Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι δεν περιλαμβάνει κλήσεις σε αριθμούς της Ε.Ε. αλλά ούτε και χρήση απεριόριστων δεδομένων
Δεν έχει σημασία αν περιλαμβάνει κλήσεις σε ΕΕ με το πρόγραμμα σου μπορείς να καλεις τα τοπικά και ελληνικά νούμερα κάνοντας χρήση του προγράμματος σου. Αν έχεις το unlimited της Cosmote είναι 65GB νομίζω οπότε γιατί να αγοράσεις sim με 50GB ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου;

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 1/7/2023 at 10:13 ΠΜ, AlexM2 said:

Δεν έχει σημασία αν περιλαμβάνει κλήσεις σε ΕΕ με το πρόγραμμα σου μπορείς να καλεις τα τοπικά και ελληνικά νούμερα κάνοντας χρήση του προγράμματος σου. Αν έχεις το unlimited της Cosmote είναι 65GB νομίζω οπότε γιατί να αγοράσεις sim με 50GB ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου;

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θέλω να επικοινωνώ και με φίλους που θα έχουν ιταλικά νούμερα και δεν βοηθάει το viber ή άλλες πλατφόρμες 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επικοινωνώ και με φίλους που θα έχουν ιταλικά νούμερα και δεν βοηθάει το viber ή άλλες πλατφόρμες 
Υπάρχουν και αυτά τα πακέτα αν σε εξυπηρετούν7790681b1f042bbe04ba99a6a85fbc3e.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Υπάρχουν και αυτά τα πακέτα αν σε εξυπηρετούν7790681b1f042bbe04ba99a6a85fbc3e.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με τόσα λεφτά στην Ιταλία παίρνει ένα σωρό GB με απεριόριστα λεπτά ομιλίας και sms. Ο φιλος Είπε άλλωστε ότι δεν θελει να χρησιμοποεί το νούμερο του εκτός Ελλάδας για ψυχολογικούς λόγους επειδή έχει υπερχρεωθεί στο παρελθόν. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω πως χρεώθηκε αυτό το ποσόν

Πηγαίνω 2-3 φορές τον χρόνο εξωτερικό, κάθε χρόνο πάω Βουδαπέστη χρόνια τώρα ποτέ δεν έχω χρεωθεί τίποτα παραπάνω ...0λα τζάμπα όπως Ελλάδα :)

Πριν χρόνια που σκέφτηκα να αγοράσω ένα ιταλικό νουμερο για να το έχω (κάποτε ειχα νούμερα κινητών από πολλές χώρες) μου ζήτησαν codice fiscale αλλοίως δεν μου έδιναν νούμερο

Το codice fiscale είναι το αντίστοιχο του δικού μας ΑΦΜ. Να το υπολογίσεις είναι πολύ απλή διαδικασία, είναι μοναδικός αριθμός αλλά εκεί που πούλαγαν κάρτες βαριουνταν να το κάνουν

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα ας το ψάξει και ίσως να το βγάλει μόνος του το codice fiscale (google) να το έχει πρόχειρο μαζί του

βέβαια μαζι με το διαβατήριο του (εμένα ούτε ελληνική ταυτότητα μου δέχονταν). Είπα πριν χρόνια τώρα ίσως έχουν αλλάξει.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2023 at 10:55 ΜΜ, HEO said:

Το codice fiscale είναι το αντίστοιχο του δικού μας ΑΦΜ. Να το υπολογίσεις είναι πολύ απλή διαδικασία, είναι μοναδικός αριθμός αλλά εκεί που πούλαγαν κάρτες βαριουνταν να το κάνουν

Στην Ιταλία βέβαια εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν τουριστικά νούμερα που τα παίρνει ο οποιοδήποτε. 

On 3/7/2023 at 10:55 ΜΜ, HEO said:

Πηγαίνω 2-3 φορές τον χρόνο εξωτερικό, κάθε χρόνο πάω Βουδαπέστη χρόνια τώρα ποτέ δεν έχω χρεωθεί τίποτα παραπάνω ...0λα τζάμπα όπως Ελλάδα 🙂

Για Βουδαπέστη ποια δίκτυα προτείνεις; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites




Για Βουδαπέστη ποια δίκτυα προτείνεις; 


οταν ταξειδευω αλλα και γενικα στην ζωη μου χρησιμοποιω ελαχιστα το τηλεφωνο

κυροως για καμμια κληση μηνυματα SMS ή Viber, mail, voip ή καμμια πληροφορία απο ιντερνετ και τελος. τα υπολοιπα σπιτι ή στο ξενοδοχειο.

καθοδον, δεν ποσταρω φωτο (δεν εχω κοινωνικα δικτυα) δεν ακουω μουσικη απο το ιντερνετ δεν κατεβαζω πραγματα

οπποτε δεν μπορω να κρινω τα δικτυα. τα τηλεφωνα τα εχω παντα στο αυτοματο για να συνδεονται συνηθως τα voda στο ουγγαρεζικο voda και τα αλλα στην t-mobile (magyar telekom) ή telenor. Απο ότι μου έχουν πει η t-mobile (magyar telekom) εχει το καλυτερο δικτυο, αλλα εγω δεν εχω γνωμη. μια χαρα εχω δεδομενα και κλησεις και με την voda ή την telenor σε ολη την ουγγαρια

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

 

 

17 minutes ago, HEO said:



 

 


οταν ταξειδευω αλλα και γενικα στην ζωη μου χρησιμοποιω ελαχιστα το τηλεφωνο

κυροως για καμμια κληση μηνυματα SMS ή Viber, mail, voip ή καμμια πληροφορία απο ιντερνετ και τελος. τα υπολοιπα σπιτι ή στο ξενοδοχειο.

καθοδον, δεν ποσταρω φωτο (δεν εχω κοινωνικα δικτυα) δεν ακουω μουσικη απο το ιντερνετ δεν κατεβαζω πραγματα emoji4.png

οπποτε δεν μπορω να κρινω τα δικτυα. τα τηλεφωνα τα εχω παντα στο αυτοματο για να συνδεονται συνηθως τα voda στο ουγγαρεζικο voda και τα αλλα στην t-mobile (magyar telekom) ή telenor. Απο ότι μου έχουν πει η t-mobile (magyar telekom) εχει το καλυτερο δικτυο, αλλα εγω δεν εχω γνωμη. μια χαρα εχω δεδομενα και κλησεις και με την voda ή την telenor σε ολη την ουγγαρια

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

 

Μάλιστα, Ευχαριστώ! Η Telenor αλλαξε όνομα σε Yettel απ ότι συνειδητοποίησα.
Και στο σάιτ της nova ειδα πως μόνο από Yettel (Telenor) υπάρχει 5G. Οι άλλες δυο δίνουν μόνο μέχρι 4G. 
 

Εγώ χρειάζομαι αρκετα το κινητό στο εξωτερικό λόγω δουλειας. Συνήθως Για κάνω hotspot στο λαπτοπ αν είμαι εκτός ξενοδοχείου. 
Θα δω που θα συνδεθεί αυτόματα και στο κατω κατω το αλλάζω. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επικοινωνώ και με φίλους που θα έχουν ιταλικά νούμερα και δεν βοηθάει το viber ή άλλες πλατφόρμες 
Ναι μα θα μπορείς να πάρεις από το δικό σου δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις viber ή κάτι άλλο. Μπορείς να καλεις τα τοπικά και ελληνικά κινητά χωρίς καμία χρέωση όσο είσαι εκεί. Από την αντίθετη πλευρά αν κάποιος από Ιταλία θελήσει να σε καλέσει θα πρέπει να έχει αντίστοιχο πακέτο

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites






Από την αντίθετη πλευρά αν κάποιος από Ιταλία θελήσει να σε καλέσει θα πρέπει να έχει αντίστοιχο πακέτο

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αυτο δεν συμβαίνει πάντα. Υπάρχουν εταιρείες στο εξωτερικό που έχουν ίδιες χρεώσεις για εθνικά και ΕΕ νούμερα

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AlexM2 said:

Ναι μα θα μπορείς να πάρεις από το δικό σου δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις viber ή κάτι άλλο. Μπορείς να καλεις τα τοπικά και ελληνικά κινητά χωρίς καμία χρέωση όσο είσαι εκεί. Από την αντίθετη πλευρά αν κάποιος από Ιταλία θελήσει να σε καλέσει θα πρέπει να έχει αντίστοιχο πακέτο

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρεώνομαι ξεχωριστά αν καλέσω σε ιταλικό αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνομαι ξεχωριστά αν καλέσω σε ιταλικό αριθμό.

Όχι κάνεις λάθος δεν χρεωνεσαι. Η Ιταλία είναι Ευρωπαϊκή Ένωση. Το roaming στην ευρωπαϊκή ένωση είναι δωρεάν που σημαίνει ότι όσο είσαι σε μια χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης καλεις τοπικά και ελληνικά νούμερα κάνοντας χρήση του προγράμματος αυτό είναι ξεκάθαρο

Cosmote:
Εξερχόμενες κλήσεις: Όταν καλείς από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης προς την Ελλάδα ή προς οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ε.Ε:

Χρησιμοποιείς τον δωρεάν χρόνο ομιλίας (προς όλους ή προς τρίτα εθνικά δίκτυα) του προγράμματος ή του πακέτου σου για κλήσεις εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης χωρίς επιπλέον χρέωση.
Αν δεν έχεις διαθέσιμο δωρεάν χρόνο ομιλίας, χρεώνεσαι σύμφωνα με τις εθνικές χρεώσεις του προγράμματός σου προς τρίτα εθνικά δίκτυα.



Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AlexM2 said:

Όχι κάνεις λάθος δεν χρεωνεσαι. Η Ιταλία είναι Ευρωπαϊκή Ένωση. Το roaming στην ευρωπαϊκή ένωση είναι δωρεάν που σημαίνει ότι όσο είσαι σε μια χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης καλεις τοπικά και ελληνικά νούμερα κάνοντας χρήση του προγράμματος αυτό είναι ξεκάθαρο


Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ισχύει. Στο δικό μου πρόγραμμα αν καλέσω αριθμό ιταλικό ενώ βρίσκομαι στην Ιταλία η χρέωση είναι κάποια λεπτά του ευρώ/ λεπτό 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Gv2008 said:

Δεν ισχύει. Στο δικό μου πρόγραμμα αν καλέσω αριθμό ιταλικό ενώ βρίσκομαι στην Ιταλία η χρέωση είναι κάποια λεπτά του ευρώ/ λεπτό 

Εγώ στην περίοδο που ειχα συμβόλαιο COSMOTE είχα χρησιμοποιησει το τηλέφωνο κανονικά σε Ισπανία, Ιταλία, Σουηδία, Αγγλία και Πορτογαλία. Δηλαδή δεν χρεώθηκα καλώντας τοπικά νούμερα(δεν κατανάλωσε λεπτα από το international πακέτο που είχα ουτως ή άλλως ενεργοποιημένο)

Αν όμως είσαι τόσο σίγουρος ότι χρεώνεσαι με το πρόγραμμα σου έχει καλώς. Δες τι γράφει το σάιτ. 
IMG_7715.thumb.jpeg.d64cccbf596377a71097df5afec12d29.jpeg

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει. Στο δικό μου πρόγραμμα αν καλέσω αριθμό ιταλικό ενώ βρίσκομαι στην Ιταλία η χρέωση είναι κάποια λεπτά του ευρώ/ λεπτό 
Αν δεν έχεις κάποιο πακέτο ομιλίας ενεργό τότε ναι. Αν έχεις απεριόριστα όπως αναφέρεις τότε δεν χρεωνεσαι το αναφέρει παντού

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε χώρα της ΕΕ ισχύουν οι χρεώσεις η το πακέτο που έχεις στην Ελλάδα (για κλήσεις σε ΟΛΑ τα νούμερα ΕΕ)

Τίποτα παραπάνω η λιγότερο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2023 at 8:22 ΜΜ, panos.k2 said:

Εγώ θα σου πω ότι στη Βερονα στο κέντρο έχουν όλες θέματα σε εσωτερικους χωρους λόγω δόμησης. 
Αν θες 5G παντου(το εννοώ παντου) windtre με τα μάτια κλειστά. Με Vodafone σε κάποια σημεία του οδικού δικτύου Και αρκετες φορές εκτος πόλεων έχεις 4G αλλά είναι λειτουργικη. Το ίδιο και η ΤΙΜ


Επισης στο μπεργκαμο ειδικά στην παλιά πόλη η iliad είναι πρώτη με διαφορά με την windtre να ακολουθεί. Στο μπεργκαμο η ΤΙΜ ειναι προβληματική ανα σημεία.  Αυτό είχα δει εγώ. 

Για Βενετία iliad ή Windtre. Στην Βενετία σε εσωτερικους χωρους μη περιμένεις να έχεις σημα αν πας. Μόνο κοντά σε παράθυρα. 
 

Γενικα όλες ίδιες είναι, εγώ ουδέποτε κατάλαβα διαφορά οσες φορές πηγα Ιταλία. Σε παλια κέντρα πόλεων γενικά δεν θα Έχεις καλό σημα εσωτερικα, εξωτερικά καμπάνα. 
Φίλος που κινειται στην Βόρεια Ιταλία προτείνει Windtre, αν και μου είπε πως πάνω κατω όλες ίδιες είναι, 

Κάνει με καμία VoLTE roaming ο πάροχός σου; εκεί να κλειδώσεις το τηλέφωνο κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgemv said:

Κάνει με καμία VoLTE roaming ο πάροχός σου; εκεί να κλειδώσεις το τηλέφωνο κατά τη γνώμη μου.

Κανένας ελληνικος πάροχος δεν εχει VoLTE με τους ιταλικούς παρόχους. 
Καλύτερες κλήσεις κάνουν η Windtre και η iliad που έχουν ακομα 3G. Τον Μάρτιο που πήγε φίλος απ ότι μου είπε αυτές οι δυο είχαν 3G. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 8:31 ΠΜ, Gv2008 said:

Δεν ισχύει. Στο δικό μου πρόγραμμα αν καλέσω αριθμό ιταλικό ενώ βρίσκομαι στην Ιταλία η χρέωση είναι κάποια λεπτά του ευρώ/ λεπτό 

Κανονικά ισχύει. Αν για σένα δεν ισχύει, μίλησέ με τον πάροχο σου γιατί σε κλέβει. 

Προϋπόθεση να έχεις κάποιο πρόγραμμα ομιλίας ενεργοποιημένο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Κανονικά ισχύει. Αν για σένα δεν ισχύει, μίλησέ με τον πάροχο σου γιατί σε κλέβει. 

Προϋπόθεση να έχεις κάποιο πρόγραμμα ομιλίας ενεργοποιημένο

Επειδή μου είχαν κάνει καλή τιμή δεν υπήρχε αυτό μεσα στο συμβόλαιο. Το είχα πάρει με 14€ από την cosmote

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου είχαν κάνει καλή τιμή δεν υπήρχε αυτό μεσα στο συμβόλαιο. Το είχα πάρει με 14€ από την cosmote
Και με 1 να το είχες πάρει αν έχεις πακέτο ομιλίας εντός Ελλάδος ισχύει και εκτός είναι νόμος. Εκτός αν έχεις λεπτά ομιλίας μόνο προς Cosmote

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AlexM2 said:

Και με 1 να το είχες πάρει αν έχεις πακέτο ομιλίας εντός Ελλάδος ισχύει και εκτός είναι νόμος. Εκτός αν έχεις λεπτά ομιλίας μόνο προς Cosmote

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ελληνικούς  μπορώ να πάρω όπου και αν βρίσκομαι στην Ευρώπη. Κινητά ευρωπαϊκών χωρών δεν μπορώ να πάρω είτε βρίσκομαι στην Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικούς  μπορώ να πάρω όπου και αν βρίσκομαι στην Ευρώπη. Κινητά ευρωπαϊκών χωρών δεν μπορώ να πάρω είτε βρίσκομαι στην Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα της Ε.Ε.
Καταλαβαίνω, προφανώς δεν έχεις το σωστό πακέτο

Π.χ. όταν πάω έξω χρησιμοποιώ αυτό το πακέτο που ισχύει στην Ελλάδα και όσο και την ΕΕ (μιλάω για καρτοκινητη Vodafone)

Αν πάρεις ιταλικό νούμερο υποθέτω θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πακέτο και εκεί διότι και εκεί οι κλήσεις χωρίς πακέτο θα είναι ακριβές, αλλά μπορεί και όχι

Παράδειγμα οι κλήσεις στο κυπριακό κινητό μου είναι φθηνές εκτός πακέτου €0,090/λεπτό και είναι μια καλή εναλλακτική e89e1a0f98f20768584694e10fb105a6.jpg

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικούς  μπορώ να πάρω όπου και αν βρίσκομαι στην Ευρώπη. Κινητά ευρωπαϊκών χωρών δεν μπορώ να πάρω είτε βρίσκομαι στην Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα της Ε.Ε.
Αν το έχεις διευκρινίσει με τον πάροχο ότι δεν γίνεται τότε ισχύει

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρίσκομαι στη Σουηδία, όπου και θα περάσω κάποιες ακομη μέρες. 

Η Cosmote αυτόματα επέλεξε Telia για roaming. Η Nova σε εμένα επέλεξε αυτόματα Tele2 οπως και στην κοπέλα μου. Ολες δίνουν 5G. Με κλήσεις κανενα θέμα ούτε με την Cosmote ούτε με τη Nova. 

Η Tele2 φίλου μου που ήρθε Ελλάδα πριν κάποιες εβδομάδες επέλεξε αυτόματα Nova με 5G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...