Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

einai tis siemens,mipos prepei nja valo alles ri8miseis?ama mpo ego den mporei na mpei aytos,an mpei aytos den mporo na mpo ego,ayto ginete,iparxei kamia lisi?

 

Όπα συγγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει το πρόβλημα σου

 

Δώσε χειροκίνητα της IP στα PC στο range του router π.χ. router >192.168.2.1, 1 PC 192.168.2.2, 2 PC 192.168.2.3 mask 255.255.255.0

DNS 194.219.227.2 & 193.92.110.1

Άφησε την ασφάλεια στο ασύρματο κλειστεί και δοκίμασε το ξανά.

 

Και από τα 2 PC ping στην IP του router σου, δες άμα φτάνουν τα πακέτα

Εάν έχεις κανονικά απάντηση και στα 2 PC σημαίνει πως είναι οκ σαν εσωτερικό δίκτυο και το πρόβλημα βρίσκεται στο router

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest darkspawn

katse 8a to dokimaso kai 8a sou po,filaraki to router mou einai SIEMENS-SL2-141 ADLS WLAN,an pezei rolo ayto

 

:)a ksexasa na sou po,sto diktyo sindeome kanonika,as poume to kalodio einai sindedemeno sto diktio 3 kai ego meso wifi mpeno sto diktio 3,piano kalo shma,to password einai akrivos opos to eipes,to grafo sosta,kai oi ari8moi exoun 2 eidikous xaraktires,ola doulevoun kanonika,aplos enas apo emas mono mporei na sinde8ei sto internet,i o enas i o allos,mipos yparxei provlima an xrisimopoioume taytoxrona to idio kodiko kai giayto den syndeete sto internet?logika eprepe na mpei kanonika..telos panton,8a to dokimaso ayto pou mou eipes to proi kai 8a sou grapso,ok?eyxaristo poli:):)

 

na se rotiso,aytes oii ri8miseis poou mou edoses einai gian na synde8o sto diktyo?giati ego syndeome kanonika aplos to provlima einai den mporo na kanw syndesh dsl otan einai aytos sto internet,an se voi8aei ayto

 

kai me to kalodio dokimasa,to idio provlima exw,ti ginete?fteie mipos pou o allos mpene ime kodiko?:cry:

Link to comment
Share on other sites

kai me to kalodio dokimasa,to idio provlima exw,ti ginete?fteie mipos pou o allos mpene ime kodiko?:cry:

 

Δοκίμασε να περάσεις όπως σου είπα παραπάνω της IP στα PC χειροκίνητα μήπως και είναι κανένα χαζό κόλλημα του DHCP Server

Εάν και από ότι καταλαβαίνω μόνο ένα PC δεν μπαίνει internet μαζί με τα αλλά σωστά?

Εάν ναι τότε θα πρέπει να αλλάξεις το mode ταχύτητας που λειτουργεί η κάρτα σου και ο router A-B-G-N εάν υποστηρίζει, μήπως κάπου εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα

 

Άσε τους κωδικούς ήσυχους είπαμε έχεις ένα στον λογαριασμό με την Forthnet και είναι παντελώς άσχετος με το πρόβλημα σου.

Κωδικό λογικά έχεις στο ασύρματο δίκτυο αλά σου είχα πει να το ακυρώσεις μέχρι να λύσης το πρόβλημα σου.

 

na se rotiso,aytes oii ri8miseis poou mou edoses einai gian na synde8o sto diktyo?giati ego syndeome kanonika aplos to provlima einai den mporo na kanw syndesh dsl otan einai aytos sto internet,an se voi8aei ayto

 

Από τη είδα είναι το ίδιο interface του παλιού SIEMENS SL άμα πάντως δεν βγάλεις άκρη και με της χειροκίνητες ρυθμίσεις και σου κάνει τα ίδια να το πακετάρεις και να πας στο πιο κοντινό κατάστημα Forthnet να στο ελέγξουν, μεγάλη πιθανότητα να είναι κάτι από το router

Link to comment
Share on other sites

Guest darkspawn
ela filaraki,telika to elisa to provlima,o kolitos mou pou ekane ayti ti sindesi sto forthnet den ekane tis ri8miseis pou xriazete to router,kai na kanei connect oste to PPPOE na aniksei kai na mporei na sinde8ei olo to diktio sto internet,ayto itan to provlima,mia apli leptomeria mas evgale ti psixi,pantos eyxaristo gia ti voi8eia sou,ektimo ayto pou kanete kai giayto ir8a edo na apey8in8o gia to provlima:)
Link to comment
Share on other sites

ela filaraki,telika to elisa to provlima,o kolitos mou pou ekane ayti ti sindesi sto forthnet den ekane tis ri8miseis pou xriazete to router,kai na kanei connect oste to PPPOE na aniksei kai na mporei na sinde8ei olo to diktio sto internet,ayto itan to provlima,mia apli leptomeria mas evgale ti psixi,pantos eyxaristo gia ti voi8eia sou,ektimo ayto pou kanete kai giayto ir8a edo na apey8in8o gia to provlima:)

 

Χμμ έχω την εντύπωση πως το encapsulation δεν έχει σχέση με το πρόβλημα σου αυτό έχει να κάνει με την Forthnet.

Στα 2Play έχουμε encapsulation PPPoE, mutiplexing LLC και VPI/VCI 8/35

 

Χαίρομαι που όλα είναι εντάξει.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

Μου έδωσε ένας φίλος αυτό το access point D-LINK DWL-2100AP WL108 ACCESS POINT

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613433

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=DFA0F83EF6D61944A242097FDDB56A9F&pa=7E544138286874479F19AC00A40F59A9

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πως το ενεργοποιώ…

Έχω ένα speedtouch 585v7 στο σπίτι και θέλω να το συνδέσω με το access point, θέλω να το βάλω στο σπίτι του θείου μου από πάνω. Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση? Αν έχετε την καλοσύνη βοηθήστε με. Απλά θέλω να έχω με τον θείο μου την ίδια σύνδεση….και θέλω να αναπαράγεται το σήμα και να ενισχύεται. (ελπίζω να μην χρειάζεται να το συνδέσω μέσω Ethernet με το speedtouch για να παίξει.)

Σχετικά με info δείτε εδώ: http://www.dlink.com/products/?model=DWL-2100AP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

έχουμε και λέμε:1) Έκανα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση (μου βγήκε η πίστη, διότι παρόλο που έβαζα static ip ο explorer δεν άνοιγε την σελίδα, μόνο με Mozilla τα κατάφερα)

2) δεν ξέρω πιο mode να επιλέξω, οι επιλογές είναι Access Point, WDS with AP, WDS, Universal Repeater, Wireless Client. Ποια είναι η πιο σωστή για να παίρνει το σήμα από το wifi-router που έχω και να το ενισχύει?

3) Τι ρυθμίσεις κάνω επιμέρους? Βάζω το ίδιο SSID , το ίδιο channel, το ίδιο πρωτόκολλο, τον ίδιο τύπο security???

4) Υπάρχει κάποια επιλογή που να θέλει την λιγότερη παραμετροποίηση? Δεν υπάρχει επιλογή απλά να ενισχύει ότι δίκτυο είναι στα ανιχνεύσιμα? Και απλά όταν πας να κάνεις connect στο αρχικό router απ’ όπου βρήκε το σήμα, κάτι σαν ghost host.

5) Παρόλο που ενεργοποιώ το DHCP , δεν παίρνει δικιά του ip στο router. Τι να φταίει? Ίσως χρειάζεται να αλλάξω την default ip που έχει (192.168.0.50) σε κάποια άλλη που να είναι στο range του router.

 

 

Ποτέ δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολο….

 

Περιμένω την βοήθεια σας.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Οι αλλαγές του νέου firmware είναι οι εξής:

DWL-2100 eu Firmware v2.40 Release Note

Problems Resolved:

1. [DVIEW] When MSSID+WDS enabled, the authentication settings of MSSID should be changed followed by Primary’s setting.

2. [FW] Fix the output power issue.

3. [Firmware]SSH still could login in with old username/password, when web login username and password modified.

4. [Firmware]SSH socket still receive packet and then run out of memory even ssh is disabled.

5. [WEB] UpdateFirmware page will show wrong in 1280*1024 display mode.

6. Remove open/share key authentication for Universe Repeater.

7. [APM]can not get trap srvip .

8. [APM]Web can not get multi setting if set WDS+MULTI use APM.

9. The IOT issue, If enable the superG and WMM, some wireless card can not communicate with the AP when the Authentication is WPA and Cipher type is TKIP.

10. Change the Universe Repeater Mac address rule, If root AP's BSSID is ii:jj:kk:ll:mm:nn, Universal repeater's MAC is uu:vv:ww:tt:oo:pp. Modify Universal repeater's BSSID as 00:pp:kk:ll:mm:nn.

11. [WEB] When the login password is not blank, and user changes other settings in the same page, it will pop up a password error message in Tools\Admin page.

12. Do not support Several traps info for APM.

13. RSTP do not take effect for WDS mode

14. There is some issue for WDS+MSSID , as authentication:wpa/wpa2-psk,cipher:auto.

15. Two stations connected to secondary ssid through MSSID+wds could not ping each other.

16. Multipacket rate control could not work normal.

17. the multicast packet control issue,when multicast packets is too many, stations could not ping to the AP

18. Multi-SSID stable problem: when enable Multi-SSID, AP will stop working after several days;

19. [WEB]When user login with wrong user/password, they still can access some web pages;

20. Close the function auto save the configuration to the flash.

21. Delete some useless log messages of deauthentications.

Enhancements:

1. Add Data Rate Control function

2. Add Universal Repeater

3. Add MSSID + WDS.

Link to comment
Share on other sites

paidia tin voi8eia sas parakalw..exw fortnet adsl me ena modem f200 tis etairias simera prosa8isa na valw ena router kainougio p pira k den ta katafera..einai to linkys wrt54gc http://imperio.ekatalog.biz/zbozi/linksys-compact-wi-fi-broadband-router-wrt54gc/detail.aspx?p=z:56432

mexri edo ola kala otan omws sundew to kalwdio p paei sto internet m kovei to tilefwno k den exw internrt..anavoun a lampakia me to power line1 wireless ektos tou internet..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον να γραφεις με ελληνικούς χαρακτηρες και δευτερον το Linksys που έχεις δεν ειναι μοντεμ/ρουτερ αλλά μονο router οποτε απο μονο του δεν θα συνδεθεί ποτέ στο ιντερνετ γιατι απλά δεν ειναι μόντεμ.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μου έδωσε ένας φίλος αυτό το access point D-LINK DWL-2100AP WL108 ACCESS POINT

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613433.....

έχουμε και λέμε:1) Έκανα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση (μου βγήκε η πίστη, διότι παρόλο που έβαζα static ip ο explorer δεν άνοιγε την σελίδα, μόνο με Mozilla τα κατάφερα)

2) δεν ξέρω πιο mode να επιλέξω, οι επιλογές είναι Access Point, WDS with AP, WDS, Universal Repeater, Wireless Client. Ποια είναι η πιο σωστή για να παίρνει το σήμα από το wifi-router που έχω και να το ενισχύει?

3) Τι ρυθμίσεις κάνω επιμέρους? Βάζω το ίδιο SSID , το ίδιο channel, το ίδιο πρωτόκολλο, τον ίδιο τύπο security???

4) Υπάρχει κάποια επιλογή που να θέλει την λιγότερη παραμετροποίηση? Δεν υπάρχει επιλογή απλά να ενισχύει ότι δίκτυο είναι στα ανιχνεύσιμα? Και απλά όταν πας να κάνεις connect στο αρχικό router απ’ όπου βρήκε το σήμα, κάτι σαν ghost host.

5) Παρόλο που ενεργοποιώ το DHCP , δεν παίρνει δικιά του ip στο router. Τι να φταίει? Ίσως χρειάζεται να αλλάξω την default ip που έχει (192.168.0.50) σε κάποια άλλη που να είναι στο range του router......

 

Πρώτα από όλα τράβηξε ένα καλώδιο δικτύου από τον router σου στον επάνω AP LinkSys

To LinkSys είναι AP αυτό σημαίνει πως πρέπει να συνδεθεί με έναν router

Πριν συνδέσεις το καλώδιο δικτύου έλεγξε της IP του router και του AP

Τροποποίησε ώστε να έχουν διαφορετική IP στο ίδιο range δηλαδή 192.168.0.Χ, 192.168.0.Ψ, όπου Χ και Ψ δώσε εσύ τα νούμερα που θέλεις μέχρι και το 254 παραπάνω καίγεσαι :p

Εφόσον είναι οι IP σύνδεσε το καλώδιο με μια από της θύρες δικτύου του router με την θύρα δικτύου του AP

Στον AP θα δώσεις διαφορετικό κανάλι εκπομπής με 2 κανάλια διάφορα από τον router π.χ. εάν στον router είχες 9 θα δώσεις το 7 ή το 11, όχι 8,9,10.

Ασφάλεια βάζεις ότι έχεις και στον router, καλύτερα για να μην θυμάσαι και πολλά πράγματα. :D

Το SSID μπορείς να αφήσεις και το ίδιο βέβαια θέλει προσοχή αυτό, δεν ξερό κατά πόσο καλά θα συνεργαστεί το alcatel με linksys βέβαια είναι το πιο απλό πράγμα να το αλλάξεις εκ τον υστέρων. ;)

 

Οι επιλογές είναι:

Access Point

DHCP OFF

NAT & Firewall OFF άμα υπάρχουν.

 

Στο Repeater θα σε συμβούλευα να μην το χρησιμοποιήσεις καθαρά γιατί είναι διαφορετικών εταιρειών τα μηχανήματα σου.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα μέρες που είναι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

paidia tin voi8eia sas parakalw..exw fortnet adsl me ena modem f200 tis etairias simera prosa8isa na valw ena router kainougio p pira k den ta katafera..einai to linkys wrt54gc http://imperio.ekatalog.biz/zbozi/linksys-compact-wi-fi-broadband-router-wrt54gc/detail.aspx?p=z:56432

mexri edo ola kala otan omws sundew to kalwdio p paei sto internet m kovei to tilefwno k den exw internrt..anavoun a lampakia me to power line1 wireless ektos tou internet..

 

Συμφωνώ με τον stefanos_79, πας το μηχάνημα πίσω και τους λες να σου δώσουν ένα που να είναι και ADSL Modem/Router.

Για της ρυθμίσεις δες λίγο παραπάνω που της αναφέρω αναλυτικά για Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

εχω χασει το installation cd του ασύρματου modem PSTN SAGEM FAST 1500WG, ψαχνω εδω κ μερες στο διαδυκτιο και δεν μπορω να βρω κατι αξιολογο εκτος απο κατι αρχεια .bin απο το επισημο site της sagem, τα οποια δεν ανοιγουν με τιποτα (εχω δοκιμασει ολα τα iso converter!! ειναι κατεστραμενα).

 

παρακαλω πολυ οποιος εχει το installation cd του sagem 1500wg και εχει ορεξη να μου στειλει ενα μνμ,θα με βοηθησει πολυ!!!

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

εχω χασει το installation cd του ασύρματου modem PSTN SAGEM FAST 1500WG, ψαχνω εδω κ μερες στο διαδυκτιο και δεν μπορω να βρω κατι αξιολογο εκτος απο κατι αρχεια .bin απο το επισημο site της sagem, τα οποια δεν ανοιγουν με τιποτα (εχω δοκιμασει ολα τα iso converter!! ειναι κατεστραμενα).

παρακαλω πολυ οποιος εχει το installation cd του sagem 1500wg και εχει ορεξη να μου στειλει ενα μνμ,θα με βοηθησει πολυ!!!

ευχαριστω!!

 

Τι να το κάνεις το CD ???

Άνοιξε IE ή Firefox γράψε να πας στην διεύθυνση 192.168.2.1 (ή 192.168.0.1) που θεωρητικά είναι η κανονική IP του sagem 1500wg

Μέσα από εκεί κάνεις τα πάντα στον sagem 1500wg

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου διέθεσες!

θα το δοκιμάσω το βράδυ λογικά!

αναφέρω και κάποια στοιχεία από την dlink

είναι άψογοι!

 

 

Από το support:

1 απάντηση

αν θέλετε το 2100 να κάνει αναμετάδοση θα πρέπει να το ρυθμίσετε σαν AP Repeater.

Οι ρυθμίσεις που θα μπουν στο 2100 (κρυπτογράφηση, όνομα δικτύου, κανάλι,...) να είναι ακριβώς οι ίδιες me to speedtouch.

Αν δεν βάλετε σωστά την κρυπτογράφηση (πχ) δεν θα συνδεθούν.

 

Τέλος, η μέθοδος αυτή (repeater) δεν είναι 100% συμβατή. Υπάρχει περίπτωση να μην συνεργαστεί σωστά με το speedtouch.

 

Φιλικά,

D-Link Hellas Support Center

 

 

 

 

 

2 απάντηση

 

Καλημέρα σας.

1) Αν δεν λειτουργήσει ως έχει, τότε μπορείτε να δοκιμάσετε διαφορετική έκδοση firmware απο : ftp://ftp.dlink.it

Η αναβάθμιση όμως να γίνει με μεγάλη προσοχή και μόνο με καλώδιο.

2) Το WDS είναι 99% συμβατό με όσες συσκευές το υποστηρίζουν. Αν το speedtouch έχει WDS τότε χρησιμοποιήστε το οπωσδήποτε !

3) Θα δηλώσετε στο ένα την MAC του άλλου (ασύρματη) και πάλι με τα ίδια στοιχεία κρυπτογράφησης, καναλιού,...

4) Δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό.

Θα μπορούσατε να μας τα στείλετε να προσπαθήσουμε να τα συνδέσουμε (με κάποιο προσημφωνημένο κόστος) αλλά δεν θα είναι σίγουρο οτι θα λειτουργήσει μιας και πρόκειται για συσκευή άλλης εταιρίας που δεν έχουμε δοκιμάσει.

 

Τέλος, να σας ενημερώσουμε οτι η τεχνική υποστήριξη της D-Link θα κλείσει την Τετάρτη 24/12 και θα παραμείνει κλειστή μέχρι την Δευτέρα 5/1.

 

Φιλικά,

D-Link Hellas Support Center

 

 

 

________________________________________

From:

Sent: Tuesday, December 23, 2008 1:09 AM

To: 'D-Link Hellas Support Center'

Subject: RE: Support

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα κάτωθι:

1) Αν δεν παίζει με τις ρυθμίσεις υπάρχει η σκέψη για κάποιο νέο firmware?

2) Αν βάλω το WDS….λογικά δεν πρέπει να παίξει σίγουρα?

3) Αν ναι, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο speedtouch και ποιες στο dlink?

4) Θα μπορούσα να τα φέρω από εσάς να τα ρυθμίσουμε μαζί???

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

 

 

 

3 απάντηση

Δοκιμάστε και παλαιότερη έκδοση firmware αν δεν λειτουργήσει η 2.40.

2.30 και 2.10 είναι οκ. Αποφύγετε την 2.20 μιας και είναι ασταθής.

 

 

 

 

είναι πολύ καλοί και εξυπηρετικοί!

 

Πρώτα από όλα τράβηξε ένα καλώδιο δικτύου από τον router σου στον επάνω AP LinkSys

To LinkSys είναι AP αυτό σημαίνει πως πρέπει να συνδεθεί με έναν router

Πριν συνδέσεις το καλώδιο δικτύου έλεγξε της IP του router και του AP

Τροποποίησε ώστε να έχουν διαφορετική IP στο ίδιο range δηλαδή 192.168.0.Χ, 192.168.0.Ψ, όπου Χ και Ψ δώσε εσύ τα νούμερα που θέλεις μέχρι και το 254 παραπάνω καίγεσαι :p

Εφόσον είναι οι IP σύνδεσε το καλώδιο με μια από της θύρες δικτύου του router με την θύρα δικτύου του AP

Στον AP θα δώσεις διαφορετικό κανάλι εκπομπής με 2 κανάλια διάφορα από τον router π.χ. εάν στον router είχες 9 θα δώσεις το 7 ή το 11, όχι 8,9,10.

Ασφάλεια βάζεις ότι έχεις και στον router, καλύτερα για να μην θυμάσαι και πολλά πράγματα. :D

Το SSID μπορείς να αφήσεις και το ίδιο βέβαια θέλει προσοχή αυτό, δεν ξερό κατά πόσο καλά θα συνεργαστεί το alcatel με linksys βέβαια είναι το πιο απλό πράγμα να το αλλάξεις εκ τον υστέρων. ;)

 

Οι επιλογές είναι:

Access Point

DHCP OFF

NAT & Firewall OFF άμα υπάρχουν.

 

Στο Repeater θα σε συμβούλευα να μην το χρησιμοποιήσεις καθαρά γιατί είναι διαφορετικών εταιρειών τα μηχανήματα σου.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα μέρες που είναι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω forthnet 2 play 24αρα και απλα σερνεται.ουτε τα 2 δεν μπορει να ξεπερασει μπορει να μου πει καποιος τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο ρουτερ μου (netgear Wireless DG834PN)μηπως δεν εχω ρυθμισει κατι σωστα,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

σε τι ταχυτητα κλειδωνει το μοντεμ?

μηπως εχεις ανοιχτο κανα τορρεντ client και μετρας την ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω forthnet 2 play 24αρα και απλα σερνεται.ουτε τα 2 δεν μπορει να ξεπερασει μπορει να μου πει καποιος τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο ρουτερ μου (netgear Wireless DG834PN)μηπως δεν εχω ρυθμισει κατι σωστα,ευχαριστω

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Φίλε μου έχουμε αναφέρει στης προηγούμενες σελίδες της ρυθμίσεις της Forthnet όπου είναι κοινές για όλα τα μηχανήματα.

Αυτό που θα πρέπει να μας αναφέρεις είναι τα στοιχεία γραμμής μέσα από το router, δηλαδή connection Speed. attenuation, margin, CRC errors και γενικότερα ότι στοιχεία γραμμής έχεις.

Τα παραπάνω στα ζητάω για να δούμε άμα το πρόβλημα είναι στο φυσικό μέσο (χαλκός γραμμής – απόσταση κέντρου).

Καλώ θα είναι να κάνης μια δοκιμή και να ξηλώσεις οποιαδήποτε συσκευή τηλεφώνου. τηλεφωνητή, συναγερμό, modem, fax.

Στη συνέχεια δες άμα υπάρχουν μεταβολές στα στοιχεία γραμμής ώστε να δεις μήπως είναι κάτι από των εσωτερικό σου χώρο που σου δημιουργεί πρόβλημα.

Καλώ είναι ο router να είναι συνδεμένος με καλώ καλώδιο (μέγιστο 1,5m) ή πρίζα.

Με καλώδια κακής ποιότητας και μεγάλων αποστάσεων (2μ και άνω) να υπάρχει αλλοίωση στο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!το πρόβλημα αυτό έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες μέρες.Όταν πρωτοέβαλα 2play χτύπαγα κάτι 23-24 άρια τώρα τελευταία δεν πάει καλά!Που μετράτε την σύνδεσή σας? εγώ speedtest.net μήπως δεν είναι και πολύ αξιόπιστο?το ρούτερ μου είναι ασύρματο αλλά το συνδέω ενσύρματα στο pc μου και η απόσταση είναι πολύ μικρή!Λάθη της σύνδεσής μου πως μπορώ να ελέγξω?Σήμερα που το μέτρησα ήταν καλύτερη η κατάσταση download 10500 kb upload 870kb

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΟΥ:

 

Modem

ADSL Firmware Version A2pB023b.d20e

Modem Status Connected

DownStream Connection Speed 19819 kbps

UpStream Connection Speed 1020 kbps

VPI 8

VCI 35

 

 

ADSL Settings

 

Multiplexing Method LLC-BASED

VPI 8

VCI 35

 

 

Encapsulation PPPoA(PPP over ATM)

 

 

Firewall Rules

 

Outbound Services

# Enable Service Name Action LAN Users WAN Servers Log

1 utorrent ALLOW always 192.168.0.3 Any Always

2 sa-mp BLOCK always Any Any Always

3 utorrent ALLOW always Any Any Always

Default Yes Any ALLOW always Any Any Never

 

Inbound Services

# Enable Service Name Action LAN Server IP address WAN Users Log

1 utorrent ALLOW always 192.168.0.3 Any Always

Default Yes Any BLOCK always Any Any Never

 

 

 

Wireless Port

Name (SSID) vlasis

Region Europe

Channel 8

Wireless AP Enabled

Broadcast Name Enabled

 

 

Wireless Network

Name (SSID): vlasis

Region: Europe

Channel: 8

Mode: g only

 

 

Security Options

Disable

WEP (Wired Equivalent Privacy)

WPA-PSK (Wi-Fi Protected Access Pre-Shared Key)

WPA2-PSK (Wi-Fi Protected Access 2 with Pre-Shared Key)

WPA-PSK + WPA2-PSK <-----

WPA-802.1x

WPA2-802.1x

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!το πρόβλημα αυτό έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες μέρες......

 

Encapsulation PPPoA(PPP over ATM)

Multiplexing Method LLC-BASED

VPI 8

VCI 35

Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το 2009, σε όλο τον κόσμο με υγειά ευτυχία και λιγότερα προβλήματα. :)

 

Δεν μου έδωσες τα στοιχεία γραμμής attenuation και SNR margin

Αλλά από τα παραπάνω θα πρέπει να διορθώσεις το PPoA σε PPoE είναι το μόνο λάθος που βλέπω πρόχειρα στο κατεβατό σου. :D

Τα SpeedTest δεν έχουν καμία σημασία έχεις σύνδεση στα 19ΜΒ που θεωρητικά άμα έχεις λογαριασμό στο rapid θα πρέπει να κατεβάζεις 1800kb με το FlashGet

Δες στο router σου για το attenuation και SNR margin.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε τα προβήματα που δείχνουν να μην αφορούν modem και διασύνδεση, αλλά περισσότερο εταιρεία και συγκεκριμένη γραμμή, να τα συζητάμε στο αντίστοιχο θέμα της εταιρείας. :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Πριν 3 μέρες αντικατέστησα το ενσύρματο ρούτερ μου με ένα ασύρματο TP-LINK, προκειμένου να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και η κόρη μου στον υπολογιστή της.

Το δωμάτιο της κόρης μου είναι στο ισόγειο μιας διώροφης μεζονέτας και ο δικός μου υπολογιστής στον επάνω όροφο.

Ο υπολογιστής μου συνδέεται ενσύρματα με το ρούτερ και της κόρης μου ασύρματα.

Όλα καλά μέχρι εδώ...

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ ο δικός μου υπολογιστής κατεβάζει με την κανονική ταχύτητα, της κόρης μου σέρνεται στο downloading ή για παράδειγμα στα βιντεάκια του youtube.

Η απόσταση του ρούτερ από τον υπολογιστή της κόρης μου είναι αρκετή, οπότε η ισχύς του σήματος όπως τη δείχνει το σχετικό εικονίδιο είναι 1 ή 2 μπάρες στις 5 (πολύ χαμηλό ή χαμηλό σήμα).

Παρόλα αυτά, το σερφάρισμα στο ίντερνετ γίνεται κανονικά, αν και κάποιες στιγμές αργούν πολύ να ανοίξουν οι σελίδες, ειδικά οι βαριές.

Η μία λύση είναι να αλλάξω κεραία στον υπολογιστή της και να βάλω μια με μακρύ καλώδιο, οπότε να ανυψωθεί και να πλησιάσει περισσότερο την κεραία του ρούτερ στο επάνω επίπεδο.

Η άλλη λύση; Σκέφτηκα να τροποποιήσω τις ρυθμίσεις στο ρούτερ και έτσι από 58 Mbps που ήταν η διασύνδεση, το πήγα στα 108 και άλλαξε αυτόματα κανάλι εκπομπής.

Πηγαίνω στον υπολογιστή της κόρης μου αμέσως μετά την αλλαγή και τι να δω; Οι σελίδες άνοιγαν ταχύτατα και τα βιντεάκια στο youtube έπαιζαν χωρίς καθόλου buffering.

Είπα αυτό ήταν, γεμάτος χαρά που λύθηκε το πρόβλημα.

Μισή ώρα αργότερα όμως, τα πράγματα επανήλθαν, δηλαδή οι ταχύτητες ξαναέπεσαν και τα βιντεάκια δεν έπαιζαν σωστά.

Πρόβλημα με τον isp δεν υπάρχει, αφού στον δικό μου υπολογιστή όλα γίνονται όπως πρέπει.

Κάτι φταίει στην ασύρματη σύνδεση των υπολογιστών, σίγουρα η απόσταση.

Τι προτείνετε να κάνω;

Είναι μονόδρομος το "πλησίασμα" των 2 κεραιών ή υπάρχει και άλλη λύση;

Σας ευχαριστώ!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα σε εναν φιλο μου ενα access point tp-link και παρατηρησα οτι το access point χρειαζεται αρκετα συχνα restart.

 

Κανε ενα restart το ρουτερ σου και δες αν στην κορη σου εχουν φτιαξει τα πραγματα.

Αν ναι,τοτε το TP-LINK φλοκιαζει και θελει restarts.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=2E426B054892DB4DACC3A1E6488198EA&pa=CFD496D672C1CD4784AB030FA1306972 ειναι καλο;ξερει κανεις τι απαιτησεις συστηματος εχει;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=2E426B054892DB4DACC3A1E6488198EA&pa=CFD496D672C1CD4784AB030FA1306972 ειναι καλο;ξερει κανεις τι απαιτησεις συστηματος εχει;

 

BELKIN Wireless G Router

Part # F5D7230-4

φίλε μου έχω εγώ εδώ στη Σουηδία τα συμπαθούν ιδιαίτερα, εγώ προσωπικά θα έλεγα όχι (τρέχω βραδιάτικα να τον βγάλω από το ρεύμα για να ξεκολλήσει )

Σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με κανένα D-Link ör Linksys

Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτηκες να το πας πισω; για να εχει εγγυηση για παντα, πολυ τολμηρο μου φαινεται να ειναι μια εταιρια οχι τοσο καλη...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...