Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

54 minutes ago, junglist said:

Μένω εκεί και μόνο πάνω σε βουνοκορφές δεν έχει σήμα, οπότε μην αγχώνεσαι για το σήμα.

Όσο για το maps, δουλεύει παντού.

Απλά πρόσεξε μη συνδεθεί κατά λάθος σε κανένα τουρκικό δίκτυο γιατί μπορεί να γίνει και να χρεωθείς τρελά με το Roaming. Οπότε βάλτο στο manual την αναζήτηση.

 

22 minutes ago, Chrischal1908 said:

EPIC εδώ και 4 χρόνια και όχι MTN.

Με το που πάτησα στην Κύπρο, συνδέθηκε μόνο του στην epic. Μιας και που είχα δυο κάρτες Cosmote, μια την έβαλα στην Cyta και μια στην epic. Μου φάνηκε ότι μέσα στις πόλεις (Λάρνακα και Λεμεσσό) η epic είχε πυκνό και καλό δίκτυο με γρήγορο 5G. Η cyta με έριχνε σε 3G μέσα στα καταστήματα ή σε κλειστούς χώρους, πιο συχνά από την epic. 
Στην Λευκωσια που πήγα, δεν με πέταξε καθολου σε δίκτυο από την άλλη πλευρά, οποτε την γλυτωσα. 
Γενικότερα είχε καλη κάλυψη στο οδικό δικτυο (Λεμεσσό-Λάρνακα-Λευκωσια-Αγία Νάπα), με το μόνο αρνητικό ήταν που δεν υπάρχει VoLte για roaming (δεν νομίζω να φταίνε τα δίκτυα της Κύπρου για αυτό) με αποτέλεσμα να είναι πολύ μέτρια η εμπειρία κλήσης. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά θελω τη γνωμη σας για την παρακάτω περίπτωση. 
Επισκεφτηκα την Αγγλια την περασμενη εβδομάδα και ειχα 2 καρτες sim vodafone. H μια vodafone CU ,η αλλη vodafone GPDAT. 
H CU επιανε κανονικα σημα 5G, η GPDAT πολύ σπανια και ηταν καρφωμενη στο 3G. επρεπε αναγκαστικα να κανω συνεχεια flight mode ωστε να πιασω ισως 5G για λιγο και μετα παλι τα ιδια. Τι θα μπορουσε να φταει στη συγκεκριμενη περιπτωση;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/5/2023 at 5:37 ΜΜ, tasosathan said:

Στην Λευκωσια που πήγα, δεν με πέταξε καθολου σε δίκτυο από την άλλη πλευρά, οποτε την γλυτωσα. 

Γιατί δεν έκανες χειροκίνητη επιλογή δικτύου ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να σε στείλει στο τουρκικό;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kalitexnis_g said:

Γιατί δεν έκανες χειροκίνητη επιλογή δικτύου ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να σε στείλει στο τουρκικό;

Ήταν μια σκέψη μου αυτό, αλλά ήθελα να δω αν θα με πετάξει από μόνο του σε δίκτυο από την άλλη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα στην παρέα. Αρχές του μήνα πετάω για Όσλο και επειδή είδα ότι το CU δίνει μαξ 10gb με το πακέτο των απεριοριστων, βρήκα στο ίντερνετ eSIM με απεριοριστα με 19€ από αυτή τη σελίδα https://esim.holafly.com/esim-norway/ . 

Ξέρει κανείς αν είναι αξιοπιστη? εχεις κανείς εμπειρία από Νορβηγία?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα. Αρχές του μήνα πετάω για Όσλο και επειδή είδα ότι το CU δίνει μαξ 10gb με το πακέτο των απεριοριστων, βρήκα στο ίντερνετ eSIM με απεριοριστα με 19€ από αυτή τη σελίδα https://esim.holafly.com/esim-norway/ . 
Ξέρει κανείς αν είναι αξιοπιστη? εχεις κανείς εμπειρία από Νορβηγία?

Έχω πάρει σε Τουρκία και Ελβετία, μια χαρά ήταν.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, rebel1 said:


Έχω πάρει σε Τουρκία και Ελβετία, μια χαρά ήταν.


Sent from my iPad using Tapatalk

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

είχες πάρει κι εσυ για απεριοριστα? μ'ενδιαφερει να ειναι οντως απεριόριστα γιατί θα έχω δουλειές - δυστυχώς - να κάνω. 

επίσης, στην έστειλαν κατευθειαν που γράφουν στη σελίδα τους? σκέφτομαι να την πληρωσω και να την βάλω στο iPhone πριν πάω αεροδρομιο ώστε να έχω κατευθειαν δεδομενα μόλις πατήσω το πόδι μου

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ParafronGR said:

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

είχες πάρει κι εσυ για απεριοριστα? μ'ενδιαφερει να ειναι οντως απεριόριστα γιατί θα έχω δουλειές - δυστυχώς - να κάνω. 

επίσης, στην έστειλαν κατευθειαν που γράφουν στη σελίδα τους? σκέφτομαι να την πληρωσω και να την βάλω στο iPhone πριν πάω αεροδρομιο ώστε να έχω κατευθειαν δεδομενα μόλις πατήσω το πόδι μου

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως αν έχεις χρόνο μπορείς να παίξεις στην εφαρμογή Big Bang του CU ή αν έχεις κρυστάλλους εκεί να αγορασεις τα 200GB με 10€+30.000 κρυστάλλους από το παιχνίδι και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και στην ΕΕ και έχουν ισχύ για ένα μήνα. 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
είχες πάρει κι εσυ για απεριοριστα? μ'ενδιαφερει να ειναι οντως απεριόριστα γιατί θα έχω δουλειές - δυστυχώς - να κάνω. 
επίσης, στην έστειλαν κατευθειαν που γράφουν στη σελίδα τους? σκέφτομαι να την πληρωσω και να την βάλω στο iPhone πριν πάω αεροδρομιο ώστε να έχω κατευθειαν δεδομενα μόλις πατήσω το πόδι μου

Ναι στέλνουν στο μειλ άμεσα ένα qr, το σκαναρεις πριν φύγεις κι είσαι κομπλέ


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα. Αρχές του μήνα πετάω για Όσλο και επειδή είδα ότι το CU δίνει μαξ 10gb με το πακέτο των απεριοριστων, βρήκα στο ίντερνετ eSIM με απεριοριστα με 19€ από αυτή τη σελίδα https://esim.holafly.com/esim-norway/ . 
Ξέρει κανείς αν είναι αξιοπιστη? εχεις κανείς εμπειρία από Νορβηγία?
Η Νορβηγία είναι στους καταλόγους της Vodafone στην ΕΕ

Το απεριόριστο ίντερνετ στην καρτοκινητη της είναι 10.90 ευρώ

Γιατί να μην την προτιμήσεις καθότι και φθηνότερη;;;

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HEO said:

Η Νορβηγία είναι στους καταλόγους της Vodafone στην ΕΕ

Το απεριόριστο ίντερνετ στην καρτοκινητη της είναι 10.90 ευρώ

Γιατί να μην την προτιμήσεις καθότι και φθηνότερη;;;

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk
 

Το απεριόριστο της καρτοκινητης έχει πολιτική ορθής χρήσης 9.8GB στην ΕΕ 

Link to comment
Share on other sites

Το απεριόριστο της καρτοκινητης έχει πολιτική ορθής χρήσης 9.8GB στην ΕΕ 
Ok ακόμα και έτσι δεν φτάνουν;;; :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HEO said:

Ok ακόμα και έτσι δεν φτάνουν;;; 🙂

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Δεν ξέρουμε τι χρήση κάνει ο καθένας 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε τι χρήση κάνει ο καθένας 
Οκ πάσο, θα μας πει ο ενδιαφερόμενος

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, rebel1 said:


Ναι στέλνουν στο μειλ άμεσα ένα qr, το σκαναρεις πριν φύγεις κι είσαι κομπλέ


Sent from my iPad using Tapatalk

Άψογος, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

10 ώρες πριν, HEO said:

Η Νορβηγία είναι στους καταλόγους της Vodafone στην ΕΕ

Το απεριόριστο ίντερνετ στην καρτοκινητη της είναι 10.90 ευρώ

Γιατί να μην την προτιμήσεις καθότι και φθηνότερη;;;

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk
 

Δυστυχώς, το απερίοριστο της VF είναι μόνο εντός Ελλάδος. Έχω και απεριοριστο ήδη από την προσφορά που έπαιζε για όλα απεριοριστα με 12€/μήνα, και μου είπαν ότι σ'αυτή την προσφορά το όριο για ΕΕ είναι 6 GB και στο καλοκαιρινό πακέτο είναι 9-10 GB.

Επειδή θα μείνω αρκετές μέρες λόγω δουλειάς και θα έχω hotspot και στο iPad, λέω να μην το ρισκάρω για 9€ να έχω κόφτη. 

Την τελευταία φορά που πήγα εξωτερικό είχα COSMOTE UNLIMITED XL (συμβόλαιο) που είχε ταβάνι τα 60 GB και χρησιμοποιούσα γύρω στα 10-15

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ParafronGR said:

Άψογος, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! 🙂

Δυστυχώς, το απερίοριστο της VF είναι μόνο εντός Ελλάδος. Έχω και απεριοριστο ήδη από την προσφορά που έπαιζε για όλα απεριοριστα με 12€/μήνα, και μου είπαν ότι σ'αυτή την προσφορά το όριο για ΕΕ είναι 6 GB και στο καλοκαιρινό πακέτο είναι 9-10 GB.

Επειδή θα μείνω αρκετές μέρες λόγω δουλειάς και θα έχω hotspot και στο iPad, λέω να μην το ρισκάρω για 9€ να έχω κόφτη. 

Την τελευταία φορά που πήγα εξωτερικό είχα COSMOTE UNLIMITED XL (συμβόλαιο) που είχε ταβάνι τα 60 GB και χρησιμοποιούσα γύρω στα 10-15

Όπως σου είπα πριν μπορείς να αγοράσεις τα 200GB του Big bang με 10€ αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με το παιχνιδάκι που έχουν στην εφαρμογή και θα σε καλύψει άνετα

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Στις αρχές Σεπτεμβρίου θα βρεθώ στην Ιταλία. Θα προσγειωθώ στο αεροδρόμιο της Βερόνας και θα μείνω στην περιοχή της λίμνης Γκάρντα και θα κινηθώ κυρίως στα Βόρεια της Ιταλίας. Απ' ότι γνωρίζω, η Vodafone είναι το καλύτερι δίκτυο. Κοιτάζοντας τα πακέτα για τουρίστες στη vf δεν ικανοποιήθηκα. Βρήκα ένα πακέτο στην TIM με 14,99 το οποίο έχει 50 GB και 200 λεπτά ομιλίας. Στο αεροδρόμιο αυτή η τιμή θα ισχύει ή ακριβώς επειδή είναι αεροδρόμιο βαράνε τις τιμές? Στην Τουρκία όπου και ζούσα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα αυτό συνέβαινε. Το ίδιο είχα δει και στο Αζερμπαιτζάν αλλά και στο Ντουμπάι. Θα έχω πρόβλημα με το δίκτυο αυτό; Όποιος έχει εμπειρία με τα δίκτυα της Ιταλίας ας με διαφωτίσει. Είδα ότι λέει 4G internet. Δεν έχει 5G? 

 

https://www.tim.it/en/landline-mobile/international-calling/from-italy/tim-tourist

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα τί πακέτο έχεις;
Ρώμη με wind3 ήταν καμπάνα.
Ντουμπάι παίρνεις όταν φτάσεις την δωρεάν du και βάζεις μετά ότι σου χρειάζεται.
Αλλιώς holafly δεδομένα κι είσαι άρχοντας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ότι στη Βερονα στο κέντρο έχουν όλες θέματα σε εσωτερικους χωρους λόγω δόμησης. 
Αν θες 5G παντου(το εννοώ παντου) windtre με τα μάτια κλειστά. Με Vodafone σε κάποια σημεία του οδικού δικτύου Και αρκετες φορές εκτος πόλεων έχεις 4G αλλά είναι λειτουργικη. Το ίδιο και η ΤΙΜ


Επισης στο μπεργκαμο ειδικά στην παλιά πόλη η iliad είναι πρώτη με διαφορά με την windtre να ακολουθεί. Στο μπεργκαμο η ΤΙΜ ειναι προβληματική ανα σημεία.  Αυτό είχα δει εγώ. 

Για Βενετία iliad ή Windtre. Στην Βενετία σε εσωτερικους χωρους μη περιμένεις να έχεις σημα αν πας. Μόνο κοντά σε παράθυρα. 
 

Γενικα όλες ίδιες είναι, εγώ ουδέποτε κατάλαβα διαφορά οσες φορές πηγα Ιταλία. Σε παλια κέντρα πόλεων γενικά δεν θα Έχεις καλό σημα εσωτερικα, εξωτερικά καμπάνα. 
Φίλος που κινειται στην Βόρεια Ιταλία προτείνει Windtre, αν και μου είπε πως πάνω κατω όλες ίδιες είναι, 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Στην Ελλάδα έχω απεριόριστα αλλά θελω και τοπική κάρτα για να μπορώ να κάνω τηλέφωνα σε φίλους που μένουν εκεί. Γενικά είμαι της φιλοσοφίας να παίρνω κάρτες όπου πηγαίνω και να μη χρησιμοποιώ πολύ τα δεδομένα της Ελληνικής sim. Πριν 5 χρόνια η vf μου είχε στείλει λογαριασμό 750€ για χρήση υποτίθεται στο εξωτερικό. Είχα ανοιχτό το κινητό για 5 ημέρες στη Γαλλία με κλειστά τα δεδομένα και από τότε δεν χρησιμοποιώ τη δική μου κάρτα έξω 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Gv2008 said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Στην Ελλάδα έχω απεριόριστα αλλά θελω και τοπική κάρτα για να μπορώ να κάνω τηλέφωνα σε φίλους που μένουν εκεί. Γενικά είμαι της φιλοσοφίας να παίρνω κάρτες όπου πηγαίνω και να μη χρησιμοποιώ πολύ τα δεδομένα της Ελληνικής sim. Πριν 5 χρόνια η vf μου είχε στείλει λογαριασμό 750€ για χρήση υποτίθεται στο εξωτερικό. Είχα ανοιχτό το κινητό για 5 ημέρες στη Γαλλία με κλειστά τα δεδομένα και από τότε δεν χρησιμοποιώ τη δική μου κάρτα έξω 

Κατανοητό αυτό που λες. Είναι πιο ασφαλές να πάρεις μια κάρτα εκεί για κλήσεις, αν και απ όσο ξέρω μπορείς να καλέσεις και ιταλικά νούμερα με το ελληνικό κινητό δωρεάν. 

Πιστευω θα είσαι ενημερωμένος για τις προϋποθέσεις αγοράς ιταλικής SIM. Αν δηλαδη χρειαζεται ιταλικό ΑΦΜ ή μπορεί ο οποισδηποτε να αγοράσει κάρτα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Κατανοητό αυτό που λες. Είναι πιο ασφαλές να πάρεις μια κάρτα εκεί για κλήσεις, αν και απ όσο ξέρω μπορείς να καλέσεις και ιταλικά νούμερα με το ελληνικό κινητό δωρεάν. 

Πιστευω θα είσαι ενημερωμένος για τις προϋποθέσεις αγοράς ιταλικής SIM. Αν δηλαδη χρειαζεται ιταλικό ΑΦΜ ή μπορεί ο οποισδηποτε να αγοράσει κάρτα. 

Υπάρχουν ειδικά πακέτα τουριστών που αγοράζεις με ταυτότητα. Κλήσεις δεν μπορώ να κάνω σε αριθμούς Ε.Ε., αν και μου το είχαν αναφέρει από την cosmote αλλά τελικά δεν ισχύει 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με unlimited προγράμματα δεν έχεις τέτοια προβλήματα και τηλεφωνείς σε ολη την ΕΕ κινητά σταθερά και ιντερνετ απεριοριστο και γλυτώνεις ταλαιπωρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, zerokill said:

Ευτυχώς με unlimited προγράμματα δεν έχεις τέτοια προβλήματα και τηλεφωνείς σε ολη την ΕΕ κινητά σταθερά και ιντερνετ απεριοριστο και γλυτώνεις ταλαιπωρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το θέμα είναι ότι δεν περιλαμβάνει κλήσεις σε αριθμούς της Ε.Ε. αλλά ούτε και χρήση απεριόριστων δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...