Jump to content

Το Galaxy S22 Ultra θα υποστηρίζει φόρτιση 45W


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Έρευνες των τελευταίων ετών, δείχνουν πως η αυτονομία ενός smartphone είναι μία από τις βασικές παραμέτρους για να καταλήξει κάποιος στην επιλογή νέου τηλεφώνου. Το θετικό είναι πως οι Κινέζοι κατασκευαστές προσπαθούν συνεχώς να βελτιώνουν το κομμάτι αυτό, υποστηρίζοντας ταχύτερη φόρτιση για κάθε νέο τηλέφωνο. Ωστόσο, η Samsung δεν συμμετείχε έως σήμερα σε αυτό το παιχνίδι και τα τελευταία δύο χρόνια, η εταιρεία έχει μείνει λίγο πίσω όσον αφορά τις ταχύτητες φόρτισης.

Η Samsung παρουσίασε τη φόρτιση 45W με το Galaxy Note 10+ το 2019 και την πρόσθεσε επίσης στο Galaxy S20 Ultra πριν επιστρέψει τελικά στα 25W με τη σειρά Galaxy S21. Ωστόσο, φήμες λένε ότι η σειρά Galaxy S22 – ή τουλάχιστον το μοντέλο Galaxy S22 Ultra – θα επαναφέρει στο προσκήνιο την 45W φόρτιση.

Κάτι είχε ακουστεί για δοκιμές ισχύος 65W  στο Galaxy S22 Ultra, αλλά το τελευταίο tweet από τον tipster  Ice Universe αναφέρει ότι η Samsung απλά πρόκειται να φέρει πίσω την υποστήριξη για 45W. Υποθέτουμε ότι ακόμη και αυτό θα είναι περισσότερο από αρκετό για να κάνει η Sammy ευτυχισμένους αρκετούς θαυμαστές της. Φυσικά, ανεξαρτήτως ταχύτητας φόρτισης στη σειρά Galaxy S22, το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αγοράσετε το φορτιστή ξεχωριστά.

Όσον αφορά τη χωρητικότητα της μπαταρίας, το Galaxy S22 και το Galaxy S22 Ultra αναμένεται να διατηρήσουν τις ίδιες μπαταρίες με τους προκατόχους τους, δηλ. στα 4.000 mAh και 5.000 mAh αντίστοιχα. Το Galaxy S22+, από την άλλη πλευρά, θα διαθέτει μπαταρία 4.500 mAh, ίδια με του Galaxy S20+.

[via]

back to the Article

Link to comment
Share on other sites

Μυστήρια αλλαγή. Δεν πιστεύω να δούμε μείωση της χωρητικότητας καμίας μπαταρίας και για αυτό να τα κάνουν αυτά 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cutthroat said:

Μυστήρια αλλαγή. Δεν πιστεύω να δούμε μείωση της χωρητικότητας καμίας μπαταρίας και για αυτό να τα κάνουν αυτά 

Αυτό θα ήταν πιο κουλό γιατί υποτίθεται την πιο γρήγορη φόρτιση την έχουν ανάγκη οι μεγάλες χωρητικότητες όχι οι μικρές. Αν είναι να δώσει 4000mah η 25ρα θα ήταν υπεραρκετή.

Νομίζω η περίοδος που το αποφασίζει είναι ξεκάθαρα θέμα μάρκετινγκ καθότι δεν μπορεί οι απέναντι να δίνουν 70ρια και 100ρια από δω κι από κει και εσύ να λες «έχω ναυαρχίδα με υπερταχεία στην 25». 

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Εγώ έχω απογοητευτει αρκετά από τις προτάσεις σε Android. Η Samsung ξεχωρίζει αλλά και πάλι το s20 fe δε με κέρδισε καθόλου που πήρα. Υποστηρίζει μέχρι 25watt φόρτιση και δίνοντας σου 15watt φορτιστή δε γίνεται δουλειά. Τώρα πήρα έναν ταχυφορτιστη σε περίπτωση ανάγκης 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cutthroat said:

Δεν ξέρω. Εγώ έχω απογοητευτει αρκετά από τις προτάσεις σε Android. Η Samsung ξεχωρίζει αλλά και πάλι το s20 fe δε με κέρδισε καθόλου που πήρα. Υποστηρίζει μέχρι 25watt φόρτιση και δίνοντας σου 15watt φορτιστή δε γίνεται δουλειά. Τώρα πήρα έναν ταχυφορτιστη σε περίπτωση ανάγκης 

Off topic αλλά κατανοώ. Η αλήθεια είναι ότι έχουν γίνει λίγο κουραστικές σε αυτό το σημείο οι εταιρείες γιατί δεν ξεχωρίζουν κιόλας εύκολα η μία απ'την άλλη. Με τόσα κινητά κάθε μήνα βέβαια λογικό, κορεσμός λέγεται.

Εγώ έχω το s10 lite (σα να λέμε το s10 fe) και τουλάχιστον τότε η σάμμυ μας είχε βάλει μέσα τον 25ρη φορτιστή...

Μετά άρχισε η κάτω βόλτα και με δαύτους.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μυστήρια αλλαγή. Δεν πιστεύω να δούμε μείωση της χωρητικότητας καμίας μπαταρίας και για αυτό να τα κάνουν αυτά 
Υπάρχουν ήδη αναφορές από την ίδια πηγή που προέρχεται το άρθρο για μείωση στις χωρητικότητες των μπαταριών των S22 και S22+.

S22 3700mAh (S21 4000mAh)
S22+ 4500mAh (S21+ 4800mAh)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εξέλιξη στις μπαταρίες λιθίου. Δεν υπάρχει χώρος για καινοτομίες στο κομμάτι αυτό. Ασχολούμαστε αρκετά με τη  ταχυφόρτιση αντί να κοιτάνε Google και ΟΕΜ να ελαφρύνουν το Android (Android skins).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stefan_city said:

Υπάρχουν ήδη αναφορές από την ίδια πηγή που προέρχεται το άρθρο για μείωση στις χωρητικότητες των μπαταριών των S22 και S22+.

S22 3700mAh (S21 4000mAh)
S22+ 4500mAh (S21+ 4800mAh)

Ότι να ναι τότε. Μένει να δούμε μόνο τι αλλαγές θα φέρουν αλλά αυτό δεν είναι καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...