Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το GPS παίζει κανονικά, απλά δεν έχω βάλει ακόμα κάποιο λογισμικό με χάρτες. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω και αυτό.

 

Μια χαρά "φτηνομαραφέτι" είναι τελικά, απλά το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ότι δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στο ενσωματωμένο πληκτρολόγιο. Οπότε για Ελληνική γραφή υποχρεωτικά μόνο με το παραδοσιακό πληκτρολόγιο του Android. Ευχάριστη έκπληξη για μένα είναι ότι η οθόνη αφής έχει πραγματικά καλή ευαισθησία. Και ενώ με άλλα κινητά που έχω (XPERIA E DUAL, ΗΤΜ Μ1) αδυνατώ να γράψω ελληνικά (συνέχεια λάθη και συνέχεια πατιούνται δυο-τρεις χαρακτήρες) με αυτό το "φτηνομαραφέτι" για κάποιο λόγο περίεργο γράφω μια χαρά... :blink:

 

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω το μπέρδεμα που έγινε με τον πωλητή όταν τον είχα ρωτήσει ξεκάθαρα αν το πληκτρολόγιο υποστηρίζει ελληνικά και αυτός μπερδεύτηκε και την μία μου είπε ότι υποστηρίζει ελληνικά και σε άλλο μήνυμά του ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά. Και όταν τον ξαναρώτησα για να του επισημάνω ότι θέλω να γράφω ελληνικά από το πληκτρολόγιο μου απάντησε: "yeah, only need Greek language,you can use it to write Greek,that's right?".

 

Οπότε στο feedback που του έκανα εδώ: http://www.aliexpress.com/item/MPie-MP108-mobile-Phone-MTK6572W-Dual-Core-Android-4-2-3G-GPS-3-2-Capacitive-Screen/32217431946.html

αρκέστηκε να γράψει: "Dear friends, for your feedback, we are helpless, we had told you before you buy, and only English keyboard, but there are Greek"

 

Άντε να βγάλεις άκρη... :blink:

 

http://www.aliexpress.com/item/MPie-MP108-mobile-Phone-MTK6572W-Dual-Core-Android-4-2-3G-GPS-3-2-Capacitive-Screen/32217431946.html

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γίνεται να κάνω downgrade την έκδοση λογισμικού που έχει το εν λόγω μοντέλο; Τώρα συγκεκριμένα έχει την 4.4.2.

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κινέζικο Hasee x50 ts το οποίο είναι ολόιδιο με το Zopo zp980+. Επειδή είχε κάτι προβληματάκια είπα να το περάσω την official rom μήπως και διορθωθούν. Αντί να διορθωθεί όμως μετά το flashtool δεν ανάβει, δεν φορτίζει και δεν μπαίνει σε recovery. Κοινώς τα έπαιξε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί ή είναι για πέταμα; Παλιότερα το είχε ανοίξει και τεχνικός και μάλλον χάνω την εγγύηση. Καμία βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του φλασαρίσματος ολοκληρώθηκε κανονικά , χωρίς error ? Αν ναι, ασ' το λίγο παραπάνω στο φόρτιστή μήπως δεν έχει καθόλου μπαταρία .
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κινέζικο Hasee x50 ts το οποίο είναι ολόιδιο με το Zopo zp980+. Επειδή είχε κάτι προβληματάκια είπα να το περάσω την official rom μήπως και διορθωθούν. Αντί να διορθωθεί όμως μετά το flashtool δεν ανάβει, δεν φορτίζει και δεν μπαίνει σε recovery. Κοινώς τα έπαιξε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί ή είναι για πέταμα; Παλιότερα το είχε ανοίξει και τεχνικός και μάλλον χάνω την εγγύηση. Καμία βοήθεια;

 

ο υπολογιστης το αναγνωριζει οταν το συνδεεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ευτυχώς εσβησα τους driver και τους ξαναπέρασα και το είδε. Οπότε όλα καλά΄. Είχα τρομάξει γιατί ούτε αναβε, ούτε φορτιzε, ούτε το εβλεπε το pc, ούτε έμπαινε σε fastboot.
Link to comment
Share on other sites

Μου πηραν απο την εταιρεία μου δώρο το mls iq talk rock mini αλλα μου εμφανισε καποια προβληματακια με το σημα (συνηθως δεν είχα καθόλου και όποτε μιλούσα έκλεινε από μόνο του) και συνεπως πηγα και μου το αντικατεστησαν στον γερμανο από όπου και είχε αγοραστει.. Ο τεχνικός εκεί μου είπε πως το κινητό παρόλο που έχει θεσεις για δυο καρτες sim χρησιμοποιείται μονο με μια και ισως αυτό να μου είχε δημιουργησει τα προβληματα με το σημα. Όπου έχω κοιτάξει το δίνει σαν dual sim και όχι σαν single sim μόνο στον γερμανο μου είπαν ότι είναι single sim. Έχει κανείς άποψη επί του θέματος? Είναι δυνατόν να έχει 2 θέσεις sim και να χρησιμοποιείται σαν single sim? btw παίρνει κάρτα SD και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτό, όπως κάποιος ανέφερε παραπάνω.. Κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος με το κινητό. Συν του γεγονότος ότι η MLS είναι ελληνική εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

γίνεται να κάνω downgrade την έκδοση λογισμικού που έχει το εν λόγω μοντέλο; Τώρα συγκεκριμένα έχει την 4.4.2.

 

Για πιο λόγο να το κάνεις; Μια χαρά είναι η 4.4.2 σαν έκδοση android.

Αν εννοείς την ROM εγώ έχω την 1.5. Δυο αναβαθμίσεις ROM πήρα απο 1.3 και διορθώσανε το πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας.

 

Το κινητό πάντως είναι κατασκευής KONKA : https://www.facebook.com/pages/Konka-Products/196308100564424

 

Στο πρόγραμμα για ROOT που αναφέρεται πιο πάνω μου το αναγνώρισε σαν KONKA

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουριος και μαλλον αδαης σε θεματα Android και ζητω προκαταβολικα την κατανοηση σας. Δεν ξερω καν αν το ερωτημα μου επρεπε να αναρτηθει εδω. Πηρα προσφατα (για δωρο) ενα κινεζικο κινητο (Cloudfone excite 401tv) το οποιο ομως δεν εχει ελληνικα....

Το κινητο εχει Android 4.2.2, επεξεργαστη 2πυρηνο MTK6572W (αν αυτα βοηθουν σε κατι) και ψαχνω τροπο να του εγκαταστησω ελληνικα κανοντας root και βαζοντας καποια custom rom. δοκιμασα και καταφερα μεσω morelocale 2 να ενεργοποιησω τα ελληνικα, αλλα η μεταφραση δεν ειναι πληρης - εμφανισε βεβαια ελληνικο πληκτρολογιο...- -εχει κανενας κατι υπ'οψην του? σκεφτομουν αν υπαρχει τροπος να βαλω android 4.4 ή κατι αντιστοιχο που θα μου δωσει πληρη χρηση ελληνικων.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό τηλέφωνο και σε πολύ καλή τιμή, αλλά από ότι βλέπω στις προδιαγραφές του (http://www.devicespecifications.com/en/model/95633144) μάλλον δεν είναι για τα δικά μας δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.gizmochina.com/wp-content/uploads/2014/11/ZeaPlus-M4-pre-order.jpg

Display 5 inch 1280 x 720p + Corning Gorilla Glass 3 Protection

Processor MediaTek MT6582, 1.3GHz, Quad-core

Memory 1GB RAM + 8GB ROM (MicroD card slot: YES)

Cameras REAR: 8MP f/2.2 with 2K Video Support + LED flashFRONT: 2MP

Battery 2,500 mAh (non-removable)

Size and Weight 139.6mm x 68.5mm x 9mm, 130 grams

OS Android 4.4

Price $99

Free Gift Flip Case and Screen Protector

2 years warranty

 

site http://www.zeaplus.com/

Link to comment
Share on other sites

δεις εδω http://www.gizmochina.com/2014/12/07/wa-phonemt6752-unboxing/ υποστηριζουν wcdma..

 

Ναι το είδα κι αυτό, αλλά έτσι όπως το γράφει στις αναλυτικές προδιαγραφές, με μπερδεύει!

Link to comment
Share on other sites

ωραια τιμουλα ε... τι ειναι αυτη η εταιρια εχει ξανα παρει καποιος ; δινει σε αλλα store η μονο απο το site τους τα αγοραζεις.
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο με το NO.1 Mi4 και με το doogee dg850 και πολύ πιθανών βγαίνουν απο το ίδιο εργοστάσιο
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα προβληματα οταν δεν ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενη μια συσκευη...μαλλον κανενας δε μπορει να δωσει απαντηση....
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι noname και με αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι απιθανο να βρεθουν ατομα να ασχοληθουν ωστε να βγει πολυγλωσσικη ρομ.Το more locale δεν εχει καμια σχεση με το πληκτρολογιο.Ελληνικο πληκτρολογιο κατεβαζεις απο PlayStore.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

το βασικο ζητουμενο ειναι να "μεταφραστουν" τα εικονιδια και τα μενου της συσκευης στα ελληνικα. οταν ενεργοποιησα με το morelocale τα ελληνικα, μου εδωσε ελληνικο πληκτρολογιο, αλλα τα μενου και τα εικονιδια (καποια απ'αυτα) παραμενουν στα αγγλικα. επιπλεον εψαχνα για τροπο να ξεφορτωθω και τα διαφορα κινεζικα προγραμματακια που εχει προ-φορτωμενα στο μενου.
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/5535998/MLS-iQTalk-Rock-Mini-8GB.html?from=autocomplete&keyphrase=mls+iqtalk+rock+mini+black

 

Βγαίνει και σε έκδοση με single sim από όσο βλέπω. Όμως:

1) Υποθέτω ότι σε αυτή την έκδοση δεν θα υπάρχει η υποδοχή για τη 2η SIM που υπάρχει σε εσένα

2) Ακόμα και να υπήρχε (και να ήταν απλά ανενεργή) πιστεύω ότι δεν θα έβγαζε καν τις επιπλέον επιλογές μενού της dual SIM το δικό σου αν υποθέσουμε ότι σου δόθηκε single SIM συσκευή.

Συνεπώς μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου, ή δεν έχεις καλό σήμα στη μια κάρτα εκεί που κινείσαι, ή μπορεί να είναι και παλιά η SIM σου οπότε δε λειτουργεί σωστά σε αε καινούργια συσκευή.

Κανένα πρόβλημα δεν έχω εντοπίσει ως τώρα εγώ. Λειτουργεί άψογα σαν dual SIM και βλέπω φυσιολογικό σήμα και στις 2 κάρτες (μια Wind και μια Cosmote).

 

Υ.Γ. Υποθέτω γνωρίζεις ότι αυτές οι συσκευές είναι dual stand by δηλαδή ενώ μιλάς μέσω της μίας κάρτας και για όσο χρόνο αυτό συμβαίνει, αν σε καλέσουν στην άλλη κάρτα φαίνεται απενεργοποημένο. Σε stand by φυσικά αναμένουν κλήσεις και οι 2 κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το bluboo. Κι όμως η μπαταρία του είναι αψογη για τα mah που είναι. Δεν δίνει σε καμία περίπτωση την εντύπωση μιας 1700. Δε γνωρίζω πως το κάνει αυτό. Άλλωστε κι εγω πίστευα εξ αρχής ότι θα το γονατίζει. Αμ δεν..
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας εντυπωσεις...

Ποιοτητα κατασκευης,οθονη,συμπεριφορα,σημα κινητης,wifi,GPS,αυτονομια...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το θέλει ένας γνωστός μου. Είναι περίεργο όμως που δεν έχει ελληνικό μενού. Η λογική λέει αφού κουβαλάει android θα είχε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...