Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, doganos said:

Το AWS τι είναι

Είναι μπάντα που εχει downlink στα 1700MHz και uplink στα 2100MHz. 
εγω την εχω δει μόνο στο μεξικο και στις ΗΠΑ. 

6 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Ξεκινάω εδώ συζήτηση, γιατί στο θέμα δίκτυα των ΗΠΑ, είμαστε 3 και ο κούκος. 😛

Πήρα local SIM από έναν εικονικό πάροχο (US Mobile). Όλα απεριόριστα για 1 μήνα, στο δίκτυο της T-Mobile. 

Η συσκευή μου (Xiaomi Poco F3) δεν υποστηρίζει όλες τις μπάντες (ειδικά για 5G SA), αλλά έστω με 5G disconnected κάνει δουλίτσα. Θα έχω data και ομιλία (μαζί με διεθνή) για όσο βρίσκομαι ΗΠΑ. 

Ένα τεστ σε συγγενικό σπίτι στο Brooklyn (NY). Στην ουσία όμως είναι 4G+, με B2 (1900) + B4 (1700 AWS). Το αστείο είναι ότι παίζει κανονικά το VoLTE με την T-Mobile, ενώ στην Ελλάδα με Cosmote και Vodafone, πάπαλα! Θα ανεβάσω κι άλλα τεστ στην πορεία. 

Screenshot_2023-11-18-11-25-10-507_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Screenshot_2023-11-18-11-25-16-448_cz.mroczis.netmonster.jpg

Καλά να περάσεις! Ελπιζω να προλάβεις και την Νέα Υόρκη στολισμένη που είναι κούκλα! 

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα sms λαμβάνεις με το xiomi?

YΓ στην Ελλάδα γιατι δεν σου παίζει το volte?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HEO said:

Μηνύματα sms λαμβάνεις με το xiomi?

YΓ στην Ελλάδα γιατι δεν σου παίζει το volte?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

Δεν χρειάστηκε να λάβω ακόμα, αλλά δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Έστειλα κανονικά προς Ελλάδα, με το αμερικάνικο νούμερο. 

Στην Ελλάδα, μόνο με WIND/Nova παίζει το VoLTE. Σε Cosmote και Vodafone, κάποιοι λένε ότι χρειάστηκε να αλλάξουν το λογισμικό (ROM) του κινητού, από Mi Global (που έχω) σε Mi EU, για να παίξει το VoLTE και σε αυτές. 

4 ώρες πριν, panos.k2 said:

Είναι μπάντα που εχει downlink στα 1700MHz και uplink στα 2100MHz. 
εγω την εχω δει μόνο στο μεξικο και στις ΗΠΑ. 

Καλά να περάσεις! Ελπιζω να προλάβεις και την Νέα Υόρκη στολισμένη που είναι κούκλα! 

Ευχαριστώ. Σήμερα θα πάω στο Μανχάταν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Σήμερα θα πάω στο Μανχάταν. 

Θα κατεβείς προς Broadway & Wall str ( στην εκκλησία Trinity) τραβά καμιά φωτο !!!


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Σήμερα θα πάω στο Μανχάταν. 
Κάποιο θέμα πρέπει να υπάρχει με το κινητό σχετικά με το volte

Redmi 7 και 7Α αγορααμενα από Κίνα
Umitigi power 3 επίσης αγορασμενο από Κίνα
Redmi note 11 αγορασμενο από Ελλάδα από Σκρουτζομαγαζο

Όλα Volte δουλεύουν χωρίς καμμία μετατροπή στην Ελλάδα

Στην Αμερική έχει μόνο volte δεν υπάρχει 2g η 3g

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το firmware φταίει και είναι εξακριβωμένο. Όσοι είναι με EU έχουν κανονικά VoLTE σε Cos&VF (πάντα για Poco F3 μιλάμε)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, HEO said:

Κάποιο θέμα πρέπει να υπάρχει με το κινητό σχετικά με το volte

Redmi 7 και 7Α αγορααμενα από Κίνα
Umitigi power 3 επίσης αγορασμενο από Κίνα
Redmi note 11 αγορασμενο από Ελλάδα από Σκρουτζομαγαζο

Όλα Volte δουλεύουν χωρίς καμμία μετατροπή στην Ελλάδα

Στην Αμερική έχει μόνο volte δεν υπάρχει 2g η 3g

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

H T-Mobile είναι η τελευταία που έχει ακόμα 2G. Αλλά θα το κλείσει την Άνοιξη νομίζω. Από τότε, στις ΗΠΑ μόνο με VoLTE και αν "δεχθεί" ο πάροχος την συσκευή σου. 

Υ.Γ. Κι ένα speedtest κοντά στο Rockefeller Center. Είχε απίστευτο κόσμο, παρότι Κυριακή απόγευμα. Φαίνεται και από το αρνητικό SNR. Αν όμως είχα iPhone ή Galaxy S, σίγουρα θα έβλεπα πολύ καλύτερες ταχύτητες με "αληθινό" 5G. 

Screenshot_2023-11-19-16-16-27-560_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-11-19-16-16-08-818_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική χρησιμοποιούν πολύ το mmWave. Συγκεκριμένα η T-Mobile χρησιμοποιεί 3 "κανάλια", n258, n260, n261. Επίσης χρησιμοποιούν και την n41 που απ'ο,τι βλέπω το F3 την υποστηρίζει. Ίσως στην Νέα Υόρκη να είναι πιο διαδεδομένο το mmWave

Δοκίμασε και NR-only να δεις αν κλειδώνει σε καμία μπάντα

https://www.t-mobile.com/support/coverage/t-mobile-network

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Στην Αμερική χρησιμοποιούν πολύ το mmWave. Συγκεκριμένα η T-Mobile χρησιμοποιεί 3 "κανάλια", n258, n260, n261. Επίσης χρησιμοποιούν και την n41 που απ'ο,τι βλέπω το F3 την υποστηρίζει. Ίσως στην Νέα Υόρκη να είναι πιο διαδεδομένο το mmWave

Δοκίμασε και NR-only να δεις αν κλειδώνει σε καμία μπάντα

https://www.t-mobile.com/support/coverage/t-mobile-network

Ισχύει. Θα το δοκιμάσω όταν μπορώ. Αλλά λίγες κεραίες έχουν n41. H T-Mobile έχει 5G SA "ραδιόφωνο". Χρησιμοποιεί πολύ n71 στα 600 MHz. Όπως και η πιο κοντινή στο σπίτι που μένω, στο Brooklyn. 

Υ.Γ. Κάτι σαν την 800αρα 4G της WIND στην Ελλάδα. 😂

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο συν το wifi calling της nova στο εξωτερικό...

Sent from my iPad using Tapatalk
Από ποιότητα τι λέει;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα τι λέει;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Αν έχεις καλή γραμμή μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Αν έχεις καλή γραμμή μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να ρωτήσω, το vo-wifi κάθεται πάνω στα δεδομένα της άλλης κάρτας sim η πάνω σε WiFi hotspot?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, το vo-wifi κάθεται πάνω στα δεδομένα της άλλης κάρτας sim η πάνω σε WiFi hotspot?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Στην Ελλάδα με δεδομένα nova, έχω δοκιμάσει και βγάζει κανονικά κλήσεις από cosmote αν δεν έχει σήμα σε iphone


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο New Jersey για τις μέρες του Thanks Giving και Black Friday. 

Κακή η T-Mobile. Σε περιοχές που είναι κυρίως σπίτια, έχω οριακά σήμα ή είμαι εκτός δικτύου. Ευτυχώς, δουλεύει το Wi-Fi Calling, που ούτε αυτό μου παίζει στην Ελλάδα... 😝 Βέβαια, πολλά από τα σπίτια ανατολικά του Trenton (χοντρικά), είναι μέσα στο δάσος, οπότε και οι άλλες εταιρείες (AT&T - Verizon), ζορίζονται λίγο εδώ. 

Επίσης, προς το παρόν δεν μου παίζει η n41 πουθενά, για να πατήσει λίγο γκάζι παραπάνω σε ταχύτητες. Ίσως να φταίει η συσκευή μου σε αυτό. 

Screenshot_2023-11-23-17-58-36-996_cz.mroczis.netmonster~2.jpg

Screenshot_2023-11-23-18-00-23-561_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

 

Στο εμπορικό Jersey Shores Outlet. Χαμός από κόσμο, λόγω BF. 

Screenshot_2023-11-24-14-28-21-990_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-11-24-14-28-25-407_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις γύρισα από Βουδαπέστη και πιστεύω ότι, μετά την Πολωνία, μία κριτική και για τα δίκτυα της Ουγγαρίας ήταν απαραίτητη.

Δεν ξέρω για άλλες χώρες, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πώς όλες οι εταιρείες έχουν κόστος έκδοσης SIM στα 2.5€ και στη συνέχεια ενεργοποιείς το πακέτο που θες. 

Κάνοντας έρευνα αγοράς πριν το ταξίδι, η πρώτη - και καλύτερη επιλογή - ήταν η Yettel , η οποία είχε πακέτο στα 7,5€ (2,5 η SIM & 5 το πακέτο) με απεριόριστο ίντερνετ για 5 μέρες, όσες ήταν και το ταξίδι μου. Δυστυχώς, τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά από κοντά καθώς σε 2 καταστήματα μου είπαν ότι το λιγότερο που θα μπορούσα να βάλω σαν ποσό ανανέωσης όταν εκδίδεις τη SIM ήταν τα 13€ και στη συνέχεια, θα γινόταν αφαίρεση του ποσού για τα απεριόριστα data. Επειδή, όμως, ήθελα μόνο data, τα υπόλοιπα 7€ θα πήγαιναν στράφι, οπότε πήγα στην δεύτερη επιλογή

Την T-Mobile. έχοντας εξαιρετική εμπειρία από την Πολωνία, περίμενα να έχει τρελές προσφορές και στην Ουγγαρία, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Η κάρτα SIM με τα 2,8€ είχε μέσα 1gb & 200 λεπτά προς Ουγγαρία και το πακέτο των απεριορίστων για 3 ημέρες κόστιζε 5,κάτι€. Πολύ καλές ταχύτητες και μέσα στο Βουκουρέστι, αλλά και στην περιοχή που έμενα (Godollo), ήταν κλάσεις ανώτερη από τη Vodafone HU που είχα μέσω roaming από τη δική μας VF. (40-60 η T-Mobile και μέσω MiFi - 15-30 η VF στο κινητό).

Τέλος, η Vodafone Ουγγαρίας το μόνο πακέτο που είχε ήταν στα 35€ τα απερίοριστα, αλλά δεν έμαθα παραπάνω λεπτομέρειες καθώς και ήταν πανάκριβο για μένα και οι κοπέλες στο κατάστημα στο Godollo δεν ήξεραν αγγλικά. 

🙂

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ParafronGR said:

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις γύρισα από Βουκουρέστι και πιστεύω ότι, μετά την Πολωνία, μία κριτική και για τα δίκτυα της Ουγγαρίας ήταν απαραίτητη.

Δεν ξέρω για άλλες χώρες, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πώς όλες οι εταιρείες έχουν κόστος έκδοσης SIM στα 2.5€ και στη συνέχεια ενεργοποιείς το πακέτο που θες. 

Κάνοντας έρευνα αγοράς πριν το ταξίδι, η πρώτη - και καλύτερη επιλογή - ήταν η Yettel , η οποία είχε πακέτο στα 7,5€ (2,5 η SIM & 5 το πακέτο) με απεριόριστο ίντερνετ για 5 μέρες, όσες ήταν και το ταξίδι μου. Δυστυχώς, τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά από κοντά καθώς σε 2 καταστήματα μου είπαν ότι το λιγότερο που θα μπορούσα να βάλω σαν ποσό ανανέωσης όταν εκδίδεις τη SIM ήταν τα 13€ και στη συνέχεια, θα γινόταν αφαίρεση του ποσού για τα απεριόριστα data. Επειδή, όμως, ήθελα μόνο data, τα υπόλοιπα 7€ θα πήγαιναν στράφι, οπότε πήγα στην δεύτερη επιλογή

Την T-Mobile. έχοντας εξαιρετική εμπειρία από την Πολωνία, περίμενα να έχει τρελές προσφορές και στην Ουγγαρία, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Η κάρτα SIM με τα 2,8€ είχε μέσα 1gb & 200 λεπτά προς Ουγγαρία και το πακέτο των απεριορίστων για 3 ημέρες κόστιζε 5,κάτι€. Πολύ καλές ταχύτητες και μέσα στο Βουκουρέστι, αλλά και στην περιοχή που έμενα (Godollo), ήταν κλάσεις ανώτερη από τη Vodafone HU που είχα μέσω roaming από τη δική μας VF. (40-60 η T-Mobile και μέσω MiFi - 15-30 η VF στο κινητό).

Τέλος, η Vodafone Ουγγαρίας το μόνο πακέτο που είχε ήταν στα 35€ τα απερίοριστα, αλλά δεν έμαθα παραπάνω λεπτομέρειες καθώς και ήταν πανάκριβο για μένα και οι κοπέλες στο κατάστημα στο Godollo δεν ήξεραν αγγλικά. 

🙂

Κάτσε επειδή κάηκα λίγο😂

εννοείς Βουδαπέστη; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panos.k2 said:

Κάτσε επειδή κάηκα λίγο😂

εννοείς Βουδαπέστη; 

Ρε φίλε, έχω λισσάξει με το Βουκουρέστι. Επειδή έκλεισα ξεχωριστά τα εισιτήρια το δικό και της δικιάς μου, τη δικιά μου παραλίγο να την ξαναστέιλω στο Βουκουρέστι (ευτυχώς είδα το Otopeni που πήγαμε το Φλεβάρη), ενώ τη μέρα που φεύγαμε, αντί να πω στην υπάλληλο στο γκισέ του τραίνου "ένα εισιτήριο για Βουδαπέστη - Κελέτι" , της έλεγα "ένα για Βουκουρέστι με το επόμενο" και παραλίγο να μου βγάλει εισιτήριο για τις 3 το μεσημέρι για εκεί - ευτυχώς είδα την τιμή (γύρω στα 95€) και λέω "όπα, κάτι γίνεται λάθος τόση ώρα". 

Παραλείπω το σίγουρο βρίσιμο που έφαγα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ωραία διαδρομή Βουδαπέστη-Βουκουρέστι :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για Roaming στο Μονακό, τι γνωρίζετε; 
 

Εγώ βλέπω πως η Cosmote το έχει δωρεάν αλλά η Nova έχει το Μονακό στην Ζώνη Γ που οι χρεώσεις είναι για γέλια (ή για κλαματα, όπως το πάρει ο καθένας). 
Πως είναι δυνατόν αυτό; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Για Roaming στο Μονακό, τι γνωρίζετε; 
 
Εγώ βλέπω πως η Cosmote το έχει δωρεάν αλλά η Nova έχει το Μονακό στην Ζώνη Γ που οι χρεώσεις είναι για γέλια (ή για κλαματα, όπως το πάρει ο καθένας). 
Πως είναι δυνατόν αυτό; 
Θυμάμαι ότι έπιαναν μια χαρά τα γαλλικά δίκτυα, δεν είναι και μεγάλη η χώρα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ένα ταξίδι αστραπή στην Κύπρο βρέθηκα πάλι στην Αθήνα. Στην Κύπρο πήγα και έκανα συμβόλαιο στη φθηνότερη εταιρεία την Primetel. Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι πολύ φθηνή όμως υπολείπεται σε υπηρεσίες από τις Cyta και epic, π.χ. Δεν έχει 5G. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό, ηθελα να έχω εναν κυπριακή αριθμό μιας και θα πηγαινοέρχομαι. Όταν προσγειώθηκα στο Ελευθέριος Βενιζέλος μου ήρθε μήνυμα από την Primetel που με καλωσορίζει στην Ελλάδα και συνδέθηκε στην cosmote με 4G. Όταν το γύρισα σε nova και vf όλα καλά 

IMG_1724.png

IMG_1723.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gv2008 said:

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ένα ταξίδι αστραπή στην Κύπρο βρέθηκα πάλι στην Αθήνα. Στην Κύπρο πήγα και έκανα συμβόλαιο στη φθηνότερη εταιρεία την Primetel. Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι πολύ φθηνή όμως υπολείπεται σε υπηρεσίες από τις Cyta και epic, π.χ. Δεν έχει 5G. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό, ηθελα να έχω εναν κυπριακή αριθμό μιας και θα πηγαινοέρχομαι. Όταν προσγειώθηκα στο Ελευθέριος Βενιζέλος μου ήρθε μήνυμα από την Primetel που με καλωσορίζει στην Ελλάδα και συνδέθηκε στην cosmote με 4G. Όταν το γύρισα σε nova και vf όλα καλά 

IMG_1724.png

IMG_1723.png

Εννοείς δεν έχει 5G στην Ελλάδα μέσω roaming ή δεν εχει 5G στην Κύπρο; 

Πληροφοριακά ρωτώντας, στην Κύπρο πως είναι από δίκτυο σε σύγκριση με τους άλλους δυο;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos.k2 said:

Εννοείς δεν έχει 5G στην Ελλάδα μέσω roaming ή δεν εχει 5G στην Κύπρο; 

Πληροφοριακά ρωτώντας, στην Κύπρο πως είναι από δίκτυο σε σύγκριση με τους άλλους δυο;

Δεν έχει 5G στην Κύπρο. Έχει μέχρι 4,5G. Η cyta είναι κορυφή και μετά ακολουθεί η Epic. Η Primetel είναι αρκετά χειρότερη από τις άλλες δυο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...