Jump to content

Cosmote neo


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

24 minutes ago, tsigo21 said:

Το υπόλοιπο μένει αλλά για αγορά κωδικών deals for you & κλήσεις σε πενταψήφια. Παιδιά διαβάστε και μερικά μηνύματα, πιο πάνω τα ίδια λέμε 

Πχ μένει, και μετά πες θέλεις να το ξανά γυρίσεις What's Up, θα έχεις το υπόλοιπο;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, manosn2 said:

Πχ μένει, και μετά πες θέλεις να το ξανά γυρίσεις What's Up, θα έχεις το υπόλοιπο;

Ναι θα το εχεις κανονικα. Απλα προσεχε το neo σου να μην το κανεις παυση αν σκοπευεις να μεινεις. Δηλαδη αν βαλεις την καρτα σου και μετα το κανεις παυση και δεν ανανεωθει για 2 μηνες τοτε χανεις το υπολοιπο. Ειναι οπως η κανονικη καρτοκινητη. Καθε δυο μηνες πρεπει να σου τραβαει λευτα απο την καρτα που θα δηλωσεις για να μη χαθει το υπολοιπο

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ή να διορθώσω πιο σωστά ότι δεν χρειάζεται να περάσουν δύο μήνες καν. Μου άλλαξε η τράπεζα την κάρτα πριν λίγες μέρες και αφού την ενεργοποίησα, είναι λογικό να ακυρωθεί η παλιά. Δεν μπορούσα να αλλάξω την πάγια εντολή απο την ακυρωμένη κάρτα στη νέα, παρά το γεγονός ότι είχα ενημερώσει ήδη τους τρόπους πληρωμής στο Cosmote id προφίλ. Λογικά αυτό γινόταν γιατί έβλεπε την τρέχουσα κάρτα ως ακυρωμένη και είχαν παγώσει όλα. Μην έχοντας άλλη επιλογή, σκέφτηκα να περιμένω μέχρι την ημέρα της ανανέωσης, να λήξει το πρόγραμμα και να το ενεργοποιήσω απο την αρχή. Αυτό έγινε, αλλά έχασα όλα τα χρήματα που είχα μέσα και καθώς και τα GB του προηγούμενου μήνα. Η απάντησή τους όταν πήρα τηλ. την εξυπηρέτηση είναι ότι δεν επιστρέφονται αυτά και όταν τους τόνισα ότι είναι δικό τους λάθος (κακή σχεδίαση του συστήματος), μου απάντησε η κοπελιά ότι θα έσπερε να τους είχα ενημερώσει μόλις είχα δει το πρόβλημα με την αδυναμία αλλαγής της κάρτας. Προσοχή όσοι έχετε μαζέψει μεγάλα ποσά, γιατί είναι πολύ εύκολο να χαθούν με το neo. Έχει σκέτές αδυναμίες το σύστημα όπως είναι σχεδιασμένο.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Απέτυχε η online πληρωμη μου λόγω χαμηλού υπόλοιπου στην κάρτα payzy. 

Τωρα έβαλα λεφτά αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να πληρώσω με αυτή την κάρτα. 
Μου ήρθε sms που μου λέει πώς να αλλαξω κάρτα αλλα εγώ δεν θέλω αυτό. 
Τι να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, paanos said:

Θα ξαναδοκιμασει την χρέωση μόνο του μέσα στις επόμενες 4 μέρες 

Λίγο χαζό να μην έχει πουθενα ως επιλογή τη χειροκίνητη πληρωμη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgemv said:

Γνωρίζει κανείς αν σε νέα γραμμή neo (όχι μετατροπή ή φορητότητα) προσφέρει το app eSIM?

Όχι μόνο φυσική είναι 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαζή ερώτηση για όποιον/α γνωρίζει.

Είχα στη Vodafone μια κάρτα που μόλις έκανα αίτηση για μεταφορά στο cosmote neo.

Έκανα επιτυχώς τη διαδικασία ταυτοποίησης κλπ.

Απλά έρχεται η SIM και τελειώσαμε ή θέλει και υπογραφές κλπ;

Ρωτώ γιατί δουλεύω και δεν έχω τη δυνατότητα να έχω σταθερό πρόγραμμα για να μπορώ να παραλάβω κλπ.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, MIKU said:

Χαζή ερώτηση για όποιον/α γνωρίζει.

Είχα στη Vodafone μια κάρτα που μόλις έκανα αίτηση για μεταφορά στο cosmote neo.

Έκανα επιτυχώς τη διαδικασία ταυτοποίησης κλπ.

Απλά έρχεται η SIM και τελειώσαμε ή θέλει και υπογραφές κλπ;

Ρωτώ γιατί δουλεύω και δεν έχω τη δυνατότητα να έχω σταθερό πρόγραμμα για να μπορώ να παραλάβω κλπ.

Υπογραφές δεν θέλει καθώς δεν είναι συμβόλαιο. Επίσης το κούριερ που τυπικά είναι υποχρεωμένο να ζητήσει ταυτότητα, πιθανότατα να μην ζητήσει τίποτα.

Αλλά θα μπορούσες να το παραλάβεις στη δουλειά για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vibraphone said:

Υπογραφές δεν θέλει καθώς δεν είναι συμβόλαιο. Επίσης το κούριερ που τυπικά είναι υποχρεωμένο να ζητήσει ταυτότητα, πιθανότατα να μην ζητήσει τίποτα.

Αλλά θα μπορούσες να το παραλάβεις στη δουλειά για παν ενδεχόμενο.

Μωρέ ρωτάω γιατί και τα καρτοκινητά δεν είναι συμβόλαιο αλλά θέλουν τη διαδικασία ταυτοποίησης.

Στη δουλειά λίγο δύσκολο, αφού είναι νοσοκομείο.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MIKU said:

Μωρέ ρωτάω γιατί και τα καρτοκινητά δεν είναι συμβόλαιο αλλά θέλουν τη διαδικασία ταυτοποίησης.

Στη δουλειά λίγο δύσκολο, αφού είναι νοσοκομείο.

Ε πες μόλις έρθουν να σε καλέσουν να παραλάβεις αν είσαι δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MIKU said:

Χαζή ερώτηση για όποιον/α γνωρίζει.

Είχα στη Vodafone μια κάρτα που μόλις έκανα αίτηση για μεταφορά στο cosmote neo.

Έκανα επιτυχώς τη διαδικασία ταυτοποίησης κλπ.

Απλά έρχεται η SIM και τελειώσαμε ή θέλει και υπογραφές κλπ;

Ρωτώ γιατί δουλεύω και δεν έχω τη δυνατότητα να έχω σταθερό πρόγραμμα για να μπορώ να παραλάβω κλπ.

Ηλεκτρονικά υπογράφεις. Αφού παραλαβεις τη SIM σκαναρεις το QR που υπαρχει στο χαρτί, πίσω απο το σημείο που είναι κολλημένη η SIM. Απευθείας θα σε βάλει να υπογράψεις 3-5 έγγραφα. 

Ούτε 5 λεπτα υπόθεση. 

Λογικά ηδη βγάζει ένα κουμπί στην εφαρμογή που λέει αν παρελαβες της σιμ για να ξεκινήσεις τη διαδικασία ενεργοποιήσης. Αυτό θα πατήσεις. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panos.k2 said:

Ηλεκτρονικά υπογράφεις. Αφού παραλαβεις τη SIM σκαναρεις το QR που υπαρχει στο χαρτί, πίσω απο το σημείο που είναι κολλημένη η SIM. Απευθείας θα σε βάλει να υπογράψεις 3-5 έγγραφα. 

Ούτε 5 λεπτα υπόθεση. 

Λογικά ηδη βγάζει ένα κουμπί στην εφαρμογή που λέει αν παρελαβες της σιμ για να ξεκινήσεις τη διαδικασία ενεργοποιήσης. Αυτό θα πατήσεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ήθελα να δω από κάποιον που το έκανε.

Να είσαι καλά! 

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Πόσες περίπου μέρες παίρνει να σου στείλουν την σιμ; Και μετα την παραλαβή πόσες μέχρι να ενεργοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Driver_3 said:

Πόσες περίπου μέρες παίρνει να σου στείλουν την σιμ; Και μετα την παραλαβή πόσες μέχρι να ενεργοποιηθεί;

1-2 μέρες για να έρθει η σιμ αναλόγως που είσαι.

Εγω αφού παρέλαβα την κάρτα, υπέγραψα τα έγγραφα ηλεκτρονικά οπως ειπα παραπάνω. Μεσα σε ένα 24ωρο ολοκληρώθηκε η φορητοτητα απο Nova και ενεργοποιήθηκε η σύνδεση στην Cosmote. 

Αφου μπεις στο δίκτυο, ενδέχεται για ένα μισάωρο (μπορεί και παραπάνω) να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις παροχες σου. Απλά είναι ο χρόνος που απαιτείται για να ενεργοποιηθείς στο Neo. Μην σε ξαφνιάσει αυτό. 
Αφού σου έρθει το μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκαν οι παροχες σου είσαι έτοιμος. 

4 ώρες πριν, MIKU said:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ήθελα να δω από κάποιον που το έκανε.

Να είσαι καλά! 

Τίποτα! Για αυτό είμαστε εδώ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, panos.k2 said:

1-2 μέρες για να έρθει η σιμ αναλόγως που είσαι.

Εγω αφού παρέλαβα την κάρτα, υπέγραψα τα έγγραφα ηλεκτρονικά οπως ειπα παραπάνω. Μεσα σε ένα 24ωρο ολοκληρώθηκε η φορητοτητα απο Nova και ενεργοποιήθηκε η σύνδεση στην Cosmote. 

Αφου μπεις στο δίκτυο, ενδέχεται για ένα μισάωρο (μπορεί και παραπάνω) να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις παροχες σου. Απλά είναι ο χρόνος που απαιτείται για να ενεργοποιηθείς στο Neo. Μην σε ξαφνιάσει αυτό. 
Αφού σου έρθει το μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκαν οι παροχες σου είσαι έτοιμος. 

Τίποτα! Για αυτό είμαστε εδώ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. 

Άρα δεν πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση κλπ;

Φοβάμαι μην πάρουν ενώ είμαι δουλειά και δεν μπορώ και υπάρξει θέμα...

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MIKU said:

Άρα δεν πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση κλπ;

Όχι. 

Το μόνο που προτείνω να κανεις ειναι να έχεις και τις δυο κάρτες από κοντά. Αν το κινητό σου δέχεται 2 φυσικές SIM βαλε και την καινουρια μέσα. Το λέω για να μη μεινεις χωρις κινητό αν είσαι έξω για βολτα η για δουλειά.

Εμενα η φορητότητα από Nova έγινε ξαφνικά. Δεν έλαβα ούτε κάποιο μήνυμα για το ποτε θα ολοκληρωθεί ή ποτέ θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Απλά βγήκα τελείως εκτός δικτύου απ τη Nova και τότε κατάλαβα ότι μεταφέρθηκα. Ευτυχώς είχα τη νέα κάρτα μαζί μου και άλλαξα. 

@Driver_3 @MIKUδιαδικασία που σας περιγράφω είναι για άμεση φορητότητα που εντός εργάσιμου 24ωρου ενεργοποείται η σύνδεση, εκτός απροόπτου. Στην έμμεση που γίνεται μετά από 14 εργάσιμες μέρες δεν ξέρω τι συμβαίνει. 
Σας δίνεται η επιλογή μεταξύ έμμεσης-άμεσης φορητότητας κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης της κάρτας απ ότι θυμάμαι. Αν δεν δίνεται εκεί, τότε επιλέξατε στην διαδικασία εγγραφής αν θέλετε άμεση ή έμμεση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...