Jump to content

Η Xiaomi πέτυχε ιστορικό ρεκόρ πωλήσεων μέσα στο Q1 2021


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι ακριβώς έχουν εγκαταστήσει στο τηλέφωνό τους

ότι πιο spyware και bloatware υπάρχει λογισμικό android στον κόσμο,clean master στο μεγαλείο του !!! bc8e2acd8a30dc7e02f88909ae6d64cb.jpg

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή μονός καυγάς δεν υπάρχει, η αλήθεια είναι ότι και οι οπαδοί ή κάτοχοι XIAOMI ειναι αρκετά προκλητικοί θεωρώντας όλους τους άλλους κορόιδα και χάπατα που αγοράζουν άλλες μάρκες :rolleyes: Η πλάκα είναι ότι η κόντρα αφορά αποκλειστικά Apple & samsung vs XIAOMI αν και υπάρχουν πολλές και αξιόλογες προτάσεις από άλλες μάρκες .
δυστυχώς στο στοκ android έχεις 5 6 επιλογές όλες και όλες αν δεν πας σε pixel και κοντά σε στοκ μόνο sony

https://www.google.com/amp/s/www.androidauthority.com/best-smartphones-stock-android-844672/amp/

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

α) σου απαντώ και σου γράφω ότι καμία εταιρεία δεν είναι τέλεια, και όλες κάπου χάνουν και κάπου κερδίζουν και στο χέρι του καθενός μέσω αγορών θες , μέσω αναφορών θες είναι να πιέσουν, απαντάς πάλι με ένα copy paste κατεβατό.

Λες ότι κάποιες εταιρείες έβγαλαν θύρες ακουστικών , ακουστικά, φορτιστές κτλπ.

Έχει πολλές "πορτοκαλιές" (Sony, όπως σωστά αναφέρεις)

γ) και στο τέλος κράζεις και τον κόσμο που γράφει και διαβάζει.

Αυτόν που αγοράζει φθηνό μόνο για κλήσεις και λίγο ίντερνετ, ή μόνο μεγάλη μπαταρία γιατί αυτό χρειάζεται, ή μεσαία κατηγορία με απόδοση τιμής, ή ακόμα και αυτούς που θέλουν ναι απόδοση ακόμα και στη φωτογραφία.

δ) Γιατί μια "ναυαρχίδα" καλώς η κακώς χαρακτηρίζεται από τον τελευταίας γενιάς επεξεργαστή και αισθητήρα κάμερας.

ε) Όλους λοιπόν για δικούς σου λόγους τους βάζεις σε ένα σακούλι και τους ακυρώνεις, για να... Κράζεις...

 

Συνεχιζεις να βγαζεις δικα σου συμπερασμα και επιμενεις κιολας

α)εγραψα εγω καπου το αντιθετο? Αυτο που τονισα με τα πιο πισω σχολια(τα περι copy paste ειναι τερμα ακυρα)ειναι οτι οσο περναει ο καιρος,ολο και μεγαλωνουν τα αρνητικα των περισσοτερων εταιρειων επειδη αντιγραφουν τις οποιες ελλειψεις των αλλων οπως microSD,θυρα ακουστικων,υψηλη τιμη,punch hole τρυπες,τεραστια καρουμπαλα πισω στις καμερες και παει λεγοντας.

β)αυτο λοιπον οδηγει σε μια πορτοκαλια την Sony,και οχι σε πολλες. Παλιοτερα που οντως υπηρχαν πολλες πορτοκαλιες/επιλογες με Htc και LG μεταξυ αλλων,ηταν οντως καλυτερα.

γ)ποσες φορες εχω τονισει το value for money των φθηνοτερων συσκευων σε specs για τα χρηματα τους ειτε σε redmi,poco,ή και φθηνοτερα mi κινητα(πχ mi10t)ασχετως εαν μαρεσει ή δεν μαρεσει προσωπικα το miui επειδη ειμαι του στοκ Android. Αυτα περι κραξιματος του κοσμου των φθηνοτερων συσκευων ειναι της φαντασιας του.

δ)ειναι το λιγοτερο αστειο σε τεχνολογικο forum να γραφεται κατι τετοιο. Μια ναυαρχιδα καλως ή κακως χαρακτηριζεται απο το συνολο των χαρακτηριστικων που προσφερει που μεταξυ αλλων ανεβαζουν πολυ το κοστος της. Βαλε οθονη,τσιπακι,μητρικη,ποιοτητα κατασκευης,ασυρματη φορτιση,αδιαβροχοποιηση,καμερες,μητρικη πλακετα και παει λεγοντας.

Και το ακριβοτερο στοιχειο συνηθως ειναι η οθονη,και οχι το τσιπακι ή οι αισθητηρες καμερας.

ε)Κανενα δεν εβαλα στο ιδιο τσουβαλι. Με τους μονους που διαφωνησα ειναι με οσους επιμενουν οτι οι xiaomi συσκευες(redmi,poco,mi)δεν εχουν κανενα προβλημα γενικα και αοριστα,επειδη αυτοι δεν εχουν πετυχει στις δικες τους συσκευες καποιο θεμα.

 

Και το κραξιμο που εριξα προς την Xiaomi ειναι γιατι πριν λιγο καιρο ημουν στο τσακ να αγορασω το Mi11 που επαιζε σε καλη τιμη απο amazon,αλλα απο review των xda developers με σταματησε μιας και τονιζε σε αρνητικα τα διαφορα bugs,επιθετικο ram management του miui που ειδε,παρολο που σαν hardware ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της.

Γιατι μπορει για σας σημαντικη να ειναι κυριως η καμερα,αλλα για μενα σημαντικοτερο ειναι το software,μετα η μπαταρια/αυτονομια και πιο πισω η καμερα.

Η απογοητευση μου αυτη σαν υποψηφιο αγοραστη,με οδηγησε στο να γραφω τα παραπονα μου τα οποια φυσικα ειναι κραξιμο.

 

Τωρα εσυ,αυτα ολα μετετρεψε τα στο μυαλο σου σαν copy paste(?),σαν ''κραζεις για να κραζεις'',σαν ''φταιει ο Οτε''και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ βλέπω ότι όσοι υποστηρίζουν την Xiaomi τους βγάζετε τρελούς και δεν ξέρουν τι λένε, ενώ ταυτόχρονα έχουν Xiaomi στην κατοχή τους. Δηλαδή αν οι κάτοχοι δεν ξέρουν τι λένε και ξέρουν αυτοί που είχαν κάποτε Xiaomi...

Ή μόνο τα αρνητικά είναι σωστά και όχι τα θετικά.

Εντάξει, να παίρνουμε όλοι Apple και Samsung για να έχουμε άποψη. Αλλιώς δεν μετράει η άποψη μας αν δεν περάσουμε μια από τις 2 εταιρείες και λέμε χαζά όσοι έχουμε Xiaomi.

Με τον τρόπο που κράζετε σε κάθε θέμα Xiaomi, αυτό δίνεται να καταλάβουμε.

 

Xiaomi γενικα και αοριστα και εγω υποστηριζω,γιατι και συσκευες της εχω ο ιδιος και στην οικογενεια μου που δουλευουμε(οχι περσινες ναυαρχιδες),και τωρα που εφαγε ακυρο η Huawei,οι επιλογες μας στην Ελλαδα ειναι Xiaomi και Samsung κυριως αντε καμια Realmy/Tcl που ξεπεταχτηκαν τελευταια.

Δεν μπορω ομως να κανω τα στραβα ματια στα διαφορα προβληματα που εχουν παρουσιστει σε software κομματι οπως οι αργες αναβαθμισεις σε παλιοτερα μοντελα,τα διαφορα προβληματικα updates σε φθηνοτερα μοντελα της poco/redmi και παει λεγοντας. Για την δε poco ανεφερα και απο τα εδω θεματα του forum,τους κατοχους συσκευων να τα αναφερουν.

Ανταυτου ομως η απαντηση που πηρα ειναι οτι αυτα δεν ισχυουν,και οτι ολα ειναι μια χαρα. Ε μετα λογικο ειναι να παρουσιαζομαι εγω σαν ο κακος της παρεας.

Εκει παει και για το τελευταιο πραγμα που γραφεις. Δεν κραζουμε σε καθε θεμα την Xiaomi γενικα και αοριστα. Κραζουμε σε καθε θεμα τα συγκεκριμενα ατομα που υποβιβαζουν τις αλλες εταιρειες(ειδικα Apple) για να αναδειξουν την ανωτεροτητα της Xiaomi. Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

Τελος για να δεις πως για αλλη μια φορα γραφεις οτι να ναι,ψαξε τα σχολια μου και βρες μου που ακριβως εγραψα εγω κατι τετοιο.Δηλαδη σχολια του τυπου''παρε κοσμε Samsung και APple συγκεκριμενα για να βρεις την υγεια σου,''τα Xiaomi ειναι τοσο χαλια που ουτε για τηλεφωνο δεν κανουν'',για να ξερουμε τι λεμε.

Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1 Από τη μια δεν ακούς τους reviewers είπες και από την άλλη δεν πήρες το Mi 11 επειδή άκουσες αυτούς.

Δεν είπα πουθενά ότι είπες "πάρτε κόσμε Apple και Samsung". Άλλοι τα λένε αυτά έμμεσα. Ούτε υποβαθμίζω κάποιο κινητό από τις δύο πρώτες.

Δεν μου αρέσουν αυτά που κάνουν οι δύο πρώτες. Ανεβάζουν συνεχώς τιμές και από την άλλη αφαιρούν τα αυτονόητα. Τα οποία αυτονόητα δεν τα είχε η Apple ποτέ, αλλά τραβάει και τους άλλους μαζί. Το αποκορύφωμα είναι η αφαίρεση και του φορτιστή. Τι θα ακολουθήσει μετά; Η αφαίρεση και του usb καλωδίου;

Υ.Γ. Τη συσκευή μου την έχω 1,5 χρόνο και δεν παρουσίασε κάτι το ανησυχητικό. Που είναι και Mid range συσκευή. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σου παρουσιάσει το Mi 11. Μπορεί να είχε θέμα η συγκεκριμένη συσκευή που δοκίμασαν.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τουλάχιστον αστείο να τσακωνόμαστε για κινητά και βάζω και τον εαυτό μου μέσα!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τουλάχιστον αστείο να τσακωνόμαστε για κινητά και βάζω και τον εαυτό μου μέσα!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντως... Σαν μικρά παιδιά κάνουμε, λες και θέλουμε το παιχνίδι μας να είναι καλύτερο από του άλλου! :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τουλάχιστον αστείο να τσακωνόμαστε για κινητά και βάζω και τον εαυτό μου μέσα!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα δεν τσακωνόμαστε για κινητά. Με κάτι γραφικούς κι ανενημέρωτους γελάμε απλά:lol:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς τον... Το ban το τρώνε οι ενημερωμένοι φαίνεται....

 

Εγώ το ζήτησα, για να κάνω διακοπές από τα φληναφήματα σας :)

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ζήτησα, για να κάνω διακοπές από τα φληναφήματα σας :)

Τότε θα έπρεπε να ζητήσεις μόνιμο ban.... ;) :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έπρεπε να ζητήσεις μόνιμο ban.... ;) :)
Πλησιάζει κι αυτό.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1 Από τη μια δεν ακούς τους reviewers είπες και από την άλλη δεν πήρες το Mi 11 επειδή άκουσες αυτούς.

Δεν είπα πουθενά ότι είπες "πάρτε κόσμε Apple και Samsung". Άλλοι τα λένε αυτά έμμεσα. Ούτε υποβαθμίζω κάποιο κινητό από τις δύο πρώτες.

Δεν μου αρέσουν αυτά που κάνουν οι δύο πρώτες. Ανεβάζουν συνεχώς τιμές και από την άλλη αφαιρούν τα αυτονόητα. Τα οποία αυτονόητα δεν τα είχε η Apple ποτέ, αλλά τραβάει και τους άλλους μαζί. Το αποκορύφωμα είναι η αφαίρεση και του φορτιστή. Τι θα ακολουθήσει μετά; Η αφαίρεση και του usb καλωδίου;

Υ.Γ. Τη συσκευή μου την έχω 1,5 χρόνο και δεν παρουσίασε κάτι το ανησυχητικό. Που είναι και Mid range συσκευή. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σου παρουσιάσει το Mi 11. Μπορεί να είχε θέμα η συγκεκριμένη συσκευή που δοκίμασαν.

 

Ποτε ακριβως εγω εγραψα οτι δεν ακουω ολους τους reviewers γενικα και αοριστα???

Ισα ισα εγω δεν εγραψα στο αλλο θεμα οτι οι reviewers ειναι αναγκαιο κακο απο την στιγμη που δεν μπορουμε να δοκιμαζουμε οι ιδιοι ολες τις συσκευες καθε χρονο??? Πλακα μου κανεις??

 

Επισης για την αφαιρεση του φορτιστη το εχω ηδη γραψει ποσες φορες οτι εαν η αφαιρεση αυτη οδηγειται απο αναλογη μειωση τιμης οπως εκανε η Samsung(-100ευρω φθηνοτερα το s21ultra απο το S20ultra),τοτε ναι ειναι καλοδεχουμενη. Εαν τωρα ειναι να μου ανεβαζεις τις τιμες καθε χρονο,τοτε ναι προφανως ειναι φαουλ. Ξεκαθαρα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Από 1200€ να στο κάνει 1100€ για έλλειψη φορτιστή μόνο, δεν είναι και πολύ. Αν έχεις 1100 να δώσεις θα έχεις και 1200 πχ. Για κάθε έλλειψη 100€ θα έπρεπε να κατεβάζουν. ;)

Επίσης οι reviewers δεν είναι και οι πιο αξιόπιστοι. Αλλά και να είναι, αν τους τύχει μια συσκευή με πρόβλημα, θα το γενικεύσουν. Το ίδιο κι αν είναι χωρίς πρόβλημα. Ανάλογα από πού πληρώνονται.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που φυσικά δεν αναφέρει το άρθρο, είναι ότι μιλάμε για δυτική Ευρώπη μόνο.

 

Έτσι πληροφοριακά.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που φυσικά δεν αναφέρει το άρθρο, είναι ότι μιλάμε για ανατολική Ευρώπη μόνο.

 

Έτσι πληροφοριακά.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Ωραία, από ποιά πηγή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, από ποιά πηγή;
Δυτική Ευρώπη, συγγνώμη.

 

Εδώ οι πηγές σου...

https://www.androidauthority.com/xiaomi-apple-europe-report-1223548/

 

https://www.insomnia.gr/articles/hardware/xiaomi/xiaomi-pernaei-apple-europi-me-entiposiaki-anaptiksi/

 

Ρωτώντας, πας στο χωριό @evris.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυτική Ευρώπη, συγγνώμη.

 

Εδώ οι πηγές σου...

https://www.androidauthority.com/xiaomi-apple-europe-report-1223548/

 

https://www.insomnia.gr/articles/hardware/xiaomi/xiaomi-pernaei-apple-europi-me-entiposiaki-anaptiksi/

 

Ρωτώντας, πας στο χωριό @evris.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν το βλέπω και τόσο αρνητικό ως νεοφερμένη στην Ευρώπη. Μια χαρά τα πάει. Το θέμα είναι να συνεχίσει την ανοδική της πορεία. Εκεί θα κριθεί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Letter to Xiaomi : Ανοιχτή επιστολή “διαμαρτυρίας” προς την Xiaomi από πλήθος οπαδών της

https://news.xiaomi-miui.gr/letter-to-xiaomi-from-fans-64229-2/

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Letter to Xiaomi : Ανοιχτή επιστολή “διαμαρτυρίας” προς την Xiaomi από πλήθος οπαδών της

https://news.xiaomi-miui.gr/letter-to-xiaomi-from-fans-64229-2/

Αν εξαιρέσουμε τις ενημερώσεις, που δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα εμένα προσωπικά τόσο πολύ, δεν έχω τα θέματα που αναφέρουν στο λινκ. Ακόμα και η ένδειξη μπαταρίας που είχε χαλάσει την διόρθωσαν πριν κανένα μήνα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα είναι υπαρκτά όπως και με το θέμα των ειδοποιήσεων των εφαρμογών και πολλά άλλα και μένα δεν με απασχολεί το θέμα των ειδοποιήσεων messenger και face αλλά με τα ibank εξοργίζομαι

και αυτό ισχύει για όλα γενικώς τα θέματα

όπως παραδέχεται η ίδια η σιαομι υπόσχεται ότι θα το κάνει πράξη πλέον να λαμβάνει υπ'οψην της ειδικά για τους global users

τώρα με την αύξηση των τιμών η σιαομι τραβάει τα όσα μύρια σε forums, telegram,κτλ που την κατηγορούν ευθέως για αθέτηση υποσχέσεων ενιγουεις καλα της ξεμπερδεματα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναφέρετε παραδείγματα προβλημάτων που έχετε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναφέρετε παραδείγματα προβλημάτων που έχετε;
καλά βρε και εσύ δεν κατάλαβες ότι είναι ενα στρίβειν δια του Στράβωνος όλη αυτή η ανακοίνωση ?

λειτουργικό είναι είναι δυνατόν να μη έχει bugs και λογικό είναι απλά αποδεικνύει η έλλεεινη αυτή η εταιρεία για άλλη μια φορά ότι έχει γραμμένους τους global users

ε καιρός είναι να την γράψουμε και μεις

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναφέρετε παραδείγματα προβλημάτων που έχετε;

Προσωπικά εγώ, σχεδόν κανένα. Κάποιο θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας που είχε διορθώθηκε.

Άκουσα ότι το MIUI στη Κίνα είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με τις Global/EU εκδόσεις. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Παρόλα αυτά, πιστεύω αυτή τη φορά να τους ακούσει η Xiaomi και να πράξει ανάλογα.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδώσετε τα και βάλτε ROMs της ελληνικής η ευρωπαϊκής κοινότητας MIAOUI

 

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...