Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, κοιτάξτε αυτό.

Η Globul (εταιρεία της Cosmote στην Βουλγαρία) άρχισες πρόσφατα να παρέχει την υπηρεσία διεθνών MMS για πρώτη φορά στην Βουλγαρία και με ίδια χρέωση όπως και για τα εθνικά MMS.

 

Η πλάκα είναι ότι για MMS προς την Ελλάδα υποστηρίζεται αποστολή μόνο προς το δίκτυο της Vodafone GR και όχι της Cosmote GR...

 

Απλά μου φάνηκε πολύ αστείο και σκέφτηκα να το αναφέρω εδώ (και όχι στα διεθνή δίκτυα) καθώς το δίκτυο ανήκει εξ'ολοκλήρου στην Cosmote!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά μου φάνηκε πολύ αστείο και σκέφτηκα να το αναφέρω εδώ (και όχι στα διεθνή δίκτυα) καθώς το δίκτυο ανήκει εξ'ολοκλήρου στην Cosmote!

 

Έχει να κάνει όμως με δίκτυο του εξωτερικού ;)

 

(μεταφορά από φόρουμ cosmote)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Όσο είσαι στην Ελλάδα κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας με κάρτες της ελληνικής Vodafone. Έχω καρτοκινητό της αγγλικής Vodafone εδώ και δύο χρόνια. Πρόσφατα έκανα ανανέωση με κάρτα της ελληνικής Vodafone και λειτούργησε μια χαρά.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φάνηκε πολύ αστείο και σκέφτηκα να το αναφέρω εδώ (και όχι στα διεθνή δίκτυα) καθώς το δίκτυο ανήκει εξ'ολοκλήρου στην Cosmote!

 

...δεν μου φαινεται περιεργο....και στην ΠΓΔΜακεδονιας με καρτοκινητο Cosmote δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο απο το δικτυο της COSMOFON που ειναι θυγατρικη της Cosmote...ενω με ΤΙΜ και VODA μπορεις...

 

..(εννοειτε χωρις ρυθμιση πιστοτητκης καρτας)..

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ama exete palia kinita pou den kserete ti na ta kanete san kai emena ...pigenete edo

http://www.cellforcash.com/index.asp?aff=I776KG&ref=50359

 

i got rid of 3 cell phones for $40 lol...:ninja:

 

 

ψιλοξεφτιλα οι τιμες που δινουν....π.χ...για το Α70 μου δινουν 5 δολαρια....προτιμω να το δωσω στον γατο μου να παιζει :lol: :lol: :lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό είναι τελείως απατεώνες!

 

...καλα απατεωνες ειναι ετσι και αλλιως :p ....ξερεις ποσοι και ποσοι την εχουν πατησει με το Ισλανδικο δικτυο μη γνωριζοντας τα χαιβανια οτι οι χρεωσεις του ειναι υψηλες ακομα και για τις εισερχομενες;;;....

 

...θα μου πειτε "ας προσεχαν"...και εχεται βεβαια δικαιο :lol: :lol: :lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, η εταιρεία παρέχει μια υπηρεσία, υπερτιμημένη μεν, αλλά δεν είναι για όποιον και όποιον. Όπως στα τηλέφωνα που υπάρχουν σε συγκεκριμένους τύπους αεροσκαφών (π.χ. Airbus A-330), στα οποία η χρέωση είναι $9 το λεπτό.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, η εταιρεία παρέχει μια υπηρεσία, υπερτιμημένη μεν, αλλά δεν είναι για όποιον και όποιον. Όπως στα τηλέφωνα που υπάρχουν σε συγκεκριμένους τύπους αεροσκαφών (π.χ. Airbus A-330), στα οποία η χρέωση είναι $9 το λεπτό.

 

 

...δεν διαφωνω...ο κοσμος ειναι φτιαγμενους για τους εξυπνους....:lol: :lol: :lol: ...

 

χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο....

...και εγω πιαστικα καποιες φορες κοροιδο...:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν ξέρω και ίσως θα έπρεπε καποιος να το ψάξει είναι αν η εταιρεία ενημερώνει για την πιθανότητα υψηλής χρέωσης λόγω περιαγωγής με δορυφορικά δίκτυα. :worry:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν ξέρω και ίσως θα έπρεπε καποιος να το ψάξει είναι αν η εταιρεία ενημερώνει για την πιθανότητα υψηλής χρέωσης λόγω περιαγωγής με δορυφορικά δίκτυα. :worry:

 

ΟΧΙ...οσες φορες εχω ταξειδεψει δεν ειδα/ακουσα πουθενα κατι τετοιο.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε τώρα; overdrafts, credit cards;

Εγώ άνοιξα ένα international student bank account στην HSBC και μου δώσανε μια ψωροmaestro. Ούτε overdrafts ούτε credit cards...

Για δώστε info pls...

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια φευγω για βαρκελωνη απο βδομαδα .μαζι με φιλους ηθελα να ρωτησω αν ξερεται τι πρεπει να κανω για το roaming οσο αφορα καρτοκινητο αλλα και συνδεση και απο κοσμοτε και vodaphone kai apo tim.υπαρχουν πουθενα ρυθμισεισ η κατι αλλο για αν διαβασω,

επισιης λετε αν συμφερει να παρω απο κει ενα νουμερο ?

αν ναι απο πιο δικτιο λετε να παρω

 

ευχαριστω φιλικα alexis2004

http://www.myspace.com/alexis747

http://www.alexis747.hi5.com

 

Η μεγαλυτερη αποδειξη της αγαπης, ειναι να αφηνουμε αυτους που αγαπαμε ν να ζησουν ελευθεροι ....

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει το Vodafone Passport, το οποίο έχει χαμηλότερες χρεώσεις. Σαφώς και συμφέρει να πάρεις κάρτα απο κει αν θα μείνεις πολλές μέρες ή αν θα παίρνεις/δέχεσαι πολλά τηλεφωνήματα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια φευγω για βαρκελωνη απο βδομαδα .μαζι με φιλους ηθελα να ρωτησω αν ξερεται τι πρεπει να κανω για το roaming οσο αφορα καρτοκινητο αλλα και συνδεση και απο κοσμοτε και vodaphone kai apo tim.υπαρχουν πουθενα ρυθμισεισ η κατι αλλο για αν διαβασω,

επισιης λετε αν συμφερει να παρω απο κει ενα νουμερο ?

αν ναι απο πιο δικτιο λετε να παρω

 

ευχαριστω φιλικα alexis2004

Να πας με το καλό και οταν γυρίσεις να μου γράψεις τις εντυπώσεις μου γιατί σκέφτομαι να την επισκεθφώ (για κανένα τριήμερο) μαζί με την γυναίκα μου.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Nokia N70/5.0638.3.0.1; 1657) Opera 8.60 [en])

 

δεν πρέπει να γίνετε φίλε. Τουλάχιστον δεν το δείχνει στο κινητό κατευθείαν αλλά σου ερχετέ ένα μήνυμα που λέει πήγαινε στην τάδε ιστοσελίδα για να δεις την φωτογραφία. Είναι πολύ πίσω ακόμα σε τέτοια θέματα η ο2 δυστυχώς.:-( η φταίνε και τα δύο τα δίκτυα; δεν ξέρω με σιγουριά. Πάντως από εδώ αν στείλω mms δεν πάει ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά με κοροϊδευετε?????έτσι?

 

Θα δίνατε 80 λίρες για ένα παλιό μοντέλο ενώ μπορείτε με τα ίδια λεφτά να πάρετε ας πούμε το Ν70???? μόνο και μόνο για το live?

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδευω την πεμπτη για Ιαπωνια.Εχω στη διαθεση μου δυο καρτοκινητα f2g και Vodafone cu.Apo to ψαξιμο που εκανα η καλυτερη λυση μου φανηκε το vodafone passport.Eχει κανεις να προτεινει κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μιλάς πάνω από δύο λεπτά ανά κλήση συμφέρει το passport!! Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κάνεις σύνδεση,αλλά από ό,τι καταλαβαίνω δεν παίζει...Πάντως εκεί δεν θα μπορέσεις να βρεις πακέτο με κάρτα γιατί θέλει ταυτότητα. Αν πάτε παρέα και το θες για να συνεννοείστε καλύτερα να πάρεις walkie - talkie. Είναι ότι πρέπει για τέτοια ταξίδια!

 

Που θα πας??Εγώ είχα πάει πέρυσι Τόκιο!Είναι πάρα πολύ ωραία!!

Link to comment
Share on other sites

Tοκυο-Οζακα παω εγω, κορυφαια θα ειναι! Συνδεση ειχα 3 χρονια τωρα και μολις την εκοψα γιατι με τα πακετα της καρτοκινητης μιλαω περισσοτερο με εναν αριθμο που θελω και ειναι φθηνοτερα. Μπας και παιζειναβρω τηλεκαρτες εκει οπως στην Αμερικη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυριο φευγω και σημερα προσεξα οτι μου χατε γραψει 3g και οχι 3band.

Προφανως τα p900 και w550i που εχω δεμν λειτουργουν αρα την πατησα. Με καρτες θα την βγαλω.ΕΥχαριστω παντως για τη βοηθεια, αλλη φορα θα μαι πιο προσεκτικος.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά στο εξωτερικό ακούγονται πολλά παράπονα για το sms spam, και μου δημιουργήθηκε η περιέργεια πόσο μεγάλο είναι άραγε το πρόβλημα στη Κύπρο.

 

Σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί ταιράστιο πρόβλημα στη Κύπρο, αν κρίνω τουλάχιστον πόσες φορές έχω πάρει εγώ sms spam, που δεν νομίζω στα τόσα χρόνια που έχω κινητό τηλέφωνο να υπερβαίνουν τις 10 φορές.

 

Περιμένω τις δικές σας εμπειρίες όσο αφορά το sms spam στη Κύπρο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...