Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

σκέφτομαι κι εγώ να βάλω φοιτητικό DSL (student 1000, 14,99 το μήνα) από την HOL. Μέχρι πριν λίγο δεν είχα καμία αμφιβολία πως θα το έβαζα τουλάχιστον. Μέχρι που είδα έναν όρο ο οποίος με γέμισε αμφιβολίες:

 

"*Το HOL BroadbandPack.1000 διατίθεται μόνο με την προεπιλογή σταθερής τηλεφωνίας HOL Voice. Ο χρόνος ομιλίας δίνεται μία φορά εφάπαξ για την γνωριμία σας με το πακέτο τηλεφωνίας. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το HOL Voice"

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος ακριβώς πρόκειται? Διάβασα μερικά πράγματα αλλά δεν πήρα μια πλήρη εικόνα. Δηλαδή 1.Θα αλλάξει ο αριθμός του σταθερού μου? 2.Συμφέρει όντως?

 

PLEASE HELP!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tα ίδια και εγώ.Μου μυρίζει μ@λ@κια της HOL αφου σε rapidshare όλα τρέχουν κανονικά

 

Το Rapidshare ειναι εταιρια με ισχυρους server! Δε μπορεις να τη συγκρινεις με ενα p2p προγραμμα. Στα p2p προγραμματα η ταχυτητα εξαρταται απο τους χρηστες που στελνουν!

 

Για τον φιλο που ρωτησε για την τηλεφωνια HOL και για καθυστερησεις, να του πω οτι ειναι θεμα ΟΤΕ (Πακετων δεδομενων). Επισης για να εχουμε καλη λειτουργια της voip τηλεφωνιας πρεπει να υπαρχει διαθεσιμο upload στη γραμμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

σκέφτομαι κι εγώ να βάλω φοιτητικό DSL (student 1000, 14,99 το μήνα) από την HOL. Μέχρι πριν λίγο δεν είχα καμία αμφιβολία πως θα το έβαζα τουλάχιστον. Μέχρι που είδα έναν όρο ο οποίος με γέμισε αμφιβολίες:

 

"*Το HOL BroadbandPack.1000 διατίθεται μόνο με την προεπιλογή σταθερής τηλεφωνίας HOL Voice. Ο χρόνος ομιλίας δίνεται μία φορά εφάπαξ για την γνωριμία σας με το πακέτο τηλεφωνίας. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το HOL Voice"

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος ακριβώς πρόκειται? Διάβασα μερικά πράγματα αλλά δεν πήρα μια πλήρη εικόνα. Δηλαδή 1.Θα αλλάξει ο αριθμός του σταθερού μου? 2.Συμφέρει όντως?

 

PLEASE HELP!!!!!!!

 

Συμφερει η τηλεφωνια και ειδικα η voip τηλεφωνια. Το router που νοικιαζει στους πελατες η HOL υποστηριζει voip.! Δε θα αλλαξεις αριθμο σταθερου απλα θα εχεις εναν δευτερο αριθμο μορφης 213******* στον οποιον μπορουν να σε καλουν.

Η HOL δινει εφαπαξ 20 ευρω για ομιλια στις ετησιες συνδρομες για γνωριμια. H χρεωση ειναι αστικη για ολα τα σταθερα Ελλαδος, Φθηνα διεθνη και δωρεαν κλησεις προς αριθμους 213 !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

σκέφτομαι κι εγώ να βάλω φοιτητικό DSL (student 1000, 14,99 το μήνα) από την HOL. Μέχρι πριν λίγο δεν είχα καμία αμφιβολία πως θα το έβαζα τουλάχιστον. Μέχρι που είδα έναν όρο ο οποίος με γέμισε αμφιβολίες:

 

"*Το HOL BroadbandPack.1000 διατίθεται μόνο με την προεπιλογή σταθερής τηλεφωνίας HOL Voice. Ο χρόνος ομιλίας δίνεται μία φορά εφάπαξ για την γνωριμία σας με το πακέτο τηλεφωνίας. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το HOL Voice"

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος ακριβώς πρόκειται? Διάβασα μερικά πράγματα αλλά δεν πήρα μια πλήρη εικόνα. Δηλαδή 1.Θα αλλάξει ο αριθμός του σταθερού μου? 2.Συμφέρει όντως?

 

PLEASE HELP!!!!!!!

 

 

Παράθεση έκανα για αν φανεί η διαφορά.Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει με τους server της rapidshare και με τα p2p προγράμματα (είναι η δουλειά μου).ΑΛΛΑ τα ίδια προβλήματα δεν τα βλέπω με άλλους πάροχους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να τσεκάρει ταχύτητες στο rapidshare;Βλέπω σήμερα κάτι 10,6kb συνέχεια και με πιάνει αλλεργία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχει ακουστεί για το traffic shaping.Οι της HOL το δικαιολογούν λέγοντας ότι οφείλεται στην αναβάθμιση των γραμμών.Στις αρχές όταν έγινε η αναβάθμιση στη γραμμή μου είχα σοβαρό πρόβλημα απο utorrent+blue white.Τις τελευταίες μέρες πιάνω το μέγιστο..Να δούμε αν θα παραμείνει έτσι ή αν όντως υπάρχει παρέμβαση απο την HOL.

Link to comment
Share on other sites

Η HOL στο site της παρουσιαζει την κινηση του δικτυου της σε καθε κομματι! Αν παρατηρησατε στις 3 συνδεσεις εξωτερικου με ταχυτητα 155mbps η καθε μια. Συνεχως αυτα τα κυκλωματα ειναι γεματα (95-99%)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες στον Άγιο Στέφανο Αττικής κατά μέσο όρο κάνω download με 117kbps με σύνδεση που αναβαθμίστικε από 512 σε 1024. P2P προγράμματα παίζουν κοντά στα 55 με 70 kbps.
'70s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η αποσταση σ αυτο το θεμα μετριεται σε μηκος καλωδιου ;)

Τελικα εισαι λιγοτερο ή περισσοτερο απο 800-1000 μετρα?

Λοιπόν φίλε είμαι 1000 μ. από τον ΟΤΕ.

Η ΗOL έδωσε σαν βλάβη της γραμμής το πολύ αργό κατέβασμα που έχω, ο ΟΤΕ απάντησε ότι η γραμμή είναι εντάξει και η HOL μου ζήτησε να περιμένω μέχρι τέλος Νοεμβρίου που θα τελειώσει ο ΟΤΕ με τις αναβαθμήσεις.

Μία άλλη ερώτηση παιδιά μήπως φταίει κάπου και ότι η ADSL μου βασίζεται σε PSTN γραμή και όχι σε ISDN??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε είμαι 1000 μ. από τον ΟΤΕ.

Η ΗOL έδωσε σαν βλάβη της γραμμής το πολύ αργό κατέβασμα που έχω, ο ΟΤΕ απάντησε ότι η γραμμή είναι εντάξει και η HOL μου ζήτησε να περιμένω μέχρι τέλος Νοεμβρίου που θα τελειώσει ο ΟΤΕ με τις αναβαθμήσεις.

Μία άλλη ερώτηση παιδιά μήπως φταίει κάπου και ότι η ADSL μου βασίζεται σε PSTN γραμή και όχι σε ISDN??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Όχι δεν τίθεται θέμα pstn ή isdn. Κι εγώ που έχω isdn το ίδιο πρόβλημα έχω:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μία άλλη ερώτηση παιδιά μήπως φταίει κάπου και ότι η ADSL μου βασίζεται σε PSTN γραμή και όχι σε ISDN??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Μηπως ομως σχετιζεται αυτο? Νομιζω πως λειτουργει σε διαφορετικο φασμα συχνοτητων! Δε γνωριζω για τη συγκεκριμενη παραμετρο. Αν γνωριζει καποιος ας μας ενημερωσει :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει ότι άμα βάλει isdn θα έχει καλύτερη ταχύτητα, ή άμα βάλω εγώ pstn θα πιάνω καλύτερες. Εγώ πιστέυω είναι καθαρά αυτών των αναβαθμίσεων που γίνονται. Τα dslam δεν υποστηρίζουν πλήρως όλες αυτές τις αναβαθμίσεις που έγιναν μαζικά και έχει πέσει φόρτος. Αλλά αν υπάρχει κάποιος ειδικός ας μιλήσει. Πάντως τέλη Νοέμβρη θα γελάσουμε πολύ:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει ότι άμα βάλει isdn θα έχει καλύτερη ταχύτητα, ή άμα βάλω εγώ pstn θα πιάνω καλύτερες. Εγώ πιστέυω είναι καθαρά αυτών των αναβαθμίσεων που γίνονται. Τα dslam δεν υποστηρίζουν πλήρως όλες αυτές τις αναβαθμίσεις που έγιναν μαζικά και έχει πέσει φόρτος. Αλλά αν υπάρχει κάποιος ειδικός ας μιλήσει. Πάντως τέλη Νοέμβρη θα γελάσουμε πολύ:p

 

Χθες το βραδυ εγινε καποια αναβαθμιση στον κεντρικο κομβο του οτε στην Αθηνα! Δεν παρατηρω καποια διαφορα εγω παντως...100 πριν 100 μετα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

otan pao na kano syndesi sto emule my bgazei low ip kai firewalled eno exo kanei static ip exo kleisei ta firewall kai ton windows kai toy kasperski kai exo kanei port forward 4662 kai 4672 opos zitaei exo kanei oles tis diadikasies poy prepei opos toylaxiston tis akoloy8isa apo to portforward.com mipos fteei oti exo fititiki sindesi??? apo to diodos......

an kseri kapios ... pantos to bitlord doyleye kanonika gia torrents akoma kai protoy kano kai se ayto portforward!!

Link to comment
Share on other sites

paidia opos exo pei kai paliotera ligei i (1024) sindesi mou se 1 mina kai thelo na tin sinexiso alla den xsero poso tha exei meta kathe mina sindromi+pagio ote gia tin dsl.kai kati allo simfairei na meino stin hol i na pao se kapia alli pio ftini etairia poia exei tis poio ftines times?
Link to comment
Share on other sites

Η ISDN με PSTN δεν επηρεαζει καθολου την ταχυτητα DSL που κατεβαζετε. Ειναι καθαρα θεμα DSLAM & αναβαθμισεων απο τον ΟΤΕ. Υπομονη μεχρι τελη Νοεμβριου (συμφωνα με το χρονοδιαγραμμα του ΟΤΕ).

 

snik στην θεση σου θα εκανα απο τωρα μια αιτηση διακοπης στην HOL ετσι ωστε να σε 1 μηνα να κλεισει τελειως το πακετο που εχεις. Και το λεω αυτο διοτι σε 1 μηνα απο τωρα θα βγουνε τρελλες προσφορες / πακετα απο ολους τους ISP οποτε τοτε θα κανεις την καλυτερη επιλογη.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχω vivodi 1024 [αναβαθμίστηκα σε 2048]. πλήρωσα εξάμηνο 199ευρώ.

έχω τη δυνατότητα να πάρω [με κάποια προσφορά απ'τη δουλειά μου] HOL 1024 με 165/έτος.

να κάνω την αλλαγή ή θα το μετανοιώσω;;

 

επίσης όταν θα μου δώσει η HOL 1024, θα αναβαθμιστεί πάλι σε 2048 ή όχι;;

 

sorry για τις πολλές ερωτήσεις και αν φαίνονται λίγο χαζές.

Link to comment
Share on other sites

έχω vivodi 1024 [αναβαθμίστηκα σε 2048]. πλήρωσα εξάμηνο 199ευρώ.

έχω τη δυνατότητα να πάρω [με κάποια προσφορά απ'τη δουλειά μου] HOL 1024 με 165/έτος.

να κάνω την αλλαγή ή θα το μετανοιώσω;;

 

επίσης όταν θα μου δώσει η HOL 1024, θα αναβαθμιστεί πάλι σε 2048 ή όχι;;

 

sorry για τις πολλές ερωτήσεις και αν φαίνονται λίγο χαζές.

 

Αν οι απαιτησεις σου καλυπτονται απο την 1024 σε συμφερει να μεταφερθεις με 165/ετος. Δε νομιζω να το μετανοιωσεις γιατι η HOL ειναι αρκετα ποιοτικος ISP. Υποθετω οτι δε θα αναβαθμιστεις σε 2048 99%

Η HOL εως τωρα δεν προωθει πολυ αυτην την ταχυτητα ασε που αποκλειεται να την παρεις σ' αυτη την τιμη! ;) Πιστευω οτι σε καλυψα

Link to comment
Share on other sites

Για σας παίδες καινούργιος εδώ. Εγώ δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με τη HOL. Πολύ κάτω το DL λέει 2ΜΒ αλλά τα τεστ λένε 1.36ΜΒ και αυτό τις πρωινές ώρες γιατί το βράδυ μιλάμε για 355ΚΒ.:blink: Ναι το DL.:blink: Έχει σχέση που είναι μέσο του ΟΤΕ γιατί δεν έχει στην πόλη μου η HOL σταθμό και ότι η γραμμή ήταν PSTN; Και κάτι ακόμα μήπως ξέρει κανένας αν η HOL παρεμβάλει τα τόρρεντς και γενικά το P2P;
Link to comment
Share on other sites

Για σας παίδες καινούργιος εδώ. Εγώ δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με τη HOL. Πολύ κάτω το DL λέει 2ΜΒ αλλά τα τεστ λένε 1.36ΜΒ και αυτό τις πρωινές ώρες γιατί το βράδυ μιλάμε για 355ΚΒ.:blink: Ναι το DL.:blink: Έχει σχέση που είναι μέσο του ΟΤΕ γιατί δεν έχει στην πόλη μου η HOL σταθμό και ότι η γραμμή ήταν PSTN; Και κάτι ακόμα μήπως ξέρει κανένας αν η HOL παρεμβάλει τα τόρρεντς και γενικά το P2P;

 

Δεν παιζει ρολο ο τυπος της γραμμης και η HOL δεν επηρεαζει καθολου torrents k P2P. Το προβλημα οφειλεται στον OTE. Προφανως δεν εχει γινει αναβαθμιση στην περιοχη σου ή δεν εχει ολοκληρωθει! Μα επιτελους ποτε θα καταλαβει ο ΟΤΕ οτι τα Mbit που διαθετει για DSL υπηρεσιες ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΟΥΝ σε αρκετες περιοχες !:mad:ΟΤΕ :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Αν οι απαιτησεις σου καλυπτονται απο την 1024 σε συμφερει να μεταφερθεις με 165/ετος. Δε νομιζω να το μετανοιωσεις γιατι η HOL ειναι αρκετα ποιοτικος ISP. Υποθετω οτι δε θα αναβαθμιστεις σε 2048 99%

Η HOL εως τωρα δεν προωθει πολυ αυτην την ταχυτητα ασε που αποκλειεται να την παρεις σ' αυτη την τιμη! ;) Πιστευω οτι σε καλυψα

σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένη από vivodi, οπότε θέλω να πάω σ'έναν εξίσου καλό πάροχο. ελπίζω να είναι η HOL.

κι εγώ πιστεύω ότι στα 1024 θα μείνω, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτή ήταν η αρχική μου επιλογή και στη vivodi.

άλλωστε η τιμή [είναι όντως 165/έτος, έχω την αίτηση μπροστά μου] είναι πολύ ελκυστική.... :O

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένη από vivodi, οπότε θέλω να πάω σ'έναν εξίσου καλό πάροχο. ελπίζω να είναι η HOL.

κι εγώ πιστεύω ότι στα 1024 θα μείνω, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτή ήταν η αρχική μου επιλογή και στη vivodi.

άλλωστε η τιμή [είναι όντως 165/έτος, έχω την αίτηση μπροστά μου] είναι πολύ ελκυστική.... :O

 

Οποτε μην το σκεφτεσαι! Η κανονικη τιμη για την 1024 στη HOL/ετος ειναι 199 χωρις εξοπλισμο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...