Jump to content

Σχεδόν ένας στους πέντε Έλληνες χρησιμοποιεί τα ξεπερασμένα Windows 7


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια λιγα πραγματα να κανει ο μεσος χρήστης στο μέλλον δεν μπορει στο linux? δεν ειμαστε ολοι gamers. εδω ο αλλος δε μπορει να χρησιμοποιησει επωνυμο σκανερ κ εκτυπωτη :lol: ειχα παρει samsung οθονη 23' κ τα windows δεν αναγνωριζαν την απολυτη αναλυση κ ημουν στα 1024x768!

αν δεν εχει απλότητα το linux τοτε ποιο εχει; τα windows που δε μπορεις να αλλάξεις τιποτα;

κολλημενοι με τα windows, τον chrome και το viber σε αυτη τη χωρα. Παραμετροποιηση μηδεν, δυνατοτητες δεκα χρονια πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δύσκολο linux είναι μύθος 20ετίας.

 

ειμαι χρήστης του linux mint με Cinnamon ουτε καν κοντά δεν πλησιάζει το mac os πχ που κάνω χρήση σαν κύριο λογισμικό.

και το σημαντικό mac πάω σκάω τα λεφτουδάκια μου παιρνω μηχάνημα έτοιμο και στυμμένο, κατεβάζω το icloud backup απο το παλιό mac και ειμαι έτοιμος σαν να μην άλλαξε τπτ (με 2 κλικ με μηδενικές γνώσεις) και παίζουν όλα εκτυπωτές μου κλπ out of the box (ουτε καν add δεν χρειαζεται να τα κάνω)

το ίδιο περίπου παιζει και με τα windows πας αγοράζεις έτοιμα laptop και όλα ειναι στυμμένα εκεί

 

τα linux μόνο και μόνο που θελουν έστω κάποια ασχολία αυτομάτως 90% χρηστών τους βγάζει off

Link to comment
Share on other sites

ειμαι χρήστης του linux mint με Cinnamon ουτε καν κοντά δεν πλησιάζει το mac os πχ που κάνω χρήση σαν κύριο λογισμικό.

και το σημαντικό mac πάω σκάω τα λεφτουδάκια μου παιρνω μηχάνημα έτοιμο και στυμμένο, κατεβάζω το icloud backup απο το παλιό mac και ειμαι έτοιμος σαν να μην άλλαξε τπτ (με 2 κλικ με μηδενικές γνώσεις) και παίζουν όλα εκτυπωτές μου κλπ out of the box (ουτε καν add δεν χρειαζεται να τα κάνω)

το ίδιο περίπου παιζει και με τα windows πας αγοράζεις έτοιμα laptop και όλα ειναι στυμμένα εκεί

 

τα linux μόνο και μόνο που θελουν έστω κάποια ασχολία αυτομάτως 90% χρηστών τους βγάζει off

μην γραφεις τετοια γατι οι ''απολυτοι γνωστες'' θα πεσουν να σε φανε....

Link to comment
Share on other sites

Άμα υπάρχουν λεφτουδακια τα δίνω σε έναν προγραμματιστή να μου τα κάνει όλα όταν χρειάζεται και όχι στο Λουξεμβούργο.

Έτσι τα λεφτά μένουν στην χώρα.

Αν όμως δεν έχω λεφτουδάκια και γνώσεις, αναγκαστικά θα καταλήξω στα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Άμα υπάρχουν λεφτουδακια τα δίνω σε έναν προγραμματιστή να μου τα κάνει όλα όταν χρειάζεται και όχι στο Λουξεμβούργο.

Έτσι τα λεφτά μένουν στην χώρα.

Αν όμως δεν έχω λεφτουδάκια και γνώσεις, αναγκαστικά θα καταλήξω στα Windows.

 

οτι προγράμματα χρειαζόταν και χρειαζεται να κάνω τα κάνω πάντα εξω σε καμία περίπτωση μέσα στην ελλαδα, αυτό μετά από κάνα 2 δύσκολα μαθήματα τοπικά (κακό after support και κακή δουλειά)

 

μην γραφεις τετοια γατι οι ''απολυτοι γνωστες'' θα πεσουν να σε φανε....

 

καλή τους χώνεψη (όχι ότι με καίνε κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι. Σκέφτονται τι θέλουν και κάνουν προέκταση, πως το ίδιο σκέφτονται όλοι. Δεν συμβαίνει αυτό και μάλιστα κατηγορούν για άσχετους αυτούς που δε συμφωνούν μαζί τους.

Έχει την λογική της αυτή η συμπεριφορά αλλά δεν δίνει αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και τα 7,για ένα netbook το άφησα εκεί πέρα διότι τα 10αρια είναι πολύ βαριά.

Για οικιακή χρήση έβαλα Windows 10 Pro και δουλεύουν και στους 3 υπολογιστές συν office 365 και μας καλύπτουν πλήρως.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

κολλημενοι με τα windows, τον chrome και το viber σε αυτη τη χωρα.

 

λίγο offtopic, επειδή είμαι στα ξένα, το viber είναι ακόμη το πιο σύνηθες; Οπουδήποτε αλλού το Whatsapp, και για τους λίγο πιο privacy-oriented το Telegram (υπαρχουν σαφώς και πολύ πιο ιδιωτικά τύπου briar, αλλά δεν είναι τόσο διαδεδομένα όσο το Telegram).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κολλημενοι με τα windows, τον chrome και το viber σε αυτη τη χωρα.

 

Ως προς τα windows πάντως, παντού είναι το πιο σύνηθες, τα MacOS κατέχουν πολύ μικρό μερίδιο και τα λίνουξ όλα τα ντίστρος μαζί ακόμη μικρότερο... Ακόμη και οι πιο μεγάλες εταιρείες λίνουξ όπως η Canonical (Ubuntu) δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση... Αν και στα καταστήματα τα τελευταία χρόνια υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις μηχάνημα με προεγκατεστημένα ubuntu με όλους τους drivers κλπ έτοιμα και όλα κομπλέ. Πάλι, δεν είναι ο κανόνας, αλλά όπως υπάρχουν και τα αδύναμα και ανούσια chromebooks, έτσι υπάρχουν και τα δυνατά μηχανήματα με δυνατότητα για Ubuntu ή Fedora αν το επιθυμεί κάποιος (άλλα distros δεν έχω δει πάντως σε καταστήματα)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

ειμαι χρήστης του linux mint με Cinnamon ουτε καν κοντά δεν πλησιάζει το mac os πχ που κάνω χρήση σαν κύριο λογισμικό.

και το σημαντικό mac πάω σκάω τα λεφτουδάκια μου παιρνω μηχάνημα έτοιμο και στυμμένο, κατεβάζω το icloud backup απο το παλιό mac και ειμαι έτοιμος σαν να μην άλλαξε τπτ (με 2 κλικ με μηδενικές γνώσεις) και παίζουν όλα εκτυπωτές μου κλπ out of the box (ουτε καν add δεν χρειαζεται να τα κάνω)

το ίδιο περίπου παιζει και με τα windows πας αγοράζεις έτοιμα laptop και όλα ειναι στυμμένα εκεί

 

τα linux μόνο και μόνο που θελουν έστω κάποια ασχολία αυτομάτως 90% χρηστών τους βγάζει off

Η αλήθεια είναι ότι εγώ το στύβω μόνος μου. :p

 

Μιλώντας σοβαρά, δεν έχω λειτουργήσει macos, δεν ξέρω πως είναι. Ούτε φυσικά μπορώ να συγκρίνω με linux - δεν το έκανα άλλωστε. Εσύ πως βρέθηκες με mint; Θέλω να πω, αφού προτιμάς ξεκάθαρα το windows.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εγώ το στύβω μόνος μου. :p

 

Μιλώντας σοβαρά, δεν έχω λειτουργήσει macos, δεν ξέρω πως είναι. Ούτε φυσικά μπορώ να συγκρίνω με linux - δεν το έκανα άλλωστε. Εσύ πως βρέθηκες με mint; Θέλω να πω, αφού προτιμάς ξεκάθαρα το windows.

 

mac ειναι κατι σαν linux με τα περισσότερα πράγματα απλοποιημένα όσο δεν πάει (δεν θα χρειαστείς ουτε consola ουτε να ψάξεις κάτι)

 

τα χρειάζομαι linux για κάποια πράγματα σχετικά με την δουλειά εδώ και πολλά χρόνια

 

για χρήση στο σπίτι εχω κυρίως macbook pro 2019, στην δουλειά μαζί μου κουβαλάω ένα thinkpad x1 nano με windows 10 ltsc (ετσι τα περισσότερα προβλήματα που έχουν όλοι με win δεν το αγγίζουν σχεδόν)

 

κάποτε ειχα και τέρας gaming pc μετα το πούλησα γιατι απλά δεν προλαβαίνω να κάτσω (σπίτι δουλειά δουλειά σπίτι η και χειρότερο δουλειά = σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι χρήστης του linux mint με Cinnamon ουτε καν κοντά δεν πλησιάζει το mac os πχ που κάνω χρήση σαν κύριο λογισμικό.

και το σημαντικό mac πάω σκάω τα λεφτουδάκια μου παιρνω μηχάνημα έτοιμο και στυμμένο, κατεβάζω το icloud backup απο το παλιό mac και ειμαι έτοιμος σαν να μην άλλαξε τπτ (με 2 κλικ με μηδενικές γνώσεις) και παίζουν όλα εκτυπωτές μου κλπ out of the box (ουτε καν add δεν χρειαζεται να τα κάνω)

το ίδιο περίπου παιζει και με τα windows πας αγοράζεις έτοιμα laptop και όλα ειναι στυμμένα εκεί

 

τα linux μόνο και μόνο που θελουν έστω κάποια ασχολία αυτομάτως 90% χρηστών τους βγάζει off

 

ποια ειναι αυτη η ασχολια παραπανω απο το ιντερνετ-office-player που εχει ο μεσος χρηστης.

Ναι, δεν ειναι για games.

Θα μπορουσαν τα σχολεια να ειχαν υπολογιστες με linux. Τα ubuntu, το mint δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερο σε ανανεωσεις, αντιθετα ειναι πιο ευκολα τα updates τους. Δε ζουμε στο 2000.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μετά από χρόνια αντιπαράθεσης για λειτουργικά συστήματα, κανένας δεν έχει πειστεί από τα επιχειρήματα των άλλων ώστε να αλλάξει πλατφόρμα, κάτι που αποδεικνύει ότι οι φανατικοί διακατέχονται από ιδεοληψίες.

Ποιός ο λόγος λοιπόν για τέτοιες αντιπαραθέσεις?

Η αλήθεια είναι στα αυτιά αυτουνού που την ακούει και όχι στο στόμα αυτουνού που την λέει. Αν λοιπόν εγώ δεχτώ την αλήθεια του άλλου, σημαίνει ότι υποτάσσομαι και γίνομαι ακόλουθος του. Ετσι λοιπόν αυτές οι αντιπαραθέσεις βρίσκονται στην ενστικτώδη προσπάθεια των ανθρώπων να δημιουργήσουν ομάδες με κοινή ιδεολογική βάση, ώστε να νιώσουν μεγαλύτερη ασφάλεια.

Στον ίδιο μηχανισμό βρίσκονται και τα κόμματα, οι αθλητικές ομάδες, οι πολιτικές απόψεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι αυτη η ασχολια παραπανω απο το ιντερνετ-office-player που εχει ο μεσος χρηστης.

Ναι, δεν ειναι για games.

Θα μπορουσαν τα σχολεια να ειχαν υπολογιστες με linux. Τα ubuntu, το mint δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερο σε ανανεωσεις, αντιθετα ειναι πιο ευκολα τα updates τους. Δε ζουμε στο 2000.

 

μηλας για το δέντρο και χάνεις το δάσος

 

ο χρήστης θέλει

να πάει στο μαγαζί να πάρει μηχάνημα να ειναι έτοιμο και στυμμένο, να κάνει τα meetings του (η μαθήματα) με ένα κλικ me zoom και webex πατώντας απλά ένα κλικ (έφαγα λίγη ώρα να περάσω zoom μια φορά που το χρειάστηκα στο mint), να μπαίνουν στα sharing folders του office 365 κλπ δλδ 2 3 βασικά πραγματάκια που κανουν τώρα όλοι στην καραντίνα, και μαντεψε 99% από αυτούς είτε ειναι άσχετοι είτε δεν θελουν ουτε δευτερόλεπτο να ξοδέψουν απλά να πατήσουν ένα κλικ και να γίνει.

Καλά αν πεις σε κάποιον από αυτούς κάτσε κανε εγκατάσταση ολόκληρο λειτουργικό σύστημα θα ακουστούν γέλια ακομη και από της πέτρες.

Ολο το γλυκό βρίσκετε ΠΆΩ ΑΓΟΡΆΖΩ ΈΤΟΙΜΟ ΜΗΧΆΝΗΜΑ, ΤΡΈΧΩ 2 3 ΠΡΑΓΜΑΤΆΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΈΦΕΡΑ ΜΕ ΈΝΑ ΚΛΙΚ, ΔΕΝ ΚΆΝΩ ΤΠΤ ΆΛΛΟ

αυτα που προανέφερα μόνο mac/windows έτοιμα μηχανάκια στυμμένα ραμμένα, με της περισσότερες υπηρεσίες στυμμένες και ραμμένες στα μέτρα τους (και πολλές φορές εγκατεστημένες και απλά πρέπει να αγοράσεις συνδρομή)

 

το ίδιο έγινε και με το android πέτυχε μόνο και μόνο επειδή όλη η προσπάθεια ήταν γύρο από το να δώσουν έτοιμο μασημένο φαγητό στον χρήστη. Πίστεψε με η πλειοψηφία δεν θέλει ουτε θα ξοδέψει ουτε ενα λεπτό σε αυτά. Ολόκληρες εταιρίες και κολοσσοί έχουν χτιστεί σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

ergodemis, σου προτεινω (ειλικρινα) να περασεις κι απο αυτο το νημα....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=489136

 

τι έχει το νήμα εκείνο? άλλη δουλειά δεν εχω από το να κάτσω να διαβάσω ολόκληρο thread που πιθανόν τπτ χρήσιμο δεν θα έχει, λει για το m1 το όποιο μόνο για "beta testers" ειναι ακομη σε κάνα 2 χρονάκια από τώρα η arm σειρά θα φτάσει εκεί που πρέπει να ειναι από θέμα σταθερότητας μεχρι τοτε ανάξιο ασχολίας 1 air m1 και ενα mac mini m1 Που πέρασαν απο τα χέρια μου ειχαν ένα σορό θέματα που τα μηχανήματα προ m1 δεν έχουν. οταν ωριμάσει καλός μεχρι τοτε για ανθρώπους που έχουν χρόνο για χάσιμο

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 2023 είναι η υποστήριξη για τα 7 (επί πληρωμή) και 8 (δωρεάν), μην παραπληροφορείτε τον κόσμο ότι εγκαταλήφθηκαν τελείως. Κάθε μήνα έχουμε καινούργιες ενημερώσεις ασφαλείας. Κι από την άλλη μην χάσετε να κάνετε διαφήμιση μέσα στο άρθρο την Kaspersky... Οποιαδήποτε μεγάλη σουίτα ασφαλείας έχει προστασία και μετά το 2023 υπάρχουν και εναλλακτικές επιλογές ασφαλείας όπως το 0patch https://0patch.com/

 

Και το ποσοστό χρηστών 7 στην Ελλάδα είναι μικρότερο από το παγκόσμιο, μην κάνετε προπαγάνδα υπέρ των 10... Ας επιλέξει ο καθένας ό,τι θέλει, ό,τι χρειάζεται και ό,τι μπορεί... Και νεότερα μηχανήματα με κάποιες καστομιές σε drivers μπορούν να υποστηρίξουν 7άρια αν κάποιος το θέλει... Αντίθετα παλιά, αδύναμα μηχανήματα δεν αντέχουν 10άρια, οπότε αναγκαστικά μένουν με 7άρια ή αντίστοιχα λίνουξ...

 

Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε πως ο κίνδυνος των απειλών δεν είναι θεωρητικός.

 

Ο λόγος είναι ότι τα Windows αποτελούνται από δεκάδες εκατομμύρια γραμμές κώδικα που είναι ιδιαίτερα περίπλοκος. Αναπόφευκτα προκύπτουν κενά ασφαλείας, που στην ουσία είναι απροσεξίες στον κώδικα. Ειδικά στο πώς συνδυάζονται διαφορετικά μέρη του κώδικα μεταξύ τους.

 

Ένα άλλο παράδειγμα για τον υπαρκτό κίνδυνο που μπορεί να προκύψει μετά τη λήξη της υποστήριξης είναι απειλές τύπου ransomware WannaCry. Το 2017 εκμεταλλεύτηκε ακριβώς ένα τέτοιο κενό ασφαλείας των Windows που είχε να κάνει με το πρωτόκολλο Server Message Block, ή SMB.

 

Χάρη σε αυτό το ένα κενό ασφαλείας, μέσα σε τέσσερις μόνο μέρες, το WannaCry μόλυνε 300.000 υπολογιστές σε 150 χώρες.

 

Κρυπτογράφησε όλα τα αρχεία σε κάθε υπολογιστή, και ζητούσε λύτρα εκατοντάδων δολαρίων σε bitcoin για να τα ξεκλειδώσει. Χωρίς να χρειάζεται οι χρήστες να τρέξουν κανένα μολυσμένο αρχείο. Μόνο και μόνο επειδή οι υπολογιστές συνδέονταν στο ίντερνετ.

 

Μάλιστα, η Microsoft είχε βγάλει ένα windows update που έκλεινε το συγκεκριμένο κενό ασφαλείας στα Windows 7. Και το είχε βγάλει μήνες πριν βγει το Wannacry. Πολλοί όμως, για οποιονδήποτε λόγο, δεν βάζουν εγκαίρως όλα τα updates. Και έτσι, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι έχασαν όλα τα αρχεία τους.

 

Ως εκ τούτου, όσο περισσότερο διάστημα περνάει που τα Windows 7 θα μένουν χωρίς υποστήριξη, τόσο πιθανότερο είναι να εμφανιστεί μία νέα μόλυνση τύπου WannaCry που θα εξαπλωθεί εξίσου γρήγορα, και θα κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά.

 

 

Για τις επιχειρήσεις και οργανισμούς που χρειάζονται περισσότερο χρόνο, η Microsoft πωλεί τις λεγόμενες εκτεταμένες ενημερώσεις ασφαλείας. Με άλλα λόγια, η εταιρεία θα συνεχίσει να δημιουργεί ενημερώσεις ασφαλείας στα Windows 7, αλλά μόνο επί πληρωμή που φθάνουν μέχρι και 200 δολλάρια....

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε πως ο κίνδυνος των απειλών δεν είναι θεωρητικός.

 

Για τις επιχειρήσεις και οργανισμούς που χρειάζονται περισσότερο χρόνο, η Microsoft πωλεί τις λεγόμενες εκτεταμένες ενημερώσεις ασφαλείας. Με άλλα λόγια, η εταιρεία θα συνεχίσει να δημιουργεί ενημερώσεις ασφαλείας στα Windows 7, αλλά μόνο επί πληρωμή που φθάνουν μέχρι και 200 δολλάρια....

 

Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό... Η υποστήριξη των 7 συνεχίζει με πληρωμή μόνο, ενώ των 8 συνεχίζει δωρεάν, αλλά και τα δύο λήγουν οριστικά το 2023. Το 0patch και οι μεγάλες σουίτες προστασίας θα είναι κάποιες εναλλακτικές επιλογές ασφάλειας από το 2023 και μετά, αλλά σαφώς εάν δεν υπάρχει υποστήριξη ασφαλείας από Microsoft, ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος. Σκέψου π.χ. να τρέχει κάποιος XP σήμερα, με ίντερνετ κλπ, δεν έχει την ίδια προστασία όπως με 7/8/10 αυτή τη στιγμή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι θεωρητικά και fake news για να φοβούνται πολλοί και να πληρώνουν προστασία από υποτιθέμενους κινδύνους. Την εποχή των XP όταν έβαζες Norton antivirus αμέσως σου έδειχνε ότι σε έσωσε από διαδικτυακές επιθέσεις. Μούφα.

Το avast σου δείχνει δικές του διαφημίσεις όπως όλα τα δωρεάν λογισμικά προστασίας.

Την εποχή των XP το zone alarm ήτανε ολική προστασία χωρίς πρόβλημα. Δεν πέρναγε κουνούπι.

Κάποια στιγμή ολοι οι χρήστες υπολογιστών έχουμε χάσει τα αρχεία μας επειδή κράσαρε ο δίσκος και είχαμε ξεχάσει να κρατήσουμε εφεδρικά. Aσχολούμαι από το 95 με υπολογιστές και μόνο δύο φορές έχω πάρει spyware (λύθηκε αμέσως με malwarebytes) και ποτέ δεν μου έχουν χακάρει κανένα λογαριασμό e-mail ή οτιδήποτε άλλο. Σε φίλους που πηγαίνω να λύσω προβλήματα όλοι έχουν κατεβάσει κακόβουλο λογισμικό από πορνό sites.

Όλα τα προβλήματα δημιουργούνται από αφελείς χρήστες οι οποίοι είναι θύματα όπως πάντα. Τίποτα δεν μπορεί να τους σώσει και κανένα λογισμικό δεν μπορεί να προστατεύσει εάν ο χρήστης είναι άσχετος και σερφάρει παντού και κάνει κλικ σε κάθε διαφήμιση που θα του μεγαλώσει το όργανο ή θα χάσει κιλά αν είναι γυναίκα..... Πάω σε επιχειρήσεις και όλοι σερφάρουν στο φβ και κυνηγάνε διαφημίσεις για ψεκασμούς και μετά φταίει το λογισμικό.:lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

To Norton είναι ουσιαστικά το ίδιο malware, παραδοσιακά για να το κάνεις απεγκατάσταση η καλύτερη λύση ήταν φορμάρισμα στο δίσκο. Avast, επίσης τέρμα ενοχλητικό κλπ. Αμφότερα και ειδικά το Νορτον θα έπρεπε να εξαφανιστούν τελείως κατά τη γνώμη μου. Σαφώς και θέλει ιδιαίτερη προσοχή και με τα ίδια τα προγράμματα προστασίας. ESET, Kaspersky, F-Secure είναι κάποια από τα οποία θεωρούνται αρκετά αξιόπιστα. Bitdefender, επίσης και θεωρείται από τα πιο δυνατά αν και πολύ βαρύ και όχι για όλους. Αλλά το έγραψα κι εγώ οι κίνδυνοι ψαρέματος κλπ υπάρχουν παντού ακόμη και στα Windows RT και 10 S, αν ο καθένας σερφάρει και πατάει οπουδήποτε όπως γράφεις, όση ασφάλεια και να έχει το σύστημα δεν μπορεί να σε προστατεύει πάντα, θέλει προσοχή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...