Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ανανεωμένη έκδοση λοιπόν, του Mlais M7...!

 

Φαίνεται για μια ολοκληρωμένη πρόταση σε λογικότατη τιμή. Είναι presale για τις 10 Σεπτεμβρίου, στα 180 δολάρια από gearbest, χωρίς να το έχω ψάξει και αλλού....

 

 

Specifications

 

OS: Android 5.1

SIM Card Slot: Dual SIM, Dual Standby

SIM Card Type: the other is Micro SIM Card, One is Standard SIM Card

 

Hardware

Cores: 1.5GHz, Octa Core

GPU: Mali-T720

RAM: 3GB RAM

ROM: 16GB

External memory: TF card up to 64GB

 

Network

Wireless Connectivity: GPS, GSM, 3G, 4G, Bluetooth, WiFi

WiFi: 802.11a/b/g/n/ac wireless internet

Network type: GSM+WCDMA+FDD-LTE

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

 

Display

Screen type: IPS+OGS

Screen size: 5.5 inch

Screen resolution: 1280 x 720 (HD 720)

 

Camera

Camera type: Dual cameras (one front one back)

Back camera: 13.0MP, with flash light and AF

Front camera: 5.0MP

Flashlight: Yes

Video recording: Yes

 

Other Features

I/O Interface: TF/Micro SD Card Slot, Micro USB Slot, 3.5mm Audio Out Port

Sensor: Gesture Sensor, Gravity Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor

OTA: Yes

OTG : Yes

Notification LED: Yes

Additional Features: OTG, GPS, Gravity Sensing, Browser, 3G, 4G, MP3, Wi-Fi, MP4, Video Call, People, Bluetooth

 

Battery

Battery Capacity (mAh): 2800mAh

Battery Type: Lithium-ion Polymer Battery

 

Dimensions

Product size: 14.95 x 7.68 x 0.86 cm / 5.88 x 3.02 x 0.34 inches

Product weight: 0.170 kg

 

Οι διαφορές του με το απλό M7....

 

OneTouch FingerprintScanner

M7 Plus uses the newest fingerprint scanner (one touch function), which is able to wake up and unlock the phonetogether with one touch. It is different from the M7, which fingerprint worksafter you wake up the screen.

 

64Bit MT6753

M7 Plus is known as M7’s upgraded version, will use the 64bit octa-core MT6753 CPU. It will make the phoneoperate even faster and smoother. The Mediatek MT6753 uses ARM Cortex A53structure, and CorePilot for better battery performance. It will make the phonemore efficient.

 

Sony IMX214

While the M7 uses a 13 mega-pixel sony IMX135 main camera, for theupgraded, M7 Plus will use a betterSony IMX 214.

 

Larger Battery

We also upgrade the 2600mAh battery to a quality 2800mAh battery. With the biggerbattery, HD screen and the low battery usage MT6753, M7 plus also gets thesame battery standby test result as Samsung Note 3.

 

Android 5.1

As all you asked, the new M7Plus will have the newest Android5.1 out of box.

 

LED Notification

There is also a highlight for M7 Plus which is the very popular breathing light.

 

http://i.imgur.com/QzF2PsD.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Mlais δε φαίνονται κακά ως τώρα, με σημαντικότερο όμως... φαόυλ σε άλλες τους συσκευές την ψευδή χωρητικότητα που ανακοίνωναν για τις μπαταρίες (είχαν αποδειχθεί σημαντικά μικρότερες...)

 

Και βέβαια, η κλασική πλέον "αναβάθμιση" όλων των Κινέζων...

Από τον *εξαιρετικό* MT6752 στον σημαντικά βραδύτερο (και μάλιστα και με χειρότερο επεξεργαστή γραφικών) MT6753!

 

Δε "φταίει" βέβαια η Mlais γι' αυτό - είναι... δουλειά της ίδιας της Mediatek. Η οποία ξεκίνησε στις αρχές του '15 με τους πολύ καλούς MT6752 (octa) και MT6732 (quad), για να τους αντικαταστήσει λίγο αργότερα με τους... ψόφιους MT6753 και MT6735.

"Τυράκι" για τους κατασκευαστές η (τεχνητά υποθέτω) χαμηλότερη τιμή που τους δίνουν και η υποστήριξη για όλες -διεθνώς- τις μπάντες 3G και 4G - και πολύ που ενδιαφέρει εμάς εδώ αν το τηλέφωνο δουλεύει και με τις αμερικάνικες μπάντες...!

Και μια τελευταία δικαιολογία που... ψελλίζουν τώρα, ότι οι καινούριοι επεξεργαστές έχουν χαμηλότερη κατανάλωση.

Εμ βέβαια, αν κάνεις (τόσο πολύ μάλιστα) underclock και τους 6752/6732, θα καίνε κι αυτοί λιγότερο!

 

Πραγματική αιτία για όλα αυτά βέβαια είναι μάλλον ότι οι 6752/6732 τους προέκυψαν... πιο δυνατοί απ' όσο θα "έπρεπε" και τους χάλαγαν το business plan!

O MT6752 π.χ., ο οποίος μάλιστα (θα) έβγαινε και σε υπερχρονισμένη εκδοχή από τα 1.7 στα 2.0MHz (ίσως και παραπάνω...?), θα έμπαινε στα χωράφια του Helio X10 που σπρώχνουν τώρα (ακόμα και η 'απλή' έκδοση του MT6752 στο 1.7MHz, που με Lollipop δίνει Antutu scores γύρω στο 45000!) και θα του χάλαγε τις πωλήσεις!

Ενώ ο τωρινός "καλύτερος" MT6753 δίνει αποτελέσματα στα benchtests ανάλογα με αυτά του -παλιότερου πλέον- τετραπύρηνου MT6732!

Η... τάξη στη γκάμα της Mediatek αποκαταστάθηκε! :mad:

 

Κανονικά θα έλεγα τυχεροί όσοι πρόλαβαν(προλάβαμε) συσκευές με τους MT6752/6732 -άρα και το 'παλιό' M7 έναντι του M7 Plus του θέματος!- το κακό όμως είναι ότι οι κατασκευαστές (με την παρότρυνση και της ίδιας της Mediatek) θα κόψουν όπου να 'ναι την υποστήριξη προς τις παλιότερες συσκευές, και θα μείνουμε με τη... συσκευή στο χέρι! :(

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω φίλε, αλλά πλην της μπαταρίας (για λίγο) και την ανάλυση της οθόνης (που αυτό θα έχει το θετικό του στην κατανάλωση), μου φαίνεται καλύτερο και από το Xiaomi Redmi Note 2..... Βέβαια, εκεί μιλάμε για Xiaomi, αλλά ας περιμένουμε για ένα hands on και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δεν υφίσταται καν σύγκριση ανάμεσα στο Redmi Note 2 και το M7 Plus...

 

Το Redmi Note 2 με τον Helio X10 (και τις υπόλοιπες προδιαγραφές του, όπως την FHD οθόνη και την κάμερα με το PDAF) είναι απλώς τέρας και εκτός συναγωνισμού σε σχέση με οτιδήποτε άλλο στην κατηγορία αυτή.

Για να μην μιλήσουμε βέβαια για τις εταιρίες, εταιρία πρώτου μεγέθους η Xiaomi και με εξαιρετικής ποιότητος προϊόντα (και υποστήριξη, και τεράστιο user -και developer- community) έναντι μίας... τριτοκλασάτης (και βγάλε...) εταιρίας όπως η Mlais, την οποία μέχρι πριν λίγους μήνες ήξεραν... μόνο αυτοί που την έχουν (άντε και όσοι ήξεραν λίγο από background της κινέζικης αγοράς, μιας και η Mlais ήταν κυρίως OEM κατασκευαστής), και η οποία δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει καν τέτοια εποχή του χρόνου...

 

Κατά βάση, ο μόνος λόγος να συνεχίσει να αγοράζει κανείς άλλες συσκευές στην κατηγορία αυτή, τώρα που βγήκε -και σε αυτήν την τιμή- το Redmi Note 2, είναι η ύπαρξη του MIUI στα Xiaomi, κάτι το οποίο αρκετοί θεωρούν τεράστιο πλεονέκτημα, αλλά και κάποιοι (μεταξύ τους και εγώ) δε θέλουν να το βλέπουν ούτε ζωγραφιστό!

Άντε και η... αδυναμία που πιθανώς θα είχε η Xiaomi να καλύψει την τεράστια ζήτηση, αν όλοι έπεφταν να το παραγγείλουν :lol:

 

 

Για να μην ξεφεύγουμε όμως και από το παρόν θέμα, με τις σημερινές συνθήκες το Mlais M7 Plus θα είχε κάποιες προοπτικές επιτυχίας αν έβγαινε σε μια τιμή γύρω στα $120 - $130 (κάτι που φαίνεται να κατάλαβε π.χ. και η Mstar με το καινούριο της Mstar M1 Pro -που χρησιμποίεί μάλιστα και τον MT6752 αντί για MT6753- και το τιμολογεί εκεί γύρω στα $130).

Με τιμές της τάξεως των $180, το Mlais δεν έχει πιθανότητα να πουλήσει ούτε ένα κομμάτι...

 

Καλώς βεβαίως άνοιξες το θέμα εσύ - δεν παύει να είναι μια καινούρια και σε καμιά περίπτωση κακή συσκευή και είναι καλό να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις του είδους. Μου είχε κάνει μάλιστα εντύπωση που κανείς δεν είχε ανοίξει θέμα για το 'απλό' Μ7 - που στην εποχή που βγήκε ήταν και μάλλον πιο ανταγωνιστικό απ' ό,τι το Plus τώρα, που έρχεται να πέσει σε μια πολύ δύσκολη και ανταγωνιστική φάση της αγοράς (καλό για μας τους -εν δυνάμει αγοραστές- βεβαίως... Αν δεν είχαμε και τα capital controls... :()

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε, είσαι ωραίος.

 

Πολύ κατατοπιστικός. Όπως το θέτεις, τα έχεις τα δίκια σου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ενδιαφερομαι για αγορα ειτε του Huawei Honor 7 http://www.oppomart.com/huawei/honor-7/huawei-honr-7.html

ειτε του one plus two http://www.oppomart.com/oneplus/oneplus-2/oneplus-2.html

Aπο το oppomart.com !

επισης ειδα οτι εχει και europe warehouse με εξοδα αποστολης 17.89 ευρο .

 

(EU Expedited Shipping (8 - 15 days Europe)

We can ship phones by Europe Expedited shipping: this special expedited shipping with tracking number, the shipping option is depending on your location, we recommend this shipping option for Europe buyers, it's a smooth shipping process, there is no customs tax and VAT fees.)

 

Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο καταστημα , οπως επισης και του ευρωπαικου καταστηματος !

Να τα χτυπισω ?!?!?!?

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε στα χέρια σε 16 μέρες απο εδώ:

http://yigoushop.com/viewsonic-v500-smartphone-4g-55-inch-fhd-2gb-16gb-msm8926-quad-core-android-44-black-p-586.html

 

Το βγάζουν συχνα στα 86$, καλό wi-fi, 4G στην sim 1, μια κανονική sim, μια micro. Μπαταρία καλή, θερμοκρασία μου φαίνεται ότι ανεβάζει, καλή FHD οθόνη, τίμιο για 78 Ευρώ όταν το πήρα. Στο antutu μου έβγαλε 17100. Μειονέκτημα μάλλον το βίντεο, δεν είναι καθαρός ο ήχος. Νωρίς είναι ακόμα θα το δουλέψω, αν κάποιος θέλει λεπτομέρειες, εδώ είμαστε. Βρήκα και το ακόλουθο site, ρώσικο αλλά με το systran γίνεται δουλειά.

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=664807

 

τελικά η ρομ έχει Ελληνικα?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει, για μένα δεν είναι πρόβλημα γιατί πάντα αγγλικά χρησιμοποιώ. Το GPS κλειδώνει γρήγορα, η μπαταρία με πολύ χρήση βγάζει μια μέρα, οθόνη πολύ καλή σε αυτά τα χρήματα, δεν έχει δυνατό ηχείο, Wi-Fi πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει, για μένα δεν είναι πρόβλημα γιατί πάντα αγγλικά χρησιμοποιώ. Το GPS κλειδώνει γρήγορα, η μπαταρία με πολύ χρήση βγάζει μια μέρα, οθόνη πολύ καλή σε αυτά τα χρήματα, δεν έχει δυνατό ηχείο, Wi-Fi πολύ καλό.

 

από φωτό και βίντεο πως τα πάει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

από φωτό και βίντεο πως τα πάει ?

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν με ενδιαφέρει τρελά, καλές φώτο, βίντεο έχω την εντύπωση ότι κάνουν θόρυβο, τσέκαρε στο YouTube, έχουν ανεβάσει βιντεάκια.

http://colonelzap.blogspot.gr/2015/05/viewsonic-v500-review-4g-lte-full-hd.html?m=1

http://www.htcmania.com/showthread.php?t=1023888

Link to comment
Share on other sites

Service σε κινέζικα κάνω ο ίδιος, σε μαγαζί με έδρα στην Αθήνα αλλά δέχομαι απ' όλη τη χώρα. Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία παραγγελία 3 κινητά και είχα σκοπό να πάρω το Lead 3 για την μητέρα μου. Όμως στην συζήτηση με την Selina απο το Vickmall μου πρότεινε το Lead 5 που είναι και καλύτερο (απ'όσο φαίνεται) και φθηνότερο!

 

Στα 74,99 στο vickmall:

http://www.vickmall.com/leagoo-lead-5-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-4-3g-smartphone-1gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-fwvga-ips-screen.html

Leagoo Lead 5 - Black

KingZone N5 - Pink

Xiaomi Redmi Note 2 Prime - White

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει οτι παρεθεσες σχολιο 1 ετους,οταν το Χ2 εκανε 140$ και το 7320 130$?

 

Έχεις απόλυτο δίκιο arisg90, λάθος μου, δεν το πρόσεξα καν!! :X:O:X

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα leeago lead 1 το οποίο έπεσε ράγισε η οθόνη του και δεν πιάνει η αφή της οθόνη στη δεξιά πλευρά με αποτέλεσμα ενώ περνει κλήσεις σερφάρει κανονικά Όταν εκλησε να μην μπορεί να ανοίξει γιατί ο κωδικός έχει το 9 που δεν πετιέται.απο την εμπειρία σου αξίζει να επισκευαστεί και με τι κόστος στο περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα !!! θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις που αφορουν το mls iqtalk rock και εαν ξερει καποιος να μου της απαντησει

1 Γιατι οταν κανω αναζητηση μιας επαφης μου τις εμφανιζει διπλες ενω εχω επιλεξει να προβαλει μονο τις επαφες τηλεφωνου .

2 Γιατι οταν παω να μεταφερω η να διαγραψω επαφες οταν κανω επιλογη ολων επιλεγει μονο 500 επαφες και οταν τελειωσει οτι του εχω ζητησει μπορω να επιλεξω και της υπολοιπες , ειδικα στην αποθηκευση οι υπολοιπες μπορουν να επιλεγουν μονο μια μια χειροκινητα .

3 Οταν θελω να χρησιμοποιhσω το gps μου ζητα συνδεση και εαν δεν προσεξω την ερωτηση ενεργοποιει τα δεδομενα η το wi fi οτι βρει , και ας το εχω ρυθμισει να μην ενεργοποιει τα δεδομενα η το wi fi .

Link to comment
Share on other sites

Service σε κινέζικα κάνω ο ίδιος, σε μαγαζί με έδρα στην Αθήνα αλλά δέχομαι απ' όλη τη χώρα. Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει μήνυμα

Εχω ενα thl t200 ξαφνικά μαύρη οθόνη με μια κάθετη κόκκινη γραμμή σε όλοκληρο το μήκος της οθόνης τι λες θα το καταφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα thl t200 ξαφνικά μαύρη οθόνη με μια κάθετη κόκκινη γραμμή σε όλοκληρο το μήκος της οθόνης τι λες θα το καταφέρεις?

Θα χρειαστείς νέα οθόνη που αν φέρεις μόνος σου πάει γύρω στα 80$ ή 90$ με το frame. Για περισσότερα ή αν βιάζεσαι στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε διάφορα κινεζικά sites στα σχόλια που έχουν βάλει ένα κατεβατό και οι υπόλοιποι, όπως και εγώ, έχουν κάνει αντιγραφη - επικόλληση το ίδιο κείμενο.

 

Είναι όμως σωστό κάτι τέτοιο; Τι ακριβώς πρέπει να τους ζητάμε, ώστε να είναι όσο το δυνατόν γινεται λειτουργικό το κινητό στη χώρα μας;

 

Πολλά κινητά δεν έχουν ελληνική Rom, σε αντίθεση με τα Xiaomi, που έχουν κανονικά εξελληνισμένες Rom. Οπότε και δεν Υπάρχει πρόβλημα να μη τους ζητάμε να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε διάφορα κινεζικά sites στα σχόλια που έχουν βάλει ένα κατεβατό και οι υπόλοιποι, όπως και εγώ, έχουν κάνει αντιγραφη - επικόλληση το ίδιο κείμενο.

 

Είναι όμως σωστό κάτι τέτοιο; Τι ακριβώς πρέπει να τους ζητάμε, ώστε να είναι όσο το δυνατόν γινεται λειτουργικό το κινητό στη χώρα μας;

 

Πολλά κινητά δεν έχουν ελληνική Rom, σε αντίθεση με τα Xiaomi, που έχουν κανονικά εξελληνισμένες Rom. Οπότε και δεν Υπάρχει πρόβλημα να μη τους ζητάμε να κάνουν κάτι.

Ειναι ασκοπο αυτο που κανουν, περισσοτερο επειδη πιστευω οτι ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνουν και εχουν μια φοβια για το τι θα τους ερθει.

Αλλα οι Κινεζοι απανταντε και αυτοι με ενα κατεβατο, γνωριζοντας που παει το κινητο.

Αλλα δεν φταινε αυτοι, εν μερη εμεις, που δεν διαβαζουμε την περιγραφη του κινητου και υπογραμιζουμε τα αυτονοητα. Καταστημα που σεβεται την φημη του δεν παιζει με το ποιον του κινητου. Ξερουν αυτοι καλυτερα απο εμας. Εξαλλου στελνουν κινητα καθε μερα.

Την ελληνικη Ρομ δεν το καταλαβαινω, εφοσον υπαρχει πολυγλωσσικη και εξυπηρετει την λειτουργια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...