Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Swisscom (SWISS GSM) στη Ζυρίχη και τις γύρω περιοχές σου βγάζει τα ονόματα των περιοχών και το area code. Μεχρι και το όνομα του τούνελ, αν διασχίζεις τούνελ, γιατί φυσικά έχουν κι εκεί κεραίες.

 

Στις ΗΠΑ πάντως δεν έχω δει πληροφορίες κυψέλης σε κάποιο από τα GSM δίκτυα.

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sthn Italia ta idia!

Opws kai sth Gallia pou hmoun tis proalles!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

stin italia einai pio apla ta pragmata ap oti 8umamai,

se sxesi panta me tailandi k zurixi, opws eipe k o hell.

edw mono se athina, thess k megales polleis apo tin TIM

Βασικά αυτό από την TIM ήταν για το πρόγραμμα city line plus το πρόγραμμα και από τότε έμεινε!Γι'αυτό τον λόγο έγινε!

Όσοι αναφέρουν για πληροφορία κυψέλης αν γίνεται να αναφέρουν τι έγραφε επάνω σαν πληροφορία περισσότερο έτσι από περιέργεια!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό από την TIM ήταν για το πρόγραμμα city line plus το πρόγραμμα και από τότε έμεινε!Γι'αυτό τον λόγο έγινε!

Όσοι αναφέρουν για πληροφορία κυψέλης αν γίνεται να αναφέρουν τι έγραφε επάνω σαν πληροφορία περισσότερο έτσι από περιέργεια!

Έγραφε το όνομα της πόλης και τον κωδικό της (π.χ. Larissa 041)

Μάλιστα αυτή η πληροφορία εμφανιζόταν και σε κινητά άλλων εταιρειών στα οποία ο χρήστης είχε ανοίξει τις πληροφορίες κυψέλης, όταν το κινητό έκανε αναζήτηση δικτύου. Π.χ. εγώ είχα τότε Vodafone και είχα ανοίξει τις πληροφορίες κυψέλης, οπότε όταν το κινητό έκανε αναζήτηση δικτύου, μερικές φορές μου έβγαζε την πληροφορία κυψέλης της telestet (δηλαδή το Larissa 041, Athens 01 κτλ...) και το κρατούσε στην οθόνη ακόμα και όταν πλέον το κινητό είχε συνδεθεί με το δίκτυο της vodafone!

 

Μπορεί να ήταν και ένα (ευχάριστο) bug της συσκευής μου αν και δεν θυμάμαι τι συσκευή είχα τότε (μάλλον το Siemens S35)

Link to comment
Share on other sites

σε ολη την Τουρκια, σε ολα τα δικτυα υπαρχει αυτη η υπηρεσια.

 

γραφει περιοχη, ή πλατεια ταδε, ή δρομος ταδε, η χωριο κλπ κλπ....ειναι πραγματικα καταπληκτικο, και απορω γιατι εδω δεν το κανουν! :(

Link to comment
Share on other sites

ontos kai gw tin vriskw poli xrisimi... kai den einai tipota diskolo na ginei...

 

tis tim akoma iparxei alla leei mono se poli kiries poleis... pantou EKTOS CITY grafei...

 

edw sto eksoteriko grafoun kai odous ktl...

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws elava MMS apo Ellada alla me ton exhs tropo :

Evala sthn Italia thn ellhnikh karta mou (Vodafone CU) kai mphka se roaming.. Ystera mou esteilan to MMS apo Ellada (ki auto to noumero Vodafone CU)kai to elava kanonika ;-)

( PS : Oi ru8miseis pantws sto thl. mou htan autes gia to CU (dhl oi ellhnikes ru8miseis ths Voda)

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Thn idia douleia pou exoun ki oi keraies twn ellhnikwn etairiwn sta idia shmeia.

Otan exei shma cosmote sto Sandaski ths Boulgarias, 25 Km apo ta synora, paraponietai kaneis?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει...

Άλλωστε υπάρχουν τουλάχιστον δύο δίκτυα που, με διαφορετικούς τρόπους το καθένα, θα επιδιώξουν στο άμεσο μέλλον μία συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα SMS από Turkcell έξω απο Αλεξανδρούπολή, όπως έπιασα και σήμα CYTA στην κατεχόμενη Κύπρο (κύριος δρόμος Λευκωσίας-Αμμοχώστου, Αμμόχωστος, κύριος δρόμος Λευκωσίας Κερύνειας μέχρι τον Πενταδάκτυλο). Φίλος μου που τότε έκανε roaming με αγγλική SIM έπιανε σήμα λιβανέζικου δικτύου στις ανατολικές ακτές της Κύπρου :!:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω τα σχόλια μου σε οτι αφορά αυτό το τέλειο δίκτυο.Έμενα επεί 2 βδομάδες στο Παρίσι και χρησιμοποιούσα το δίκτυο sfr σε 3g σύνδεση αυτό που έχω να πώ είναι πως ήταν απλά τέλεια,το σήμα έπιανε ακόμα και σε κάποιους σταθμούς του μετρό(μιλάω πάντα για 3g.Αν κάνω σύγκριση με την δικιά μας vodafone εδώ στην Αθήνα σου λένε ακόμα "δεν υπάρχει καλή κάλυψη εντός κτηρίων"....Α ρε Ελλαδάρα έχουμε χρόνια ακόμα μπροστά μας για να ανταγωνιστούμε άξια την Ευρώπη.Πάντως στο Παρίσι η κάλυψη ήταν σε όλη την πόλη και όχι μονο στο κέντρο......(Στην Αθήνα το 3g είναι καμπάνα μόνο στο Σύνταγμα)

Και η ειρωνία είναι πως εκεί το 3g δεν πολυδιαφημίζεται ενώ ήδη έχουν ένα τέλειο δίκτυο,ενώ εμείς το διαφημίζουμε και το δίκτυο υπάρχει σε επιλεγμένες περιοχές πόλεων....Τέλος πάντων κάποτε θα εκπολιτιστούμε και εμεις :p

......
Link to comment
Share on other sites

Σίγα μην επενδύσουν τα χρήματά τους σε τέτοια υπηρεσία. Είχα θέσει το ζήτημα σε έναν φίλο μου που δουλεύει στη COSMOTE και γελούσε! "Ποτέ δεν θα φτιάχναμε κάτι τέτοιο αφού δεν θα κερδίζαμε κάτι.Εμείς δημιουργούμε υπηρεσίες μόνο για να μπούν λεφτά στα ταμεία" μου'πε...Τα σχόλια δικά σας
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H uphresia einai kapies fores pragmatika xrhsimh!Eidika otan exeis perissoteres plhrofories apo to onoma ths polhs!

Krimai pou isa isa ekane kati h Tim kai meta telos.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση.

Η Areeba "έβαλε" 3G, και θα βάλω κι εγώ?

Πούντο?

Κάνετε ένα demonstration με τις υπηρεσίες σας, εξηγήστε μας ακριβώς τί θα προσφέρετε, και μπορεί να βιαστώ τελικά.

Αλλά προς Θεού, όχι πάλι αυτά τα video calls. Νισάφι...

Link to comment
Share on other sites

Paidia kati p xana eipa to duktio 3g einai akoma se peridodo testing ara fisiko na min iparxei kapoia diafimisi

 

tote fisioligo tha itane afou ine testing kai den parexi ypiresies na min xreonei oute cent...

Link to comment
Share on other sites

Paidia kati p xana eipa to duktio 3g einai akoma se peridodo testing ara fisiko na min iparxei kapoia diafimisi

 

Den iparxei kapia diafimisi? Gia kane ena taxidaki pros lemeso highway na deis tis "paranomes" pinakides diafimisis...

gematos o topos me to 3G..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...