Jump to content

Nova Eon


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Εδώ μπορούμε να συζητάμε για τη νέα πλατφόρμα της Nova ονόματι Eon 🙂 

Ενδεικτικά, από την ανακοίνωση της εταιρείας:

Η Nova εγκαινιάζει σήμερα μια νέα εποχή στην τηλεόραση παρουσιάζοντας την EON. Η νέα, καινοτόμα πλατφόρμα συνδρομητικής τηλεόρασης προσφέρει έναν σύγχρονο τρόπο θέασης, με αποκλειστικό premium κινηματογραφικό και αθλητικό περιεχόμενο, και όλα τα ελεύθερα κανάλια στο βασικό πρόγραμμα με μόλις 10€. Επιπλέον, διαθέτει συνδυαστικό πρόγραμμα  που περιλαμβάνει όλες τις υπηρεσίες της EON, με γρήγορες ταχύτητες FIBER internet, σταθερή τηλεφωνία και premium τηλεοπτικό περιεχόμενο μόνο με 30 €.

Με την πλατφόρμα EON, η Nova συστήνει ξανά την συνδρομητική τηλεόραση στην Ελλάδα, μετατρέποντάς την σε μια απλή και καλοσχεδιασμένη εμπειρία, που επιτρέπει στους θεατές να βλέπουν με ευκολία  όλο το διαθέσιμο περιεχόμενο οπουδήποτε, οποτεδήποτε, και σε οποιαδήποτε συσκευή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Με λειτουργικό σύστημα Android TV, η ΕΟΝ είναι εύχρηστη διαθέτοντας το ίδιο interface και ομαλή πλοήγηση σε όλες τις συσκευές, είτε πρόκειται για TV box, εφαρμογή Smart TV, browser, smartphone ή tablet. 

More: https://myphone.gr/nea-online-video-platforma-apo-ti-nova-to-nova-eon/

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι στο site της neon nova δεν εχει πια πακετα με απεριοριστες κλησεις προς κινητα!! αλλα μονο 120 λεπτα !! 

https://nova.gr/programmata/internet-tilephonia γιατι ετσι; και τελικα μονο η wind σταθερη παρεχει τωρα πια κλησεις προς κινητα απεριοστα!!.

 

 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πολλές οι ερωτήσεις μου...

Το boxaki είναι κλειδωμένο ή μπορώ να εγκαταστήσω και άλλες εφαρμογές, πχ Cosmote TV?

Υπάρχει όριο στην ταυτόχρονη θέαση σε συσκευές?

Στα αθλητικά κανάλια υπάρχει περιορισμός ταυτόχρονων συσκευών?

Μέχρι πόσες συσκευές μπορείς να δηλώσεις?

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2021 at 10:25 ΜΜ, bluenavy said:

Προϋποθέτη και σύνδεση στο δίκτυο της Nova ή μπορεί να δουλέψει με μια συνδρομή όπως το Netflix;

Με συνδρομή. Είναι ΟΤΤ υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το boxaki. Η υπηρεσία όμως θα ενεργοποιηθεί μέχρι την Παρασκευή!!!! Τί να πω....

 

Επίσης άλλο ένα κουλό που έχει το boxaki, δεν έχει τη δυνατότητα αναζήτηση δικτύων με αποτέλεσμα να γράφεις εσύ όλο το SSID και το password εξαρχής, και όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν λειτουργεί ποτέ...

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2021 at 10:38 ΠΜ, MeddlingMageGR said:

Με συνδρομή. Είναι ΟΤΤ υπηρεσία

Ναι οκ συνδρομητική, αλλά απαιτεί την αγορά υπηρεσίας internet της nova;

Εγω το θέλω για λίγους μήνες τον χρόνο. Με δεσμεύει με συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Απαρχαιωμένα πράγματα. 
Ποιος ξέρει πόσα χρήματα θα χάνουν για το box. Βγάλε μια υπηρεσία να γράφεσαι επιτόπου και τέλος. Κάνε την υπηρεσία προσβάσιμη από εφαρμογές και browser, το box άστο προαιρετικό. Αυτά τα μπρος πίσω με τα τηλέφωνα και τις φόρμες ειδοποίησης είναι του 2010.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, bluenavy said:

Ναι οκ συνδρομητική, αλλά απαιτεί την αγορά υπηρεσίας internet της nova;

Εγω το θέλω για λίγους μήνες τον χρόνο. Με δεσμεύει με συμβόλαιο;

Όχι δεν απαιτεί ίντερνετ από την Nova. Είναι Over The Top όπως της Cosmote. Δηλαδή παίζει ανεξαρτήτου δικτύου. Αλλά δεσμεύεσαι από συμβόλαιο 24 μηνών. Τουλάχιστον είναι σε σχετική καλή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Όχι δεν απαιτεί ίντερνετ από την Nova. Είναι Over The Top όπως της Cosmote. Δηλαδή παίζει ανεξαρτήτου δικτύου. Αλλά δεσμεύεσαι από συμβόλαιο 24 μηνών. Τουλάχιστον είναι σε σχετική καλή τιμή...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, EllinikoNisi said:

Απαρχαιωμένα πράγματα. 
Ποιος ξέρει πόσα χρήματα θα χάνουν για το box. Βγάλε μια υπηρεσία να γράφεσαι επιτόπου και τέλος. Κάνε την υπηρεσία προσβάσιμη από εφαρμογές και browser, το box άστο προαιρετικό. Αυτά τα μπρος πίσω με τα τηλέφωνα και τις φόρμες ειδοποίησης είναι του 2010.

Ένα boxaki πάντα χρειάζεται. Ας είναι και 1 φορά το χρόνο στο εξοχικό. Και το συγκεκριμένο είναι αξιοπρεπέστατο. Φοράει επεξεργαστή Quad-core 1.6 GHz (ARM Cortex-A53), τη στιγμή που η τηλεόραση μου έχει Quad-core 1.0 GHz (ARM Cortex-A53). Εφόσον παίζει άνετα η τηλεόραση μου Cosmote TV, YouTube, Netflix, το boxaki αυτό θα σπέρνει. 

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το wi-fi έχει απενεργοποιηθεί στο boxaki. Όποιος θέλει να συνδεθεί μόνο με καλώδιο....

Εμένα δεν με εξυπηρετεί καθόλου αυτό λόγω απόστασης του ρούτερ με με το box οπότε έκανα αίτηση υπαναχώρησης...

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2021 at 11:34 ΠΜ, JOHNMEGARYTHMOS said:

βλεπω οτι στο site της neon nova δεν εχει πια πακετα με απεριοριστες κλησεις προς κινητα!! αλλα μονο 120 λεπτα !! 

https://nova.gr/programmata/internet-tilephonia γιατι ετσι; και τελικα μονο η wind σταθερη παρεχει τωρα πια κλησεις προς κινητα απεριοστα!!.

 

 

Όντως δεν έχει πλέον. Και εμείς που κάναμε ανανέωση για να κρατήσουμε την ιδια τιμή τα απεριόριστα έγιναν 2 ώρες σε κινητά συν το ΕΟΝ σε smart tv μας είπε.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Θέλω το EON σε ΜΕΓΑΛΗ ΟΘΟΝΗ, πρέπει να κάνω κατάργηση της φορητής συσκευής?

Όχι γιατί να κάνεις κατάργηση της φορητής συσκευής? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έκανα εγκατάσταση στο ταμπλετ μου συνδέθηκα με τον κανονικό λογαριασμό μου,  (Nova-go) και βλέπουμε μεσω cast και προς μεγάλη μας έκπληξη δεν κολλάει καθόλου ούτε στα live. Σε σχέση με την tv android που πάγωνε η εικόνα μετά απο δευτερόλεπτα και είχαμε μόνο ήχο. Θέλω να περάσει ο μήνας να καταργήσω την tv, και να δοκιμάσω σαν δεύτερη συσκευή στο mi box. Αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα το ΕΟΝ γιατί δεν είναι δυνατόν να παίζει σωστά μόνο σε κινητα-Ταμπλετ εφοσον είναι για android. Το nova go τουλάχιστον μπορούσαμε να κατεβάσουμε την εφαρμογή για τάμπλετ σε tv-box, το ΕΟΝ οταν το κατέβασα και το άνοιξα μου έβγαζε δεν το υποστηρίζει.  (Εως 24mpbs)

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Προωθούν το tv box χωρίς λόγο. Πολλοί πλέον έχουν smart tv οπότε με την εφαρμογή πάει περίπατο το box. 
Ακόμα και την ανακύκλωση με την κλιματική αλλαγή να επικαλεστείς είναι περιττό το box εφόσον η nova παρέχει εφαρμογές σε κινητά, tablet και smart tv. Θα έπρεπε να ήταν προαιρετικό. 
Και εδώ έρχεται το ζητούμενο, να κάνεις λογαριασμό για ένα χρόνο, επιτόπου και να σου δίνουν τα στοιχεία log in.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/10/2021 at 9:40 ΠΜ, MeddlingMageGR said:

Λοιπόν το wi-fi έχει απενεργοποιηθεί στο boxaki. Όποιος θέλει να συνδεθεί μόνο με καλώδιο....

Εμένα δεν με εξυπηρετεί καθόλου αυτό λόγω απόστασης του ρούτερ με με το box οπότε έκανα αίτηση υπαναχώρησης...

Ειμαι ήδη συνδρομητής Nova3play Full  με 50αρα γραμμή. Ρωτησα σήμερα σε κατάστημα nova και μου είπαν ότι το boxακι συνδέεται ΜΟΝΟ με ethernet, όχι ασύρματα. Ουτε εμένα με βολεύει αυτό γιατί το router είναι σε άλλο όροφο και δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο 20 μέτρα μέσα στο σπίτι!!!

Μπορώ όμως να το συνδέσω σε powel line; το έχει κάνει κάποιος; κάτι σαν αυτό δηλ https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av600-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535?gclid=CjwKCAiAwKyNBhBfEiwA_mrUMl-zp8rNBfeBM3Do7Vu52ltZfXGefzmECCebx7NEuqVbsll7WPBFYxoConUQAvD_BwE

ή η ταχύτητα δεν θα φτάνει για να παίζει η τηλεόραση;

Επίσης έχω απεριόριστα προς κινητά/σταθερά με τελική τιμή 40ε/μήνα. Αν αλλάξω σε eon μου είπαν ότι θα πάω στα 46ε/μήνα + 50ε τέλη ενεργοποίησης!

Μου φαίνεται δεν αξίζει. προς το παρόν έχω κατεβάσει την εφαρμογή στο κινητό μου το οποίο συνδέω στην τηλεόραση και βλέπω eon, αλλά θα προτιμούσα να έχω το boxακι πάνω στην Tv αντι του κινητού μου...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την εφαρμογή στην smart TV αλλά όταν πάω να μπω μου βγάζει ένα 5ψηφιο κωδικό. δεν έχω καταλάβει σε ποιο site πρέπει να μπω για να τον βάλω και να συνδεθεί και η tv.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό το πενηντάρικο που ζητάει για να σου δώσει το νέο αποκωδικοποιητή για να δεις τις υπηρεσίες που πληρώνεις ήδη, είναι εξωφρενικό. Γιατί να αγοράσεις κάτι που μετά από λίγο χρόνο θα σου είναι αχρηστο;

Καλό θα είναι σύντομα να αναθεωρήσουν...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vaskor said:

Αυτό το πενηντάρικο που ζητάει για να σου δώσει το νέο αποκωδικοποιητή για να δεις τις υπηρεσίες που πληρώνεις ήδη, είναι εξωφρενικό. Γιατί να αγοράσεις κάτι που μετά από λίγο χρόνο θα σου είναι αχρηστο;

Καλό θα είναι σύντομα να αναθεωρήσουν...

Η καλύτερη λύση είναι το application αν έχεις smart TV. Αλλιώς με 50 ευρώ παίρνεις πιο δυνατο boxaki. 

Link to comment
Share on other sites

δλδ θελετε να πειτε πως το μποξ δεν δουλευει με wifi?

ethernet μονο?

εχω ενα usb σαν repeater που μια χαρα τα πηγαινε με κοσμοτε

Η προσφορα που πηρα ειναι αυτη που παιζει

43 φουλ πακ / 3 μηνες χωρις πληρωμη / 120 προς κινητα ελευθερα σταθερα

και ναι δεν εχω εξυπνη τηλεοραση

να την παρω λετε ή θα καω?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2021 at 10:17 ΜΜ, PETTROS said:

δλδ θελετε να πειτε πως το μποξ δεν δουλευει με wifi?

ethernet μονο?

εχω ενα usb σαν repeater που μια χαρα τα πηγαινε με κοσμοτε

Η προσφορα που πηρα ειναι αυτη που παιζει

43 φουλ πακ / 3 μηνες χωρις πληρωμη / 120 προς κινητα ελευθερα σταθερα

και ναι δεν εχω εξυπνη τηλεοραση

να την παρω λετε ή θα καω?

Χρόνια πολλά σε όλους

Λοιπόν σε 3 μέρες ήρθε. Ακόμα έχω πρόβλημα με την τηλεφωνία αλλά θα περιμένω λιγάκι ακόμα

Ταχύτητα  ...μέχρι 52 Mbps σε συμβόλαιο με 100 / και ελάχιστο βάσει συμβολάιου μέχρι 46.7...........ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΑΝ. με κοσμοτε είχα μονίμως 96+

Το μποξάκι το έχω με καλώδιο εθερνετ απο χτες δεν εχει καμμια διακοπη αλλα ειναι περιορισμενο.

ΝΕΤΦΛΙΞ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ και το PLAY STORE ειναι απλα για να υπάρχει. ΚΟΣΜΟΤΕ ΤΙΒΙ μπορείς να κατεβάσεις YOUTUBE + ERTFLIX επίσης. για τα υπόλοιπα ουτε λόγος

το επόμενο βήμα ειναι αν μπορώ να έχω το ΕΟΝ μεσω ενος άλλου μποξ και να ησυχάσω. η να έχω 2 μποξάκια. ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ!

Πολυ ΗΛΙΘΙΟ απο μέρους τους

τεσπά .....για οτι αλλό θα ενημερώσω

 

 

 

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...