Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για GPS στο αυτοκίνητο και καμια κλήση το πήρα κυρίως

από το pda 4,3 ίντσες που έχω θα είναι κάλύτερο

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Οι ΜΤΚ επεξεργαστές δεν φημίζονται για τις δυνατότητες τους στο GPS.

 

To γνωρίζω αλλά και το pda 6ετιας που έχω δεν τα πάει πολύ καλύτερα

Με κάποιες τροποποιήσεις νομίζω πιστεύω ότι θα δουλεψει

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

μου το έδωσε,φίλος και δεν εχει εγγύηση.

απο οτι ειδα το e-shop ειναι επίσημος αντιπρόσωπος .

έστειλα μαιλ στην εταιρία στην τσεχια και δε μου το δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , γνωριζει καποιος κατι για αυτη την συσκευη; Η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο hyundai ταμπετ ειναι πολυ καλη, δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και στα τηλεφωνα.

http://www.pandawill.com/search/result/?c=&q=HYUNDAI+Q5

Edited by kakarame
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχει περασει ενα ικανο διαστημα, μπορειτε οι κατοχοι να μας πειτε,ειστε ευχαριστημενοι απο τη συσκευη, ειναι σταθερη στη λειτουργια της, η μπαταρια βγαζει τη μερα, απο ποιοτητα κατασκευης τι λεει? Γιατι το θεμα εδω εχει ατονησει, και νομιζω οτι το τηλεφωνο ειναι vfm στην τιμη που βγαινει και αξιολογο!

 

Το δικό μου δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα αλλά μου έπεσε μία φορά και η οθόνη έσπασε.

Ξέρω ότι τα κινητά δεν πρέπει να πέφτουν αλλά μαθημένος στο motorola defy που δεν παθαίνει τίποτε με στεναχώρησε που έσπασε με το πρώτο πέσιμο.

 

Σήμερα παρήγγειλα το Xiaomi Hongmi με gorilla glass II καθώς η οθόνη του FAEA είναι ακριβή και δεν το ξαναρισκάρω να έχω τηλέφωνο χωρίς gorilla glass.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι. Άλλη εταιρεία η Xiaocai. Φυσικά δεν έχει το "όνομα" της Xiaomi και την ποιότητα της αλλά έχει φτηνές συσκευές.

Ίσως χρησιμοποιεί αυτό το όνομα προσπαθεί να μπερδέψει μερικούς που θέλουν Xiaomi. :p

 

Ναι όντως, ο ένας Κινέζος αντιγράφη τον άλλο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , παλευω εδω και καιρο να περασω αλλη rom ή να κανω εγκατασταση google service etc ...καταφερα μονο να το βαλω σε recovery με αυτο τον τροπο :

για να μπει σε recovery ακολουθηστε τα παρακατω : 1)συνδεσε το usb και το τηλ στον υπολογιστη

2)απενεργοποιησε το τηλεφωνο σου και περιμενε μεχρι την τελευταια δονηση

3)κρατησε το power button & το volume up ενω το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο

4)περιμενε λιγο και θα σου εμφανισει την επιλογη recovery mode

 

το turbo-x x2 εχει clockwordmod recovery απο μονο του , δοκιμασα να περασω αλλες custom rom με το ιδιο kernel αλλα δεν καταφερα τιποτα .. αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω help!!

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ καλη τιμη για το συγκεκριμενο και μενα μ αρεσε αλλα αν δεν ακουσουμε σχολια πως να ρισκαρεις να το παρεις

126 $ μονο στο focalprice

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πρόσφατα αγόρασα αυτό το κινητό αλλά δυστυχώς απογοητεύθηκα από την φωτογραφική του μηχανή η οποία ήταν επιεικώς απαράδεκτη για τα 8 mp που αναφέρει. Ναι μεν είναι πολύ γρήγορο αλλά στην κάμερα υστερεί, θυμίζει τηλέφωνο με 2 mp.... Να μου πεις "75 € πλήρωσες και πολύ σου πέφτει..."

 

MTK6582, Cortex A7 quad core, 1.3GHz; GPU: Mali-400 - 512MB DDR3 RAM 4GB ROM - Android 4.2 os - 4.5 inch FWVGA Screen 854x480 Pixels - Dual SIM Card Dual Standby - Dual Cameras Front 5.0 MP Back 5.0MP

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πρόσφατα αγόρασα αυτό το κινητό αλλά δυστυχώς απογοητεύθηκα από την φωτογραφική του μηχανή η οποία ήταν επιεικώς απαράδεκτη για τα 8 mp που αναφέρει. Ναι μεν είναι πολύ γρήγορο αλλά στην κάμερα υστερεί, θυμίζει τηλέφωνο με 2 mp.... Να μου πεις "75 € πλήρωσες και πολύ σου πέφτει..."

 

MTK6582, Cortex A7 quad core, 1.3GHz; GPU: Mali-400 - 512MB DDR3 RAM 4GB ROM - Android 4.2 os - 4.5 inch FWVGA Screen 854x480 Pixels - Dual SIM Card Dual Standby - Dual Cameras Front 5.0 MP Back 5.0MP

 

Δώσε καμία πληροφορία από πού το αγόρασες, εκτός από την κάμερα στα υπόλοιπα πως πάει;

Αναφέρεις ότι είναι 8αρα αλλά στην περιγραφή έχεις Back Camera 5.0mp, βέβαια αν είναι τόσο χάλια όσο λες δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πρόσφατα αγόρασα αυτό το κινητό αλλά δυστυχώς απογοητεύθηκα από την φωτογραφική του μηχανή η οποία ήταν επιεικώς απαράδεκτη για τα 8 mp που αναφέρει. Ναι μεν είναι πολύ γρήγορο αλλά στην κάμερα υστερεί, θυμίζει τηλέφωνο με 2 mp.... Να μου πεις "75 € πλήρωσες και πολύ σου πέφτει..."

 

MTK6582, Cortex A7 quad core, 1.3GHz; GPU: Mali-400 - 512MB DDR3 RAM 4GB ROM - Android 4.2 os - 4.5 inch FWVGA Screen 854x480 Pixels - Dual SIM Card Dual Standby - Dual Cameras Front 5.0 MP Back 5.0MP

προφανώς είναι αυτό http://www.yangbuy.com/team.php?id=4764 πες μας περισσότερες εντυπώσεις μιας και το πήρες. Οθόνη ,ποιότητα κατασκευής, ποιότητα ομιλίας , αυτονομία, αξεσουάρ

Link to comment
Share on other sites

προφανώς είναι αυτό http://www.yangbuy.com/team.php?id=4764 πες μας περισσότερες εντυπώσεις μιας και το πήρες. Οθόνη ,ποιότητα κατασκευής, ποιότητα ομιλίας , αυτονομία, αξεσουάρ

 

Το τηλέφωνο είναι rooted, πολύ γρήγορο, internet άψογο αλλά σε πρώτη φάση βλέπω ένα κόλλημα στο wifi και στο bluetooth τα οποία επανέρχονται όταν γίνει επανεκίνηση στο τηλέφωνο. Η οθόνη δεν έχει γωνία θέασης (δηλαδή εάν το κοιταξεις από πάνω δείχνει "δράκουλες") ενώ φαίνεται πως το γραφικό περιβάλλον στην επιφάνεια εργασίας είναι μέτριο. Το κάλυμμα είναι τύπου δερμάτινο με πολύ καλή αίσθηση. Με αξεσουάρ δεν έχω ασχοληθεί ακόμη... Οσο για την κάμερα... Χάλια μαύρα και σε χαμηλό φωτισμό αλλά και σε φως είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Είχα μία kodak 2 mp φωτογραφική πριν 12-13 χρόνια και τολμώ να πω πως είναι χειρότερο... Θα σας στείλω και φοτό με την πρώτη ευκαιρία...

Εάν υπάρχει κάποιο κινέζικο με πολύ καλή κάμερα παρακαλώ στείλτε κάποιο link γιατί ακόμη και το s5 star butterfly που έχω για τα 12 mp δεν με ικανοποιεί... Ιδιαίτερα στο σκοτάδι δείχνει "δράκους"...!

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το κινητό. Του έκανα ήδη root και εγκατέστησα COT recovery. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Οθόνη τυπική, καλό ακουστικό και ηχείο. Επίσης δουλεύει άψογα το 3G. Η μπαταρία είναι μικρή. Αύριο θα δοκιμάσω το gps με το Runkeeper.
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα για καποιο φιλο και μου αρεσε παρα πολυ. Το κρατησα λιγο στα χερια μου αλλα η οθόνη του μου φανηκε καταπληκτική. Τη Mysaga δεν την ξερω αλλα αν αποδειχτεί αξιόπιστη , το κινητο αυτο μοιάζει τρομερη αγορα. Λιγες μ ερες πριν είδα και ενα cubot one και θεωρώ πως όσον αφορα την ποιοτητα της οθόνης το m1 ειναι ετη φωτος μπροστα. Cubot gt99 δεν εχω δει για να το συγκρίνω.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θερμα οσους εχουν πιασει το συγκεκριμενο κινητο στα χερια τους να μου πουνε αποψεις σχετικα με χαρακτηριστικα, ποιοτητα υλικου, αυτονομια μπαταριας κλπ να μαθαινουμε απο περισοτερους για να εχουμε καλυτερη αποψη οσοι δεν το εχουν και θα θελανε να το αποκτησουν.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θερμα οσους εχουν πιασει το συγκεκριμενο κινητο στα χερια τους να μου πουνε αποψεις σχετικα με χαρακτηριστικα, ποιοτητα υλικου, αυτονομια μπαταριας κλπ να μαθαινουμε απο περισοτερους για να εχουμε καλυτερη αποψη οσοι δεν το εχουν και θα θελανε να το αποκτησουν.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις το παράγγειλα από pandawill στα 67€ κατά το happy hour με δώρο δεύτερη μπαταρία. Θα είμαι ο πρώτος που θα το πάρω; Ελπίζω να μην είναι καμιά μούφα, αν και για τα λεφτά του για τέτοιο το κόβω.
Link to comment
Share on other sites

Η πιο οικονομικη προταση για smartphone με Android , ικανοποιητικου μεγεθους capasitive οθονη και 2 καρτες SIM ειναι πλεον γεγονος!Το YUSUN T22 στα 35$ , 20κατι Ευρω δηλαδη!

Εχει επεξεργαστη μονοπυρηνο 1Ghz με μνημη ram 256 MB και αποθηκευτικο χωρο rom 512 ΜΒ που επεκτεινεται μεχρι 32 GB με καρτα MicroSd.Η οθονη του ειναι 3.5 ιντσες capasitive , η καμερα του ειναι VGA και η μπαταρια του 1200 mAh.Φοραει λειτουργικο Android 2.3.Αγνωστο παραμενει ωστοσο το SAR του.

Φυσικα σ αυτα τα χρηματα , δεν μπορουμε να ζηταμε και παρα πολλα.Θεωρω πως ειναι μια εξαιρετικη προταση για καποιον αρχαριο,καποιον που χρειαζεται 2 καρτες SIM και δεν θελει κινητο με κουμπια,καποιον που θελει τα απολυτως βασικα.

 

http://m5.img.dxcdn.com/CDDriver/img/sku_286763_101.jpg

 

http://dx.com/p/yusun-t22-android-2-3-td-scdma-bar-phone-w-3-5-capacitive-screen-wi-fi-and-dual-sim-black-286763#.UujgUD1YnMy

 

Οσο σκεφτομαι οτι πριν 2 χρονια εδωσα 140 ευρω για το Alcatel OT990 με επεξεργαστη 800 Mhz και μνημη ram 150 MB στο οποιο δεν μπορουσα να βαλω πανω απο 3 εφαρμογες , οτι ακομα κυκλοφορουν στην Ελλαδα κινητα με 150 ΜΒ στα 100 ευρω και οτι κατω απο 80 ευρω δεν βρισκεις Android ,τοσο τρελαινομαι και λεω οτι δεν προκειται να ξανα αγορασω κινητο απο Ελλαδα.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτό με 512mb rom πόσα ελεύθερα θα έχει για τον χρήστη; Καλύτερα να δώσει κάποιος κοντά στο 50αρικο και να πάρει ένα mtk6572 με 4gb rom/512mb ram.Tα 140 που λες ειναι λίγα συγκριτικά με αυτούς που δώσανε 500€ για το htc desire με τα 512mb rom.:p Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα την άποψή σας πάνω στο συγκεκριμένο κινητό.

Η αλήθεια είναι "its too good to be true" αλλά με τιμή στα 115 ευρώ και κάτι λεπτά είναι δελεαστικό!

Σας παραθέτω το link και θα χαιρόμουν να έχω τις ειδικές απόψεις σας.

 

http://www.aliexpress.com/snapshot/6011802067.html

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι "eght nuclear" και επίσης "rapid eight core" "main screen : 1920*1080, secondary ?"

"double woofers *2" (πάνω και κάτω)

 

αλλού τραβάει 1080p full hd 5 και αλλού 720p

οι φώτο είναι από xiaomi hongmi

επίσης τρέχει και το γνωστό andrews 5.0 ! , αλλά και android (γενικώς) (μάλλον είναι dual boot)

 

Όπως ίσως κατάλαβες συνονόματε μάλλον "παντοφλίτσες κουνελάκια " στέλνουν ....

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...