Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thnx man!να σας ρωτησω και μια απορια μου τωρα.αν εγω θελω να επικοινωνίσω με ενα pc μεσω skype τι τηλέφωνο θα βάλω?ή μηπως την ΙΡ του?και μπορω να μλήσω μόνο με αυτούς που έχουν adsl ή γινεται και με pstn?

thnx προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thnx man!να σας ρωτησω και μια απορια μου τωρα.αν εγω θελω να επικοινωνίσω με ενα pc μεσω skype τι τηλέφωνο θα βάλω?ή μηπως την ΙΡ του?και μπορω να μλήσω μόνο με αυτούς που έχουν adsl ή γινεται και με pstn?

thnx προκαταβολικά

 

Αν ειναι καλη η pstn μπορεις να μιλησεις με μικρες καθυστηρησεις. Αν χρησιμοποιησεις skype θα βρεις στην αναζητηση η θα γραψεις το email που εχει δηλωσει στο λογαριασμο του για να τον προσθεσεις στις επαφες σου και μετα να τον καλεσεις. Οπως και στο MSN.!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε voipbuster να ξέρετε ότι η Ελλάδα βγήκε από τους δωρεάν προορισμούς! :mad:

 

Στο forum του voipbuster έχει ανοιχτεί θέμα με το ζήτημα και έχουν πλακώσει πάρα πολλοί Έλληνες και τα χώνουν στο voipbuster και στους κλώνους της Betamax (sipdiscount, voipdiscount, voipcheap κλπ).Με αυτήν την αλλάγη θέλουν ουσιαστικά να σε κάνουν να πας σε κάποιον από τους κλώνους, να δημιουργήσεις καινούργιο λογαριασμό και να ξανά αγοράσεις μονάδες!

 

Στο φόρουμ μπορείς να έχεις πρόσβαση μόνο αν έχεις κάνει register στο voipbuster, μιας και είναι private για τους υπόλοιπους.

 

Όσοι πιστοί με λογαριασμό στο voipbuster προσέλθετε no free calls to greece!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν την αλλάγη θέλουν ουσιαστικά να σε κάνουν να πας σε κάποιον από τους κλώνους, να δημιουργήσεις καινούργιο λογαριασμό και να ξανά αγοράσεις μονάδες![/url][/size][/u]

 

Ισως να υπηρξε θεμα με τον ΟΤΕ για το κοστος τερματισμου των κλησεων στην Ελλαδα απο υπηρεσιες τηλεφωνιας του εξωτερικου (voip)!

Link to comment
Share on other sites

Ισως να υπηρξε θεμα με τον ΟΤΕ για το κοστος τερματισμου των κλησεων στην Ελλαδα απο υπηρεσιες τηλεφωνιας του εξωτερικου (voip)!

Καμία σχέση! ;)

 

Η εν λόγω εταιρία (betamax) έχει 11 κλώνους όπως...

 

http://www.voipbuster.com

http://www.sipdiscount.com

http://www.webcalldirect.com

http://www.voipcheap.com

κλπ

 

η μόνη διαφορά μεταξύ τους, εκτός από τα χρώματα των sites είναι ότι διαφοροποιείται στις χρεώσεις και στις δωρεάν κλήσεις. Αυτό που έκανε ήταν να βγάλει την Ελλάδα από το voipbuster και να αναγκάσει με αυτόν τον τρόπο τους πελάτες της να πάνε και να εγγραφούν η στο http://www.sipdiscount.com η http://www.voipdiscount.com που είναι ακόμα free η Ελλάδα στη λίστα. Κανένας όμως δεν ξέρει πότε θα καπνίσει την εταιρία και θα αλλάξει πάλι τις χώρες. Πριν από 3 βδομάδες το sipdiscount είχε βγάλει όλες τις χώρες που είχε στις δωρεάν κλήσεις και διπλασίασε την χρέωση στην Ελλάδα από 1,16 ευρωλεπτά σε 2,32 ευρωλεπτά και μετά από 1 βδομάδα άλλαξε πολιτική και γύρισε στην παλιά τιμολόγηση! :wacko:

 

Πες πως το 50% των Ελλήνων χρηστών φεύγουν από το voipbuster και πάνε στο voipdiscount, ανοίγουν καινούργιο λογαριασμό και αγοράζουν από την αρχή μονάδες, ξαφνικά μετά από 2 βδομάδες της καπνίζει της εταιρίας και το αλλάζει, αναγκάζοντας κάποιους να πάνε σε κάποια άλλη εταιρία-κλώνο και να τα ξαναστάξουν!

 

Νομίζω καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο της εταιρίας, μιας και είναι καλυμμένη, το θέμα είναι περισσότερο ηθικό και αν μπορεί κάθε τρεις και λίγο να αλλάζει τους όρους της, χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
re paidia h8ela na rwthsw.exw to voipdiscount k kanw directcall.bazw to noumero mou prwta k meta enos allou.xtypaei se emena to sta8ero to shkwnw k meta ston allo.hdh exw milhsei kana misawro etsi...leei oti einai free.3erei kaneis mhpws paizei xrewsh ston ote k.t.l.??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι παιζει με την free call γιατι εκει που ειχα καποιο υπολοιπο ξαφνικα εκλεισε.Εχω 290 μερες ακομα και οταν καλω δωρεαν χωρα μου λεει οτι δεν μπορω να παρω γιατι εχει τερματιστει το trial call!!!!!!επισης οταν παω να γεμισω credit δεν κανει τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η Free calls?

Eυχαριστώ.

 

Έχει μια λίστα μερικά πόστς πιο πάνω. Μέσα στη λίστα υπάρχει και το website της free call, στο οποίο μπορείς να μπείς και να δείς περισσότερα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ!ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ VOIPDISCOUNT ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ&ΜΕΣΩ DIRECT CALL ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΩ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ TRIAL.ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΩΡΕΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ!:D
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ!ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ VOIPDISCOUNT ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ&ΜΕΣΩ DIRECT CALL ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΩ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ TRIAL.ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΩΡΕΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ!:D

 

Μέχρι τα πρώτα 20 τηλεφωνήματα. Και μη γράφεις κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ!ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ VOIPDISCOUNT ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ&ΜΕΣΩ DIRECT CALL ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΩ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ TRIAL.ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΩΡΕΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ!:D

 

signomi na se rotiso kati? kaneis free trial call sto voipdiscount? emena opote tou dino 2 stathera ellados olo mou grafei pos

 

Sorry, this destination is not free. Please buy credit or log in. Or call only the free destinations.

kai fisika mou tin kobei..... ti kano lathos re paidi mou?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω SIP σε αφήνει να κάνεις κλήση ή μέσω του προγράμματος. Όχι Direct.
Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα έναν λογαριασμό στο i-call και έφτιαξα τα settings στο X-lite αλλά δεν μπορω να κάνω κλήσεις.

Συγκεκριμένα μου γράφει 'call not approved'

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα έναν λογαριασμό στο i-call και έφτιαξα τα settings στο X-lite αλλά δεν μπορω να κάνω κλήσεις.

Συγκεκριμένα μου γράφει 'call not approved'

Τι μπορεί να φταίει;

 

Πρόσεξε ότι για Username θα βάλεις το όνομα της συνδρομής σου και όχι τοv

707ΧΧΧΧΧΧΧ αριθμό .

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ότι για Username θα βάλεις το όνομα της συνδρομής σου και όχι τοv

707ΧΧΧΧΧΧΧ αριθμό .

 

Το έλυσα αυτό το πρόβλημα τελικά.

Το θέμα πλέον είναι οτι έχω αισχρή ποιότητα εισερχόμενου ήχου σε φάση να μην καταλαβαίνω τι ακούω.

 

Προσπαθώ να το λύσω με κάτι βελτιώσεις που έχει στα πακέτα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γεια σας. Έχω ένα τεχνικό πρόβλημα και δεν ξέρω που να το γράψω οπότε θα σας το εξηγήσω εδώ και θα το γράψω και στο computing.

 

Δεν νομίζω ν ξέρει κανείς αλλά ας την κάνω την προσπάθεια..

 

Έχω το ADSL modem jetspeed 520 του ΟΤΕ. Κάθε περίπου 1,5 μήνα τρώει ένα κόλλημα και θέλει να μπω στη σελίδα να ξαναβάλω το username και το password μου για να ξαναμπει στο internet. Επίσης αγόρασα ένα voip phone Linksys SPA941 πολύ ωραίο! Κρίμα που δεν μου δουλεύει.. Συνέδεσα το modem με usb στον υπολογιστή και το τηλέφωνο με ethernet στο modem. Έχω βάλει τις ρυθμίσεις του Voipbuster και ότι χρειαζόταν από Otenet στη σελίδα του αλλά το modem μου κάνει κορδελάκια. Συγκεκριμένα όταν πάω να συνδέσω το τηλέφωνο πάνω στο modem το modem αποσυντονίζεται και χάνω τη σύνδεση στο Internet και πρέπει να ξαναφτιάξω username/password. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι? Ενός φίλου του δουλεύει κανονικά με ένα alcatel..

Όταν με πετάει απτο internet δείχνει πως το τηλέφωνο συνδεέται αλλά δεν έχω κάνει καποια κλήση.. Έχω βάλει DHCP και έχω απενεργοποιήσει NAT, αν αυτό βοηθάει όποιον ξέρει.. Και κανένα pm αν στείλετε θα είμαι υπόχρεος..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γεια σας. Έχω ένα τεχνικό πρόβλημα και δεν ξέρω που να το γράψω οπότε θα σας το εξηγήσω εδώ και θα το γράψω και στο computing.

 

Δεν νομίζω ν ξέρει κανείς αλλά ας την κάνω την προσπάθεια..

 

Έχω το ADSL modem jetspeed 520 του ΟΤΕ. Κάθε περίπου 1,5 μήνα τρώει ένα κόλλημα και θέλει να μπω στη σελίδα να ξαναβάλω το username και το password μου για να ξαναμπει στο internet. Επίσης αγόρασα ένα voip phone Linksys SPA941 πολύ ωραίο! Κρίμα που δεν μου δουλεύει.. Συνέδεσα το modem με usb στον υπολογιστή και το τηλέφωνο με ethernet στο modem. Έχω βάλει τις ρυθμίσεις του Voipbuster και ότι χρειαζόταν από Otenet στη σελίδα του αλλά το modem μου κάνει κορδελάκια. Συγκεκριμένα όταν πάω να συνδέσω το τηλέφωνο πάνω στο modem το modem αποσυντονίζεται και χάνω τη σύνδεση στο Internet και πρέπει να ξαναφτιάξω username/password. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι? Ενός φίλου του δουλεύει κανονικά με ένα alcatel..

Όταν με πετάει απτο internet δείχνει πως το τηλέφωνο συνδεέται αλλά δεν έχω κάνει καποια κλήση.. Έχω βάλει DHCP και έχω απενεργοποιήσει NAT, αν αυτό βοηθάει όποιον ξέρει.. Και κανένα pm αν στείλετε θα είμαι υπόχρεος..

 

Συγνώμη αλλά από ότι ξέρω το τηλέφωνο συνδέεται στο ΑΤΑ με τηλεφωνικό καλώδιο και το ΑΤΑ συνδέεται με το modem μέσω ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα direct calls και σε αυτα που γινονται μεσα απο το voip τηλεφωνο?

 

Τα direct calls δε χρησιμοποιούν τη σύνδεσή σου με το Internet αλλά το κέντρο σε καλεί στο σταθερό τηλέφωνο, όπως επίσης καλεί στο σταθερό και το άλλο μέλος της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά από ότι ξέρω το τηλέφωνο συνδέεται στο ΑΤΑ με τηλεφωνικό καλώδιο και το ΑΤΑ συνδέεται με το modem μέσω ethernet.

 

ε υπάρχουν και τηλέφωνα που συνδέονται απευθείας μέσω ethernet

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα το i-call και έχω αρχίσει να κάνω κάποια τηλέφωνα αν και ο εισερχόμενος ήχος είναι κακός.

 

Οταν κάλεσα σε κινητά έβγαλε ΑΠΟΚΡΥΨΗ! Εαν αποκτήσω νούμερο 2612 θα βγάζει και πάλι απόκρυψη, ή θα λειτουγεί με διασύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...