Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γινετε αυτο;Απο οτι ξερω το rapidshare βλεπει το IP και οταν κατεβασεις καποια ποσοτητα δεδομενων δεν σε αφηνει να κατεβασεις αν δεν περασει 1 ωρα,οταν κανω soft reboot ο ρουτερ δεν θα παρει παλι το ιδιο IP;

 

Εφοσον δεν εχεις s(tatic)DSL, σε καθε συνδεση που κανεις στο ιντερνετ, αυτοματως αλλαζεις ΙΡ. Το rapidshare "βλεπει" αλλη ΙΡ, οποτε "νομιζει" πως εισαι αλλος χρηστης, οποτε η συνεχεια αυτονοητη ....

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη Κυπρο με παροχεα τον Cytanet το εψαξα λιγο σχετικα με το ip και προσεξα πως οταν κανεις logout απο το cytanet η απο την i-choice και ξανασυνδεθεις αυτοματα αλαζει το IP,δεν το δοκιμασα ακομα με τον rabitshare που λογικα το κολπακι θα δουλεψει αλλα συντομα θα προσπαθησω αλλιως και το δοκιμασει καποιος ας μας πει!
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Εχω DSL in a box plus με το linksys 354. Ειναι συνδεδεμένο το PC με ethernet και το laptop ασύρματα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ να μοιράζομαι αρχεία μεταξύ των δυο υπολογιστών. Πως γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Εχω DSL in a box plus με το linksys 354. Ειναι συνδεδεμένο το PC με ethernet και το laptop ασύρματα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ να μοιράζομαι αρχεία μεταξύ των δυο υπολογιστών. Πως γίνεται?

Κατ'αρχάς πρέπει να δουλεύουν στην ίδια ομάδα εργασίας. Αν έχεις windows xp άνοιξε τον "υπολογιστή μου" βάλε ένα αρχείο στο Κοινόχρηστα έγγραφα(ένα φάκελο που θα δείς πάνω-πάνω. Πάνε στον άλλο τώρα πάνε network places(Θέσεις Δικτύου) πάτα στο όνομα του πρώτου υπολογιστή και μετά στα κοινόχρηστα έγγραφα. Λογικά θα βρεις το αρχείο. Αν τα είπα λίγο Σκ@τ@ ξαναρώταμε ότι δεν κατάλαβες.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω DSL in a box plus με το linksys 354. Ειναι συνδεδεμένο το PC με ethernet και το laptop ασύρματα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ να μοιράζομαι αρχεία μεταξύ των δυο υπολογιστών. Πως γίνεται?

 

Αυτο γινεται οπως αναφερει και ο φιλος πιο πανω αλλα επειδη το linksys ειναι router θα πρεπει να δηλωσεις τοσο στα port του router οσο και στα μηχανηματα που εχεις static IP ωστε να μπορεις να κανεις την εσωτερικη συνδεση που θελεις μεταξυ τους.

Ακομα επειδη το linksys εχει ενσωματομενο hardware firewall θα πρεπει να ανοιξεις και την πορτα ωστε να επιτρεπει μεσω Wi-Fi την επικοινωνια στην IP του laptop.

Αν εχεις απορειες εδω ειμαστε.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πόσους τοίχους μπορεί να "περάσει" ένας ασύρματος συνδεμένος υπολογιστής με ρούτερ??

Στην καλύτερη των περιπτώσεων τι ταχύτητα πιάνει??

 

Ευχαριστώ:cool: :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πόσους τοίχους μπορεί να "περάσει" ένας ασύρματος συνδεμένος υπολογιστής με ρούτερ??

Στην καλύτερη των περιπτώσεων τι ταχύτητα πιάνει??

 

Ευχαριστώ:cool: :cool:

 

Η ερωτηση που κανεις δεν μπορει να απαντηθει ευκολα.

Οι εταιριες κατασκευης Wi-Fi συσκευων δεν δινουν απαντηση σε τετοιες ερωτησεις γιατι απλα η εμβελεια που εχουν μεσα στο σπιτι εξαρταται αμεσα απο τα υλικα που εχουν κατασκευαστει οι τοιχοι, ποσο συμπαγεις και πολλες αλλες παραμετροι.

Παντως σε σπιτι (δοκιμασμενα) 100τ.μ παιζει μια χαρα με μικρες απωλειες.

Τωρα οσον αφορα την ταχυτητα που λες στην ουσια δεν επιρεαζεται η ταχυτητα αλλα η ενταση του σηματος που μεταδιδεται μεσα απο ολους τους τοιχους οι οποιοι το εξασθενουν.Οποτε οσο πιο "καθαρα" βλεπονται οι δυο συσκευες που επικοινωνουν ασυρματα τοσο πιο γρηγορα γινεται η μεταφορα δεδομενων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει share κάποιον φάκελλο και στους δύο.

 

Έχω καταφέρει να κάνω remote desktop από το laptop στο PC μα όχι το αντίθετο.

 

Στο συνολικό δίκτυο τους βλέπω και τους δύο, αλλά όταν προσπαθώ να μπώ στον άλλον, μου λέει ότι δεν έχω τα δικαιώματα για να μπω.

 

Στο linksys ποια πόρτα ανοίγω στο firewall? Ποια ip δηλώνω. Αυτήν που βγάζει το εικονίδιο κατω δεξιά ή την πραγματική που βλέπω στο http://www.whatismyip.com

 

όλο αυτό θέλω να το κάνω διοτι το PC το έχω μονίμως ανοικτό, κατεβάζει από torrent μεγάλα αρχεία και θέλω να τα παίρνω στο laptop, το οποίο είναι ο βασικός υπολογιστής μου. Το άλλο είναι ένα celeron 433, me 320RAM που δεν το δουλεύω. Του έβαλα ένα σκληρό 40, έβαλα και WinXP SP2 και το έχω εκεί για κατέβασμα. Δεν έχει αντιγραφικό Cd η DVD οπότε πρεπει να δικτυωθεί.

 

Το PC έβαλα win XP Pro SP2 ελληνικά, to laptop winXP Home SP2 English.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει share κάποιον φάκελλο και στους δύο.

 

Έχω καταφέρει να κάνω remote desktop από το laptop στο PC μα όχι το αντίθετο.

 

Στο συνολικό δίκτυο τους βλέπω και τους δύο, αλλά όταν προσπαθώ να μπώ στον άλλον, μου λέει ότι δεν έχω τα δικαιώματα για να μπω.

 

Στο linksys ποια πόρτα ανοίγω στο firewall? Ποια ip δηλώνω. Αυτήν που βγάζει το εικονίδιο κατω δεξιά ή την πραγματική που βλέπω στο http://www.whatismyip.com

 

όλο αυτό θέλω να το κάνω διοτι το PC το έχω μονίμως ανοικτό, κατεβάζει από torrent μεγάλα αρχεία και θέλω να τα παίρνω στο laptop, το οποίο είναι ο βασικός υπολογιστής μου. Το άλλο είναι ένα celeron 433, me 320RAM που δεν το δουλεύω. Του έβαλα ένα σκληρό 40, έβαλα και WinXP SP2 και το έχω εκεί για κατέβασμα. Δεν έχει αντιγραφικό Cd η DVD οπότε πρεπει να δικτυωθεί.

 

Το PC έβαλα win XP Pro SP2 ελληνικά, to laptop winXP Home SP2 English.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ

 

 

Στον υπολογιστη που δεν σε αφηνει να μπεις πρεπει να δημιουργησεις εναν λογαριασμο με το ονομα του χρηστη που προκυται να συνδεθεις. Δηλαδη και στους δυο υπολογιστες πρεπει να υπαρχουν ολοι οι διαθεσιμοι χρηστες που εχεις.

Δοκιμασε το.

Αν δυσκολευτης εδω ειμαστε παλι.

Για πορτα ανοιγεις οποια θελεις αρκει να μην χρησιμοποιειται απο αλλο προγραμμα (δηλωσε 4 νουμερα της αρεσκειας σου) και δηλωνεις την IP που προκυται να συνδεσεις σε αυτη για να το "γνωριζει" ο router και να σου δινει τη γραμμη για επικοινωνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και έγω να ρωτήσω κάτι:blink:

 

Ξέρετε κανά καλό firewall για το adsl in a box plus (linksys354)? συνδέομαι ασύρματα

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και έγω να ρωτήσω κάτι:blink:

 

Ξέρετε κανά καλό firewall για το adsl in a box plus (linksys354)? συνδέομαι ασύρματα

 

το linksys εχει ενσωματωμενο hardware firewall τα οποια γενικα ειναι πολυ ανωτερα απο ολα τα software firewall.

οποτε ρυθμισε σωστα το firewall του router και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το μοντεμ που δινει η otenet οταν περνεις connx 512 εχει wifi?ειναι ασηρματο?

Δε βαρέθηκες να ρωτάς τα ίδια;

Αν δεν πλήρωσες έξτρα για ασύρματο απλό modem θα είναι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν επερνα απαντηση σ αυτο που ηθελα οχι..

αυτο που ειπες τωρα δεν μου το ειπε κανεις.

ευχαριστω.

επειδη το εχω παραγγειλει τηλεφωνικα μπορω να παρω να τους πω να μου βαλλουν αυτο το μοντεμ?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν επερνα απαντηση σ αυτο που ηθελα οχι..

αυτο που ειπες τωρα δεν μου το ειπε κανεις.

ευχαριστω.

επειδη το εχω παραγγειλει τηλεφωνικα μπορω να παρω να τους πω να μου βαλλουν αυτο το μοντεμ?

Δεν τους ρωτάς καλύτερα; :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατο πρόβλημα δικτύωσης:

 

Σε router προσθέτω καλωδιακώς ένα παλιο pc pentium III με μια gigabyte κάρτα δικτύου.

Όλες οι ρυθμίσεις καλά φτιαγμένες- όπως σε άλλους 3 που έχω ήδη συνδέσει-

.

Μπαίνω με ip 192.168.1.10 αλλά έχω δοκιμάσει και μ΄άλλα.

gateway το ρούτερ 192.168.1.1

Μου κάνει τέλεια τη σύνδεση αλλα δυστυχώς δεν ανοίγει τίποτα δικτυακό.

Κοιτάζω το physical adress (που έχει στην σύνδεση-υποστήριξη-λεπτομέρειες) και έχει FF-FF-FF-FF-FF-FF

Τι σημαίνει αυτό??.Και με την επιδιόρθωση(repair) πάλι τίποτα.. Προσπάθησα να πειραματιστώ βγάζοντας τα xp και βάζοντας 98se και το κλάταρα το σύστημα

 

Κάποιος άγιος άνθρωπος??:) :)

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατο πρόβλημα δικτύωσης:

 

Σε router προσθέτω καλωδιακώς ένα παλιο pc pentium III με μια gigabyte κάρτα δικτύου.

Όλες οι ρυθμίσεις καλά φτιαγμένες- όπως σε άλλους 3 που έχω ήδη συνδέσει-

.

Μπαίνω με ip 192.168.1.10 αλλά έχω δοκιμάσει και μ΄άλλα.

gateway το ρούτερ 192.168.1.1

Μου κάνει τέλεια τη σύνδεση αλλα δυστυχώς δεν ανοίγει τίποτα δικτυακό.

Κοιτάζω το physical adress (που έχει στην σύνδεση-υποστήριξη-λεπτομέρειες) και έχει FF-FF-FF-FF-FF-FF

Τι σημαίνει αυτό??.Και με την επιδιόρθωση(repair) πάλι τίποτα.. Προσπάθησα να πειραματιστώ βγάζοντας τα xp και βάζοντας 98se και το κλάταρα το σύστημα

 

Κάποιος άγιος άνθρωπος??:) :)

Ευχαριστώ.

 

Πρωτα απο ολα καλημερα.

Απο οτι καταλαβαινω οπως περιγραφεις το προβλημα εχεις κανονικα internet στο σπιτι αλλα δεν μπορεις να εχεις προσβαση στα αλλα μηχανηματα σου.

Αν ειναι αυτο το προβλημα βεβαιωσου πρωτα απο ολα οτι και τα υπολοιπα μηχανηματα ανηκουν στο ιδιο δικτυο που εχεις στησει, δηλαδη 192.168.1.χ.

Αν οχι τοτε πρεπει ολα να ειναι στο ιδιο δικτυο.

Επειτα επειδη εχεις modem-router το οποιο εχει ενσωματομενο hardware-firewall κοβει απο μονο του ολες τις προσβασεις απο οποιαδηποτε πορτα του πας να συνδεθεις. Για αυτο θα πρεπει να του "ξεκλειδωσεις" την προσβαση για αυτες τις πορτες.

Οσον αφορα το physical address FF-FF-FF-FF-FF-FF αυτο σημαινει οτι το subnet που εχεις ειναι 255.255.255.255 οποτε δεν εχεις προβλημα για τις IPs που εχεις δηλωσει.

Για οποιαδηποτε περαιτερο απορια εδω ειμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα καλημερα.

Απο οτι καταλαβαινω οπως περιγραφεις το προβλημα εχεις κανονικα internet στο σπιτι αλλα δεν μπορεις να εχεις προσβαση στα αλλα μηχανηματα σου.

Αν ειναι αυτο το προβλημα βεβαιωσου πρωτα απο ολα οτι και τα υπολοιπα μηχανηματα ανηκουν στο ιδιο δικτυο που εχεις στησει, δηλαδη 192.168.1.χ.

Αν οχι τοτε πρεπει ολα να ειναι στο ιδιο δικτυο.

Επειτα επειδη εχεις modem-router το οποιο εχει ενσωματομενο hardware-firewall κοβει απο μονο του ολες τις προσβασεις απο οποιαδηποτε πορτα του πας να συνδεθεις. Για αυτο θα πρεπει να του "ξεκλειδωσεις" την προσβαση για αυτες τις πορτες.

Οσον αφορα το physical address FF-FF-FF-FF-FF-FF αυτο σημαινει οτι το subnet που εχεις ειναι 255.255.255.255 οποτε δεν εχεις προβλημα για τις IPs που εχεις δηλωσει.

Για οποιαδηποτε περαιτερο απορια εδω ειμαστε.

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Έχω adsl πάνω στο router και από τον προβληματικό υπολογιστή δεν μπορώ καν στο internet να μπώ

Το subn. ειναι 255.255.255.0

Αυτό που λες για το firewall μπορει κιόλας, γιατί τα άλλα τα έβαλα στο δίκτυο με το cd του router.

Aκόμα όμως κι αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε ότα πατάω στο adress bar 192,168,1,1(του router τη διεύθυνση) να με βάζει μέσα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Έχω adsl πάνω στο router και από τον προβληματικό υπολογιστή δεν μπορώ καν στο internet να μπώ

Το subn. ειναι 255.255.255.0

Αυτό που λες για το firewall μπορει κιόλας, γιατί τα άλλα τα έβαλα στο δίκτυο με το cd του router.

Aκόμα όμως κι αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε ότα πατάω στο adress bar 192,168,1,1(του router τη διεύθυνση) να με βάζει μέσα??

 

Οχι γιατι το router στην διευθυνση που του εχεις δηλωσει απλα μπορει να ενταχτει στο δικτυο που εχεις δημιουργησει ωστε να αναγνωριζει τους υπολοιπους υπολογιστες, αλλα και οι υπολογιστες να γνωριζουν που εχεις το router σου, για να δινει προσβαση προς τα εξω. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να μπεις στον router παρα μονο απο το "console port".

Αρα αφου δεν σε αφηνει να μπεις καν στο internet πρεπει να πας στις ρυθμισεις firewall και να κανεις την περιοχη internet ασφαλη περιοχη ωστε να παρεις προσβαση απο το router για να μπαινεις.

Κανε ακομα μια προσπαθεια και εδω ειμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Έχω adsl πάνω στο router και από τον προβληματικό υπολογιστή δεν μπορώ καν στο internet να μπώ

Το subn. ειναι 255.255.255.0

Αυτό που λες για το firewall μπορει κιόλας, γιατί τα άλλα τα έβαλα στο δίκτυο με το cd του router.

Aκόμα όμως κι αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε ότα πατάω στο adress bar 192,168,1,1(του router τη διεύθυνση) να με βάζει μέσα??

 

Ακομα μπορεις να πας εδω και να βρεις πιο αναλυτικες πληροφοριες για το προβλημα σου. Αν το μοντελο που εχεις ειναι διαφορετικο δεν εχει σημασια γιατι η φιλοσοφια του στισηματος ειναι η ιδια.http://arstechnica.com/reviews/hardware/befsr41.ars/2

Καλη επιτυχια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Χθες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για ADSL γραμμή και πήρα το πακέτο conn_x με το usb μόντεμ (ADSL MODEM SAGEM FAST 840) το οποίο δίνουν δωρεάν. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το παραπάνω μόντεμ είναι καλό η έχει προβλήματα όπως τα netmod του ΟΤΕ?

Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις για την ώρα απλά θέλω πιο γρήγορο download και δεν έχω σκοπό να βάλω δίκτυο η να συνδέσω άλλους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Χθες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για ADSL γραμμή και πήρα το πακέτο conn_x με το usb μόντεμ (ADSL MODEM SAGEM FAST 840) το οποίο δίνουν δωρεάν. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το παραπάνω μόντεμ είναι καλό η έχει προβλήματα όπως τα netmod του ΟΤΕ?

Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις για την ώρα απλά θέλω πιο γρήγορο download και δεν έχω σκοπό να βάλω δίκτυο η να συνδέσω άλλους υπολογιστές.

 

το ιδιο modem εχω και εγω.ενταξει δεν ειναι και απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν αλλα την δουλεια του την κανει αξιοπρεπος.

απλα να ξερεις οτι ολα τα usb modem τρωνε αραια και που καποια κοληματα και ριχνουν την γραμμη του internet.αν γινει αυτο απλα βγαλτο απο τον υπολογιστη και ξανασυνεδεσετο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα FF-FF-FF... δεν είναι η MAC της κάρτας δικτύου; Είναι δυνατόν να είναι όλα F;

DNS έχεις βάλει στο μηχάνημα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα FF-FF-FF... δεν είναι η MAC της κάρτας δικτύου; Είναι δυνατόν να είναι όλα F;

DNS έχεις βάλει στο μηχάνημα;

Και με dns δοκίμασα.

Μετά απο έρευνα κατέληξα οτι πρόκειται για σοβαρότατο bug των xpsp2. Για δες εδώ: (αυτό ακριβώς έπαθα-μόνο που δεν με έχει βοηθησει η διαδικασία που περιγράφει)

http://www.pchell.com/support/limitedconnectivity.shtml

http://www.windowsbbs.com/showthread.php?t=36382

Ξέρει κανείς τίποτα άλλο?

 

Είναι το protocol corrupted. Ένα πρόγραμμα που βοηθάει και έιναι και free ειναι το WinsockxpFix .

 

Παραταύτα εμένα τπτ δεν με έκανε!

 

Πίστευα οτί παρεμπόδιζε κάποιο πρόγραμμα-με υποψίαζαν τα driver του bluetooth ma700 γιατί και στο παρελθόν είχα πρόβλημα με κάποια σύνδεση isdn.

Μετά απο format το ίδιο πράγμα.

 

Υπάρχει κάτι απο live cd linux να δούμε αν δουλεύει κατά τα άλλα??

Πάντως το καλλώδιο δεν είναι φθαρμένο το τσέκαρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...