Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελπίζω να κάνεις πλάκα. Αυτό έχω φυσικά, γιατί?

 

Φτού..

 

Βέβαια όλα τα συμπτώματα σου σύμφωνα με όσα διάβασα αυτό έδειχναν.

 

Είναι γνωστό ότι πολλοί χρήστες του συγκεκριμένου ρούτερ αντιμετωπίζουν προβλήματα και guess what.Τους κάνει συνέχεια Disconnect.

 

Ωστόσο βγήκε νέο Firmware update και λένε πάλι ότι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα με την αναβάθμιση.. Τώρα , ελπίζω να φτιάξει και να κάνεις τη δουλειά σου. Good luck!

 

Edit: check this out :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χθες πηγα να ρωτησω για να βαλω ενα adsl in a box pack.μου εξηγησε ο υπαλληλος εκει τι χρειαζεται και του εθεσα την ερωτηση οτι επειδη εχω laptop θα μετακινουμε συνεχως και αν γινετε να παιρνω και το router μαζι μου και στο αλλο σπιτι και μου ειπε οτι εφοσον ενεργοποιηθει στο ενα ειναι αδυνατη η συνδεση σε αλλο.

δηλαδη αν την ενεργοποιησω στο νουμερο 26650...... και μετα οταν μετακομισω και μεταφερω το ιδιο νουμερο στο καινουργιο σπιτι δεν θα ισχυει η συνδεση?

αυτος ετσι μου ειπε και χανω και την προσφορα 3+3 μηνες με 129 euro!

τι με συμβουλευεται να κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να δω ποιο firmware έχω? επειδή το πήρα τώρα λογικά το τελευταίο δε θα έχει?

γουδί πάντως διανύω τη δεύτερη εβδομάδα και δεν έχει κάνει κανένα disconnect μόνο 2 βράδια από 40 για κανα 2ωρο έπεσε στο 20 αλλά το θεωρώ λογικό γιατί και εγώ με telepassport 1 χρόνο με 512 τώρα μια φορά το μήνα έχω μια μείωση για κανά 3ωρο(πηγμένα dslam) μάλλον το πρόβλημα επικεντρώνεται όπως έχει ειπωθεί πλειστάκις σε ορισμένες περιοχές...

 

 

(strabomara...to eida...)

cypherth
Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού;έβαλα την ....05

cypherth,μπαίνεις στο router για να δεις το firmware version(192.168.1.1)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγώ με telepassport 1 χρόνο με 512 τώρα μια φορά το μήνα έχω μια μείωση για κανά 3ωρο(πηγμένα dslam) μάλλον το πρόβλημα επικεντρώνεται όπως έχει ειπωθεί πλειστάκις σε ορισμένες περιοχές...

 

Η Telepassport έχει δικά της κέντρα, απο τα οποία περνά μόνο η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού;έβαλα την ....05

cypherth,μπαίνεις στο router για να δεις το firmware version(192.168.1.1)

 

Φίλε αυτήν έβαλα κι εγώ και είμαι οκ. Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το έχω 1 μήνα περίπου και δεν θυμάμαι καλά, αλλά μία φορά μου έχει τύχει το πολύ νομίζω όταν τον είχα ανοικτό για να κατεβάζει 2 μέρες και ίσως έκανε αλλαγή της ip και γι' αυτό.

 

Την τελευταία έκδοση την κατεβάζετε από ftp://intersys.ourlinksys.com/intersys/

 

Υ.Γ. Εχθές έπαθα τρομερή νίλα. Έκανε αναβόσμιμα των φώτων η δεη και έκανε επανεκκίνηση ο υπολογιστής. Από εκεί και πέρα μέχρι σήμερα το πρωί τα είχε παίξει το royter. Στην αρχή δεν έβλεπε dsl και μετά δεν συνδεόταν. 1 ώρα μίλαγα εχθές το βράδυ με τον τεχνικό της forthnet. Συνεπώς να σας πω έναν τρόπο για hard reset όπου σβήνονται τα πάντα από μέσα και είναι σαν καινούριο. Ενώ είναι ανοικτό πατάτε για 30 sec το reset κουμπί που είναι από0 πίσω. Μετά συνεχίζεται να το κρατάτε και για 30 sec ακόμα και βγάζετε το ρεύμα. Μόλις περάσουν τα sec το ξανά βάζετε αφήνετε και το reset και έτοιμο.:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Signomi re pedia,kai ego K.Patissia kai eno me Otenet ola kala....

tora me Forthnet poli halia.

Me to zori 30kb/s.

Ase pou me to test prin 30 lepta mou evgale download 146,09kb/s!!!!!!!!!!!!

I grammi mou einai 384.

Lipame poli.....

 

 

xexexe kalos eir8es sto club emena moy bgazi 170.00 ante 180.00 kai toys perno thl. kai moy lene den to dinoyne gia blabi alla gia xamili taxitita kala den pezontai stin greece apo ta xalia sta GAMATAAA:X

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

kala den mporo na katalabo giati kolisane meriki me to asyrmato royte ths linksys..den einai eki to problima ..to problima einai sto #$#$@#%#%meno diktio toy OTE +sto ISP poy lene oti 8ELOYNE ....-kai den milame gia P2P -
GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

AGAPITI FILOI, TELOS STA PSEMATA!!!!

SIMERA PETIHA NEO REKOR ME TIN GRAMMI MOU.

12KB/S!!!!!!!!

Fantastiko kai omos apo ekei pou katevaza me 5kb/s me PSTN,

piga se ISDN me 7,5kb/s!

E kai tora me ADSL ta katafera espasa to fragma ton 2 psiphion! :cry:

Fantasteite 12 kb/s!

 

Ah ti hara! Ti hara, ena arkeiaki 4.7GB tha mou parei molis 110 hours gia na to katevaso! :blink:

Fisika an den pesei i grammi kai htipisei ta kaimena ta gonatakia tis!

:tease:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kala den mporo na katalabo giati kolisane meriki me to asyrmato royte ths linksys..den einai eki to problima ..to problima einai sto #$#$@#%#%meno diktio toy OTE +sto ISP poy lene oti 8ELOYNE ....-kai den milame gia P2P -

 

Μεγάλε , δεν κολλήσαν μερικοί, ο ρούτερ κόλλησε:lol:

Τα μπέρδεψες!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε , δεν κολλήσαν μερικοί, ο ρούτερ κόλλησε:lol:

Τα μπέρδεψες!

 

psaxto kalitera kai 8a dis oti exis 1 apo ta kalitera royterakia.;)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τολμησα και εβαλα Forthnet την 3μηνη προσφορα! :secret: Προς το παρων δεν τρελαινομαι, τα speedtests μου βγαζουν απο 210-290kbps αλλα οποτε εχω προσπαθησει να κανω dl απο sites κατεβαζω με 40αρες και απο DC++ με 25 :up: (αν και το dc δε το θεωρω μετρο συκρισης)! Αν και εφοσον τα dls μεινουν σε αυτο το επιπεδο εγω ψηφιζω Forthnet!!! Εχω ενα usb modem της Alcatel που το πηρα κοψοχρονια απο τον ΟΤΕ και προβλημα με disconnects δεν εχω προς το παρων :rolleyes: Ευτηχως τα πραγματα στη Νοτια Ελλαδα ειναι καλυτερα, αυτο εχω καταλαβει!
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΤΗΝ ISDN64 ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ADSL.MENΩ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ,ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??:confused: :confused: ΑΚΟΥΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ FORTHNET 3+3.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ?:wacko: ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ,ΓΙΑΤΙ TO ISDN128,ΤΙΣ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2.:help: :help: :help: ΤΗΑΝΚS!!!:O
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΤΗΝ ISDN64 ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ADSL.MENΩ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ,ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??:confused: :confused: ΑΚΟΥΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ FORTHNET 3+3.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ?:wacko: ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ,ΓΙΑΤΙ TO ISDN128,ΤΙΣ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2.:help: :help: :help: ΤΗΑΝΚS!!!:O

Αν είσαι νέος χρήστης, τότε σε συμφέρει να πάρεις κάποιο από τα πακέτα που προσφέρουν οι εταιρείες. ADSL in a box από Φορθνετ ή Broadband Pack από HOL. Εγώ θα σου πρότεινα της ΧΟΛ που έχει 6+6 μήνες δώρο με 199€+ΦΠΑ τα πάντα πληρωμένα. (μόντεμ, ενεργοποίηση, πάγιο ΟΤΕ+παρόχου)

 

Η ADSL δεν κόβει τηλεφωνική γραμμή. :!: Αν έχεις DSL και ISDN μπορείς να μιλάς με δύο γραμμές και να είσαι και στο νετ ταυτόχρονα. Λειτυργεί σε άλλη "συχνότητα" το DSL.

Link to comment
Share on other sites

THANKS!!!ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ISDN ΚΑΤΕΒΑΖΩ 4-5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 10 Μb.ΤΖΑΜΠΑ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΕΣ.

Πλέον το DSL δεν είναι απρόσιτο. Το πακετάκι της ΧΟλ το ετήσιο βγαίνει 20€ το μήνα για 24ωρο ίντερνετ. Είναι πολύ φθηνό και συμφέρει. Ιδίως για σένα που κατεβάζεις πολλά είναι άδικο να πληρώνεις μονάδες στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα, μετα απο 25 μερες αναμονης για ενεργοποιηση ειπα να μην παρω στη φορθνετ να γκρινιαξω αλλα στον οτε. Εκει η κοπελια του 134 αρκετα ευδιαθετα μου ανακοινωσε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη πορτα στη περιοχη μου(καλαμαρια) και οτι ενας Θεος ξερει ποτε θα υπαρξει! Ο Θεος φυσικα ειχε τηλεφωνο και μου το εδωσε,επισης ευδιαθετη, και μου ειπε οτι αυτος που θα το σηκωσει θα ξερει. Ετσι κι εγινε.. ενας δυσμοιρος τυπακος σηκωσε το τηλεφωνο (θελω να πιστευω οτι δεν πιστευουμε σε αυτον!) και μου απαντησε, αφου εβρισε καποιον που ηταν διπλα του γιατι δεν υπακουγε στις διαταγες του, πως καποιοι -δεν μου τους προσδιορισε- του εχουν υποσχεθει καινουρια μηχανηματα μεχρι το τελος της εβδομαδας για να ικανοποιησει ολους τους καημενους της περιοχης μου που εχουν τηλεφωνο που ξεκιναει με 43 ή 44 και ζητησαν adsl. Μετα μου ειπε πως σε δεκα ημερες θα εχουν ενεργοποιηθει ολες οι αιτησεις που εχουν γινει.

 

 

Και μετα πηρα στη Forthnet...:cry:

 

 

Πρωτα θα ηθελα να σας πω πως εδω και 5 μερες απο Σαββατο πρωι βασικα δεν επιανα καθολου γραμμη γιατι ηταν συνεχεια απασχολημενες οι γραμμες τους.Ε...σημερα επιασα. Στην κοπελα που το σηκωσε δεν ειπα επιτηδες οτι μολις ειχα μιλησει με Ο.Τ.Ε. και την ρωτησα γιατι δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη η συνδεση. Αυτη με εβαλε στην αναμονη και μετα απο λιγο μου ειπε οτι ειναι στο τελικο σταδιο και οτι μπορει και να ενεργοποιηθηκε και να μην το ξερω και προσπαθησε να μου δωσει demo. Της ειπα οτι δεν εχει ενεργοποιηθει και οτι το μοντεμ φυσικα δεν συγχρονιζεται.Με ξαναεβαλε στην αναμονη και συνδεθηκε οπως ειπε με τους τεχνικους για να ρωτησει.

 

 

Και τοτε... ειπε πως αυτο συμβαινει μερικες φορες, μου εδωσε το demo, μου ειπε να το δοκιμασω και αν δεν δουλεψει να ξαναπαρω τηλεφωνο για να στειλουν e-mail στον ΟΤΕ να ρωτησουν τι συμβαινει.

 

 

Και ολα αυτα σημερα ενω η αιτηση ενεργοποιησης εγινε στις 29/12.

Θέλω Laptop TΩΡΑ:O

 

http://spaces.msn.com/dimlestat/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα, μετα απο 25 μερες αναμονης για ενεργοποιηση ειπα να μην παρω στη φορθνετ να γκρινιαξω αλλα στον οτε. Εκει η κοπελια του 134 αρκετα ευδιαθετα μου ανακοινωσε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη πορτα στη περιοχη μου(καλαμαρια) και οτι ενας Θεος ξερει ποτε θα υπαρξει! Ο Θεος φυσικα ειχε τηλεφωνο και μου το εδωσε,επισης ευδιαθετη, και μου ειπε οτι αυτος που θα το σηκωσει θα ξερει. Ετσι κι εγινε.. ενας δυσμοιρος τυπακος σηκωσε το τηλεφωνο (θελω να πιστευω οτι δεν πιστευουμε σε αυτον!) και μου απαντησε, αφου εβρισε καποιον που ηταν διπλα του γιατι δεν υπακουγε στις διαταγες του, πως καποιοι -δεν μου τους προσδιορισε- του εχουν υποσχεθει καινουρια μηχανηματα μεχρι το τελος της εβδομαδας για να ικανοποιησει ολους τους καημενους της περιοχης μου που εχουν τηλεφωνο που ξεκιναει με 43 ή 44 και ζητησαν adsl. Μετα μου ειπε πως σε δεκα ημερες θα εχουν ενεργοποιηθει ολες οι αιτησεις που εχουν γινει.

 

 

Και μετα πηρα στη Forthnet...:cry:

 

 

Πρωτα θα ηθελα να σας πω πως εδω και 5 μερες απο Σαββατο πρωι βασικα δεν επιανα καθολου γραμμη γιατι ηταν συνεχεια απασχολημενες οι γραμμες τους.Ε...σημερα επιασα. Στην κοπελα που το σηκωσε δεν ειπα επιτηδες οτι μολις ειχα μιλησει με Ο.Τ.Ε. και την ρωτησα γιατι δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη η συνδεση. Αυτη με εβαλε στην αναμονη και μετα απο λιγο μου ειπε οτι ειναι στο τελικο σταδιο και οτι μπορει και να ενεργοποιηθηκε και να μην το ξερω και προσπαθησε να μου δωσει demo. Της ειπα οτι δεν εχει ενεργοποιηθει και οτι το μοντεμ φυσικα δεν συγχρονιζεται.Με ξαναεβαλε στην αναμονη και συνδεθηκε οπως ειπε με τους τεχνικους για να ρωτησει.

 

 

Και τοτε... ειπε πως αυτο συμβαινει μερικες φορες, μου εδωσε το demo, μου ειπε να το δοκιμασω και αν δεν δουλεψει να ξαναπαρω τηλεφωνο για να στειλουν e-mail στον ΟΤΕ να ρωτησουν τι συμβαινει.

 

 

Και ολα αυτα σημερα ενω η αιτηση ενεργοποιησης εγινε στις 29/12.

 

 

Λοιπον... στον οτε κακως πηρες καθως δεν φαινεται οτι εχεις κανει εσυ αιτηση για γραμμη αλλα η φορθνετ οποτε το 134 ετσι κι αλλιως δεν μπορουσε να σου πει τιποτα. Απο τη στιγμη που σου ειπαν οτι εισαι στο τελικο σταδιο λογικα εχει κρατηθει πορτα για σενα (πριν τελειωσουν) οποτε αυριο-μεθαυριο θα εισαι online. Τα λαμπακια του μοντεμ ολα σβηστα ε? (σε αντιθεση με τα δικα σου :p )

 

ΑΝ ΕΧΩ ISDN ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ DEMO ADSL???

 

Οχι πρεπει να κανεις τη γραμμη σου adsl.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... στον οτε κακως πηρες καθως δεν φαινεται οτι εχεις κανει εσυ αιτηση για γραμμη αλλα η φορθνετ οποτε το 134 ετσι κι αλλιως δεν μπορουσε να σου πει τιποτα. Απο τη στιγμη που σου ειπαν οτι εισαι στο τελικο σταδιο λογικα εχει κρατηθει πορτα για σενα (πριν τελειωσουν) οποτε αυριο-μεθαυριο θα εισαι online. Τα λαμπακια του μοντεμ ολα σβηστα ε? (σε αντιθεση με τα δικα σου :p )

 

Βασικα μου το ειπε ξεκαθαρα η κοπελα οτι δεν υπαρχει πορτα για μενα!

Και μετα μου ειπαν οτι θα παρουν καινουρια μηχανηματα για εμας που τωρα (εδω και ενα μηνα!) καναμε αιτηση! Τα λαμπακια αναβοσβηνουν κατακοκκινα στο κακομοιρο crypto μου οποτε δεν διαφερουν και πολυ απο τα δικα μου.Οπως ειπα και πριν ομως ευτυχως που γινεται πανω στην εξεταστικη και δεν εχω πολυ χρονο. Αλλιως...:shoot:

Θέλω Laptop TΩΡΑ:O

 

http://spaces.msn.com/dimlestat/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα φιλαρακι θελει να βαλει dsl (περιοχη: χαλκιδα) και του προτεινα το dsl in a box της forthnet, αφου εχει μονο τη pstn γραμμη ως τωρα. Καλα εκανα? Λετε να τον πηρα στο λαιμο μου? Ακουω πολλους που αργουν να τους ενεργοποιησουν εως και μηνα, παιζει να κρατησει τοσο και σε αυτον? Αν εχετε κατι καλυτερο να μου προτεινετε...

:p Οποιος ξερει κατι να μιλησει τωρα αλλιως να σιωπησει για παντα!!! :X :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...