Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κακό είναι ότι αυτή η τρέλα με τα χρώματα είναι από πριν 2-3 χρόνια κι εμείς που ψάχνουμε μεταχειρισμένα μαύρα δεν βρίσκουμε. όλο green και gold και blue

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, Tasos19s said:

το κακό είναι ότι αυτή η τρέλα με τα χρώματα είναι από πριν 2-3 χρόνια κι εμείς που ψάχνουμε μεταχειρισμένα μαύρα δεν βρίσκουμε. όλο green και gold και blue

 

Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που το 99% των χρηστών έχουμε την συσκευή μέσα σε θηκη,  το χρώμα δεν παίζει και τόσο σπουδαίο ρολο γιατί στην πράξη  δεν το βλέπουμε σχεδον ποτέ, περισσότερο ψυχολογικό νομίζω ότι είναι το θέμα.

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pwpwpw said:

Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που το 99% των χρηστών έχουμε την συσκευή μέσα σε θηκη,  το χρώμα δεν παίζει και τόσο σπουδαίο ρολο γιατί στην πράξη  δεν το βλέπουμε σχεδον ποτέ, περισσότερο ψυχολογικό νομίζω ότι είναι το θέμα.

σαφώς όποτε καλά είναι να παίρνετε μαύρο γιατί μετά που εγώ το χρησιμοποιώ χωρίς θήκη να μπορώ να έχω το χρωμα που μου αρέσει...

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

σαφώς όποτε καλά είναι να παίρνετε μαύρο γιατί μετά που εγώ το χρησιμοποιώ χωρίς θήκη να μπορώ να έχω το χρωμα που μου αρέσει...

Επειδή ανήκεις στο 1% που δεν βάζει θηκη, αγοράζουμε οτιδήποτε εκτός μαύρου , έτσι  θα αναγκαστείς να τοποθετήσεις μια μαύρη θηκη και  θα γλιτώσεις   χρήματα από σπασμένη συσκευή, για το  καλό της τσέπης σου το κάνουμε 😛

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pwpwpw said:

Επειδή ανήκεις στο 1% που δεν βάζει θηκη, αγοράζουμε οτιδήποτε εκτός μαύρου , έτσι  θα αναγκαστείς να τοποθετήσεις μια μαύρη θηκη και  θα γλιτώσεις   χρήματα από σπασμένη συσκευή, για το  καλό της τσέπης σου το κάνουμε 😛

μα εγώ το παίρνω για να το βλέπω.

θήκη βάζω στην δουλειά για να μην πάθω αυτά που λες αλλά την υπόλοιπη μέρα έξω στους καφέδες δεν θέλω θήκες 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Tasos19s said:

μα εγώ το παίρνω για να το βλέπω.

θήκη βάζω στην δουλειά για να μην πάθω αυτά που λες αλλά την υπόλοιπη μέρα έξω στους καφέδες δεν θέλω θήκες 

 

Κι αν σου πέσει από τραπέζι της καφετέριας;  😉

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, koutsis said:

Κι αν σου πέσει από τραπέζι της καφετέριας;  😉

δεν πέφτει ποτέ 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 5:24 ΜΜ, Pwpwpw said:

Μετα απο μερικους μηνες συμβιωσης με το 13pro max αποφασισα να παω στο 13pro γιατι τελικα δεν μπορεσα ποτε να συνηθισω το μεγεθος του και ειδικα το βαρος του.

Εχω μια απλη ισως και αστεια ερωτηση, αλλα θα ηθελα την γνωμη σας σας για επιλογη χρωματος,

Ειμα αναμεσα σε silver και sierra blue, gold ειχα οποτε οχι παλι ιδιο, το καινουργιο Green δεν ειναι καθολου του γουστου μου και το graphite σχεδον εξαφανιzει την τριπλετα καμερων και προσωπικα με χαλαει αυυο (ενω σε καποιους αρεσει αυτο).

Οποτε μενει siera blue η silver, τι γνωμη εχετε ? Οσοι πηρατε το μπλε μηπως ειναι βαρετο απο ενα σημειο μετα? Μηπως κουραζει γιατι πιθανον ειναι δυσκολο να συνδιαστει χρωματκα με θηκες?

Υ.Γ 1 δεν εχω δεν ποτε σε κανενα καταστημα απο κοντα το λευκο

 

Silver. Προσωπικά, σε όλα τα προϊόντα της Apple πάω σε λευκό χρώμα γιατί το θεωρώ πιο elegant από οποιοδήποτε άλλο.
Λευκό 13 Pro Max, λευκό HomePod Mini, Silver iPad Pro 2021, λευκό Apple Smart Folio για το iPad, λευκό Magic Keyboard για το iPad. 

Eπίσης, το λευκό είναι πολύ όμορφο με μια clear θήκη.

Όταν με το καλό κάνεις την αλλαγή, πες μας για την εμπειρία σου από Pro Max σε Pro. 

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
34 minutes ago, bill_viper said:

Όταν με το καλό κάνεις την αλλαγή, πες μας για την εμπειρία σου από Pro Max σε Pro. 

Θα σου πω εγώ που το έχω κάνει… επιτέλους μπορώ να παίρνω μαζί μου τη συσκευή χωρίς να χρειάζεται να σκεφτώ τι πρέπει να φορέσω ή τι extra εξοπλισμό θα χρειαστώ για να κουβαλήσω το «κινητό τηλέφωνο» μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Θα σου πω εγώ που το έχω κάνει… επιτέλους μπορώ να παίρνω μαζί μου τη συσκευή χωρίς να χρειάζεται να σκεφτώ τι πρέπει να φορέσω ή τι extra εξοπλισμό θα χρειαστώ για να κουβαλήσω το «κινητό τηλέφωνο» μου.

Από θέμα μπαταρίας όμως συνηθισμένος από το Pro Max;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 minutes ago, bill_viper said:

Από θέμα μπαταρίας όμως συνηθισμένος από το Pro Max;

Το θέμα της αυτονομίας επηρεάζει διαφορετικά τους χρήστες, ανάλογα με τη χρήση που κάνουν. Για παράδειγμα, εγώ που στο σπίτι έχω iPad (όπως και εσύ προφανώς), θα αφήσω το iPhone στην άκρη γιατί όπως και να το κάνουμε, δε συγκρίνεται η εμπειρία καθημερινής χρήσης. Ως εκ τούτου, η μικρότερη μπαταρία δεν αποτέλεσε ποτέ πρόβλημα για το χρονικό διάστημα που είμαι εκτός.

Από την άλλη, κάποιος που έχει μια συσκευή για όλα, βολεύεται περισσότερο με την μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη αυτονομία για να κάνει τις δουλειές του, αλλά με το τίμημα της φορητότητας. Όσο απόλαυση και να είναι η οθονάρα του Max, το θέμα της φορητότητας σου γυρίζει boomerang κάθε φορά που θα χρειαστεί να το κουβαλήσεις πάνω σου. Γιαυτο και ο καθένας τα ζυγίζει και διαλέγει τι θέλει περισσότερο, είναι υποκειμενικό το θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Το θέμα της αυτονομίας επηρεάζει διαφορετικά τους χρήστες, ανάλογα με τη χρήση που κάνουν. Για παράδειγμα, εγώ που στο σπίτι έχω iPad (όπως και εσύ προφανώς), θα αφήσω το iPhone στην άκρη γιατί όπως και να το κάνουμε, δε συγκρίνεται η εμπειρία καθημερινής χρήσης. Ως εκ τούτου, η μικρότερη μπαταρία δεν αποτέλεσε ποτέ πρόβλημα για το χρονικό διάστημα που είμαι εκτός.

Από την άλλη, κάποιος που έχει μια συσκευή για όλα, βολεύεται περισσότερο με την μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη αυτονομία για να κάνει τις δουλειές του, αλλά με το τίμημα της φορητότητας. Όσο απόλαυση και να είναι η οθονάρα του Max, το θέμα της φορητότητας σου γυρίζει boomerang κάθε φορά που θα χρειαστεί να το κουβαλήσεις πάνω σου. Γιαυτο και ο καθένας τα ζυγίζει και διαλέγει τι θέλει περισσότερο, είναι υποκειμενικό το θέμα.

Συμφωνώ με τα γραφόμενα σου, και εγω έχω iPad όποτε όταν κάθομαι και αράζω σπίτι χρησιμοποιώ αυτό. Το μέγεθος του max για τα γούστα μου δεν παλεύεται, έκανα τα πάντα να το συνηθίσω δεν το κατάφερα ποτέ, δεν χωράει στην τσέπη, πάνω στην μηχανή  δεν είχα που να το βάλω και πολλά τέτοια προβλήματα γενικώς.
Η μπαταρία δεν νομίζω να είναι θέμα δεν κάνω την τρελή χρήση με το κινητό, όταν πέφτω για ύπνο το Max είχε  γύρω στο 45-50% υπόλοιπο και το βάζω  κάθε βράδυ για φόρτιση ώστε να βγάλει άνετα την επόμενη  μέρα. Το ίδιο θα κάνω και με το προ, θα το βάζω κάθε βράδυ αλλά αντι να έχω 40-50% υπόλοιπο φανταζομαι θα έχω 20-30% υπόλοιπο, την μέρα θα την βγαζω πάλι άνετα θεωρώ και πάλι θα φορτίσω κάθε βράδυ. Θα το δω οταν με το καλό έρθει! 

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

το κακό με την apple είναι ότι πρέπει να έχεις iPhone, iPad, MacBook, iMac, AirPods και Apple Watch 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

το κακό με την apple είναι ότι πρέπει να έχεις iPhone, iPad, MacBook, iMac, AirPods και Apple Watch 

Τι εννοείς;  εγώ μόνο iphone έχω. Τι μας κρύβουν; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Tasos19s said:

το κακό με την apple είναι ότι πρέπει να έχεις iPhone, iPad, MacBook, iMac, AirPods και Apple Watch 

Εντάξει, δε στο επιβάλλει κανένας. Μην υπερβάλλουμε.

Αλλά αν έχεις προϊόντα του οικοσυστήματος της εκεί θα καταλάβεις πόσο fluid είναι η συνεργασία μεταξύ τους, χωρίς να χάνεις χρόνο.

Κάτι πολύ απλό, το να ανοίγεις τα AirPods από τη θήκη τους και να συνδέεται ακαριαία στο iPhone, να πιάνεις το iPad και να μεταφέρονται αυτόματα και αστραπιαία εκεί, είναι κάτι που το Android δε ξέρω αν θα μπορέσει να το καταφέρει ποτέ.

Να ανοίγω iPhone, iPad, MacBook, Mac Mini και να έχεις σε δευτερόλεπτα όλες σου τις φωτογραφίες όπου θες.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill_viper said:

Εντάξει, δε στο επιβάλλει κανένας. Μην υπερβάλλουμε.

Αλλά αν έχεις προϊόντα του οικοσυστήματος της εκεί θα καταλάβεις πόσο fluid είναι η συνεργασία μεταξύ τους, χωρίς να χάνεις χρόνο.

Κάτι πολύ απλό, το να ανοίγεις τα AirPods από τη θήκη τους και να συνδέεται ακαριαία στο iPhone, να πιάνεις το iPad και να μεταφέρονται αυτόματα και αστραπιαία εκεί, είναι κάτι που το Android δε ξέρω αν θα μπορέσει να το καταφέρει ποτέ.

Να ανοίγω iPhone, iPad, MacBook, Mac Mini και να έχεις σε δευτερόλεπτα όλες σου τις φωτογραφίες όπου θες.

ε γι αυτό λέω ότι πρέπει να τα έχεις ολα

όχι από ανάγκη. 

επειδή το θέλεις και σε εξυπηρετεί γι αυτό κυρίως το είπα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2022 at 9:10 ΠΜ, DON said:

Καλημέρα.

Το πρόβλημα οφειλόταν στους δύο ισπανικούς παρόχους με τους οποίους λειτουργεί η περιαγωγή Cosmote. Λαμβάνεις SMS αλλά δε μπορείς ν' απαντήσεις με SMS. Ta imessage δεν έχουν πρόβλημα. Μόνον τα SMS. Ας το έχει υπόψιν οποίος πάει Ισπανία και έχει σύνδεση Cosmote.

Καλησπέρα, βρίσκομαι Ισπανία και έχω πρόβλημα το δικτιο. Δεν πιάνω με τίποτα 5G και με τα βίας πιάνω 2 γραμμές 4G. Πως έλυσες το δικο σου πρόβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 16/6/2022 at 10:21 ΠΜ, bill_viper said:

Εντάξει, δε στο επιβάλλει κανένας. Μην υπερβάλλουμε.

Αλλά αν έχεις προϊόντα του οικοσυστήματος της εκεί θα καταλάβεις πόσο fluid είναι η συνεργασία μεταξύ τους, χωρίς να χάνεις χρόνο.

Κάτι πολύ απλό, το να ανοίγεις τα AirPods από τη θήκη τους και να συνδέεται ακαριαία στο iPhone, να πιάνεις το iPad και να μεταφέρονται αυτόματα και αστραπιαία εκεί, είναι κάτι που το Android δε ξέρω αν θα μπορέσει να το καταφέρει ποτέ.

Να ανοίγω iPhone, iPad, MacBook, Mac Mini και να έχεις σε δευτερόλεπτα όλες σου τις φωτογραφίες όπου θες.

Όντως, το intergration ανάμεσα σε όλες τις συσκευές είναι απίστευτο. Παίρνεις τηλέφωνο από το Apple Watch με το iPhone στην τσέπη, φοράς τα AirPods και μιλάς κανονικά. Ένα παράδειγμα από τα πολλά...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το intergration ανάμεσα σε όλες τις συσκευές είναι απίστευτο. Παίρνεις τηλέφωνο από το Apple Watch με το iPhone στην τσέπη, φοράς τα AirPods και μιλάς κανονικά. Ένα παράδειγμα από τα πολλά...

Αχά, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο το χρησιμοποιώ κι εγώ.


Sent from my iPad using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2022 at 7:01 ΜΜ, Tasos19s said:

μα εγώ το παίρνω για να το βλέπω.

θήκη βάζω στην δουλειά για να μην πάθω αυτά που λες αλλά την υπόλοιπη μέρα έξω στους καφέδες δεν θέλω θήκες 

 

Δεν θέλω να στο γκαντεμιάσω αδερφέ αλλά τα περισσότερο ατυχήματα με τα κινητά γίνονται στις καφετέριες δυστυχώς!! 

Σε ενός φίλου μου το S21 Ultra έτσι όπως προσγείωσε το γκαρσόνι τον δίσκο με αυτά που που παρήγγειλε έκανε τραμπάλα και για ένα 1 εκατοστό δεν γέμισε λάδια το κινητό!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα φορητότητας, γιατί είναι θέμα το μέγεθος του max, το έχω λύσει με το πρώτο μου και αγαπημένο 5 με διπλή sim της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2022 at 2:25 ΜΜ, Giannoteo said:

Καλησπέρα, βρίσκομαι Ισπανία και έχω πρόβλημα το δικτιο. Δεν πιάνω με τίποτα 5G και με τα βίας πιάνω 2 γραμμές 4G. Πως έλυσες το δικο σου πρόβλημα? 

Ήμουν Βαρκελώνη και είχα κανονικά 5G (και μάλιστα super γρήγορο), πλην του περίεργου προβλήματος που είχα εντοπίσει με τα μηνύματα.

Είναι θέμα του παρόχου κατά την περιαγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2022 at 9:06 ΠΜ, bill_viper said:

 

Όταν με το καλό κάνεις την αλλαγή, πες μας για την εμπειρία σου από Pro Max σε Pro. 

Μετά από 5-6 μέρες με το 13 pro είμαι πολύ  ικανοποιημένος από την μετάβαση. Ναι η οθόνη  του max είναι απολαυστική αλλά εν τέλη η φορητότητα για εμένα ειναι πολύ πιο σημαντική, επιτέλους φεύγω από το σπίτι χωρίς να σκέφτομαι τι παντελόνι η τσαντάκι να πάρω μαζί μου για να κουβαλήσω το κινητό. Επίσης η οθόνη του pro μετά από λίγη ώρα ενασχολήσης μαζί του προσαρμόστηκε το μάτι και  δεν μου φαίνεται πλέον  μικρή, με  ικανοποιεί , μόνο αν το βάλω πλάι πλάι με το max αντιλαμβάνομαι  την μεγάλη  διαφορά στο μέγεθος. Επίσης από την μπαταρία δεν έχω κανένα παράπονο,με την χρήση που κάνω  μου βγάζει για πλάκα την ημέρα και μου περισσεύει και ένα 30-40%. Γενικά αν συνεχίσει η apple να δινει και στο pro και στο max τα ίδια specs όπως έκανε φέτος δεν νομίζω να ξανα πάρω ποτέ το max γιατί μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης μαζί του κατάλαβα ότι προσωπικα με κουράζει και δεν με βολεύει αυτό το μέγεθος. 
Τελος όσο αφορά το χρώμα, πηρα πολύ διστακτικά το sierra blue, είπα να πάρω κάτι διαφορετικό από τα κλασσικά άσπρα-μαύρα που παίρνω παντα, εν τέλη με μια διαφανή θηκη της spigen που έβαλα το χρώμα δειχνει απίστευτα ωραίο, πραγματικά δεν περιμενα να μου αρέσει τόσο, πίστευα  ότι θα με βρίζω που δεν πηρα τα κλασσικά silver-graphite αλλά τελικά όχι, το χρώμα είναι πολύ όμορφο.

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, Pwpwpw said:

αν συνεχίσει η apple να δινει και στο pro και στο max τα ίδια specs όπως έκανε φέτος...

Το ίδιο ελπίζω και εγώ. 🙂

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε θα μας δώσει το AOD feature και σε εμάς ή θα πει κλασικά μπορούν να το υποστηρίξουν μόνο τα νέα μας μοντέλα? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...