Jump to content

Το νεόφερτο Tensor SoC της Google είναι απλώς ένα Exynos SoC


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναταραχή έχει προκληθεί από τότε που η Google ανακοίνωσε επίσημα ότι τα Pixel 6 και Pixel 6 Pro τα οποία έρχονται αυτό το φθινόπωρο θα τροφοδοτούνται από ένα προσαρμοσμένο chipset και μάλιστα οι εικασίες είναι έντονες πως το εξάρτημα αυτό θα κατασκευάζεται στα εργοστάσια της Samsung.

 

Αυτό δεν είναι τεράστιο νέο από μόνο του, αλλά η νεότερη φήμη επισημαίνει ότι το Tensor μπορεί να είναι απλώς μια μετονομασία/επωνυμία ενός ακυκλοφόρητου SoC Exynos στο οποίο η Samsung εργάζεται για περισσότερο από ένα χρόνο, το Exynos 9855, το οποίο έχει επίσης ένα άλλο κωδικό όνομα: Whitechapel. Αυτό είναι το ίδιο κωδικό όνομα με αυτό που χρησιμοποιεί εσωτερικά η Google για το Tensor.

 

Προφανώς το συγκεκριμένο SoC αναπτύχθηκε ταυτόχρονα με το κωδικό όνομα Exynos 9925, το οποίο θα προωθηθεί στην αγορά ως Exynos 2200 το επόμενο έτος, όταν κυκλοφορήσει στη σειρά Galaxy S22 - αυτό είναι που θα διαθέτει την GPU RDNA2 της AMD.

 

Δεδομένων των εσωτερικών ονομασιών, το Tensor/Whitechapel/Exynos 9855 φαίνεται πιο κοντά στο Exynos 9840 το οποίο ίσως γνωρίζετε με το εμπορικό του όνομα Exynos 2100. Αυτό είναι το SoC που είδαμε στην οικογένεια συσκευών Galaxy S21 σε ορισμένες αγορές. Έτσι, λοιπόν δεν αποτελεί έκπληξη, να περιμένουμε ότι το chip της Google θα βαθμολογηθεί σε απόδοση κάπου μεταξύ του Exynos 2100 και του επερχόμενου Exynos 2200.

 

Ταιριάζει απόλυτα με τα χρονοδιαγράμματα κυκλοφορίας αυτών των τριών γραμμών - Exynos 2100 στις αρχές του 2021, Tensor στα τέλη του 2021, Exynos 2200 στις αρχές του 2022. Εάν όλα αυτά αποδειχθούν αληθινά, τότε η Samsung φαίνεται να είχε μια πολύ πιο σημαντική συμβολή στο έργο ανάπτυξης του Tensor.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δε το λενε ; Ντρέπονται ; Εεεεεε;

 

Κλασσικοί Αμερικάνοι, όσο αφορά την ονομασία.

Έχει φάει τέτοια ξενέρα ο λίγος κόσμος που αγόραζε τα Pixel, που ούτε καν μπαίνει στη διαδικασία να σχολιάσει.

Ότι μπορεί κάνει και η Google μήπως και δημιουργήσει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικοί Αμερικάνοι, όσο αφορά την ονομασία.

Έχει φάει τέτοια ξενέρα ο λίγος κόσμος που αγόραζε τα Pixel, που ούτε καν μπαίνει στη διαδικασία να σχολιάσει.

Ότι μπορεί κάνει και η Google μήπως και δημιουργήσει εντυπώσεις.

Γιατί έχουν φάει ξενερα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν φάει ξενερα?

 

Η Google έχει να βγάλει ναυαρχίδα από τον Οκτώβριο του 2019.

Έβγαλε το 5άρι αλλά με τον 765 όταν οι άλλοι έβαζαν κορυφαία chipset.

Επιπλέον δεν έχει υποστήριξη παγκοσμίως με συνέπεια να μην έρχεται επίσημα σε αρκετές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Η Google έχει να βγάλει ναυαρχίδα από τον Οκτώβριο του 2019.

 

Έβγαλε το 5άρι αλλά με τον 765 όταν οι άλλοι έβαζαν κορυφαία chipset.

 

Επιπλέον δεν έχει υποστήριξη παγκοσμίως με συνέπεια να μην έρχεται επίσημα σε αρκετές χώρες.

Και επειδή δεν σου αρέσουν εσένα, είσαι κάτι σαν αγγελιοφόρος για όλους τους κατόχους Pixel συσκευών στο forum; :lol:

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Edited by Nagata
Ξεκινάς μια αντιπαράθεση χωρίς πραγματική αφορμή.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν σου αρέσουν εσένα, είσαι κάτι σαν αγγελιοφόρος για όλους τους κατόχους Pixel συσκευών στο forum; :lol:

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Είδες να γράφω ότι δεν μου αρέσουν;

Link to comment
Share on other sites

Είδες να γράφω ότι δεν μου αρέσουν;
Τότε γιατί τόση κάψα αν σχολιάζουμε η όχι;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αποδεκτές οι απόψεις όλων, μην χλευάζουμε ή προσβάλλουμε συνομιλές!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλά κάνει η google και το κατασκευάζει στα εργοστάσια της Samsung,πολύ θετικό αυτό για τα pixels

ας τα ονομάσει όπως θέλει σκασιλα μου θα έρθουν σε λογική τιμή είναι το μεγάλο ερώτημα η θα τα κοιτάζουμε πάλι χωρίς να μπορούμε να τα αγοράσουμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογική τιμή δεν έχει στα Pixel ειδικά τα φετινά θα είναι 1000+ χαλαρά, το είπαν οι ίδιοι άλλωστε ότι ξεχνάμε οτιδήποτε "προσιτό" μιας και θα έχουν top specs

 

Sent from my Mi 11 Lite 5G using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βγουν αυτά τα pixel θα έχουν παλιώσει. Χειρότερα από το μετρό της Θεσσαλονίκης έχουν γίνει
Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλά κάνει η google και το κατασκευάζει στα εργοστάσια της Samsung,πολύ θετικό αυτό για τα pixels

ας τα ονομάσει όπως θέλει σκασιλα μου θα έρθουν σε λογική τιμή είναι το μεγάλο ερώτημα η θα τα κοιτάζουμε πάλι χωρίς να μπορούμε να τα αγοράσουμε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Καλές τιμές είχαν κάποτε τα Nexus. Τα Pixels ακολουθούν, η προσπαθούν να ακολουθήσουν την Apple και σε τιμές αλλά γενικότερα και στην φιλοσοφία.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί τόση κάψα αν σχολιάζουμε η όχι;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Είπα την άποψή μου παραπάνω σε αντίθεση με εσένα.

Αν δεις στο κανάλι μου, έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα Pixel εκτός το 5άρι.

Φίλοι και γνωστοί που τους μύησα στο αγνό Android αγόραζαν τις συσκευές.

Στο τελευταίο μοντέλο έβαλαν stop και στράφηκαν σε OnePlus και Samsung.

Εισπράττω μία δυσαρέσκεια για τους λόγους που προανέφερα.

Ένα μικρό ποσοστό χρηστών έχουν μείνει με τα Pixel, δικαίωμά σας και γούστο σας.

Link to comment
Share on other sites

Είπα την άποψή μου παραπάνω σε αντίθεση με εσένα.

 

Αν δεις στο κανάλι μου, έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα Pixel εκτός το 5άρι.

 

Φίλοι και γνωστοί που τους μύησα στο αγνό Android αγόραζαν τις συσκευές.

 

Στο τελευταίο μοντέλο έβαλαν stop και στράφηκαν σε OnePlus και Samsung.

 

Εισπράττω μία δυσαρέσκεια για τους λόγους που προανέφερα.

 

Ένα μικρό ποσοστό χρηστών έχουν μείνει με τα Pixel, δικαίωμά σας και γούστο σας.

 

Και τι θες να μας πεις με όλα αυτά; Όποιος νιώθει ξενερωμένος φεύγει, όποιος θέλει μένει. Σιγά το νέο.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλές τιμές είχαν κάποτε τα Nexus. Τα Pixels ακολουθούν, η προσπαθούν να ακολουθήσουν την Apple και σε τιμές αλλά γενικότερα και στην φιλοσοφία.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Και από αυτά μόνο τα by lg nexus ήταν τιμολογημένα επιθετικά. Τα υπόλοιπα για αυτά που προσέφεραν ήταν ακριβά και περίμενες το ξεστοκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να περιμένει κανείς το 6 PRo σε τιμή κάτω απο 1000-1100ευρω πχ.

 

Το απλό 6ρι όμως που πιθανως να ενδιαφέρει τον περισσοτερο κόσμο(εαν εχει καλη μπαταρια),άνετα μπορει να παιξει κατω απο 1000 ή και 900ευρώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είπα την άποψή μου παραπάνω σε αντίθεση με εσένα.

Αν δεις στο κανάλι μου, έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα Pixel εκτός το 5άρι.

Φίλοι και γνωστοί που τους μύησα στο αγνό Android αγόραζαν τις συσκευές.

Στο τελευταίο μοντέλο έβαλαν stop και στράφηκαν σε OnePlus και Samsung.

Εισπράττω μία δυσαρέσκεια για τους λόγους που προανέφερα.

Ένα μικρό ποσοστό χρηστών έχουν μείνει με τα Pixel, δικαίωμά σας και γούστο σας.

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα όπως τα αναφέρεις γιατι μια χαρά δημοφιλής είναι η φθηνότερη σειρα Pixel a.

Επίσης το Pixel4XL είναι συσκευή που άνετα την κρατας για 2-3χρόνια. Το ότι προσπέρασε κόσμος το Pixel5,δεν σημαίνει ότι ξαφνικά όλοι διέγραψαν τα pixel και κοιτανε πλέον αλλού.

 

Το κομμάτι της διαθέσιμοτητας για μας στην Ευρώπη είναι όντως ένα θέμα,αλλά ευτυχώς υπάρχει μια προσωρινή λύση για αγορά μέσω Amazon(ή για οσους το ψαχνουν αγορά απο Γερμανία).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να περιμένει κανείς το 6 PRo σε τιμή κάτω απο 1000-1100ευρω πχ.

 

 

 

Το απλό 6ρι όμως που πιθανως να ενδιαφέρει τον περισσοτερο κόσμο(εαν εχει καλη μπαταρια),άνετα μπορει να παιξει κατω απο 1000 ή και 900ευρώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα όπως τα αναφέρεις γιατι μια χαρά δημοφιλής είναι η φθηνότερη σειρα Pixel a.

 

Επίσης το Pixel4XL είναι συσκευή που άνετα την κρατας για 2-3χρόνια. Το ότι προσπέρασε κόσμος το Pixel5,δεν σημαίνει ότι ξαφνικά όλοι διέγραψαν τα pixel και κοιτανε πλέον αλλού.

 

 

 

Το κομμάτι της διαθέσιμοτητας για μας στην Ευρώπη είναι όντως ένα θέμα,αλλά ευτυχώς υπάρχει μια προσωρινή λύση για αγορά μέσω Amazon(ή για οσους το ψαχνουν αγορά απο Γερμανία).

Καλά εδώ που τα λέμε τα Pixels σε παγκόσμιο επίπεδο δεν κάνουν και τίποτα πωλήσεις. Η Google πιο πολλά βγάζει από τις υπηρεσίες της και από τις συνδρομές της, παρά από τα smartphones της. Άντε να πουλάει και κανένα έξυπνο ηχείο η Chromecast.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι θες να μας πεις με όλα αυτά; Όποιος νιώθει ξενερωμένος φεύγει, όποιος θέλει μένει. Σιγά το νέο.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Πάλι απαντάς χωρίς επιχειρήματα.... πάμε παρακάτω!

 

Δεν νομίζω να περιμένει κανείς το 6 PRo σε τιμή κάτω απο 1000-1100ευρω πχ.

 

Το απλό 6ρι όμως που πιθανως να ενδιαφέρει τον περισσοτερο κόσμο(εαν εχει καλη μπαταρια),άνετα μπορει να παιξει κατω απο 1000 ή και 900ευρώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα όπως τα αναφέρεις γιατι μια χαρά δημοφιλής είναι η φθηνότερη σειρα Pixel a.

Επίσης το Pixel4XL είναι συσκευή που άνετα την κρατας για 2-3χρόνια. Το ότι προσπέρασε κόσμος το Pixel5,δεν σημαίνει ότι ξαφνικά όλοι διέγραψαν τα pixel και κοιτανε πλέον αλλού.

 

Το κομμάτι της διαθέσιμοτητας για μας στην Ευρώπη είναι όντως ένα θέμα,αλλά ευτυχώς υπάρχει μια προσωρινή λύση για αγορά μέσω Amazon(ή για οσους το ψαχνουν αγορά απο Γερμανία).

 

Δε μιλάμε για τη σειρά Α, εκεί είναι διαφορετικά τα πράματα αλλά και πάλι οι πωλήσεις είναι πολύ χαμηλές.

Αξιόλογες συσκευές που ΔΕΝ μπορούμε με ευκολία να τις χαιρόμαστε εδώ στην Ελλάδα.

Συγκεκριμένα το 4XL που το είχε φίλος, απηύδησε. Πολλά hardware προβλήματα και στο τέλος το έστειλε πίσω.

Να ναι καλά το Amazon αλλά δυστυχώς εμπλέκεται μέσα και η Google.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η Google δεν ακολουθεί μοντέλο samsung η apple να κερδίζει από τα smartphones ,το pixel είναι κάτι που βγάζει αλλά όπως και να το κάνουμε πιο πολύ σε πείραμα (από τα πολλά που κάνει) παραπέμπει πάρα σε ότι άλλο.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αύριο δεν θα αλλαξει !

Το ότι η CPU φτιάχνεται από τη samsung προς τι η έκπληξη, όταν και μεγάλη συνεργασία υπάρχει μεταξύ των 2 εταιριών και η samsung είναι μια τεράστια εταιρία κατασκευής semiconductors ?

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πάλι απαντάς χωρίς επιχειρήματα.... πάμε παρακάτω!
Μα δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω. Είναι απλά και δεδομένα όλα αυτά. Όποια συσκευή, οποιας εταιρείας κι αν έχεις, αν νιώθεις ότι σε απογοητεύει η δεν σε καλύπτει, πας αλλού.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάλι απαντάς χωρίς επιχειρήματα.... πάμε παρακάτω!

 

 

 

 

 

 

 

Δε μιλάμε για τη σειρά Α, εκεί είναι διαφορετικά τα πράματα αλλά και πάλι οι πωλήσεις είναι πολύ χαμηλές.

 

Αξιόλογες συσκευές που ΔΕΝ μπορούμε με ευκολία να τις χαιρόμαστε εδώ στην Ελλάδα.

 

Συγκεκριμένα το 4XL που το είχε φίλος, απηύδησε. Πολλά hardware προβλήματα και στο τέλος το έστειλε πίσω.

 

Να ναι καλά το Amazon αλλά δυστυχώς εμπλέκεται μέσα και η Google.

Φίλος σου είχε το 4XL και χαλασε. Εγώ το είχα δύο χρόνια και πόσοι άλλοι στο forum. Επίσης είμαι σε group στο telegram με αρκετά άτομα που το έχουν καιρό. Δεν έπαθαν τίποτα. Να μου έλεγες για το 5αρι που είχε στις πρώτες του παρτίδες κατασκευαστικό πρόβλημα με τα gaps, ναι. Και το ότι επέκτεινε η Google την εγγύηση για κάποια Pixel 4/4 XL λόγω κάποιων ξαφνικών reboots, δεν αφορούν εμάς, αλλά άλλες αγορές.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...