Jump to content

Xiaomi Pad 5


panosfx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Από χθές κάτοχος και εγώ. Τελικά είχατε δίκιο. Πολύ καλό το tablet. Φοβερή οθόνη ποιοτικό και ο επεξεργαστής πολύ γρήγορος. Είχα ενδοιασμούς για την Xiaomi προερχόμενος από samsung αλλά μετά από λίγο τα ξέχασα όλα. Αυτό το λίγο που το έχω με έχει κάνει να ξεχάσω το παλιό μου samsung 10.1 tab. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πάρω usb type c ακουστικά θα δουλεύουν; Για να ακούω όταν βλέπω καμιά ταινία. Αλλιώς να πάρω Bluetooth ακουστικά.
 
 
 
 
Τα google pixel earbuds type c, δουλεύουν κανονικά εδώ!

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το huawei matepad 11.

Ναι παρήγγειλα αυτό χαχαχα αν και είμαι οπαδός τη Huawei.

Ήθελα να ρωτήσω. Πίσω τελικά είναι πλαστικό η frosted γυλι όπως το κινητο mi 11 lite ne.

Θα χρησιμοποιηθεί μόνο σαν multimedia σε αυτοκίνητο. Οπότε θα ήθελα κάτι την άποψη σας για την οθόνη στην ημέρα. Είναι καθαρή φωτεινή? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαπίστωσα, netflix μόνο σε SD, δυστυχώς. Δοκίμασα κάποιες λύσεις που βρήκα online, δούλεψε προσωρινά, αλλά μετά από λίγο κράσαρε και από L1 το γύρισε σε L3.

Sent from my 21051182G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ σαν πάροχο ίντερνετ. Η Vodafone το χει αυτό το θέμα με το Netflix κοντά δύο χρόνια τώρα

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ σαν πάροχο ίντερνετ. Η Vodafone το χει αυτό το θέμα με το Netflix κοντά δύο χρόνια τώρα

Poco X3 Pro


Sorry, δεν το κατάλαβα. Όχι, COSMOTE έχω.

Sent from my Realme GT 2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Nova launcher αγορασμένος δεν δουλεύει σωστά.

Πως μπορώ να το καταφέρω?

Βασικά μου σπάει τα νεύρα γιατί θέλω να δουλεύει τελεια landscape η συσκευή και προφανώς την έχουν κατασκευάσει με γνώμονα να δουλεύει όρθια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Nova launcher αγορασμένος δεν δουλεύει σωστά.
Πως μπορώ να το καταφέρω?
Βασικά μου σπάει τα νεύρα γιατί θέλω να δουλεύει τελεια landscape η συσκευή και προφανώς την έχουν κατασκευάσει με γνώμονα να δουλεύει όρθια.
Εγώ το έχω με nova και το μόνο θέμα που μου κάνει είναι το dock που τα εικονίδια σε landscape μένουν κάθετα άκρη δεξιά.Αυτο εννοείς;
Το συνήθισα πάντως και δεν με ενοχλεί

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου με έχει νευριάσει αφάνταστα. Ούτε οι χειρονομίες λειτουργούν με nova. 

Επίσης δεν σκρολαρει στο μαμά launcher δεξιά για να βάλω τις εφαρμογές που θέλω. 

Το θέλω με συρτάρι εφαρμογών.

Άθλια κατάσταση. Να φανταστείς το διάλεξα έναντι του huawei 11 τρομάρα μου, γιατί είχα στον μικρό το 11 lite 5g ne και είναι σαν κινητό αξιοπρεπεστατο.

Δεν έχει τις ηλιθιότητες του ταμπλετ. Μεγάλη αποτυχία στο software.

Ενώ το θέλω πραγματικά είναι και δυνατό μηχάνημα και όμορφο θα κοιτάξω μήπως βρω λύσεις το σαββατοκύριακο αλλιώς πάει για αλλαγή να πάω σε huawei 11.

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει μήπως λύνονται οι ηλιθιότητες της xiaomi και ειλικρινά το αδικούν σα συσκευή.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, miltos74 said:

Ναι φίλε μου με έχει νευριάσει αφάνταστα. Ούτε οι χειρονομίες λειτουργούν με nova. 

Επίσης δεν σκοράρει στο μαμά launcher δεξιά για να βάλω τις εφαρμογές που θέλω. 

Το θέλω με συρτάρι εφαρμογών.

Άθλια κατάσταση. Να φανταστείς το διάλεξα έναντι του huawei 11 τρομάρα μου, γιατί είχα στον μικρό το 11 lite 5g ne και είναι σαν κινητό αξιοπρεπεστατο.

Δεν έχει τις ηλιθιότητες του ταμπλετ. Μεγάλη αποτυχία στο software.

Ενώ το θέλω πραγματικά είναι και δυνατό μηχάνημα και όμορφο θα κοιτάξω μήπως βρω λύσεις το σαββατοκύριακο αλλιώς πάει για αλλαγή να πάω σε huawei 11.

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει μήπως λύνονται οι ηλιθιότητες της xiaomi και ειλικρινά το αδικούν σα συσκευή.

Δυστυχώς φίλε μου τίποτα δεν μπορεί να γίνει με τις χειρονομίες, καθώς δεν είναι θέμα του nova launcher, αλλά του κατασκευαστή, ο οποίος τις έχει αποκλείσει από το να δουλεύουν με οποιονδήποτε άλλον launcher εκτός από τον προεγκατεστημένο της συσκευής. Έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές σε πάρα πολλά forum του εξωτερικού στα οποία παίρνω μέρος και εγώ και είναι ένα μείζον ζήτημα για όσους αγαπούν τον nova.

Επομένως, οι λύσεις προς το παρόν είναι δύο... Ή δουλεύεις τον προεγκατεστημένο launcher της συσκευής και έχεις χειρονομίες ή δουλεύεις nova prime με τα εικονικά τρία κουμπιά όπως γινόταν παλιότερα.

Πάντως είναι και θέμα συνήθειας. Συνηθίζεται μετά από λίγο καιρό το να έχεις τα κουμπιά στο κάτω μέρος της οθόνης, αλλά είναι και  προσωπικό αυτό το θέμα εντελώς.

Υπόψιν ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο με τον nova launcher αλλά με οποιονδήποτε third-party launcher κυκλοφορεί. Δεν είναι θέμα του nova δηλαδή, αλλά του κατασκευαστή.

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου με έχει νευριάσει αφάνταστα. Ούτε οι χειρονομίες λειτουργούν με nova. 
Επίσης δεν σκοράρει στο μαμά launcher δεξιά για να βάλω τις εφαρμογές που θέλω. 
Το θέλω με συρτάρι εφαρμογών.
Άθλια κατάσταση. Να φανταστείς το διάλεξα έναντι του huawei 11 τρομάρα μου, γιατί είχα στον μικρό το 11 lite 5g ne και είναι σαν κινητό αξιοπρεπεστατο.
Δεν έχει τις ηλιθιότητες του ταμπλετ. Μεγάλη αποτυχία στο software.
Ενώ το θέλω πραγματικά είναι και δυνατό μηχάνημα και όμορφο θα κοιτάξω μήπως βρω λύσεις το σαββατοκύριακο αλλιώς πάει για αλλαγή να πάω σε huawei 11.
Όποιος ξέρει ας βοηθήσει μήπως λύνονται οι ηλιθιότητες της xiaomi και ειλικρινά το αδικούν σα συσκευή.
Καλησπέρα. Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς στο σημείο που γράφεις ότι δε σκοράρει δεξιά. Συρτάρι εφαρμογών υποστηρίζει, πάντως.

Sent from my 21051182G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, spyrakos said:

Καλησπέρα. Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς στο σημείο που γράφεις ότι δε σκοράρει δεξιά. Συρτάρι εφαρμογών υποστηρίζει, πάντως.

Sent from my 21051182G using Tapatalk
 

Έχεις δίκιο φίλε μου το διόρθωσα...σκρολαρει...

1 hour ago, p_k said:

Δυστυχώς φίλε μου τίποτα δεν μπορεί να γίνει με τις χειρονομίες, καθώς δεν είναι θέμα του nova launcher, αλλά του κατασκευαστή, ο οποίος τις έχει αποκλείσει από το να δουλεύουν με οποιονδήποτε άλλον launcher εκτός από τον προεγκατεστημένο της συσκευής. Έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές σε πάρα πολλά forum του εξωτερικού στα οποία παίρνω μέρος και εγώ και είναι ένα μείζον ζήτημα για όσους αγαπούν τον nova.

Επομένως, οι λύσεις προς το παρόν είναι δύο... Ή δουλεύεις τον προεγκατεστημένο launcher της συσκευής και έχεις χειρονομίες ή δουλεύεις nova prime με τα εικονικά τρία κουμπιά όπως γινόταν παλιότερα.

Πάντως είναι και θέμα συνήθειας. Συνηθίζεται μετά από λίγο καιρό το να έχεις τα κουμπιά στο κάτω μέρος της οθόνης, αλλά είναι και  προσωπικό αυτό το θέμα εντελώς.

Υπόψιν ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο με τον nova launcher αλλά με οποιονδήποτε third-party launcher κυκλοφορεί. Δεν είναι θέμα του nova δηλαδή, αλλά του κατασκευαστή.

 

Το ξέρω φίλε μου και είναι κρίμα να το δώσω. Μου αρέσει καλύτερα οπτικά σας συσκευή από το huawei. Στο hardware τα θεωρω ισαξια.

Αλλά δεν παίζονται στο πώς κατάφεραν να μην έχουν δώσει ένα καλό software και να σπάνε τα νεύρα του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνήθισα τον μαμά launcher. Κατά τα άλλα πολύ καλό και γρήγορο το tablet. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν δουλεύει σωστά το xbox controller στο call of duty mobile αλλά δεν φταίει το tablet. Απ' ότι διάβασα σε site του εξωτερικού είναι θέμα android 11. Λένε ότι στην επόμενη αναβάθμιση. Σε 12 θα διορθωθεί. Τελικά δεν μετάνιωσα που το αγόρασα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Κάτοχος κι εγώ του τάμπλετ, έχω όμως μια απορία (ίσως βλακώδης): το τάμπλετ δεν έχει δόνηση; Δεν βρίσκω κάτι στις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, archer_76 said:

Καλημέρα! Κάτοχος κι εγώ του τάμπλετ, έχω όμως μια απορία (ίσως βλακώδης): το τάμπλετ δεν έχει δόνηση; Δεν βρίσκω κάτι στις ρυθμίσεις...

Καλημέρα. Καλορίζικο! Δεν πρέπει να υπάρχει καν δόνηση. Και σε όλα τα iPads που είχα / έχω κανένα δεν είχε δόνηση. Απλά μάλλον δεν βάζουν μέσα τους μηχανισμούς δόνησης. Σε άλλα tablets, πχ Samsung δεν ξέρω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nkarafo said:

Καλημέρα. Καλορίζικο! Δεν πρέπει να υπάρχει καν δόνηση. Και σε όλα τα iPads που είχα / έχω κανένα δεν είχε δόνηση. Απλά μάλλον δεν βάζουν μέσα τους μηχανισμούς δόνησης. Σε άλλα tablets, πχ Samsung δεν ξέρω τι γίνεται...

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Μου κάνει εντύπωση διότι είχα διάφορα tablet (Samsung και το τελευταίο ένα lenovo με τη μισή τιμή από αυτό) και όλα είχαν δόνηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μου ήρθε προχθές καινούργια ενημέρωση λογισμικού.Θελω να ρωτήσω την έχει κάνει κάποιος?Έχει κάποια βελτίωση π.χ στην μπαταρία?αν και έχει πολύ καλή.Υπαρχουν γενικότερα αλλαγές?Αξίζει να την περάσω?Θέλω να ρωτήσω αν δεν περάσω μια ενημέρωση,μπορώ μετά να πάω στην επόμενη η στην μεθεπόμενη?Αν ξέρει κάποιος φίλος ας απαντήσει.Ευχαριστω

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xrixal said:

Καλησπέρα.Μου ήρθε προχθές καινούργια ενημέρωση λογισμικού.Θελω να ρωτήσω την έχει κάνει κάποιος?Έχει κάποια βελτίωση π.χ στην μπαταρία?αν και έχει πολύ καλή.Υπαρχουν γενικότερα αλλαγές?Αξίζει να την περάσω?Θέλω να ρωτήσω αν δεν περάσω μια ενημέρωση,μπορώ μετά να πάω στην επόμενη η στην μεθεπόμενη?Αν ξέρει κάποιος φίλος ας απαντήσει.Ευχαριστω

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα δεν μου έβγαλε αλλά οκ, δεν πειράζει. Πάντως τις αναβαθμίσεις τις απλές που είναι πχ 200-300mb, που διορθώνουν bugs, που προσθέτουν 1-2 πραγματάκια εγώ πάντα τις κάνω. Δηλαδή αν είμαστε στην emui 13.0.8 και σου βγει η 13.0.9 ή 13.1 κ.ο.κ. τις κάνω. Εάν ΟΜΩΣ βγει νέα σειρά update, δηλαδή 14 που θα είναι και μεγάλη σε μέγεθος, πχ 1-2gb τότε δεν την κάνω και διαβάζω πρώτα σε forums εάν αξίζει και μετά προχωράω στην αναβάθμιση, γιατί φοβάμαι μήπως βαρύνει το tablet. Οκ, προσθέτουν λειτουργίες και ιστορίες αλλά μπορεί να πηγαίνει πιο αργά. Ενώ τουλάχιστον με τις απλές εκδόσεις έχω παρατηρήσει ότι είναι φυσιολογικά τα πράγματα. Και πρόσεχα σε ios παλαιότερα και σε android πλέον στο κινητό σε huawei. Στο κινητό δηλαδή ναι μεν έκανα την αναβάθμιση από 9 σε 10 τότε παλιά, πριν χρόνια αλλά είχα διαβάσει πρώτα εδώ στο myphone forum εάν άξιζε. Και μέχρι να την κάνω, αγνοούσα το μήνυμα που μου έβγαζε όλη την ώρα για εγκατάσταση κλπ. Τώρα αυτό που λες για το εάν δεν κάνεις μια και κάνεις την μεθεπόμενη, δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση απάντηση.Θα την κάνω την ενημέρωση.Θα ρωτήσω σε κάποιο κατάστημα αν γίνεται αυτό.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ την ενημέρωση. Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή. Μια χαρά πάει το tablet. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το εξωτερικό πληκτρολόγιο. Όταν το συνδέω δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα. Με τίποτα. Διάβασα ότι είναι πρόβλημα του λειτουργικού και ελπίζω να διορθωθεί σε μελλοντική αναβάθμιση. Θα στείλω και στην Xiaomi ένα mail σχετικά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν μετά από 2 μήνες χρήση μπορώ να πω ότι το tablet είναι μια χαρά. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Και έχει και οθονάρα και ας μην είναι amoled. Σήμερα έκανα δοκιμή και κάτι ακουστικά usb type c από τα jumbo και δουλεύουν μια χαρά και δεν τους το είχα. Θα πάρω βέβαια καλύτερα μιας και αυτά τα πήρα για δοκιμή. Δοκίμασα και ένα παιχνίδι ( call of duty mobile ) για να δω πως τα πάει σε παιχνίδια και έπαιξε μια χαρά χωρίς κολλήματα όπλα στο max. Οπότε και στο gaming μια χαρά τα πάει. Τελικό συμπέρασμα μια χαρά αγορά έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι VFM το ταμπλετακι και σε όποιον είπα να το πάρει ακόμα με ευχαριστεί.
Σίγουρα δεν κάνει για ταξιτζήδες που θέλουν GPS,αλλά όποιος δεν μπορεί με τίποτα άλλο πέρα από αντροιντ,είναι δύναμη το τάμπλετ!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...