Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, CaptainNickGR said:

Εγώ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί πάντως.

Η ερώτηση δεν κοστίζει τίποτα. 😉 θα κάνω μια προσπάθεια.Να αναφέρω απλά χαμηλό συγχρονισμό και ταχύτητα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, zerokill said:

Η ερώτηση δεν κοστίζει τίποτα. 😉 θα κάνω μια προσπάθεια.Να αναφέρω απλά χαμηλό συγχρονισμό και ταχύτητα ;

Και πως γενικά έχει αυξομειώσεις στον συγχρονισμό. Με λίγη σάλτσα πάντα πιάνει χαχαχαχχα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CaptainNickGR said:

Και πως γενικά έχει αυξομειώσεις στον συγχρονισμό. Με λίγη σάλτσα πάντα πιάνει χαχαχαχχα.

Ελήφθη!! Τα υπόλοιπα αύριο! Όβερ.

Link to comment
Share on other sites

Update: τηλεφώνησα στο 13840 το παιδί εξυπηρετικότατο μου λέει το μόνο ας πούμε στραβό είναι το FEC error 7/48206 το CRC ειναι οκ μηδέν η γραμμή λεει συγχρονίζει στα 90 οχι στα 100 και με WiFi το 80 ειναι φυσιολογικό.Δεν υπάρχει κάτι σοβαρό ώστε να δηλωθεί βλάβη. 

τελος πάντων δεν νομίζω να ψαχτώ αλλο το ping ειναι 9-11 up κολλημένο 10 οποτε μόνο η οπτική θα στρώσει τα πράγματα όταν γίνει διαθέσιμη! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:

Update: τηλεφώνησα στο 13840 το παιδί εξυπηρετικότατο μου λέει το μόνο ας πούμε στραβό είναι το FEC error 7/48206 το CRC ειναι οκ μηδέν η γραμμή λεει συγχρονίζει στα 90 οχι στα 100 και με WiFi το 80 ειναι φυσιολογικό.Δεν υπάρχει κάτι σοβαρό ώστε να δηλωθεί βλάβη. 

τελος πάντων δεν νομίζω να ψαχτώ αλλο το ping ειναι 9-11 up κολλημένο 10 οποτε μόνο η οπτική θα στρώσει τα πράγματα όταν γίνει διαθέσιμη! 

Ε τα errors γενικά ας είναι πολλά, το θέμα είναι να μην είναι πολλά σε μικρότερο χρόνο. Εκεί το μόντεμ κάνει restart μόνο του γιατί χάνει τον συγχρονισμό κιόλας.. Κατ άλλα το noise margin είναι το πιο σημαντικό. Άμα νομίζεις ότι αντέχεται, κάτσε περίμενε την οπτική. Cosmote τις περνάει εκεί σε σας; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Update: τηλεφώνησα στο 13840 το παιδί εξυπηρετικότατο μου λέει το μόνο ας πούμε στραβό είναι το FEC error 7/48206 το CRC ειναι οκ μηδέν η γραμμή λεει συγχρονίζει στα 90 οχι στα 100 και με WiFi το 80 ειναι φυσιολογικό.Δεν υπάρχει κάτι σοβαρό ώστε να δηλωθεί βλάβη. 

τελος πάντων δεν νομίζω να ψαχτώ αλλο το ping ειναι 9-11 up κολλημένο 10 οποτε μόνο η οπτική θα στρώσει τα πράγματα όταν γίνει διαθέσιμη! 

Μπορείς να καλέσεις έναν δικό σου ηλεκτρολόγο και να δει την εγκατάσταση, απλά φαντάζομαι το 30-40άρι είναι σίγουρο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ε τα errors γενικά ας είναι πολλά, το θέμα είναι να μην είναι πολλά σε μικρότερο χρόνο. Εκεί το μόντεμ κάνει restart μόνο του γιατί χάνει τον συγχρονισμό κιόλας.. Κατ άλλα το noise margin είναι το πιο σημαντικό. Άμα νομίζεις ότι αντέχεται, κάτσε περίμενε την οπτική. Cosmote τις περνάει εκεί σε σας; 

Νομίζω παντού στα Χανιά είναι τις Cosmote. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεβ πιάνει 90 αλλα δεν πέφτει ούτε κάτω απο 75 δεν εχω αποσυνδέσεις το ping οκ το μόνο που τρώει ταχυτητα είναι η τηλεόραση!  Εγώ είμαι πάνω στον Κεντρικό δρόμο στην Αναγνώστου Γογονή στην συμβολή με ΛΕΩΦ Καραμανλή και ΛΕΩΦ Βασιλέως Ηρακλείου. 
Οι οπτικές έχουν περαστεί εδω και 2 χρόνια  απλα είμαι αν δεις εδω https://fttxgr.eu/map

ειμαι στα όρια των 2 κέντρων Αναγνώστου Γογονή 8  στο DSLAM ΚΥΔΩΝ με πολλές καμπίνες μηδέν ενεργές! 

Γκαντέμης! IMG_4284.thumb.jpeg.835ecccd1964714b029a1acfabd8557f.jpeg

4 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Μπορείς να καλέσεις έναν δικό σου ηλεκτρολόγο και να δει την εγκατάσταση, απλά φαντάζομαι το 30-40άρι είναι σίγουρο. 

Τα 40 αν μου έκανε δουλεια θα τα έδινα το να μου ανοίξει ιστορίες χωρις να γίνει τιποτα ειναι που φοβάμαι.Στο κάτω κάτω δεν έχω και ταχύτητες χώμα.

 

ΥΓ: Τουλάχιστον έχω και το 4G ρουτερ μπακαπ με την i4s 🤣

IMG_4287.thumb.png.8d0a6d5b03c737bd6b29c9d5566fcd42.png

IMG_4288.thumb.jpeg.16d7f265e60c6b026df1664f470a89c1.jpeg

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε εάν αυτό εδώ είναι σοβαρό; Παίζει;

Υπάρχουν παγίδες; Απ'ότι κατάλαβα, είναι vodafone ως υποδομή, σωστά; Παίζει fiber ftth στα 200?

vodafone.webp

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2024 at 5:55 ΜΜ, zerokill said:

Ναι στην πρώτη πρίζα. Η αλήθεια είναι οτι και ο τεχνικός της vf αυτό μου είπε οτι θέμα καλωδίωσης είναι και επειδή το σπίτι ειναι 30τίας με τα κλασικά παλιά καλώδια να βάλω utp απο το κουτί κάτω μέχρι το σπίτι αλλα αυτό δεν ξέρω τι δουλειά χρειάζεται και τι μερεμέτια θα μου ανοίξει.

Να μην τσιγκουνεφτής την τιμή καλωδίου , είμαι επαγγελματίας τεχνικός, κυκλοφορεί πολύ κινέζικο καλώδιο μείγμα αλουμινίου χαλκού, ότι χειρότερο για εσωτερικές εγκαταστάσεις (διότι ο αγωγός κόβετε εύκολα δεν έχει την βασική μηχανική αντοχή του βασικού χαλκού).

Το κινέζικο καλώδιο μείγμα αλουμινίου χαλκού είναι 30% φθηνότερο, και προτείνετε για οικονομικές επιφανειακές συνδέσεις που δεν κουνιούνται τα καλώδια.      

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Να μην τσιγκουνεφτής την τιμή καλωδίου , είμαι επαγγελματίας τεχνικός, κυκλοφορεί πολύ κινέζικο καλώδιο μείγμα αλουμινίου χαλκού, ότι χειρότερο για εσωτερικές εγκαταστάσεις (διότι ο αγωγός κόβετε εύκολα δεν έχει την βασική μηχανική αντοχή του βασικού χαλκού).

Το κινέζικο καλώδιο μείγμα αλουμινίου χαλκού είναι 30% φθηνότερο, και προτείνετε για οικονομικές επιφανειακές συνδέσεις που δεν κουνιούνται τα καλώδια.      

Μήπως μπορείς να δώσεις κάποια παραδείγματα ποιες είναι οι εσωτερικές εγκαταστάσει και ποιες οι επιφανειακές;

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2024 at 12:54 ΜΜ, kiriakos_GR said:

Να μην τσιγκουνεφτής την τιμή καλωδίου , είμαι επαγγελματίας τεχνικός, κυκλοφορεί πολύ κινέζικο καλώδιο μείγμα αλουμινίου χαλκού, ότι χειρότερο για εσωτερικές εγκαταστάσεις (διότι ο αγωγός κόβετε εύκολα δεν έχει την βασική μηχανική αντοχή του βασικού χαλκού).

Το κινέζικο καλώδιο μείγμα αλουμινίου χαλκού είναι 30% φθηνότερο, και προτείνετε για οικονομικές επιφανειακές συνδέσεις που δεν κουνιούνται τα καλώδια.      

Αργά η γρήγορα θα έρθει και η οπτική και νομίζω οτι δεν θα ασχοληθώ με τον χαλκό πλέον γιατί κατεβάζω με 80 αντι για 100.

Έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω.

btw  ποια ρουτερ που δίνει η vodafone θεωρούνται πιο αξιόπιστα? το ασπρο zyxel η το vodafone H 300S

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zerokill said:

Αργά η γρήγορα θα έρθει και η οπτική και νομίζω οτι δεν θα ασχοληθώ με τον χαλκό πλέον γιατί κατεβάζω με 80 αντι για 100.

Έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω.

btw  ποια ρουτερ που δίνει η vodafone θεωρούνται πιο αξιόπιστα? το ασπρο zyxel η το vodafone H 300S

Δίνει Zyxel η Vodafone; Μήπως σκέφτεσαι της Nova;
Πάντως το H300 δεν έχει την καλύτερη φήμη...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, minast said:

Δίνει Zyxel η Vodafone; Μήπως σκέφτεσαι της Nova;
Πάντως το H300 δεν έχει την καλύτερη φήμη...

zyxel έγραψα? ωραίος το έχω χάσει τελείως ..

ZTE  H268Q (V7.0) έχω πως μου ήρθε το zyxel δεν έχω ιδεα μάλλον αρχίζω και τα χάνω.

1303779677_.png.2da9712bb5c390ee8faacd05c4827758.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...