Jump to content

Xiaomi Mi 11 Ultra


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

BODY

Dimensions164.3 x 74.6 x 8.4 mm (6.47 x 2.94 x 0.33 in)

Weight234 g (8.25 oz)

BuildGlass front (Gorilla Glass Victus), ceramic back, aluminum frame

SIMDual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)*IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)

DISPLAYTypeAMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 900 nits, 1700 nits (peak)

Size6.81 inches, 112.0 cm2*(~91.4% screen-to-body ratio)

Resolution1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~515 ppi density)

ProtectionCorning Gorilla Glass Victus*Dolby Vision

PLATFORM

OSAndroid 11, MIUI 12.5

ChipsetQualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)

CPUOcta-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680)

GPUAdreno 660

MEMORYCard slotNo

Internal256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM*UFS 3.1MAIN CAMERATriple50 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/1.12", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS

48 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom

48 MP, f/2.2, 12mm, 128˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF

FeaturesDual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 1.1” AMOLED selfie displayVideo8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ rec.SELFIE CAMERASingle20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µmFeaturesHDR, panoramaVideo1080p@30/60fps, 720p@120fps, gyro-EISSOUNDLoudspeakerYes, with stereo speakers3.5mm jackNo*24-bit/192kHz audio

Tuned by Harman KardonCOMMS

WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot

Bluetooth5.2, A2DP, LE, aptX HD

GPSYes, with tri-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC

NFCYes

Infrared portYes

RadioNo

USBUSB Type-C 2.0, USB On-The-GoFEATURES

SensorsFingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass

BATTERY

TypeLi-Po 5000 mAh, non-removable

ChargingFast charging 67W, 100% in 36 min (advertised)

Fast wireless charging 67W, 100% in 39 min (advertised)

Reverse wireless charging 10W

Quick Charge 4+

Power Delivery 3.0MISC

ColorsCeramic White, Ceramic Black.

Πηγή:gsmarena.com

81d23f00c3b21a0002bcffa6fe26db44.jpgdb3187cbc1482fdb89e366035bb43d6a.jpge1edfe2c49c3197f3292a8d68827db10.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Who cares?

 

Μ' αρέσει που έκανε τόσο ντόρο η OnePlus για τη κάμερα... :lol::lol::lol:

 

Ωραία η κάλυψη της παρουσίασης των συκσευών στην αρχική σελίδα! oh wait...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

κυρτη η οθονη?
Μια πολύ ελαφριά κυρτοτητα θα την έχει, δεν θα είναι flat δηλαδή Λάμπρο.

 

Αλλά δεν νομίζω μπορεί αποτελέσει ανασταλτικός παράγοντας για αγορά.

 

Η τιμή είναι που τσούζει και πόσο και αν πέσει διότι και περσινό m10 pro έπεσε ελάχιστα από αρχική τιμή στην Ευρώπη.

 

Άσε που για Ελλάδα από info quest βλέπω κάνα καπέλο έξτρα 60-70 ευρώ σε σχέση με official τιμή στην Ευρώπη.

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στη κινεζικη έκδοση 8/128 (με google services) ξεκινάει από 829 λιρες.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα χαρακτηριστικά αλλά 888, LPDDR5 και οθονάρες έχουν και άλλα 2021 flagships, το τρομερό εδώ είναι το ΜΠΑΜ που μοιάζει να κάνει με τον αισθητήρα και το γενικότερο φωτογραφικό σετάπ της όπως και η καινοτομία με την πίσω οθόνη.

 

Είναι η πρώτη συσκευή Xiaomi που μου έχει τραβήξει πραγματικά το ενδιαφέρον σε μια περίοδο που είμαι έτοιμος να τα σκάσω για το επόμενο smartphone 3ετίας γιατί δεν είναι απλά specs με τη σέσουλα αλλά κάτι πραγματικά διαφορετικό και καινοτόμο που ξεχωρίζει από όλο τον υπόλοιπο ανταγωνισμό. Ήμουν πολύ κοντά σε OnePlus 9 Pro αλλά πλέον θα περιμένω λίγο να δω δοκιμές και εντυπώσεις γιατί αν πρόκειται για 150-200 ευρώ παραπάνω (ευρωπαικές τιμές) τότε τα δίνω πιο εύκολα για κάτι που πραγματικά ξεφεύυγει από τα τετριμμένα design.

 

Για δύο πράγματα έχω αμφιβολίες:

 

α) πόσο εύκολο θα είναι το τηλέφωνο στην καθημερινή του χρήση με τέτοιο μέγεθος και βάρος και

 

β) Πόσο εύκολα ξεκλειδώνουν σαν συσκευές (παίζει κάτι τέτοιο στα Xiaomi?) και αν προσφέρουν κλασσική Android εμπειρία ή πρέπει να μπλέκω με περίεργα φλασαρίσματ/customιές που διαβαζα παλιότερα για να έχω ό,τι και στα υπόλοιπα Android για την ευρωπαική αγορά...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πω πω κινητάρα...ας ελπίσουμε του χρόνου να αρχίζουν να μπαίνουν σε περισσότερα μοντέλα και εταιρείες αυτοί οι μεγάλοι αισθητήρες ώστε να αρχίζουν να πέφτουν και σιγά σιγά οι τιμές. Οι επιδόσεις στον φωτογραφικό τομέα τα τελευταία δύο χρόνια έχουν ξεφύγει, έχουν ανέβει σε πολύ υψηλό επίπεδο.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@mclisme αν έχεις κάνει σταδιακή μετάβαση τα τελευταία χρόνια από μεγάλη σε μεγαλύτερη συσκευή δεν θα σε ενοχλήσει και τόσο. Εγώ το πρώτο μου "μεγάλο " τηλέφωνο ήταν το 1+ 7 pro όμως αυτό είχε πολύ σωστό κι έξυπνο σχεδιασμό όπου έκρυβε το μέγεθος και το βάρος της κατασκευής του. Το s20 plus που είχα μετά με ίδια διάσταση οθόνης 6.7" μου φάνηκε πούπουλο διότι και μικρότερη μπαταρία είχε και πιο λεπτό και μαζεμένο επίσης ήταν με χαμηλότερο βάρος. Αίσθηση μοναδική αξίζει πολλά μπράβο σε αυτόν τον τομέα σχεδιασμού η Sammy. Το επόμενο το οποίο έχει παρόμοιες διαστάσεις και βάρος με το θέμα μας ήταν το MI 10T. Το οποίο σε συνδυασμό με την θήκη του δείχνει με το παραπάνω το μέγεθος και το βάρος του. Όμως το συνήθισα μετά από μερικές ημέρες. Επίσης το MI 11 ultra έχει ουσιαστικά ίδιες διαστάσεις και βάρος με τον μέχρι τώρα βασιλιά της κατηγορίας το s21 ultra.

Όσον αφορά το miui ή το μαθαίνεις και μετά το γουστάρεις ή το μισείς. Εγώ λόγω των midrange συσκευών της οικογένειας έχω εξοικειωθεί και μου αρέσει, δεν συναντώ το παραμικρό πια ειδικά από το miui 12 και μετά παρέχει φουλ επιλογές. Έρχεται και το 12.5 που υπόσχεται πολλά . O bootloader ξεκλειδώνει μετά από το αίτημα σε 168 ώρες εφόσον τελικά επιλέξεις να μην μείνεις σε στοκ.

Το mi 10T με υπέροχα 144hz οθόνης, πολύ δυνατό και δυναμικό ήχο με πληθώρα επιλογών (equalizer, ακουστικών κλπ) με 865 σναπ και 5000mAh μπαταρία αποτελεί για μένα μια τρομερά ευχάριστη έκπληξη απρόσμενα εύχρηστο πολύ γρήγορο ειδικά στο ίντερνετ web browsing κάνει πάρτι σε πανάκριβες συσκευές. Είχα την τύχη να έχω 4,5 καλές δυνατές ναυαρχίδες από επώνυμες εταιρείες για μια βδομάδα περίπου μαζί και έβγαλα πολλά συμπεράσματα. Πρώτη μου προτεραιότητα θέαση βίντεο με δυνατό ήχο δίχως περιορισμούς(σε ακουστικά πάντα νομίζειςότιείσαισε στούντιοπλήρη απομόνωση από το περιβάλλον),δεύτερον σερφάρισμα όσον το δυνατό πιο ομαλό και ταυτόχρονα γρήγορο και φυσικά games όλα αυτά τα τελευταία στα 144hz είναι απόλαυση και το κυριότερο μπαταρία να μην ξεπερνά τους 30 βαθμούς...

Θέλω να σου πω εν ολίγοις ότι η xiaomi έχει ανέβει και θα ανεβαίνει συνεχώς. Το αν αξίζει να φτάσεις σε αυτό εύρος τιμών (1200+) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...it's up to you.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το γλυκοκοιτάζω και εγώ. Θα κάνω σύντομα αγορά και είναι μεταξύ m11ultra και s21ultra. Με κριτήριο κυρίως τις κάμερες τι πιστεύετε;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το δείξει η πράξη και κανένα site.

Αν έχουν κάνει σωστή δουλειά στο software η κάμερα θα σκίζει.

Κρατάω λίγο πισινή βέβαια καθώς οι κινέζοι δεν πληρώνουν για πατέντες πού έχουν εξελίξει αλλοι κορυφαίοι κατασκευαστές.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκοκοιτάζω και εγώ. Θα κάνω σύντομα αγορά και είναι μεταξύ m11ultra και s21ultra. Με κριτήριο κυρίως τις κάμερες τι πιστεύετε;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ωραία, έκανες την ερώτηση που ήθελα να κάνω εγώ.

όπως λέει και ο κονακης ας περιμένουμε, να δούμε τα πρώτα δείγματα.

βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι εκτός από κάμερες και για οθόνη, μπαταρία.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ωραία, έκανες την ερώτηση που ήθελα να κάνω εγώ.

όπως λέει και ο κονακης ας περιμένουμε, να δούμε τα πρώτα δείγματα.

βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι εκτός από κάμερες και για οθόνη, μπαταρία.

Εννοείται και εγώ δεν παραβλέπω τα υπόλοιπα εκτός κάμερας...

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανεβηκαν διαφορα reviews απο μεγαλους youtubers βλεπε mkbhd,mrwhostheboss κλπ

Καποιες παρατηρησεις πανω σε αυτα μιας και εβλεπα διαφορα να γραφονται και απο κατω στα σχολια

 

α)οι επιδοσεις στην καμερα συνολικα ειναι απο που λεμε αναβαθμιση σε σχεση με περυσι για την Xiaomi κυριολεκτικα οπως και γενικα στα συνολικα specs του κινητου. Παρολα αυτα ομως η καμερα του σε σχεση με το γνωστο S21ultra,δεν κερδιζει κατα κρατος οπως περιμεναν πολλοι(ειδικα σε σχεση με s21ultra με snap888),ειδικα μιας και πλασαρεται περισσοτερο σαν καμεροτηλεφωνο.

β)η οθονη στα φετινα mi11 και ειδικα στο Ultra ειναι η μεγαλυτερη αναβαθμιση που εχει γινει σε xiaomi τα τελευταια χρονια. Συγκεκριμενα στο 11 ultra καταφερνει να ειναι αισθητα πιο φωτεινη απο οτι στο S21 ultra.

γ)Στο review του mkbhd,εδειξε οτι η μπαταρια πεφτει τρελα εαν χρησιμοποιεις πολυ την καμερα,και οπως οτι το κινητο ζεστενεται και αρκετα.

δ)εχετε υποψη σας οτι αυτοι οι μεγαλοι youtubers η μονη επαφη που εχουν με τετοια κινητα ειναι τις λιγες μερες που τα χρησιμοποιουν για να ανεβασουν review.

Γιαυτο και ποτε δεν προκειται να αναφερθουν σε αλλα πραγματα οπως security updates,μεγαλες αναβαθμισεις,υποστηριξη,UI/bugs/glitches(εκτος αν πετυχουν τις μερες που τα εχουν),εγγυηση/after sales support/οικοσυστημα και παει λεγοντας.Γιατι πολυ απλα δεν τα κρατανε/χρησιμοποιουν οι ιδιοι για τους εαυτους τους πχ για 1-2χρονια.

ε)να υπενθυμισω τελος τα της εγγυησης για οσους ενδιαφερονται για αγορα του.

Η εγγυηση του amazon ναι μεν καλυπτει τα διαφορα θεματα που θα δημιουργηθουν πχ καμμενα pixel κλπ,αλλα αν για παραδειγμα θελει καποιος να αλλαξει μπαταρια,οθονη κλπ το amazon δεν του προσφερει κατι τετοιο,και ουτε η Infoquest αναλαμβανει(επι πληρωμη παντα)επισκευες σε προιοντα που δεν εισαγει η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ πιο πριν το video του Supersaf που συγκρίνει σε κάμερες με το S21 Ultra.

Νομίζω ότι το Mi 11 ultra κρίνεται απογοητευτικό από αυτά που είδα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ πιο πριν το video του Supersaf που συγκρίνει σε κάμερες με το S21 Ultra.

 

Νομίζω ότι το Mi 11 ultra κρίνεται απογοητευτικό από αυτά που είδα.

και πολύ επιεική σε βρίσκω!! απαράδεκτο για ultra!!!αν και δεν περίμενα κάτι παραπάνω από την σιαομι,προσωπικά έφτασα από περιέργεια με στο αμάξι με τον ουρανό χαριστικα,αν στο φύλλο ήθελα να το κλείσω

άντε να δούμε το sony 1 iii τι ψάρια θα πιάσει

από φρου φρου πάντως γεμάτο

πάμε παρακάτω .......

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Fulgore1 μπράβο.

πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες, ειδικά για όσους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τους συγκεκριμένους youtubers.

και τώρα γεννάται το ερώτημα, γιατί το dxo έθαψε το s 21 ultra;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Fulgore1 μπράβο.

πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες, ειδικά για όσους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τους συγκεκριμένους youtubers.

και τώρα γεννάται το ερώτημα, γιατί το dxo έθαψε το s 21 ultra;

Γιατί η samsung δεν τους τα έσκασε απλά.

Το dxo είναι ενα εντελώς άκυρο και πληρωμένο site πού προωθεί όσους τα σκάνε.

Εχουν βγάλει πολλές φορές πρώτα σε βαθμολογία,κινητά πού στη πράξη ήταν πολύ κατώτερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Fulgore1 μπράβο.

πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες, ειδικά για όσους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τους συγκεκριμένους youtubers.

και τώρα γεννάται το ερώτημα, γιατί το dxo έθαψε το s 21 ultra;

 

Αυτο δεν το γνωριζω,και δεν νομιζω να α πασχολει πολλους στο εδω θεμα.

 

Θυμαμαι πριν 2χρονια το dxomark ειχε βγαλει σαν ενα απο τα καλυτερα τοτε κινητα της χρονιας το απλο Mi9 οταν ειχε πρωτο κυκλοφορησει χωρις OIS. Πηγαν πολλοι και το αγορασαν και απογοητευτηκαν σε αυτο το κομματι,βεβαια σαν τιμη ηταν πολυ χαμηλη τοτε.

 

Και μιας και ανεφερα το Mi9,ενας συμφορουμιτης στην διπλα ειδηση του 11ultra σαν κατοχος Mi9,ανεφερε οτι βρισκεται με Security patch Γεναρη 2021(ενω τα pixel ειναι με Απριλιου)και με Android 10.

Θα σας αρεσε αυτου του ειδους η υποστηριξη αν την δειτε και στο Mi11ultra μελλοντικα?

Link to comment
Share on other sites

το mi 9 σκέτο είχε ois το 9t eis

αλλά δεν είναι πανάκεια ότι θα βγάλει και καλές φώτο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το mi 9 σκέτο είχε ois

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Αν και δεν ειναι του θεματος,δεν ειχε το Mi9 ois

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9-review-1891p8.php

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...