Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου έχουν πει ότι υπάρχουν μέρη της συσκευής που δε μπορείς να τα "φλασάρεις" και κει μέσα η συσκευή κρατάει τη πληροφορία ότι κάποτε κάποιος αλλοίωσε το εργοστασιακό λογισμικό;

 

 

Μαλλον δεν διαβασες το link που ποσταρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, την Πεμπτη βρηκα ενα κινητο στο δρομο, στο διαζωμα της Συγγρου, κοντα στην πυλη του Ανδριανου, ενα Samsung j5.

Εχω προσπαθησει να μπω για να στειλω σε καποια επαφη της/του ιδιοκτητη του οτι το εχω βρει να ερθει να το παρει, αλλα δε μπορω να προσπερασω τον κωδικο της sim για να το εχω ανοιχτο μηπως παρει καποια επαφη του ατομου ή να προσπερασω και το πιν του κινητου για να στειλω εγω σε καποια επαφη της/του ιδιοκτητη!

Εχω προσπαθησει και απο το recovery να κανω mount αλλα δε δουλευει για καποιο λογο, και με το odin εχω προσπαθησει να βαλω το twrp αλλα δεν το δεχεται μου βγαζει σφαλμα "custom binary blocked by frp"! Λογικα εχει κανει remote block απο την Google.

Πηγα στη Wind (η καρτα ειναι Q) να τους δωσω την καρτα, να τη ξεμπλοκαρουν, να τους αφησω τα δικα μου στοιχεια για να επικοινωνησουν αυτοι με τον/την ιδιοκτητη, να του τα δωσουν τα στοιχεια μου, και να με παρει για να δωσω το κινητο (δεν θελω να αφησω το κινητο εκει σε περιπτωση που το χρησιμοποιησουν οι ιδιοι). Μου ειπανε πως δε μπορουν να το κανουν αυτο. Πηγα στο Γερμανο, μου ειπαν παλι οτι δε μπορουν να το κανουν αυτο, εκτος κι αν παω με αστυνομικο μαζι.

Πηγα στην αστυνομια μου ειπανε να παω το κινητο εκει να τους το αφησω. Και το θεμα μου ειναι οτι δε θελω να το αφησω σε κανεναν. Θελω απλα να βρω τον/την ιδιοκτητη και να του το δωσω.

Πως στο καλο θα το κανω αυτο;;

Πως μπορω να ξεμπλοκαρω το κινητο ή τη σιμ για να βρω εστω και μια επαφη να επικοινωνησω για να δωσω το κινητο πισω;

Τα νευρα μου με εχουν πιασει, θες να κανεις ενα καλο και δε μπορεις!

Τι να κανω, καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δεν υπάρχει τρόπος να παραλείψεις τον κωδικό της sim και να μπεις στα στοιχεία της.....

 

Αρχικά βγάλε την sim εντελώς και άνοιξε την συσκευή χωρίς την κάρτα μέσα!!!

Και μπες στον κατάλογο. Ίσως να έχει μέσα τηλέφωνα περασμένα στην μνήμη συσκευής και βγάλεις κάποια άκρη.

 

Εκτός κ αν έχει και κωδικό κλειδώματος και στην συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει πιν καί η καρτα καί το κινητο. Να θες να κανεις ενα καλο και ν αμη μπορεις δλδ, ειναι πολυ εκνευριστικο αυτο.

Απλα δε θελω να το αφησω πουθενα, σε περιπτωση που αποφασισει να το χρησιμοποιησει για τον εαυτο του αυτος που θα το παραλαβει απο μενα....

Link to comment
Share on other sites

Εχει πιν καί η καρτα καί το κινητο. Να θες να κανεις ενα καλο και ν αμη μπορεις δλδ, ειναι πολυ εκνευριστικο αυτο.

Απλα δε θελω να το αφησω πουθενα, σε περιπτωση που αποφασισει να το χρησιμοποιησει για τον εαυτο του αυτος που θα το παραλαβει απο μενα....

Τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς.....

Όπως σου είπε και ο mol η κράτα το η πέτα το.

 

Μάλλον Του έπεσε του ανθρώπου. Αν του το είχαν κλέψει θα είχαν πετάξει την σιμ και θα ήταν γυρισμένο στις εργοστασιακες.

 

Από την μεριά σου έχεις δίκιο που εκνευρίζεσαι που δεν μπορείς να το ανοίξεις για να το επιστρέψεις αλλά σκέψου να τα είχε όλα ξεκλείδωτα και να έπεφτε στα χέρια κανενός άλλου με φωτογραφίες, επαφές, λογαριασμούς, σημαντικά αρχεία κτλ και να τα χρησιμοποιουσε διαφορετικά. Δεν είναι όλοι σαν εσένα.

 

Από την μεριά του ίσως ήταν σωτηριοι οι κωδικοί.

 

 

Ακόμα και στο ασ. Τμήμα να το αφησεις δεν θα κάτσει να ασχοληθεί κανένας με το τηλέφωνο και να ψάξουν πως και τι και ποιανού είναι. Η θα το πάρει κάποιος η θα το πετάξουν στην αποθήκη με τα υπόλοιπα κλοπιμαια.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εχει πιν καί η καρτα καί το κινητο. Να θες να κανεις ενα καλο και ν αμη μπορεις δλδ, ειναι πολυ εκνευριστικο αυτο.

Απλα δε θελω να το αφησω πουθενα, σε περιπτωση που αποφασισει να το χρησιμοποιησει για τον εαυτο του αυτος που θα το παραλαβει απο μενα....

 

Ούτε και στην αστυνομία;Με συγχωρείς αλλά είσαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, το καταλαβαινω γιατι το ατομο αυτο το εχει χιλιοκλειδωμενο, και το δικο μου ετσι το εχω!! Και αν το χασω καποια στιγμη κι εγω θα χρησιμοποιησω το frp για να το κλειδωσω απο τον υπολογιστη μου, εννοειται!

Ο εκνευρισμος μου παει στις εταιριες κινητης οι οποιες δεν εχουν τροπο να σε βοηθησουν, οχι στο ατομο που κλειδωσε το κινητο του.

Ξερω απο πρωτο χερι, οτι στο εξωτερικο πας την καρτα σιμ στην εταιρια τηλεφωνιας που ανηκει, αφηνεις τα στοιχεια σου, επικοινωνουν με τον πελατη τους και του δινουν τα στοιχεια σου για να επικοινωνησει αυτος μαζι σου! Εδω, πηρα ΚΑΙ στα κεντρικα της Wind (δεν εχει να κανει η εταιρια φανταζομαι, πιστευω σε ολες το ιδιο θα μου λεγανε) και τους ειπα τον προβληματισμο μου, και μου ειπανε δε μπορουμε να κανουμε κατι εμεις, μονο στην αστυνομια μπορεις να το πας. Ε και τι να πω, να τους βρισω;... Οχι.

Συγνωμη Bill33, ουτε την αστυνομια δεν εμπιστευομαι. Σιγουρα υπαρχουν ατομα που αξιζουν εκει μεσα αλλα υπαρχουν και παρ απολλα που δεν αξιζουν την εμπιστοσυνη μας. Αν θελουν, μια χαρα το πηγαινουν οπου θελουν με το προσχημα του να βρουν τον ιδιοκτητη και το ξεκλειδωνουν και το χρησιμοποιουν για παρτη τους. Και ειδικα εκει που πηγα, δε μου εκαναν καθολου καλη εντυπωση.

Αρα ή θα το πεταξω, οπως προτειναν τα παιδια ή καποια στιγμη θα βρω καποιο προγραμμα ξεκλειδωματος που να λειτουργει (βρηκα το Wondershare dr.Fone αλλα δεν υποστηριζει κανενα απο τα κινητα που εχω διαθεσιμα) και θα το ανοιξω και θα τελειωνουμε.

Θα μου πειτε τωρα, γιατι να μπω σε τοση ταλαιπωρια. Ε ρε παιδια το εχω παρει προσωπικα δλδ το θεμα πλεον, με εχει πιασει πεισμα!

Link to comment
Share on other sites

Βρες το ΙΜΕΙ και πάρε ένα τηλέφωνο στη samsung-Ελλάδα και ζητά να βρούνε το μαιλ που είχε η συσκευή και άσε τους ένα μαιλ/τηλέφωνο για να επικοινωνήσει μαζί σου ο κάτοχος. Δεν πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη άλλα δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτο πιανει! Πηρα τωρα και μου ειπε η κοπελα (η οποια ητανε πολυ ευγενικη) οτι δεν κρατανε αυτοι βαση δεδομενων με τα στοιχεια (δε ξερω αν ειναι αληθεια αυτο) και ο μονος τροπος ειναι να παω στην αστυνομια. -_- παμε παλι δλδ.

ΑΛΛΑ μου ειπε αν δε θελω να το αφησω, να τους αφησω το ΙΜΕΙ και οσο στοιχεια του κινητου μπορω + τα δικα μου στοιχεια και να κανουν την ερευνα τους με αυτα.

Να το προσπαθησω ετσι;.... Να ξαναπαω στο ιδιο αστυνομικο τμημα; Σκεφτομαι να παω σε αλλο αυτη τη φορα γιατι σε αυτο που πηγα πριν ηατνε πολυ αρσενικοι αντρικοι ανδρες τεστοστερονη και δε θα βγαλω ακρη πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

ένα κινητό 4 ετών? Δεν θα είναι, γιατί σε κάνα χρόνο οι εφαρμογές δεν θα υποστηρίζουν το android 5. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν αρχίσεις να φλασάρεις πορτ ρομ επόμενων εκδόσεων, αλλά αν χρησιμοποιείς τραπεζικά δεδομένα κτλ, δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα, αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα με συσκευη samsung, συγκεκριμενα το samsung galaxy A5 2016 (sm-a510f). Ουσιαστικα την duos εκδοση του κινητου. Εχει android 6.0.1 και υποστηριζει 4g. Το θέμα ειναι οτι εδω που μενω στην Αθηνα στο χαρτη καλυψης 4g δικτυου της wind, δείχνει οτι θα επρεπε να εχω 4g αλλα δεν πιανω ποτε 4g. Ουτε εδω, στο Καματερο, ουτε στο Ιλιον. Παρ'όλα αυτα, πιάνω μια χαρα 4g στους αγιους αναργυρους. Εχω δοκιμασει απο το να αλλαξω θεση στην καρτα απο slot 2 σε 1 και αλλα. Η αδερφη μ παντως με ακριβως το ιδιο κινητο πιανει 4g παντου. Να προσθεσω οτι εχω την αλλη καρτα Vodafone που ουτε αυτη δεν πιανει 4g ενω της αδερφης η Vodafone καρτα πιανεο παντου!
Link to comment
Share on other sites

Απλα για να κλεισει το thread.

Εβγαλα τελικα ανακοινωση στο Facebook με τη φωτογραφια του wallpaper που εμφανιζοτανε στην οθονη του κινητου.

Βρεθηκε ο κατοχος του κινητου σε 23 ωρες απο τη δημιοσιευση του ποστ και τις αναδημοσιευσεις, μου εδωσε το σωστο πιν στης καρτας και ολα τα σχετικα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απλα για να κλεισει το thread.

Εβγαλα τελικα ανακοινωση στο Facebook με τη φωτογραφια του wallpaper που εμφανιζοτανε στην οθονη του κινητου.

Βρεθηκε ο κατοχος του κινητου σε 23 ωρες απο τη δημιοσιευση του ποστ και τις αναδημοσιευσεις, μου εδωσε το σωστο πιν στης καρτας και ολα τα σχετικα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας. :cool:

Σοβαρά;;;; Μπράβο!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα με συσκευη samsung, συγκεκριμενα το samsung galaxy A5 2016 (sm-a510f). Ουσιαστικα την duos εκδοση του κινητου. Εχει android 6.0.1 και υποστηριζει 4g. Το θέμα ειναι οτι εδω που μενω στην Αθηνα στο χαρτη καλυψης 4g δικτυου της wind, δείχνει οτι θα επρεπε να εχω 4g αλλα δεν πιανω ποτε 4g. Ουτε εδω, στο Καματερο, ουτε στο Ιλιον. Παρ'όλα αυτα, πιάνω μια χαρα 4g στους αγιους αναργυρους. Εχω δοκιμασει απο το να αλλαξω θεση στην καρτα απο slot 2 σε 1 και αλλα. Η αδερφη μ παντως με ακριβως το ιδιο κινητο πιανει 4g παντου. Να προσθεσω οτι εχω την αλλη καρτα Vodafone που ουτε αυτη δεν πιανει 4g ενω της αδερφης η Vodafone καρτα πιανεο παντου!

 

Για τη Vodafone στειλε 4G ΝΑΙ στο 1285,επανεκκινηση το τηλεφωνο και θα ερθει το 4G.Για Wind,μαλλον θεμα καλυψης.Γραψε ομως και εδω το θεμα σου με το 4G στη Wind ωστε να βρεις λυση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7352000#

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

έχω ενα Oukitel u7 plus το οποίο ενώ δούλευε κανονικά, ξαφνικά έβγαζε σφάλματα και κράσαρε.

Μετά δεν ξανα άνοιξε. Του έκανα φορμάτ και την cash , και τίποτα, κολλάει στο λογότυπο και δεν προχωράει.

Έψαξα και firmware, προσπαθησα να του περάσω την έκδοση 13 και 17, αλλά τίποτα . Ίσως δεν ήταν και τα σωστά.

Μήπως μπορείτε να μου στείλετε κάνα λινκ να κατεβάσω το αρχείο που πρέπει, ή απο πού να το κατεβάσω... :confused:

 

Ευχαριστώ !

Edited by Konstantina_gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Έχω το παραπάνω κινητό (ή αλλιώς Samsung champ) ως 2ο και είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος. ΑΛΛΑ απ’οταν άλλαξα Bluetooth ακουστικό, από jawbone (χάθηκε) σε plantronics marque2, έχω το εξής πρόβλημα :

 

Το κινητό όταν συνδέεται κατά 90% κάνει επανεκκίνηση και συνεχίζει εκτός και αν απενεργοποιήσω το ακουστικό. Έχω καταφέρει με διάφορες πατέντες να το κάνω να συνδέεται ( να κλείνω από τις ρυθμίσεις το bluetooth και να το ενεργοποιώ μετά που θα ανοίξω το ακουστικό, κλπ)

 

Σημειωτέον ότι το ακουστικό το χρησιμοποιώ και με το άλλο μου κινητό (iPhone 6) με το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα. Επίσης άλλαξα πρόσφατα ακουστικό (πάλι το έχασα) σε plantronics Explorer 500 και κάνει τα ίδια και χειρότερα.

 

Έχει κανείς ιδέα τι φταίει; Υποψιάζομαι η διαφορετική έκδοση Bluetooth. Δεν έχω βρει παρόμοια περίπτωση στο Ίντερνετ. Υπάρχει περίπτωση να διορθώνετε με κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο κινητό αν αξίζει τα λεφτά του!

Η τιμή του τώρα σε κατάστημα Γερμανός είναι σε έκπτωση στα 209€ και εγώ έχω κερδίσει δωροεπιταγή -40€ για το συγκεκριμένο κινητό που σαν τελική τιμή βγαίνει στα 169€!

Αξίζει την τιμή του; Είναι καλό κινητό για κάποιον που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις από Smartphone?

Έχει απόρριψη κλήσεων χωρίς να κατεβάσουμε έξτρα εφαρμογή; Έχει πάρει Android 7.0? Υποστηρίζει Wificall??

Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αλλα εαν θες μια συσκευη της σειρας J 2017 μπορεις να πας στο J7-2017 το οποιο ειναι πολυ ποιο δυνατο σε ολα(Οθονη-καμερα-ραμ-μεγεθος-φοβερη μπαταρια) μια και το εχω και εχει αισθηση λειτουργιας ναυαρχιδας ενος ακριβου τηλεφωνου.Το J7-2017 κανοντας ενα σερφαρισμα στο ιντερνετ θα το βρεις μολις 40ε ακριβοτερο και ξεμπερδεψες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...