Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hi!!na rwtisw kai egw kati bre paidia!!!pira to robotics modem/router wireless to 9108a....katarxin thelw na rwtisw to sima paizei apo 50 mexri 55% tha iparxei lete apolia stin taxitita????kai kati allo epeidi tha einai monima anoixto tha iparxei problima poy tha ekpempei sinexeia sima???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω κ εγώ μια ερωτησούλα.....Μπορούμε σε ένα wireless modem να συνδέσουμε παραπάνω από έναν υπολογιστές?? Π.χ. στο NETGEAR DG384Gv3 που 'εχω εγώ?
Link to comment
Share on other sites

hi!!na rwtisw kai egw kati bre paidia!!!pira to robotics modem/router wireless to 9108a....katarxin thelw na rwtisw to sima paizei apo 50 mexri 55% tha iparxei lete apolia stin taxitita????kai kati allo epeidi tha einai monima anoixto tha iparxei problima poy tha ekpempei sinexeia sima???

 

Εγώ παίζω μονίμως στη 1 από τις 5 γραμμές και δεν έχω ιδιαίτερες απώλεις. Όσο για το σήμα, δεν ξέρω για την ακτινοβολία ξέρω μόνο ότι θα υπερθερμαίνεται και καλά θα ήταν να το κλείνεις που και που..:X

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω μονίμως στη 1 από τις 5 γραμμές και δεν έχω ιδιαίτερες απώλεις. Όσο για το σήμα, δεν ξέρω για την ακτινοβολία ξέρω μόνο ότι θα υπερθερμαίνεται και καλά θα ήταν να το κλείνεις που και που..:X

ευχαριστω πολυ φιλε!!!να ρωτησω και κατι αλλο αν θελω μπορω να το χρησιμοποιω και με καλωδιο..και να μην λειτουργει το wifi???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε!!!να ρωτησω και κατι αλλο αν θελω μπορω να το χρησιμοποιω και με καλωδιο..και να μην λειτουργει το wifi???

πρέπει μέσα από το web interface του να μπορείς να κλείσεις το wi-fi του.

Να κάνω κ εγώ μια ερωτησούλα.....Μπορούμε σε ένα wireless modem να συνδέσουμε παραπάνω από έναν υπολογιστές?? Π.χ. στο NETGEAR DG384Gv3 που 'εχω εγώ?
ασύρματα, φυσικά.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

hi paidia na rwtisw kati akoma..prospathw na perasw to programma toy robotics sto pc kai moy bgazei na dwsw tin ip tis syskeyis gia na sindethw pataw tin arxiki ip kai moy leei oti einai lathos...ti na kanw gia na epanaferw tin arxiki ip egw den thimamai na tin exw allaksei...eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μόλις σήμερα πήρα ένα ADSL In a Box Plus στα 1024. Από πλευράς ασφαλείας (ξέρετε, για να προστατεύσω τη σύνδεσή μου και τα δεδομένα μου, και για να μην μοιράζομαι τη σύνδεσή μου του Internet με όλη την οικοδομή, ή γενικότερα με την ευρύτερη γειτονιά μου), τι προγράμματα πρέπει να εγκαταστήσω, απο που θα τα βρω και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ? PLS οδηγίες !!!!!!

 

Θα πάς στην κατηγιορία Wireless>Security

 

Στο security mode θα βάλεις WEP

Στο passphrase θα βάλεις έναν κωδικό που θες και θα πατήσεις generat. Μετά για να συνδεθεί μια ασύρματη συσκευή με wifi θα πρέπει να της βάλεις έναν από τους 4 κωδικούς που θα σου βγάλει το generate.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα πώς θα κάνουμε το jetspeed 500 να συγχρονιστεί σε ταχύτητα μικρότερη από τα 2mbps που θέλει, τα οποία η γραμμή δεν αντέχει;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Microcom 2622 modem που δινει η vivodi με τα Cube και μου εδωσε ενας φιλος ενα NetGear DG834G v2 router ασυρματο.Να το βαλω και να καταργησω το Microcom η οχι?Αξιζει?(θα το συνδεσω με Lan καλωδιο και οχι με stick)Κατι αλλο που με απασχολει ειναι το θεμα της ακτινοβολιας των ασυρματων....:worry:
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να περάσω τους drivers σε Knoppel από το sagem 840 usb modem. Τώρα τι να κάνω για να συνδεθώ; (τώρα ανάβει και το φωτάκι του dsl). Αν μπορείτε, απαντήστε μου τώρα πριν κοιμηθώ γιατί το έχω άγχος.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

mia erwtisoula!!!!!!!

 

 

epeidi exoume polles 3 syskeyes tilefonou spiti kai apo oti mou eipan prepei na valw "filtrakia" se ka8e mia apo aytes,ao pou mporw na ta agorasw???:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών του ΟΤΕ να τους ρωτήσω για το zyxel prestige 660hb για το κατά πόσο είναι συμβατό και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, και με ρωτούσαν αν είχα κάποιο πρόβλημα με το sagem και ότι θα υπάρχει εξυπηρέτηση πελατών από ένα τετραψήφιο νούμερο, αν αλλάξω modem/router. Και κάτι μου έλεγαν αν κολλήσω ιο ή αν μου δημιουργηθεί πρόβλημα ότι είναι αποκλειστική δική μου ευθύν.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Microcom 2622 modem που δινει η vivodi με τα Cube και μου εδωσε ενας φιλος ενα NetGear DG834G v2 router ασυρματο.Να το βαλω και να καταργησω το Microcom η οχι?Αξιζει?(θα το συνδεσω με Lan καλωδιο και οχι με stick)Κατι αλλο που με απασχολει ειναι το θεμα της ακτινοβολιας των ασυρματων....:worry:

 

Παιδες κανενας να μου απαντησει σ'αυτο?Να το βαλω το μηχανηματακι αν ειναι...Μην το εχω και καθεται..:O

 

 

 

ΥΓ)Φιλε Gabriel87 θα πας σε Oteshop.;)

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το zyxer prestige 660hb. Αύριο θα το έχω στα χέρια μου. Πώς μπορώ να συνδεθώ με αυτό σε Windows και Linux (knoppel);
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,αν παρω το speedtouch 530(για pstn)και το συνδεσω μεσω enthernet στο pc,θα ειναι καλυτερα απο τωρα που εχω το sagem 800(usb)?Εχω το ondsl kit 2048(μετα την αναβαθμιση απο τα 1048 που μου εγινε προσφατα,αλλα πανω απο 45kb/s δεν πιανω)απο την otenet.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δράμα η κατάσταση.Σε 1 μήνα έχω δηλώσει 14 φορές βλάβη.

Με 2mbit και κατεβάζω maximum με 80 , κάποιες φορές με 30-50!! από το ftp της Οτενέτ.

 

Petran θα είναι καλύτερα , αλλά δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα σχετικά με την χαμηλή σου ταχύτητα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

mia erwtisoula!!!!!!!

 

 

epeidi exoume polles 3 syskeyes tilefonou spiti kai apo oti mou eipan prepei na valw "filtrakia" se ka8e mia apo aytes,ao pou mporw na ta agorasw???:!:

 

Από oteshop και τέτοιου είδους μαγαζιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση....

μολις πηρα το adsl-box tis forthnet(117euro)

Εχω ομως απο περυσι ενα μοντεμ της alkatel(speedtouch-530) το οποιο το ειχα παρει κ σχετικα ακριβα τοτε(55ευρο)

Ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω το μοντεμ που εχει η φορθνετ στο κουτι η το αλκατελ?ποιο ειναι πιο αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες κανενας να μου απαντησει σ'αυτο?Να το βαλω το μηχανηματακι αν ειναι...Μην το εχω και καθεται..:O

 

 

 

ΥΓ)Φιλε Gabriel87 θα πας σε Oteshop.;)

Αφού έχεις ήδη router δεν είναι επιτακτικό. Όσο για την ακτινοβολία, το wi-fi πρέπει να απενεργοποιείται από το web interface.

 

παιδια μια ερωτηση....

 

μολις πηρα το adsl-box tis forthnet(117euro)

 

Εχω ομως απο περυσι ενα μοντεμ της alkatel(speedtouch-530) το οποιο το ειχα παρει κ σχετικα ακριβα τοτε(55ευρο)

 

Ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω το μοντεμ που εχει η φορθνετ στο κουτι η το αλκατελ?ποιο ειναι πιο αξιοπιστο?

 

Πάντα είναι καλύτεροι οι routers/ethernet modems από τα usb modems.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

οταν λες καλυτερο εννοεις πιο αξιοπιστο ,πιο γρηγορο?

οποτε καλυτερα να βαλω το Αλκατελ?

Link to comment
Share on other sites

Πιο γρήγορο, όχι. Πιο ανθεκτικό καταρχήν σε πολλά connections ταυτόχρονα, κάτι που γίνεται όταν ανεβάζεις και κατεβάζεις μέσω κάποιου torrent προγράμματος.

Δεν χρειάζεται εγκατάσταση drivers. Τρώει λιγότερους πόρους συστήματος.

Σου δίνει extra δυνατότητα δικτύωσης περισσότερων από 1 υπολογιστή με χρήση switch.

Αυτά είναι από τα βασικότερα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

εγκατασταση driverw νομιζω πως χρειαζεται,το ειχα παλια με οτενετ...

υπαρχει λες καποιο προβλημα τωρα που θα το βαλω με συνδεση φορθνετ?

Link to comment
Share on other sites

Το router, drivers δε χρειάζεται. Είναι σίγουρα πιο σταθερό, πιο καλοφτιαγμένο. Θα αποφύγεις disconnects σίγουρα

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...