Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Πρέπει να πάρεις router ανάλογα με τη γραμμή σου, δηλ. στην περίπτωσή σου router annex b.

2) Πολύ καλά είναι τα US Robotics 9107/9108. To 9108 είναι και ασύρματο, ενώ έχει περισσότερη μνήμη απ' το 9107, και δεν ''μπουκώνει'' με πολλές συνδέσεις σε p2p κτλ.

3) Μπορείς να ρυθμίσεις σε κάθε υπολογιστή όρια για upload/download για να μην έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν κάποια προγραμματάκια, αν ρίξεις μια ματιά στο adslgr.com θα βρεις!

 

Πάντως σκέψου και την ασύρματη δικτύωση γιατί είναι κρίμα να τρυπάς τοίχους και να περνάς καλώδια άδικα. Με το 9108 και μια ασύρματη κάρτα είναι έτοιμος!

 

Nαι αλλά τα pc βρίσκονται σε απόσταση 13m Αλλά περιβάλλοντα 3 τοίχοι.

Τι εξοπλισμό χρειάζομαι παραπάνω?? Πια μαγαζιά πουλανε US Robotics

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι αλλά τα pc βρίσκονται σε απόσταση 13m Αλλά περιβάλλοντα 3 τοίχοι.

Τι εξοπλισμό χρειάζομαι παραπάνω?? Πια μαγαζιά πουλανε US Robotics

 

Για την εμβέλεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εμένα μέχρι και 10 μέτρα πιάνει καλά, αλλά δεν ξέρω τη διαρύθμιση των δωματίων που θα είναι οι υπολογιστές σου. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Από εξοπλισμό, εκτός του router 9108, χρειάζεται μια ασύρματη κάρτα δικτύου, με κόστος περίπου 30 ευρώ.

 

Για να βρεις που πουλάνε Robotics, πήγαινε εδώ και βάλε για αναζήτηση το μοντέλο, πχ 9108 ΙSDN. Θα βγάλει αρκετές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Για το wireless μοντεμ υπαρχει στο dsl in a box τι λετε??Ειναι καλο ??Αξιζει να παρω αυτο πακετο για να συνδεω και το laptop μου χωρις καλωδια??

Προβληματα που εχετε συναντησει??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Για το wireless μοντεμ υπαρχει στο dsl in a box τι λετε??Ειναι καλο ??Αξιζει να παρω αυτο πακετο για να συνδεω και το laptop μου χωρις καλωδια??

Προβληματα που εχετε συναντησει??

 

Εγώ που το έχω δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. GG;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το US Robotics 9008 και δικτυώθηκα μια χαρα. Το μόνο που δεν ξέρω τώρα είναι πως να ανοίξω τα port tcp:4662 και udp:4672 για να τρέξω το e-mule.

 

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά εκ των προτέρων για την απάντηση σας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το US Robotics 9008 και δικτυώθηκα μια χαρα. Το μόνο που δεν ξέρω τώρα είναι πως να ανοίξω τα port tcp:4662 και udp:4672 για να τρέξω το e-mule.

 

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά εκ των προτέρων για την απάντηση σας

 

Καλορίζικο! Λοιπόν, για να ανοίξεις πόρτες κάνεις το εξής:

 

Πηγαίνεις security --> virtual servers

 

Επιλέγεις add, μετά custom server, δίνεις στο κάτω πεδίο την IP του υπολογιστή και στον πίνακα που υπάρχει βάζεις τις πόρτες που θες. Καλό είναι πάντως να αλλάξεις τις default πόρτες που θέλει το μουλάρι, γιατί είναι συχνός στόχος κακόβουλων προγραμμάτων.

 

Την ίδια διαδικασία ακολουθείς για όλα τα προγράμματα που θέλουν ανοιχτές συγκεκριμένες πόρτες. Επίσης, έχει και μια λίστα προγραμμάτων με έτοιμες τις πόρτες που θέλουν ανοικτές.

 

Τσέκαρε και αυτό, έχει αναλυτική διαδικασία για να σετάρεις το 9108

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Παιδια αληθεύει οτι το splitter πρεπει να μπει *μονο* στην κεντρικη τηλεφωνική μπριζα του διαμερίσματος κι όχι σε κάποιο δωμάτιο (όπου έχει μπρίζα αλλά είναι από προέκταση μέσα από τον τοίχο) κλπ;

 

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μπορεί να μπεί και στην προέκταση, αλλα τα τηλέφωνα που δεν ανήκουν στην προέκταση θα χρειαστούν φίλτρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μπορεί να μπεί και στην προέκταση, αλλα τα τηλέφωνα που δεν ανήκουν στην προέκταση θα χρειαστούν φίλτρα.

 

Ειδάλλως δεν θα λειτουργουν αυτα τα τηλεφωνα;

Link to comment
Share on other sites

Ειδάλλως δεν θα λειτουργουν αυτα τα τηλεφωνα;

 

Θα λειτουργούν αλλά με "θόρυβο" και θα έχεις μερικά σπαστικά disconnects.

 

Δεν είναι τίποτα ρε συ.. Φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο και σου κάνει κεντρική μπρίζα, αυτήν στην οποία θα κάνεις την συνδεσμολογία.

 

Αλλιώς φιλτράκια.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Ελπίζω να μην είμαι off the topic. Που μπορώ να βρω μια λίστα με must have προγραμματάκια για δίκτυο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων._

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Ελπίζω να μην είμαι off the topic. Που μπορώ να βρω μια λίστα με must have προγραμματάκια για δίκτυο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων._

 

must have για δίκτυο ; Όπως ασφάλεια δικτύου ας πούμε ; monitoring ;

 

Είναι πολλά αλλά must have είναι μόνο κανα 2. Όπως ένα πρόγραμμα για να ορίζεις την ταχύτητα στους υπολογιστές δικτύου και ένα για να ελέγχεις τι μπαίνει και τι βγαίνει.

 

Ρίξε επίσης και μια ματιά σε κάποια άλλα προγραμματάκια εδώ.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

paidia pws mporw na sundesw 2 pc aneksartita to ena me to allo me adsl modem usb thuras??episis thelw na to mpainoun asyrmata kai ta duo....kamia idea???brika autes edw tis kartes http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=223620&Merchant_Id=1&sts_cid=3 gia na ta kanw asurmata alla to modem me duskoleuei pws tha to kanw....
Link to comment
Share on other sites

paidia pws mporw na sundesw 2 pc aneksartita to ena me to allo me adsl modem usb thuras??episis thelw na to mpainoun asyrmata kai ta duo....kamia idea???brika autes edw tis kartes http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=223620&Merchant_Id=1&sts_cid=3 gia na ta kanw asurmata alla to modem me duskoleuei pws tha to kanw....

 

Δεν μπορείς , δυστυχώς. Το ανεξάρτητα είναι αυτό που μας κάνει τη ζημιά.

Αν ήθελες θα μπορούσες να συνδέσεις το 1 pc με το usb Modem και ύστερα μέσω της ασύρματης κάρτας δικτύου να μοιράσεις την σύνδεση στο άλλο pc , το οποίο θα βλέπει net μόνο είναι το 1ο pc ανοιχτό...

Για ανεξάρτητη wireless σύνδεση θέλεις ένα wireless modem/router.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

αυτες οι δυο καρτουλες εχουν τοση διαφορα στην τιμη επειδη η μια ειναι 108 και η αλλη 54mbps; μονο αυτο; δε λεει πολλα, μηπως ξερετε. με τη φτηνη θα'μαι καλυμμενος;(παλιο λειτουργικο, παλιο pc) ευχαριστω :)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Merchant_Id=1&Product_Id=165083&Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&showcase=t

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Merchant_Id=1&Product_Id=111128&Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&showcase=t

 

τις βρηκα κι εδω

http://www.netgear.com/products/details/WG511.php

http://www.netgear.com/products/details/WG511T.php

 

edit: πηρα τη φθηνη τελικα, μια χαρα ειναι ευτυχως.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα wireless Router netgear. παρατήρησα όμως ότι στο κουτί δεν αναφέρει αν είναι για Pstn ή isdn. Συνήθως οι περισσότεροι το αναφέρουν. Είναι απαραίτητο να αναφέρεται ή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι είναι και για τους 2 τύπους γραμμών;

 

Ο netgear σαν μάρκα τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα wireless Router netgear. παρατήρησα όμως ότι στο κουτί δεν αναφέρει αν είναι για Pstn ή isdn. Συνήθως οι περισσότεροι το αναφέρουν. Είναι απαραίτητο να αναφέρεται ή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι είναι και για τους 2 τύπους γραμμών;

 

Ο netgear σαν μάρκα τι λέει;

 

Κοίταξε μήπως γράφει ANNEX A που είναι το pstn ή ANNEX B που είναι το isdn.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μήπως γράφει ANNEX A που είναι το pstn ή ANNEX B που είναι το isdn.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το είδα αλλα δε λέει ούτε το ένα ούτε το άλλο.......Από το κατάστημα μου είπαν ότι κάνει και για τους 2 τύπους γραμμής αλλά δεν τους εμπιστεύομαι......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το είδα αλλα δε λέει ούτε το ένα ούτε το άλλο.......Από το κατάστημα μου είπαν ότι κάνει και για τους 2 τύπους γραμμής αλλά δεν τους εμπιστεύομαι......

στο site της εταιριας κοιταξες φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

στο site της εταιριας κοιταξες φιλε μου;

 

 

Oχι. Θα το κοιτάξω! Υποχρεωτικά δηλαδή ο router Θα πρέπει να είναι για Pstn ή isdn; Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να ειναι και για τους 2 τύπους;;

 

Εdit: Τελικά κοίταξα πιο προσεκτικά και είδα ότι είναι annex a οπότε Pstn. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Paidia exw parei 2 kartes asurmatou diktuou netgear wg311 gia ta 2 pc kai ena modem/router allied data (tornado 831) kai prospathoume na sundesoume ta 2 pc alla den ginetai me tpt.....exoume enwsei ta pc (ksexwrista )me to router/modem mono pou den mporoume na to kanoume na mpei sto internet wste na mporesei na dwsei txaxutita kai na tin xwrisei sto diktuo metaksu tou modem router kai tou pc....Mipws kserei kaneis ti mporoume na kanoume???MIpws mporeite na mou peite kai bima pros bima pws na ftiaxtei i kainourgia sundesi tou pc me tis katalliles rithmiseis kai tis rithmiseis tou browser??:O ...Opoios kserei as mou pei bima bima an den itan kopos.......:O

Euxaristw polu.

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ usr 9108 και Netgear 108MBps (Plaisio 97 ευρώ), ποιό λέτε να προτιμήσω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...