Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς. Το πιο πιθανό να το ελέγξουν στο τελωνείο και να σε χρεώσουν.

Με ems είναι πιο σίγουρο να περάσει χωρίς να πληρώσεις τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το εχω παρει πολυ καλλο αλλα χωρις Ελληνικα μονο το ihtc g20 εχει Ελληνικα και skype ειναι και φτηνο....
Link to comment
Share on other sites

skype εχουν ολα τα κινεζικα dual sim android αλλα χωρις βιντεο.

 

τα ελληνικα εξαρτωνται απο τη ρομ που φοραει καθε κινητο. εμενα πχ εχει.

 

καλυτερα ems γιατι και τελωνειο να περασει θα ειναι μικροτερα τα εξοδα. Προσοχη, δεν αλλαζουν οι δασμοι, απλα δεν εχει τα διαδικαστικα εξοδα που σου χρεωνουν οι dhl και ups

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι 512MB Ram, αλλά τα 446 είναι ενεργά. Τα υπόλοιπα νομίζω είναι shared για τον επεξεργαστή γραφικών ή κάτι τέτοιο. Ελληνικά ποιος χρειάζεται ρε παιδιά; Σιγά τις δύσκολες λέξεις στο android. Βάζεις ένα Go Keyboard και τελειώνει η ιστορία.

 

Πολύ καλή συσκευή και δεν το περίμενα. Ειδικά με την custom rom που του έχω περάσει, φυσάει! :D

Link to comment
Share on other sites

Με το SP_Flash_Tool περασες την ρομ? του bruno martins ? αν θες στειλε ενα λινκ του πυο ωρηκες πληροφοριες και υλικο. Overcklocking οχι ακομα ε?
Link to comment
Share on other sites

skype εχουν ολα τα κινεζικα dual sim android αλλα χωρις βιντεο.

 

τα ελληνικα εξαρτωνται απο τη ρομ που φοραει καθε κινητο. εμενα πχ εχει.

 

καλυτερα ems γιατι και τελωνειο να περασει θα ειναι μικροτερα τα εξοδα. Προσοχη, δεν αλλαζουν οι δασμοι, απλα δεν εχει τα διαδικαστικα εξοδα που σου χρεωνουν οι dhl και ups

 

καλημερα φιλε,εχω το star 2000 κινεζικο κινητο ,ολα καλα καλο κινητο αλλα skype μονο μυνηματα στελνω και δεχομαι,το δικο σου κανει και κλησεις,φωνη ,βιντεο,και αν ξερεις κανα κινεζικο να κανει

Link to comment
Share on other sites

Είναι 512MB Ram, αλλά τα 446 είναι ενεργά. Τα υπόλοιπα νομίζω είναι shared για τον επεξεργαστή γραφικών ή κάτι τέτοιο. Ελληνικά ποιος χρειάζεται ρε παιδιά; Σιγά τις δύσκολες λέξεις στο android. Βάζεις ένα Go Keyboard και τελειώνει η ιστορία.

 

Πολύ καλή συσκευή και δεν το περίμενα. Ειδικά με την custom rom που του έχω περάσει, φυσάει! :D

 

Αν και ξέρω ότι τα κινέζικα δεν έχουν καλές κάμερες, θα μπορούσες να ανεβάσεις 1-2 φωτογραφίες σε φουλ ανάλυση (8mp?)?

Απλά από περιέργεια να δω πως τραβάει.

 

Η μπαταρία πόσο κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε,εχω το star 2000 κινεζικο κινητο ,ολα καλα καλο κινητο αλλα skype μονο μυνηματα στελνω και δεχομαι,το δικο σου κανει και κλησεις,φωνη ,βιντεο,και αν ξερεις κανα κινεζικο να κανει

 

απλα απενεργοποιεις τη δυνατοτητα βιντεο απο το skype και κανει κλησεις κανονικα. Ισχυει σιγουρα για ολα τα ΜΤ6573 και εικαζω πως και για τα ΜΤ6516 ισχυει το ιδιο.

 

 

 

 

Η καμερα για τον αλλο φιλο που ρωτησε ειναι συνηθως 1.3 στα φτηνα , 2mp στα λιγο πιο ακριβα, κι αν εισαι τυχερος η τα σκασεις θα εχει 5αρα. Μην γελιεσαι για το 8mp που γραφουν πολλα. Μπορει να ειναι απλα 2αρες και να κανει interpolation μετα.

 

Μια καλη πρακτικη ειναι να δεις το μεγεθος του φακου. Οσα εχουν 5αρα εχουν αισθητα μεγαλυτερο φακι

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι οι κινέζοι γράφουν ότι θέλουν πάνω στα κινητά. Απλά για την συγκεκριμένη συσκευή έχω δει σε βίντεο που έδειχνε στις ρυθμίσεις της κάμερα ότι υποστηρίζει ανάλυση μέχρι 8mp. Ο αισθητήρας λίγο δύσκολο να έχει τόσα mp για κινητό τέτοιας κατηγορίας.

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για την μπαταρία.. γιατί κι αυτή αποκλείεται να είναι 2000 mah όπως αναφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

1200-1500 πραγματικα αν εισαι τυχερος. Πολλες ειναι μουφες δυστυχως, με κακης ποιοτητας συσσωρευτες εντος οποτε μπορει να πεσεις και σε μπαταρια που να εχει χωρητικοτητα ακομα και κατω απο 1000mah

 

 

για μενα φροντισε το κινητο που θα παρεις να παιρνει συμβατες μπαταριες (πχ νοκια η samsung) που βρισκεις ευκολα στο ebay

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή παίρνει ίδια μπαταρία με το arc. http://blog.cellphonemic.com/blog/?p=118

Ελπίζω από τα 2000 mah που αναφέρει ότι έχει η μπαταρία, να είναι τουλάχιστον 1500.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσεις και το HD7 MTK6573 με 1 Gb μνήμη αντι για 256 MB με TV ή και χωρίς TV

Απλά άψογο!

http://www.goprotech.info/111.jpg

 

 

Σωστα καλο ειναι αλλα πλεον υπαρχει ο ΜΤΚ6575 1 G που δουλευει πλεον το skype video και ειναι αξιοπρεπεις επεξεργαστης:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ένα link?

 

edit: Το H5500 εννοείς?

http://www.mobile-phones.cn/h5500-mtk6575-1ghz-android-dual-wifi-phone-p-8098.html

 

υπαρχη αυτο http://www.iosen.com/zopo-zp100-mtk6575-4-3-inch-android-2-3-dual-sim-3g-smartphone-960-540-qhd-display-cell-phone.html που εχουν βγει και recovery imag kai δυο διαφορετικα λογισμικα και ice.Eαν θες σου δεινω λινκ να κατεβασεις οτι θες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κάποιος να μου πει τι sar έχει η συγκεκριμένη συσκευή? Όπως επίσης αν αξίζει η αγορά της σαν 2η συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την πηρα τη συσκευη και τη δουλευω ενα μηνα.για τα λεφτα της ειναι vfm!!!;):thumbup:

 

φιλε απο που καιποσο το πηρες,με το skype τη κανει,

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δυστυχώς μετά από 2 μήνες χρήσης, τα έφτυσε στο άσχετο το ακουστικό. Έκανα κλήση, δούλευε κανονικά, μετά από καμιά ώρα κάνω άλλη κλήση και δεν ακουγόταν τίποτα. Πέρασα ξανά ROM κτλ. μήπως τυχόν ήταν κανένα software confliction κτλ. αλλά τίποτα. Άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε το γεγονός ότι τα κινέζικα δυστυχώς είναι μαπέ. Κρίμα και ήταν καλή συσκευή κατά τα άλλα για τα χρήματα που ζητούσε.

 

Με το speakerphone και bluetooth headset ακούγεται κανονικά, αλλά για μένα δεν είναι λύσεις.

 

Κρίμα.

 

Ενημερωτικά, το SAR δεν το αναγράφει κάπου, αλλά χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tawkon διαπίστωσα ότι με τις 2 κάρτες ενεργές σε standby έβγαζε ένδειξη low, ενώ εν ώρα κλήσης ανάλογα το σήμα κυμαινόταν μεταξύ moderate και κάποιες φορές high.

 

 

 

Αυτά.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/panasonic-eluga.jpg

 

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 900 / 2100

BODY Dimensions 123 x 62 x 7.8 mm

Weight 103 g

- IP57 certified - dust and water resistant

- Water proof up to 1 meter and 30 minutes

DISPLAY Type OLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 540 x 960 pixels, 4.3 inches (~256 ppi pixel density)

Multitouch Yes

SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

MEMORY Card slot No

Internal 8 GB storage, 1 GB RAM

DATA GPRS Yes

EDGE Yes

Speed HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot

Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP, EDR

NFC Yes

USB Yes, microUSB v2.0

CAMERA Primary 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash

Features Touch focus, geo-tagging

Video Yes

Secondary

FEATURES OS Android OS, v2.3.5 (Gingerbread), planned upgrade to v4.0

Chipset TI OMAP 4430

CPU Dual-core 1 GHz

Sensors Accelerometer, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

Browser HTML, Adobe Flash

Radio No

GPS Yes, with A-GPS support

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors Black, Silver

- MicroSIM card support only

- Active noise cancellation with dedicated mic

- DivX/MP4/H.264/H.263 player

- MP3/WAV/eAAC+/AC3 player

- Organizer

- Image/video editor

- Document viewer

- Google Search, Maps, Gmail,

YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration

- Voice memo/dial

- Predictive text input

BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh

Stand-by Up to 300 h

Talk time Up to 4 h

http://www.gsmarena.com/panasonic_eluga-4560.php

 

 

 

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Μήπως μπορεί καποιος να μου πεί πώς επιλέγω το δίκτυο που θα κάνω κλήση γιατί έχω μία κάρτα καρτοκινητού και μία σύνδεσης και σε όποια sim και να πάω στις επαφές ,αυτό κάνει κλήση μέσω καρτοκινητού.Οι οδηγίες χρήσης δεν μου φαίνονται και πολύ κατατοπιστικές.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω την συσκευή, από την φωτογραφία που βλέπω στην σελίδα του "πλαίσιο" γράφει στο πράσινο πλήκτρο τον αριθμό 2 που σημαίνει ότι θα κάνει κλήση με την κάρτα sim που βρίσκεται στην υποδοχή 2.

Τώρα ποιο είναι το πλήκτρο με την sim 1 δεν το γράφει, αλλά λογικά είναι το πλήκτρο που βρίσκεται κάτω από το πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω την συσκευή, από την φωτογραφία που βλέπω στην σελίδα του "πλαίσιο" γράφει στο πράσινο πλήκτρο τον αριθμό 2 που σημαίνει ότι θα κάνει κλήση με την κάρτα sim που βρίσκεται στην υποδοχή 2.

Τώρα ποιο είναι το πλήκτρο με την sim 1 δεν το γράφει, αλλά λογικά είναι το πλήκτρο που βρίσκεται κάτω από το πράσινο.

 

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.Καί η 1 και η 2 δουλεύουν ακριβώς όπως το είπες..Χίλα ευχαριστώ γιατί ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω και να το δουλέψω με μία κάρτα..Και πάλι Ευχαριστώ Πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...