Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανείς γιατί ενω πάω στις εφαρμογές πλήρους οθόνης και έχω επιλέξει εμφάνιση της εγκοπής κάμερας και όχι απόκρυψη στις περισσότερες εφαρμογές δεν εμφανίζει full screen τις εφαρμογές; Και πιο πολύ στον chrome;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 ώρες πριν, _rasputin_ said:

Καλημέρα . Από θέμα μπαταρίας όλα άψογα και σε μένα . Με απασχολεί όμως ένα θέμα με την οθόνη και θα ήθελα την γνώμη σας .
Πριν 10 μέρες ξαφνικά δεν δούλευε η αφή στο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα . Μετά από 2 ώρες κατάφερα και το έκανα restart και όλα καλά μέχρι εχθές που το έκανε ξανά. Έκανα restart με πατημένα συνέχεια Power +Volume down .
Έχω αρχίσει και ανησυχώ λίγο και ειδικά την πρώτη φορά κόντεψα να το σπάσω από τα νεύρα μου . Δεν ξέρω αν θα γίνει συχνότερα αυτό το πράγμα .
1 . Έχει τύχει σε κάποιον άλλον το πρόβλημα ?

2 . Από την εμπειρία σάς πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα της συσκευής η απλό κόλλημα ?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανε το διαγνωστικο της sammy εσυ γραψε στο πληκτρολογιο τηλεφωνου *#0*# και πατα Touch να ελεγχεις εαν δουλευει η οθονη σωστα .

Εαν ναι και δεν υπαρχει προβλημα σημαινει οτι εβαλες καποια εφαρμογη -σκουπιδι απο το play και σου δημιουργησε προβληματα.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Κανε το διαγνωστικο της sammy εσυ γραψε στο πληκτρολογιο τηλεφωνου *#0*# και πατα Touch να ελεγχεις εαν δουλευει η οθονη σωστα .
Εαν ναι και δεν υπαρχει προβλημα σημαινει οτι εβαλες καποια εφαρμογη -σκουπιδι απο το play και σου δημιουργησε προβληματα.
Έκανα το διαγνωστικό και δείχνει να δουλεύει σωστά . Μάλλον κάποια εφαρμογή μπορεί να έκανε το κόλλημα. Ευκαιρία είναι να το σετάρω από την αρχή με το δικό σου τρόπο γιατί όταν το πήρα ήμουν αδιάβαστος

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, _rasputin_ said:

Έκανα το διαγνωστικό και δείχνει να δουλεύει σωστά . Μάλλον κάποια εφαρμογή μπορεί να έκανε το κόλλημα. Ευκαιρία είναι να το σετάρω από την αρχή με το δικό σου τρόπο γιατί όταν το πήρα ήμουν αδιάβαστος emoji38.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για να σεταρεις σπο την αρχη την συσκευη εχει διαδικασια και βηματα διαφορετικα συμφωνα με το πως λειτουργει το λειτουργικο της google  .

Πρεπει να αρνηθεις τα παντα σε καθε βημα οπου δινεται η δυνατοτητα .

Να μη βαλεις το gmail  σου στο Play δηλαδη να το προσπερασεις .

Να βαλεις custom dns πριν συνδεθεις για πρωτη φορα στο play και να το αφησεις ετσι μονιμα ωστε οι εφαρμογες να μην σπερνουν διαφημισεις στο συστημα. αλλα και θα εμποδισει καποιους εξτρα ελεγχους που κανει η google στο παρασκηνιο .

Να διαγραψεις η απενεργοποιησεις οπου δινεται η δυνατοτητα . ολες τις google εφαρμογες  Και να βαλεις της samsung  .

Να σεταρεις απο το μενου των ρυθμισεων την συσκευη σου.

Εφοσον κανεις τα παραπανω να συνδεθεις στο play  και ετσι αυτο σε συνδιασμο με τα google σερβις θα βρουν απο το πρωτο σεταρισμα  αρκετα ποιο αδειο το λειτουργικο και θα εγκατασταθουν  ελαχιστα αρχεια στα εσωτερικα του λειτουργικου σε σχεση με πριν που αφορουν φυσικα την google προκαλωντας μεγαλα battery drain στην πορεια. 

Να κανεις ολα τα update απο το google play και samsung store αλλα στο τελος να  μπεις στο recovery mode και να κανεις optimize apps -βελτιστοποιηση .

Να εχεις βασικο τον samsung browser αλλα εαν θες να εχεις ενα δευτερο η τριτο να τους βαζεις σε πληρη αδρανεια περαν του βασικου.

Εαν δεν κανεις τα παραπανω δεν τρεχει κατι φυσικα στην πορεια θα αντιμετωπισεις πολΛα προβληματα κυριως διαχειρισης διοτι το λειτουργικο δεν ειναι δικο σου ειναι της google αυτη κανει οτι θελει  και δεν σε ρωταει ανεξαρτητα που εχει 500 δικαστηρια το μηνα λογο φρενοβλαβειας και διανθρωπισμου που διακατεχει τα μελη της.

 

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

@s_wind σε ευχαριστώ και φυσικά θα τα κάνω όλα όπως λες . Διάβασα τον οδηγό σου για το android 10 . Έχω κατεβάσει και το Odin και USB drivers και σκέφτομαι να το φλασάρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, s_wind said:

Να εχει βασικο τον samsung browser αλλα εαν θες να εχεις ενα δευτερο η τριτο να τους βαζεις σε πληρη αδρανεια περαν του βασικου.

 

 

 

παιδια, απο browsers ποιους εχετε? ο Chrome τρωει όντως μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, christos_087 said:

παιδια, απο browsers ποιους εχετε? ο Chrome τρωει όντως μπαταρία?

Ο chrome εαν ηταν μονος του οχι αλλα συνεργαζεται με ολο το λειτουργικο και ολα τα social στο παρασκηνιο χωρις να το ξερεις.Ετσι αυτο ειναι μεταβλητο οσο αυξανονται οι "συνεργασιμες" εφαρμογες τοσο υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση.

Εαν εσυ γραψεις στον chrome οτι πας να παρεις αυτη την μαρκα παπουτσια την πληροφορια αυτη θα την μοιραστει με οτιδηποτε εφαρμογη εχεις βαλει στη συσκευη χωρις να σε ρωταει.Αυτο το μοιρασμα εχει την καταναλωση του.Και πολλα αλλα βεβαια.

1 hour ago, _rasputin_ said:

@s_wind σε ευχαριστώ και φυσικά θα τα κάνω όλα όπως λες . Διάβασα τον οδηγό σου για το android 10 . Έχω κατεβάσει και το Odin και USB drivers και σκέφτομαι να το φλασάρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οχι δεν χρειαζεται φλας μονο hard reset μεσο recovery mode.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και εγώ αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω το αναφέρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα.Μιλησα πριν λίγο με την Samsung electronics για το θέμα με την αργή φόρτιση,και μου είπε να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.Μπορει να διορθωθεί...Αλλιώς για service.Θα το κάνω αύριο και θα ξέρω σε 3με 4 ημέρες.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο ασχετο στο fb να πατε στο μενου ειδοποιησεις και να βαλετε μονο ειδοποιησεις push γιατι συζητουσα με ενα φιλο πριν ειχε να τουρχεται ειδοποιηση και σε sms και σε mail με αποτελεσμα του ξετιναζε την μπαταρια.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

Κατι αλλο ασχετο στο fb να πατε στο μενου ειδοποιησεις και να βαλετε μονο ειδοποιησεις push γιατι συζητουσα με ενα φιλο πριν ειχε να τουρχεται ειδοποιηση και σε sms και σε mail με αποτελεσμα του ξετιναζε την μπαταρια.

Σ'ευχαριστούμε. εσυ ποιον browser εχεις ως δευτερο μετά απο τoν samsung?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται φλας μονο hard reset μεσο recovery mode.
Έτσι θα το κάνω τότε. Σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: έχετε παρατηρήσει προβλήματα υπερθέρμανσης στον ήλιο; Σήμερα το είχα σε βάση στο παρμπρίζ και έδειχνε να υπολειτουργούν οι χάρτες (Google Maps) κατά την πλοήγηση. Θα το παρακολουθήσω, βέβαια, αλλά είπα να ρωτήσω και πιο παλιούς χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Το σημειο αυτο καλοκαιρι δεν ειναι το καλυτερο να εχεις ενα κινητο... Ανεβαζει πολυ θερμοκρασια με τον ηλιο...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, nplatis said:

Να ρωτήσω: έχετε παρατηρήσει προβλήματα υπερθέρμανσης στον ήλιο; Σήμερα το είχα σε βάση στο παρμπρίζ και έδειχνε να υπολειτουργούν οι χάρτες (Google Maps) κατά την πλοήγηση. Θα το παρακολουθήσω, βέβαια, αλλά είπα να ρωτήσω και πιο παλιούς χρήστες.

Μου ακούγεται απόλυτα λογικό...... Δεν έχεις "κρεμάσει" καποιον υδροψυκτο υπολογιστή σ αυτο το σημείο. Αλλαξε του θεση ή κάντο με κάποιον τρόπο να το χτυπάει κάποιος αεραγωγός και πατένταρε σκίαση

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά έψαχνα αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία (θετική ή αρνητική). Τη γενική ιδέα προφανώς την καταλαβαίνω. Όμως για παράδειγμα, το προηγούμενο κινητό μου είχε περάσει στην ίδια θέση αρκετά καλοκαίρια και δούλευε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά έψαχνα αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία (θετική ή αρνητική). Τη γενική ιδέα προφανώς την καταλαβαίνω. Όμως για παράδειγμα, το προηγούμενο κινητό μου είχε περάσει στην ίδια θέση αρκετά καλοκαίρια και δούλευε κανονικά.
Εγώ πάντως που το έχω πολύ συχνά και για ώρα στο παρμπρίζ δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα. Να σου πω πάντως ότι δουλεύω μόνο waze αν παίζει ρόλο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, sgatzo said:

Εγώ πάντως που το έχω πολύ συχνά και για ώρα στο παρμπρίζ δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα. Να σου πω πάντως ότι δουλεύω μόνο waze αν παίζει ρόλο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αξίζει το waze σε σχέση με gmaps  και here we go?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nplatis said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά έψαχνα αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία (θετική ή αρνητική). Τη γενική ιδέα προφανώς την καταλαβαίνω. Όμως για παράδειγμα, το προηγούμενο κινητό μου είχε περάσει στην ίδια θέση αρκετά καλοκαίρια και δούλευε κανονικά.

Ψάξε κάτι τέτοιο. Για το καλοκαίρι είναι ό,τι πρέπει, καθότι το κινητό κυριολεκτικά ψύχεται, αν έχεις το air condition ανοιχτό. Απλά δες αν οι αεραγωγοί σου είναι κάπως σταθεροί (δεν κουνιούνται πολύ εύκολα πάνω / κάτω).

https://www.mediamarkt.gr/product/smartphones-smartliving/aksesouar-kiniton/baseis-autokinitou/basi-stiriksis-kinitou-autokinitou-cellular-line-air-vent--mauro/1472808

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τις βάσεις που στερεώνονται στους αεραγωγούς τις έχω αποφύγει, ακριβώς γιατί φοβάμαι μήπως σπάσουν οι αεραγωγοί. Έχουν γίνει και βαριά πλέον τα κινητά!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sgatzo said:

Εγώ πάντως που το έχω πολύ συχνά και για ώρα στο παρμπρίζ δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα. Να σου πω πάντως ότι δουλεύω μόνο waze αν παίζει ρόλο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολύ πιθανό το waze να βαράει λιγότερους "κόφτες" (έως πολύ λιγότερους θα έλεγα) απ ό,τι το gmaps. Η τελευταια σαν εφαρμογή είναι ήδη πολύ "βαριά" πολλές φορές ακόμα και σε απλή χρήση (όχι στο κινητό της συζήτησης εδώ-τουλάχιστον όχι ακόμα αλλά μπορεί σε 3-4 χρόνια) σε λίγο παλιότερα κινητά που ήταν και ναυαρχίδες κάποτε πχ στο htc 10 που είχα και τρέχει με android 8. Το πόσο unusable ειναι το gmaps δεν περιγράφεται! Θέλεις να πετάξεις τη συσκευή. Ο λόγος; το ατελείωτο άχρηστο ψάξιμο της εφαρμογής από πίσω να σου βρει μαγαζιά τοπικά και δεν ξέρω και γω τι άλλο μπορεί να ψάχνει ως google εφαρμογή και δεν συμμαζεύεται! 

17 minutes ago, nplatis said:

Η αλήθεια είναι ότι τις βάσεις που στερεώνονται στους αεραγωγούς τις έχω αποφύγει, ακριβώς γιατί φοβάμαι μήπως σπάσουν οι αεραγωγοί. Έχουν γίνει και βαριά πλέον τα κινητά!

Για δοκίμασε για αρχή να κατεβάσεις χάρτες περιοχών που κινείσαι στην εφαρμογή ώστε να είσαι offline, δλδ χωρίς data ανοιχτά καθώς κινείσαι και το έχεις στο παρμπριζ, να δούμε σε τι βαθμό θα στο κάνει πάλι. Επίσης μη φοβάσαι, δεν σπάνε οι αεραγωγοί λόγω βάρους. Πιο πολύ μπορεί να σπάσουν θα έλεγε κανείς από κακή τοποθέτηση ή γενικότερα επείδή δεν ταιριάζουν στις περσίδες ας τις πούμε των αεραγωγων τα πιαστράκια τους που έχουν για να γαντζώνουν

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, johnny_htc said:

Για δοκίμασε για αρχή να κατεβάσεις χάρτες περιοχών που κινείσαι στην εφαρμογή ώστε να είσαι offline, δλδ χωρίς data ανοιχτά καθώς κινείσαι και το έχεις στο παρμπριζ, να δούμε σε τι βαθμό θα στο κάνει πάλι. 

Αυτό είναι καλή συμβουλή και είναι το πρώτο που κάνω όσες φορές έχει τύχει να εγκαταστήσω google maps: κατέβασμα όλης της Αττικής offline. Όμως data χρησιμοποιούν (αν και προφανώς λιγότερα) για να κατεβάζουν την κίνηση (που το θέλεις!)

Όπως είπα, θα το παρακολουθήσω (και θα ενημερώσω). Σήμερα ήταν ζεστή μέρα, πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει το waze σε σχέση με gmaps  και here we go?
Εγώ προσωπικά το θεωρώ μακράν το καλύτερο. Άμεση ενημέρωση για κίνηση, έξυπνες προτάσεις σε μποτιλιαρίσματα και εύχρηστο και απλό λογισμικό. Τα άλλα δύο τα δοκίμασα και το μεν Google το άφησα γιατί είναι βαρύ και μου έσπαγε τα νεύρα επειδή προειδοποιούσε υπερβολικά νωρίς να στρίψεις με αποτέλεσμα σε κίνηση σε στενά να χάνεις τη μπάλα και να πρέπει να το κοιτάς.
Το here κάθε αναβάθμιση, γνώμη μου, είναι υποβάθμιση. Κρίμα γιατί ξεκίνησε πολύ δυνατά ..
Δώσε μια ευκαιρία στο waze για δοκιμή και πες μας την γνώμη σου.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ , αύριο παραλαμβάνω. 

Να φανταστώ ότι θήκη και tempered δεν έχει μέσα στην συσκευασία ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ , αύριο παραλαμβάνω. 
Να φανταστώ ότι θήκη και tempered δεν έχει μέσα στην συσκευασία ?
Δεν έχει...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...