Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδες για προτεινετε μου ποιο ρουτερ να προτιμισω μιας και η κυρια ασχολια μου θα ειναι το κατεβασμα απο ρ2ρ προγραματακια οπως emule,kazaa,winmx και αλλα...Θα εχω συνδεση αοριστου χρονου,γραμμη 512 απο τον οτε και για αρχη μια συνδεση 384 απο καποιον ΙΡ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδες για προτεινετε μου ποιο ρουτερ να προτιμισω μιας και η κυρια ασχολια μου θα ειναι το κατεβασμα απο ρ2ρ προγραματακια οπως emule,kazaa,winmx και αλλα...Θα εχω συνδεση αοριστου χρονου,γραμμη 512 απο τον οτε και για αρχη μια συνδεση 384 απο καποιον ΙΡ..

 

Και εγώ την ίδια απορία είχα. Μου προτείναν και αγόρασα το US Robotics 9108 και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλιώς τα επόμενα ξεφεύγουν πάρα πολύ στην τιμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ usr 9108 και Netgear 108MBps (Plaisio 97 ευρώ), ποιό λέτε να προτιμήσω?

 

Ειδικά αν θες p2p usr 9108 μην το σκέφτεσαι. Αν θες τώρα περισσότερο δουλειά δικτύου κάνουν και τα δύο. Εγω πάντως έχω το 9108 και είναι πολύ καλό

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:mad: :mad: :mad:

 

Έβαλα το pc να κατεβάζει όλο το βράδυ από το μουλάρι. Ενώ όλα πήγαιναν κάλα ξυπνησα και είδα την ταχύτητα 0,5kbps.

Ενώ έχω ανοιχτά τα ports απο το 9108 router, το check λέει ότι είναι κλειστά.

Firewall δεν παίζει.

Έχει μπουκώσει από τις πολλές συνδέσεις??

Γιατί όμως όταν το κάνω reset πάλι τα ίδια.??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη άμεση απάντηση σας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το DSL in a box plus της FORTHnet αλλά προβληματίζομαι μήπως με συμφέρει να αγοράσω ξεχωριστά ένα ασύρματο router και να κάνω απλή συνδρομή ADSL..

Πως σας φαίνεται? Απο οικονομικής άποψης συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τα εξής σε ένα κοινό LAN

  • Ένα Linksys από αυτά που δίνει η FORTHnet στο in a box
    IP: 192.168.1.1
     
     
  • Ένα desktop σε ETHERNET με το Linksys
    IP: 192.168.1.2
    Default Gateway: το Linksys
    Σεταρισμένους τους DNS servers της FORTHnet
     
     
  • Ένα laptop ΑΣΥΡΜΑΤΑ συνδεδεμένο με το Linksys
    IP: 192.168.1.3
    Default Gateway: το Linksys
    Σεταρισμένους τους DNS servers της FORTHnet

 

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το laptop χάνει κάθε λίγο ΜΟΝΟ τη DSL σύνδεση την στιγμή που το όλο το υπόλοιπο δίκτυο δουλεύει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα αγόρασα το OnDSL kit και απο αύριο αρχίζει η οδύσσεια της ενεργοποίησης

 

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής.

Έχωντας το router απο το Jetpack, είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω το modem της Otenet ή μπορώ να κάνω την δουλειά μου με το router.

 

Αν ναι πως το κάνω?? Απλά το συνδέω και περιμένω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο πρώτα?

 

Βάζωντας το router και ανάβωντας το λαμπάκι του DSL, υπάρχει κάποια σελίδα που μπο΄ρω να ενεργοποιήσω την σύνδεση ή πρέπει να γίνει σύνδεση μέσω του εικονιδίου "OnDSL Connection" το οποίο θα εμφανιστεί εαν εγκαταστήσω το Sagem.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα αγόρασα το OnDSL kit και απο αύριο αρχίζει η οδύσσεια της ενεργοποίησης

 

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής.

Έχωντας το router απο το Jetpack, είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω το modem της Otenet ή μπορώ να κάνω την δουλειά μου με το router.

 

Αν ναι πως το κάνω?? Απλά το συνδέω και περιμένω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο πρώτα?

 

Βάζωντας το router και ανάβωντας το λαμπάκι του DSL, υπάρχει κάποια σελίδα που μπο΄ρω να ενεργοποιήσω την σύνδεση ή πρέπει να γίνει σύνδεση μέσω του εικονιδίου "OnDSL Connection" το οποίο θα εμφανιστεί εαν εγκαταστήσω το Sagem.

 

Μπορείς να κάνεις κανονικά τη δουλειά σου με όποιο modem/router Θέλεις.Το βάζεις στην μπρίζα και περιμένεις τηλεφώνημα από την Otenet για τους κωδικούς, αφού έχεις στείλει πρώτα την αίτηση.

Μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις το modem/router από την σελίδα του και να βάλεις το pass & username.

----------

gkr41 : Αυτό μου συνέβη κι εμένα ορισμένες φορές με διαφορετικό router .Το laptop έχανε την σύνδεση για λίγο ανά 2ωρο με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα με τα p2p.

Acer έχω. Ίσως έφταιγε η ισχύς του σήματος αλλά από ότι θυμάμαι ήταν 3 στις 5 γραμμές.Πολύ καλό δηλαδή. Δε νομίζω να χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη άλλη ρύθμιση για να μη γίνεται αυτό..

Ίσως να είναι ενα bug ανάμεσα στην κάρτα δικτύου του laptop και του Access Point μας..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τα εξής σε ένα κοινό LAN

 

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το laptop χάνει κάθε λίγο ΜΟΝΟ τη DSL σύνδεση την στιγμή που το όλο το υπόλοιπο δίκτυο δουλεύει κανονικά;

 

Des sto bios gia rithmisis power save to idio kai mesa sta winX isos na exi setarismeni kamia rithmisi powersave k.t.l.

To 9100 pantos den exi xasi akoma sindesi me to linksys kai oute ena acer 4502

Link to comment
Share on other sites

gkr41 : Αυτό μου συνέβη κι εμένα ορισμένες φορές με διαφορετικό router .Το laptop έχανε την σύνδεση για λίγο ανά 2ωρο με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα με τα p2p.

Acer έχω. Ίσως έφταιγε η ισχύς του σήματος αλλά από ότι θυμάμαι ήταν 3 στις 5 γραμμές.Πολύ καλό δηλαδή. Δε νομίζω να χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη άλλη ρύθμιση για να μη γίνεται αυτό..

Ίσως να είναι ενα bug ανάμεσα στην κάρτα δικτύου του laptop και του Access Point μας..

Τα μηχανήματα είναι στο ίδιο δωμάτιο, οπότε δεν τίθεται θέμα σήματος.

Επίσης το χάνει κάθε 15-20 λεπτά. Το κάνει συνέχεια κι έχει καταντήσει σπαστικό πλέον... Θα δοκιμάσω να περάσω νέο firmware.

 

Des sto bios gia rithmisis power save to idio kai mesa sta winX isos na exi setarismeni kamia rithmisi powersave k.t.l.

To 9100 pantos den exi xasi akoma sindesi me to linksys kai oute ena acer 4502

Μπα... Αν ήταν θα έχανε και το LAN, όχι μόνο τη DSL.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ NETMOD ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΜΟDEM.
Link to comment
Share on other sites

Απορια.....δεν εχς ιδεα απο dsl...η αν θελετε ξερω πολυ λιγα....εχς pstn και θελω να βαλω dsl το θεμα ειναι οτι θα χρειαστω πολλα φιλτρα η spliter οπως τα λετε <αν και νομιζω για πστν κανουν τa φιλτρα....σςστα; >γιατι εχς παρα πολλες μπριζες και γυρω στις 7 συσκευες σταθερου τηλ.....πιστευεται θα δουλεψει το dsl h θα εχω πτωση στην ταχυτητα; τα φιλτρα ποσο πανε περιπου και εχουν και ποιοτητες;

Απορια νο2.....μοθ εφερε ο αδερφος μου απο αγγλια ενα μαλον router ειναι μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του τ ακριβως ειναι:ntl:home 200 Broadband internet εχει απο πισω καποιες υποδοχες usb,enet kai cable....τι ειναι ακριβως αυτο;μπορει να μου φανει χρησιμο;

[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Για βοηθηστε ρε παιδες απο που μπορω να προμηθευτω το USR 9105???

Εχω pstn και ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου οποτε και ψαχνω να αγορασω ενα ρουτερακι ιδανικο για κατεβασμα απο p2p προγραμματα οπως emule,kazaa,limewire k.a ....

Εχει καταργηθει η μπορω να το βρω πουθενα ξεχασμενο σε κανα καταστημα???

Εαν εχει καταργηθει τοτε ο αντκαταστατης του ποιο ειναι???Αξιζει?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 9105/6 καταργήθηκε και βγήκαν τα 9107/8. Από χρήση και των δύο, θα έλεγα ότι το 9107 ''μπουκώνει'' με πάρα πολλές συνδέσεις, αλλά εντός του μήνα αναμένεται νέο firmware που διορθώνει το πρόβλημα. Το 9108 έχει περισσότερη μνήμη και ασύρματη δυνατότητα δικτύωσης. Αν δεν σε ενδιαφέρει η ασύρματη επικοινωνία, πάρε το 9107, είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Ενδεικτικά, το 9107 έχει περίπου 70 ευρώ και το 9108 110 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 9105/6 καταργήθηκε και βγήκαν τα 9107/8. Από χρήση και των δύο, θα έλεγα ότι το 9107 ''μπουκώνει'' με πάρα πολλές συνδέσεις, αλλά εντός του μήνα αναμένεται νέο firmware που διορθώνει το πρόβλημα. Το 9108 έχει περισσότερη μνήμη και ασύρματη δυνατότητα δικτύωσης. Αν δεν σε ενδιαφέρει η ασύρματη επικοινωνία, πάρε το 9107, είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Ενδεικτικά, το 9107 έχει περίπου 70 ευρώ και το 9108 110 ευρώ.

 

Η ασυρματη εποικοινωνια δεν με ενδιαφερει...θα δικτιωσω το laptop ενσυρματα με το pc μου.Το 9107 το εχω βρει μεταχειρισμενο 2 μηνων 55€(τι λες να το χτυπησω???).Απο οσο νομιζω ειναι για isdn ενω εγω εχω pstn...Μπορει να λειτουργησει σε εμενα??

Τα upgrade firmware που χρειαζονται για το συγκεκριμενο απο που τα κατεβαζω?

Link to comment
Share on other sites

Η ασυρματη εποικοινωνια δεν με ενδιαφερει...θα δικτιωσω το laptop ενσυρματα με το pc μου.Το 9107 το εχω βρει μεταχειρισμενο 2 μηνων 55€(τι λες να το χτυπησω???).Απο οσο νομιζω ειναι για isdn ενω εγω εχω pstn...Μπορει να λειτουργησει σε εμενα??

Τα upgrade firmware που χρειαζονται για το συγκεκριμενο απο που τα κατεβαζω?

 

Εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για το ασύρματο μέρος,χτύπα το 9107. Τώρα, το καινούριο έχει 70 ευρώ, αξίζει για 15 ευρώ διαφορά να το πάρεις μεταχειρισμένο; Αν πάλι ξέρεις ότι είναι σε καλή κατάσταση πάρε αυτό. Δεν παίζει ρόλο αν είναι για PSTN ή ISDN, φλασάρεται και λειτουργεί κανονικά!

 

Το upgrade firmware δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα, αλλά από άτομο που ήταν beta tester ξέρω ότι έχει τελειώσει το testing εδώ και 3 εβδομάδες, το έχει δώσει στην εταιρία και περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση. Δεν νομίζω να κάνει πάνω από ένα μήνα να βγει. Πάντως και χωρίς αυτό το μόντεμ δουλεύει καλά, δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Για να πάρεις μια ιδέα, πήγαινε στο adslgr.com στον τομέα για τα US Robotics, έχει πάρα πολλές πληροφορίες για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να κανω μια ερωτηση που μπορει να ακουστει ηλιθια για οσους ξερουν αλλα εμενα με καιει...

Παλια ειχα μια isdn συνδεση και τη χρησιμοποιουσα για να μπαινω απο 2 διαφορετικες τηλεφωνικες γραμμες (μια στο σπιτι και μια στο γραφειο).

Τωρα που εβαλα dsl στο σπιτι (tellas) υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιω το username μου και το password της τελλας για να συνδεομαι στο νετ και απο το γραφειο, οταν δεν ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ το σπιτι? (με απλη isdn συνδεση φυσικα)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ακολουθησα την παρακατω συνδεσμολογια για adsl και εχω παρασιτα οταν μιλαω στο σταθερο. απο την πριζα του οτε φευγει το splitter απο οπου ενα καλωδιο παει στο σταθερο και το αλλο κανει την εξης διαδρομη: περναει μεσα απο το ups ( φιλτραρει για μεταβολες τασης) , απο εκει παει στο router και το pc συνδεεται με καρτα δυκτιου. με τις ταχυτητες adsl ειμαι super αλλα οταν μιλαω στο σταθερο πολλες φορες ακουω κατι παρασιτα. το ups δεν φταιει γιατι το δοκιμασα να το βγαλω. τι λετε να φταει? εχω ενα φιλτρο της crypto αλλα δεν ξερω που να το βαλω. μηπως πρεπει να συνδεθει στην υποδοχη του splitter απο οπου παιρνει γραμμη το σταθερο ? η να το βαλω παλι στο splitter αλλα εκει που παιρνει γραμμη η adsl?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να κανω μια ερωτηση που μπορει να ακουστει ηλιθια για οσους ξερουν αλλα εμενα με καιει...

Παλια ειχα μια isdn συνδεση και τη χρησιμοποιουσα για να μπαινω απο 2 διαφορετικες τηλεφωνικες γραμμες (μια στο σπιτι και μια στο γραφειο).

Τωρα που εβαλα dsl στο σπιτι (tellas) υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιω το username μου και το password της τελλας για να συνδεομαι στο νετ και απο το γραφειο, οταν δεν ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ το σπιτι? (με απλη isdn συνδεση φυσικα)

Ευχαριστω

αν η tellas δινει τους κωδικους και για μπακ απ dial up συνδεση, ναι γινεται, αρκει οπως λες να μη συνδεεται αλλος με την dsl. μπες στο site της ή παρε τηλ να ρωτησεις αν ισχυει ο κωδικος και για dial up. :)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για το ασύρματο μέρος,χτύπα το 9107. Τώρα, το καινούριο έχει 70 ευρώ, αξίζει για 15 ευρώ διαφορά να το πάρεις μεταχειρισμένο; Αν πάλι ξέρεις ότι είναι σε καλή κατάσταση πάρε αυτό. Δεν παίζει ρόλο αν είναι για PSTN ή ISDN, φλασάρεται και λειτουργεί κανονικά!

 

Το upgrade firmware δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα, αλλά από άτομο που ήταν beta tester ξέρω ότι έχει τελειώσει το testing εδώ και 3 εβδομάδες, το έχει δώσει στην εταιρία και περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση. Δεν νομίζω να κάνει πάνω από ένα μήνα να βγει. Πάντως και χωρίς αυτό το μόντεμ δουλεύει καλά, δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Για να πάρεις μια ιδέα, πήγαινε στο adslgr.com στον τομέα για τα US Robotics, έχει πάρα πολλές πληροφορίες για το θέμα.

 

Thanks a lot!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει ποιο είναι το καλύτερο (ανεξαρτητος χρημάτων) modem/router

για να μοιράσω dsl σε έναν φορητό και έναν σταθερό ηλεκτρονικό υπολογιστή;

Η γραμμή μου είναι ISDN

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει να κλειδωσω το router μου γιατι δεν βγαζω ακρη?:blink: Το router ειναι Netgear DG834G.
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...