Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα! παιδια εχω μια απορια... στο speedtouch 586 v6 και γενικα σε speedtouch πως μπορουμε να βαλουμε χειροκινητα τους dns servers π.χ της οτενετ και οχι να τους παιρνει αυτοματα το router? αν τους ορισω απο την καρτα δικτυου γινεται κατι? :worry:

 

Γενικά σε speedtouch που έψαξα λίγο, είδα ότι δεν μπορείς να τους αλλάξεις μέσω του interface του router σου, παρά μόνο μέσω των ιδιοτήτων (ξέρεις Πίνακας Ελέγχου,Συνδέσεις Δικτύου, κλπ...) :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και απο εμενα! παιδια εχω μια απορια... στο speedtouch 586 v6 και γενικα σε speedtouch πως μπορουμε να βαλουμε χειροκινητα τους dns servers π.χ της οτενετ και οχι να τους παιρνει αυτοματα το router? αν τους ορισω απο την καρτα δικτυου γινεται κατι? :worry:

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να απενεργοποιήσεις τον DHCP Server από το interface του router και στη συνέχεια να βάλεις static ip στην κάρτα δικτύου, καθώς και τους dns servers.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη πάντα την κρατάω.

Διάβασα πριν λίγο στη σελίδα του ότι αν ένα προϊόν δε μας κάνει μπορούμε να το αλλάξουμε εντός 20 ημερών αρκεί να είναι πλήρης η συσκευασία του.

Ελπίζω να μου το αλλάξουν.

 

γενικα στο πλαισιο ειναι αρκετα εξυπηρετικοι οποτε και θα σου το αλλαξουν φιλε μου,πουλα και λιγο παραμυθι.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα! παιδια εχω μια απορια... στο speedtouch 586 v6 και γενικα σε speedtouch πως μπορουμε να βαλουμε χειροκινητα τους dns servers π.χ της οτενετ και οχι να τους παιρνει αυτοματα το router? αν τους ορισω απο την καρτα δικτυου γινεται κατι? :worry:

Νομίζω πως αν τους ορίσεις στην κάρτα δικτύου, αυτούς θα ακούει... (το συσγκεκριμένο pc μόνο φυσικά)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα... να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό??? Πως θα γίνει να συνδέσω Δυο υπολογιστές ασύρματα να μπαίνουν στο ίντερνετ, ο καθένας μόνος του, αλλά αν θέλω και ταυτόχρονα.... Επίσης αν μπαίνουν ταυτόχρονα η ταχύτητα διαμοίράζεται ?

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα... να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό??? Πως θα γίνει να συνδέσω Δυο υπολογιστές ασύρματα να μπαίνουν στο ίντερνετ, ο καθένας μόνος του, αλλά αν θέλω και ταυτόχρονα.... Επίσης αν μπαίνουν ταυτόχρονα η ταχύτητα διαμοίράζεται ?

 

Πες κάποιες λεπτομέρειες αν θες να σε βοηθήσουμε. Ποιο router έχεις? Πρώτα πρώτα, πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στο router και μετά στα windows.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το CopperJet 1612 Router...... BTW, ψάχνω καιρό οδηγίες για να το κάνω να δουλέυει με bit torrents προγράμματα, αλλά δεν το καταφέρνω.... Κάτι με το firewall του παίζει.... Το χει κανένας? Καμιά βοηθεια και σε αυτό?

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Έχω το CopperJet 1612 Router...... BTW, ψάχνω καιρό οδηγίες για να το κάνω να δουλέυει με bit torrents προγράμματα, αλλά δεν το καταφέρνω.... Κάτι με το firewall του παίζει.... Το χει κανένας? Καμιά βοηθεια και σε αυτό?

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/AlliedData/CopperJet-1616-2P/CopperJet-1616-2Pindex.htm

copperjet 1616, ισως εχουν ιδια μενου, διαλεξε το προγραμμα που θες και ακολουθησε τις οδηγιες :)

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εκει που ημουν ξαφνικα στο ΝΕΤ πεφτει ο Explorer και ολα τα Torrents που κατεβαζα σταματησαν.

Μπαινω στο Configuration του Router και βλεπω οτι εχουν σβηστει τα παντα και ολες οι ρυθμισεις.

 

Το Router ειναι της Linksys το οποιο ηταν μεσα στο πακετο της Forthnet.Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο και φοβαμαι μην ξαναγινει.

Σημερα ολο το μεσημερι ξαναρυθμιζα το Router.

 

Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συνεβει :blink:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εκει που ημουν ξαφνικα στο ΝΕΤ πεφτει ο Explorer και ολα τα Torrents που κατεβαζα σταματησαν.

Μπαινω στο Configuration του Router και βλεπω οτι εχουν σβηστει τα παντα και ολες οι ρυθμισεις.

 

Το Router ειναι της Linksys το οποιο ηταν μεσα στο πακετο της Forthnet.Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο και φοβαμαι μην ξαναγινει.

Σημερα ολο το μεσημερι ξαναρυθμιζα το Router.

 

Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συνεβει :blink:

κρατα και ενα back up μηπως ξανασυμβει. δεν εχει ακουστει να συμβαινει αυτο παντως, μαλλον ηταν τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω ενα προβλημα εδω και λιγο καιρο. εχω αυτο το μοντελο ασυρματου router--> level one WBR 3460 και εχω στο σπιτι ενα φορητο. το ρυθμισα λοιπον να εχει ολες τις πορτες ανοιχτες και το φορητο λειτουργει μια χαρα. προσφατα εχω και ενα 2ο στο σπιτι ( φορητο) το οποιο οταν το βαζω να κατεβασει με ενα torrent client δεν μπορει με τιποτα να συνδεθει και μου βγαζει μηνυμα οτι η πορτα που εχω ορισει ειναι κλειστη...αλλα ολες ειναι ανοιχτες αφου ο αλλος λειτουργει μια χαρα..και οι 2 εχουν τις ιδιες ρυθμισεις μεσα απο το router...μια βοηθεια -υποδειξη...??;)
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει η IP, η εσωτερική να είναι ίδια. Γιατί ουσιαστικά δεν ανοίγεις πόρτες, απλά τις κάνεις forward σε μια εσωτερική IP...

Oπότε αν το δευτερο μηχάνημα έχει άλλη IP, είναι σαν να μην άνοιξες πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλε μια φιλη Διοδος-ΟΤΕnet και καταργησε το κλασσικο μπλε modem κι εβαλε router(Linksys Wireless G ADSL-WAG200G)και ενω δουλευει στον explorer στο msn δεν μπορει να συνδεθει.

 

Καμια βοηθεια?Το firewall των windows ειναι κατω.

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia skeftomai na parw adsl in a box Plus(forthnet) me wifi router linksys WAG354G . to exei dokimasei kaneis se thema apodosewn k an nai exei na protinei kapoio allo asyrmato ???
Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να συνδεθώ με το laptop (που έχει ασύρματη κάρτα δικτύου) σε κάποιο δίκτυο άλλο (εκτός από το δικό μου) ενώ στην αρχή συνδέεται κανονικά (είναι free,χωρίς key), στη συνέχεια κάνει ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου ,αλλά δεν μου δίνει IP και γράφει "περιορισμένη πρόσβαση"... :O

 

Τι σημαίνει αυτό?

Και τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να συνδεθώ με το laptop (που έχει ασύρματη κάρτα δικτύου) σε κάποιο δίκτυο άλλο (εκτός από το δικό μου) ενώ στην αρχή συνδέεται κανονικά (είναι free,χωρίς key), στη συνέχεια κάνει ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου ,αλλά δεν μου δίνει IP και γράφει "περιορισμένη πρόσβαση"... :O

 

Τι σημαίνει αυτό?

Και τι μπορώ να κάνω?

Για προσπάθησε να κάνεις disable και μετά enable την σύνδεση σου.Κάτι άλλο δεν μπορώ να πω.Τουλάχιστον σε μένα πιάνει.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Mipos gnorizei kaneis an to linksysWAG354G gia ISDN (tis forthnet) mporei na gyrisei kai na ginei gia PSTN grammi kai an nai pos?

Apo ti forthnet den xeroun oute ekeinoi ,oi polites symvoulevontai toys texnikous kai lene oti ginetai kai otan miliseis me texniko leei oti den ginetai!?!!?!?!?

Thank u

Link to comment
Share on other sites

Mipos gnorizei kaneis an to linksysWAG354G gia ISDN (tis forthnet) mporei na gyrisei kai na ginei gia PSTN grammi kai an nai pos?

Apo ti forthnet den xeroun oute ekeinoi ,oi polites symvoulevontai toys texnikous kai lene oti ginetai kai otan miliseis me texniko leei oti den ginetai!?!!?!?!?

Thank u

ναι αληθεια και εγω εχω αυτη την απορια.εαν εχουμε αγορασει ρουτερ για ISDN γινεται να παιξει σε PSTN γραμμη?

Link to comment
Share on other sites

hello. exw ena wag354g to opoio prospathw na egkatastisw alla de mporw. exw valei ola ta kalwdiakia kai exw kollisei sto vima pou prepei na anoi3w ton internet explorer kai na pliktrologisw http://192.168.1.1 To kanw alla den anoigei tpt. 3erei kaneis ti mporei na ftaiei?
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ σας

εχω ενα level one wap 0006 access point και θελω να το κανω repeater

στο ασύρματο δικτυο μου

του βαζω επιλογη repeater στο xxx δικτυο αλλα δεν φέρει INTERNET

τι παίζει με τα ip dns κλπ;, πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;;;

sotiris
Link to comment
Share on other sites

ναι αληθεια και εγω εχω αυτη την απορια.εαν εχουμε αγορασει ρουτερ για ISDN γινεται να παιξει σε PSTN γραμμη?

 

Υπάρχουν κάποια router που παίζουν και σε pstn και σε isdn γραμμή, αρκεί να το ρυθμίσεις σωστά (annex A για pstn γραμμή ή annex B για isdn γραμμή). Κάποια άλλα router παίζουν αποκλειστικά ή σε pstn ή σε isdn γραμμή, όχι και στα 2. Οπότε αν αγόρασες router για isdn γραμμή δε θα παίξει σε pstn γραμμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hello. exw ena wag354g to opoio prospathw na egkatastisw alla de mporw. exw valei ola ta kalwdiakia kai exw kollisei sto vima pou prepei na anoi3w ton internet explorer kai na pliktrologisw http://192.168.1.1 To kanw alla den anoigei tpt. 3erei kaneis ti mporei na ftaiei?

 

Δοκίμασε να δεις αν το pingαρει. (έναρξη(start)/εκτέλεση(run)/cmd/enter. Εκεί γράψε ping 192.168.1.1 και πάτα enter)

Επίσης πήγαινε έναρξη(start)/πίνακας ελέγχου(control panel)/συνδέσεις δικτύου(network connections) και εκέι θα βρεις την τοπική σύνδεση που χρησιμοποιείς(local area connection), κάνε δεξί κλικ/ιδιότητες(properties)/πρωτόκολλο ίντερνετ tcp/ip(protocol internet tcp/ip)/ιδιότητες(properties)

 

εκεί γράψε διεύθυνση ip(ip address):192.168.1.2

μάσκα υποδικτύου(subnet mask) κάνε κλικ εκεί μέσα και θα βγει μόνη της και προεπιλεγμένη πύλη(default gateway):192.168.1.1. Πάτα οκ και κλείσιμο(close) και δοκίμασε να ξαναμπείς σε αυτή τη σελίδα(192.168.1.1) από τον i.e.

Τσέκαρε επίσης και το firewall σου αν χρησιμοποιείς.

Κάνε αυτά και πες μας αν και πάλι δε μπει. Έχει πολλά ακόμη να δεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...