Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλάκα κάνεις έτσι ;; :X Από τα χειρότερα με διαφορά, σε πίσι με διπύρηνους επεξεργαστές και με 4gb ram κάθε φορά που κάνει automatic update γονατίζει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ..

Core2Duo E7400, 2GB DDR2 Δεν είχα κανένα θέμα μέχρι και τον Ιούλιο που άλλαξα υπολογιστή. Και είχε διαφορά καλύτερο με πιο ελαφρύ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το "διπύρηνο" δεν λέει κάτι.

Άλλο το core2duo και λοιπά αρχαία, άλλο i5 1ης γενιάς και νεότεροι.

 

Core2Duo E7400, 2GB DDR2 Δεν είχα κανένα θέμα μέχρι και τον Ιούλιο που άλλαξα υπολογιστή. Και είχε διαφορά καλύτερο με πιο ελαφρύ

 

Ξέχασα να το αναφέρω, μιλάμε για centrino/celeron στα 2 και 2.20 ghz σε σταθερό και λάπτοπ αντοίστοιχα. μοντέλα δεν θυμάμαι, αλλά είναι χρονολογίας 2007-8.vista το λειτουργικό και στα 2.. αυτή τη στιγμή το λάπτοπ έχει avast και πετάει ενώ ο σταθερός με το avira όποτε κανει Update ο δίσκος δουλεύει φουλ .

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
To aνg internet security 2015 διαβάζει την αλληλογραφία από την εφαρμογή των 8 ή όχι ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται:

Free 9-month License Bitdefender Total Security 2015

 

και

 

Free AVG Internet Security 2015

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται:

Free 9-month License Bitdefender Total Security 2015

 

και

 

Free AVG Internet Security 2015

 

To bidefender δεν λεει πουθενα για να πατησεις για να κατεβει..Η σελιδα ειναι αξιοπιστη?

Link to comment
Share on other sites

To bidefender δεν λεει πουθενα για να πατησεις για να κατεβει..Η σελιδα ειναι αξιοπιστη?

 

Ναι πληρως αξιοπιστη ειναι, βαζουν καθημερινα προσφορες σε προγραμματα.

 

Το bitdefender δεν κατεβαινει γιατι εληξε η προσφορα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

extended trials δίνει στην ουσία.

Σίγουρα είναι αξιόπιστη σελίδα;

 

Αν εξαιρεσεις οτι σε spam-αρει μετα συνεχεια στο e-mail σου (με ενα unsubscribe λυνεται) μια χαρα ειναι η σελιδα.

 

Οταν ενα προγραμμα γινεται 100% updated δεν το λες και trial.

 

Η σελιδα δεν ειναι μονο για antivirus εχει πολλα προγραμματα. Επισης καποια απο αυτα ειναι μια-δυο εκδοσεις πισω απο τα τελευταια που κυκλοφορουν οποτε για θεμα marketing και διαφημισης οι εταιρειες τα πλασσαρουν μια δυο μερες δωρεαν. :!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
επειδη το -αγορασμενο- kaspersky που προκαλει καποια θεματα στον υπολογιστη λεω να δοκιμασω ενα free antivirus,αλλα ποιο απο ολα?καμια βοηθεια?ελεγα για το avira αλλα και το bitdefender ακοθγεται αρκετα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω μεινει με το defender των Windows.Οσο δεν "ψαχνεσαι" σε περιεργες σελιδες νομιζω δεν υπαρχει αμεσως κινδυνος.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω μεινει με το defender των Windows.Οσο δεν "ψαχνεσαι" σε περιεργες σελιδες νομιζω δεν υπαρχει αμεσως κινδυνος.
ναι αλλα απο οτι διαβασα στα win7 το defender ειναι απλα antispam.μονο στα win8 ειναι πλεον antivirus κανονικο!κι εγω εχω win7 .

διαβασα και για της microsoft το esentials αλλα δεν ξερω τι λεει

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα απο οτι διαβαα στα win7 το defender ειναι απλα antispam.μονο στα win8 ειναι πλεον antivirus κανονικο!κι εγω εχω win7 .

διαβασα και για της microsoft το esentials αλλα δεν ξερω τι λεει

 

Με Essential και windows firewall εισαι κατα ενα μεγαλο ποσοστο καλυμμενος, τωρα αμα ψαχνεσαι απο εδω και απο εκει ή εχεις να κανεις με πολλα τερματικα σιγουρα θες κατι πιο δυνατο, οχι τοσο για ασφαλεια αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Το Defender εχει "αντικαταστησει" το essential στα 8.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Με Essential και windows firewall εισαι κατα ενα μεγαλο ποσοστο καλυμμενος, τωρα αμα ψαχνεσαι απο εδω και απο εκει ή εχεις να κανεις με πολλα τερματικα σιγουρα θες κατι πιο δυνατο, οχι τοσο για ασφαλεια αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Το Defender εχει "αντικαταστησει" το essential στα 8.

ενα απλό οικιακό πισι έχω...απλά θέλω να δοκιμάσω μετά από χρόνια κάτι άλλο πλην Kaspersky γιατί έχει αρχίσει και μεν βαραίνει αλλά και προκαλεί μικροπροβλήματα εκνευριστικά τώρα τελευταία

Link to comment
Share on other sites

ενα απλό οικιακό πισι έχω...απλά θέλω να δοκιμάσω μετά από χρόνια κάτι άλλο πλην Kaspersky γιατί έχει αρχίσει και μεν βαραίνει αλλά και προκαλεί μικροπροβλήματα εκνευριστικά τώρα τελευταία

 

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω... Για οικιακό PC, σε Windos 7 το essential και σε 8 το Defender, είναι μια χαρά (αυτά χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι κομπλέ)... Free, σχετικά ελαφριά και ησυχάζει το κεφάλι σου από θέμα updates κλπ...

Βάλε και κάνα free antispyware παράλληλα και είσαι κομπλέ, μην αγχώνεσαι... Το μόνο θέμα που είχα με το essentials είναι ότι δε μου έβρισκε κάτι malware που τρέχανε στον browser και χρησιμοποίησα το free επίσης adwcleaner και τα βρήκε αμέσως... Πάντως ιδιαίτερα προβλήματα δεν είχα με τα ενσωματωμένα των Windows, τα οποία προσωπικά τα θεωρώ την καλύτερη λύση για οικιακούς υπολογιστές... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω... Για οικιακό PC, σε Windos 7 το essential και σε 8 το Defender, είναι μια χαρά (αυτά χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι κομπλέ)... Free, σχετικά ελαφριά και ησυχάζει το κεφάλι σου από θέμα updates κλπ...

Βάλε και κάνα free antispyware παράλληλα και είσαι κομπλέ, μην αγχώνεσαι... Το μόνο θέμα που είχα με το essentials είναι ότι δε μου έβρισκε κάτι malware που τρέχανε στον browser και χρησιμοποίησα το free επίσης adwcleaner και τα βρήκε αμέσως... Πάντως ιδιαίτερα προβλήματα δεν είχα με τα ενσωματωμένα των Windows, τα οποία προσωπικά τα θεωρώ την καλύτερη λύση για οικιακούς υπολογιστές... :)

οκ τα έβαλα ήδη τα essentials ! η νεκροψία θα δείξει!

αυτο το adwcleaner είναι για παρόμοια πράγματα όπως το malwarebytes που έχω;

Link to comment
Share on other sites

οκ τα έβαλα ήδη τα essentials ! η νεκροψία θα δείξει!

αυτο το adwcleaner είναι για παρόμοια πράγματα όπως το malwarebytes που έχω;

 

Kάτι τέτοιο αλλά δεν τρέχει μόνιμα απ'οτι έχω καταλάβει... Απλά τρέχεις το exe όποτε θες και κάνει scan για διάφορα... Kράτα το malwarebytes που έχεις ήδη, παρέα με το essentials και θα σαι κομπλέ... ;)

Link to comment
Share on other sites

ενα απλό οικιακό πισι έχω...απλά θέλω να δοκιμάσω μετά από χρόνια κάτι άλλο πλην Kaspersky γιατί έχει αρχίσει και μεν βαραίνει αλλά και προκαλεί μικροπροβλήματα εκνευριστικά τώρα τελευταία

Τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με το kaspersky; Εγώ το χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με το kaspersky; Εγώ το χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα.

κατι κανει με το δεξι κλικ!οταν παω να ανοιξω ενα φακελο καποιες φορες κολλαει ο windows explorer και στο μηνυμα σφαλματος κατι λεει για αρχειο avp οτι φταιει.γμτ και μολις πληρωσα για ενα χρονο ανανεωση

Link to comment
Share on other sites

κατι κανει με το δεξι κλικ!οταν παω να ανοιξω ενα φακελο καποιες φορες κολλαει ο windows explorer και στο μηνυμα σφαλματος κατι λεει για αρχειο avp οτι φταιει.γμτ και μολις πληρωσα για ενα χρονο ανανεωση

Δοκίμασε απεγκατάσταση με ειδικό πρόγραμμα για να φύγουν όλα τα υπολείμματα και εκ νέου εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε απεγκατάσταση με ειδικό πρόγραμμα για να φύγουν όλα τα υπολείμματα και εκ νέου εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης.

ναι το εκανα με το kavremover και ξαναπερασα την τελευταια αλλα παλι!τωρα εβαλα το essentials των windows και γενικα παει καλα θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Σαν οικιακός χρήστης Windows 7 & 8, θα πω πως το antivirus των Windows μαζί με το Antimalware είναι ό,τι πρέπει.

Πέρασα πριν ένα μήνα νόμιμα το AVG από την προσφορά που κυκλοφόρησε εδώ μέσα λίγα post πιο πίσω, και μέσα σ'ένα μήνα, είδα τόσα μηνύματα "τα Windows δεν έχουν χώρο για να εκτελέσουν διεργασίες, να πάρουν backup κτλ" που δεν είδα σε τόσα χρόνια. Δεν ξέρω τι είχε παιχτεί, αλλά με 800mb κατειλλημένη Ram από τα 2gb, 250gb σκληρό κάτι πήγαινε πολύ λάθος. Το μήνυμα εμφανιζόταν ακόμα κι όταν άνοιγα τον υπολογιστή και μόνη διεργασία δική μου ήταν ο Chrome (με ένα tab) κι όλα τα άλλα του συστήματος. Περιττό να πω πως μόλις εμφάνιζε το μήνυμα, "σκότωνε" αυτό το ένα tab!

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Εχθές Ο υπολογιστής έβγαλε ένα μήνυμα στην οθόνη ότι τα αρχεία έχουν γίνει encrypted απο ενα ctb_locker και ότι αν δεν πληρώσω μέσα σε 72 ώρες θα χαθούν και μπλα μπλα...έκανα ένα ρισταρτ σε safe mode και με λίγο ψάξιμο την έβγαλα αυτή την *******.έκανα και restore το σύστημα σε μια προγενέστερη ημερομηνία και όλα δείχνουν οκ.Όμως αυτή η ******* άλλαξε όλες τις καταλήξεις των αρχείων και πρόσθεσε ενα cdxbaqa. Θεώρησα ότι αλλάζοντας και πάλι την κατάληξη θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα αρχεία αλλά τίποτα.όλα φαίνονται κατεστραμμένα και δεν διαβάζονται. Έχει πάθει κανείς κάτι ανάλογο;υπάρχει καμία λύση η να αρχίσω το κλάμα;

Τρέχω win7 pro

Edited by vriz27

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι πως το κόλλησες;Άνοιξες κάποιο email?

Από μια σύντομη έρευνα, είδα πως είναι πολύ ζόρικη η κρυπτογράφηση, και μάλλον δεν υπάρχει γιατριά για τα αρχεία.

Δες παρακάτω πως να το βγάλεις:

https://virushelpcenter.com/remove-ctb-locker-virus/

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι πως το κόλλησες;Άνοιξες κάποιο email?

Από μια σύντομη έρευνα, είδα πως είναι πολύ ζόρικη η κρυπτογράφηση, και μάλλον δεν υπάρχει γιατριά για τα αρχεία.

Δες παρακάτω πως να το βγάλεις:

https://virushelpcenter.com/remove-ctb-locker-virus/

 

τον ιο τον εβγαλα, η ζημια ομως εγινε. η ανακτηση αρχειων ειναι πολυ πολυ ζορικη και οχι 100% εγγυημενη. Ο τεχινκος που ηρθε μου ειπε οτι τετοιου ειδους απειλες δεν μπαινουν ανοιγοντας καποιο attachment απο mail ή κατι παρομοιο. Χοντρικα μου ειπε οτι ειναι "μολυνσμενα" καποια σαιτ που μπορει να μπεις και σε μια ευλογη χρονικη περιοδο αυτο ενεργοποιηται και σου μαμαει τον υπολογιστη. πολυ πολυ δυσκολα (αν οχι αδυνατο) εντοπιζεται πριν γινει το κακο. backup backup backup φιλοι μου.

 

(υ.γ. : θεωρω αυτονοητο να πω πως τα σαιτ που λεω δεν ειναι τιποτα περιεργες σελιδες ,αλλα απαραιτητα για την δουλεια μου. ειμαι λογιστης οποτε σελιδες οπως taxheaven και παρομοιες θεωρω πως εχουν το θεμα. Αν υπαρχει καποιος συναδελφος, θεωρω πως πρεπει να ψαχτει καλου κακου, πριν γινει η στραβη)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα στη παρέα. Διαβάζοντας τις 3 τελευταίες σελίδες θα ήθελω να ρωτήσω, έχω κατεβάσει για 1 μήνα free trial το NOD32 (και ανάλογα με την απάντησή σας ίσως το αγοράσω κι όλας). Επειδή είμαι με win8.1, αν ενεργοποιήσω πάλι το windows defender, τρέξω το adwcleaner και κατεβάσω και το Malwarebytes Anti-Malware(την free έκδοση), θα είμαι προστατευμένος κατά την χρήση στο internet; Εκτός από κανένα αγώνα που θα παρακολουθήσω στο sportslemon (full στις διαφημίσεις), δεν ανοίγω από το laptop ούτε τσοντοsite, ούτε σελίδες με φρουτάκια και καζίνο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...