμβατές με το δίκτυο τους;
Αν έχεις καινούρια sim Q η οποία υποστηρίζει 5G, τότε δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έβρισκα στις ρυθμίσεις την επιλογή λειτουργίας του δικτύου κινητής. 5g, 4g κτλ.

Τώρα που "χάθηκε" και δεν το βρίσκω;

Ψάχνω να επιλέξω για την σύνδεση cosmote και δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιβεβαιώνω ότι επανήλθε η ανοιχτή ακρόαση με τη νέα version ...C05.
  • Αυτό με τα data που δεν συνδέεσαι και αναφέρεται παραπάνω, παρατήρησα ότι το παθαίνει μετά απο restart και φτιαχνεται αν το βάλεις έστω μια φορά σε λειτουργία πτήσης.
  • Την επιλογή λειτουργίας δικτύου 5G/4G/3G/2G εγώ δεν την είχα ποτέ. Ούτε με το προηγούμενο android, ούτε με το νέο android 12 τον Σεπτέμβριο, ούτε φυσικά με τα τελευταια update.
Edited by gouglis
Link to comment
Share on other sites

Ποια gcam προτείνετε τώρα στο android 12 ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα ότι το ένα από τα δύο realme 8 5g που έχω, μετά την ενημέρωση σε android 12 και UI 3 (την οποία παρεμπιπτόντως την έλαβε μια ημέρα νωρίτερα από το άλλο), έχει έκδοση Vodafone και το διαπίστωσα αφού είδα ότι μετά το RMX3241 προστέθηκε το VF κάτι που δεν φαινόταν στην προηγούμενη έκδοση. Δεν άλλαξε ούτε προστέθηκε κάτι άλλο. Τα 2 τηλέφωνα παραμένουν ακριβώς τα ίδια. Το άλλο όμως, το "κανονικό", πριν από μερικές ημέρες έλαβε την νέα έκδοση .05 κάτι που δεν συνέβη με αυτό της Vodafone.

Το ερώτημά μου είναι αν τα τηλέφωνα που φοράνε τέτοιες εκδόσεις συνεχίζουν να παίρνουν τις ενημερώσεις ή σταματούν να ενημερώνονται νωρίτερα από τα άλλα.

Update: Πήρε κι αυτό σήμερα την C.05 

Οπότε όλα καλά!

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

4 γιγα σχεδόν .

Τόσα δεν ήταν νομίζω από 11 σε 12. Τρομαζω😁

 

 

Screenshot_2022-10-22-22-15-06-84_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όχι ακόμα περιμένουμε .. με το android 12 έγινε για κλάματα κάτι μου λέει με την 13 θα το πετάξουμε... 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Realme 8 5G και μετά το τελευταίο update χάθηκε η επιλογή που αλλάζει από 5G σε 4G! Επίσης δεν λειτουργούσε το internet δεδομένων. Το τελευταίο το έλυσα με τηλέφωνο στην cosmote. Με οδήγησαν να αλλάξω τα settings με επαναφορά σημείων πρόσβασης. Αλλα ενώ μετά την επαναφορά είχα ίντερνετ με δεδομένα, λειτουργούσε μόνο το 5G, χωρίς επιλογή για αλλαγή σε 4G ή 3G.

Τελικά μια έμμεση λύση είναι να πάω στην εφαρμογή διαχείριση τηλεφώνου. Εκεί θα σου πει ότι το 5G χαλάει πολύ ενέργεια και το απενεργοποιεις, οπότε γύρισε αυτόματα σε 4G.

 

Edited by ekalantzis
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2022 at 9:48 ΜΜ, ekalantzis said:

Έχω το Realme 8 5G και μετά το τελευταίο update χάθηκε η επιλογή που αλλάζει από 5G σε 4G! Επίσης δεν λειτουργούσε το internet δεδομένων. Το τελευταίο το έλυσα με τηλέφωνο στην cosmote. Με οδήγησαν να αλλάξω τα settings με επαναφορά σημείων πρόσβασης. Αλλα ενώ μετά την επαναφορά είχα ίντερνετ με δεδομένα, λειτουργούσε μόνο το 5G, χωρίς επιλογή για αλλαγή σε 4G ή 3G.

Τελικά μια έμμεση λύση είναι να πάω στην εφαρμογή διαχείριση τηλεφώνου. Εκεί θα σου πει ότι το 5G χαλάει πολύ ενέργεια και το απενεργοποιεις, οπότε γύρισε αυτόματα σε 4G.

 

νομίζω οτι αφαίρεσαν για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω την επιλογη απο 5g-4g. 
Θυμάσαι την διαδικασία που σου είπαν για την επαναφορά των σημείων πρόσβασης, διοτι εγω μεχρι τώρα έλυνα το προβλήμα απλα ανοιγοκλείνοντας επανειλημμένα τα δεδομενα <- > πτήση μέχρι να στρώσουν.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Με τις ενημερώσεις ό,τι να είναι η realme! Τουλάχιστον με το 8 5g.

Στην οικογένεια υπάρχουν δύο από τα παραπάνω και ένα  υποδεέστερο, το C21 Y.

Βλέπω ότι το C21 Y παίρνει τα security updates τουλάχιστον 1+ μήνα νωρίτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 5:08 ΜΜ, Keepkouking said:

νομίζω οτι αφαίρεσαν για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω την επιλογη απο 5g-4g. 
Θυμάσαι την διαδικασία που σου είπαν για την επαναφορά των σημείων πρόσβασης, διοτι εγω μεχρι τώρα έλυνα το προβλήμα απλα ανοιγοκλείνοντας επανειλημμένα τα δεδομενα <- > πτήση μέχρι να στρώσουν.

Το θέμα με την επιλογή 5g 4g το έχω μόνο με την sim Cosmote. Η voda που είχα και η wind που έχω τώρα ως δεύτερη sim την εμφανίζουν κανονικά την επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/2/2023 at 1:00 ΜΜ, Sniaf said:

Μόλις μου ήρθε ενημέρωση για c08 

Και στο καπάκι RMX3241_11_F.02 

Άντε να δούμε μήπως ξύπνησαν εκεί στην realme .

Έχουμε μείνει με security από Σεπτέμβρη. Το κινητό έχει πρόβλημα με την διαχείριση μνήμης, τα δεδομένα μετά από κάθε restart σου βγάζουν την πίστη να δουλέψουν, ακόμα δεν έχουν διορθώσει bugs από android 11 ακόμα. Οι ώρες οθόνης έχουν πέσει αρκετά (αυτό μπορεί να είναι φυσιολογικη γήρανση).  

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούρια έκδοση, στον music player δεν παιζουν οσα mp3 δεν έχουν το σήμα hq. Αυτά έπαιζαν κανονικά στις προηγούμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την F03.

Δεν έχω να πω καλα λόγια προς το παρόν . Κάποιες στιγμές bugάρει το home button και δεν γυρνάει στην αρχική οθόνη . Μετά φτιάχνει .

Όταν αναβει κλειδωμένη η οθόνη και ελέγχει το πρόσωπο για να ξεκλειδωσει, η οθόνη μένει μαύρη και βγάζει στιγμιαία ένα "ακύρωση" πριν ξεκλειδωσει .  Επίσης δεν ασπρίζει η οθόνη έτσι ώστε να παράγει φως στο σκοτάδι για να μπορεί να ξεκλειδώσει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού με το πρόσωπο κάτι που δούλευε άψογα πριν (θα το ψάξω μήπως απενεργοποιήθηκε μόνο του).

Ακόμα δεν έχουν διορθώσει το bug του chrome tap to search 

Μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα προφανώς .

Γενικά οι εφαρμογες ακόμα και ο dialer δείχνουν λογότυπο πριν ανοίξουν για να κρύψουν ότι ...αργούν να ανοίξουν .

Όχι καλά προς το παρόν δυστυχώς, και να πω ότι βλέπεις και καμία τρομερή αλλαγή με την μετάβαση από 12 σε 13...μικροπραματα εδώ και εκεί μόνο.. .

 

Edit 

Φαίνεται να έφτιαξαν το πρόβλημα με τα δεδομένα 5g

 

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή πορτοφόλι της google δεν μπορώ να προσθέσω κάρτα με την νέα  αναβάθμιση λογισμικού μου πετάει μύνημα σφάλμα πως κάτι παίζει με την γνησιότητα του λογισμικού 

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/2/2023 at 6:36 ΠΜ, Sniaf said:

Στην εφαρμογή πορτοφόλι της google δεν μπορώ να προσθέσω κάρτα με την νέα  αναβάθμιση λογισμικού μου πετάει μύνημα σφάλμα πως κάτι παίζει με την γνησιότητα του λογισμικού 

Εγώ έλυσα παρόμοιο πρόβλημα μόνο με επαναφορά εργοστασιακών 

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...