Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν δουλεύει καθόλου η οθόνη,αν το συνδέσω με υπολογιστή,δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω για να πάω στις φωτογραφίες...
Αυτό είναι το πρόβλημα βασικά...
Μια φορά που χρειάστηκε να τραβήξω αρχεία από συσκευή με ανάλογη ζημιά σαν τη δική σου απλά το πήγα σε μαγαζί που είχα έναν γνωστό ( αφού είχα μιλήσει μαζί του και είχε στο μαγαζί του ανάλογη οθόνη ) και τον παρακάλεσα απλά να κουμπώσει την δική του οθόνη στο κινητό μου ( αφού είχε αφαιρέσει την παλιά σπασμένη) να περάσει όλα τα αρχεία σε ένα USB stick. Φυσικά έβγαλε ύστερα την δική του λειτουργική οθόνη και πήρα το κινητό μου σε κομμάτια, του άφησα 20€ για τον κόπο του και τέλος καλό όλα καλά!!

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, longus said:

Μια φορά που χρειάστηκε να τραβήξω αρχεία από συσκευή με ανάλογη ζημιά σαν τη δική σου απλά το πήγα σε μαγαζί που είχα έναν γνωστό ( αφού είχα μιλήσει μαζί του και είχε στο μαγαζί του ανάλογη οθόνη ) και τον παρακάλεσα απλά να κουμπώσει την δική του οθόνη στο κινητό μου ( αφού είχε αφαιρέσει την παλιά σπασμένη) να περάσει όλα τα αρχεία σε ένα USB stick. Φυσικά έβγαλε ύστερα την δική του λειτουργική οθόνη και πήρα το κινητό μου σε κομμάτια, του άφησα 20€ για τον κόπο του και τέλος καλό όλα καλά!!

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά δεν το συζητάω αν βρω κ;ι εγώ ανάλογη περίπτωση θα το κάνω έτσι...

Ψάχνω και μεταχειρισμένα αλλά 150€ δεν τα δίνω για τέτοια συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες στιγμές αναλογίζομαι πόσο σημαντική είναι η microSD (και η αποθήκευση αρχείων αποκλειστικά σε αυτή) και συνάμα πόσο εξοργιστικό είναι που οι κατασκευαστές κινητών έχουν αρχίσει να μην τις υποστηρίζουν. Τώρα πολύ απλά θα έβγαζες την κάρτα και θα έστελνες το κινητό στο διάολο.

(Η ειρωνεία είναι βέβαια ότι το redmi note 10 έχει υποδοχή microSD αλλά ή δεν έχει καν ο φίλος μέσα ή δεν έχει επιλέξει να αποθηκεύονται τα πάντα εκεί...)

Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ikgamsu said:

Κάτι τέτοιες στιγμές αναλογίζομαι πόσο σημαντική είναι η microSD (και η αποθήκευση αρχείων αποκλειστικά σε αυτή) και συνάμα πόσο εξοργιστικό είναι που οι κατασκευαστές κινητών έχουν αρχίσει να μην τις υποστηρίζουν. Τώρα πολύ απλά θα έβγαζες την κάρτα και θα έστελνες το κινητό στο διάολο.

(Η ειρωνεία είναι βέβαια ότι το redmi note 10 έχει υποδοχή microSD αλλά ή δεν έχει καν ο φίλος μέσα ή δεν έχει επιλέξει να αποθηκεύονται τα πάντα εκεί...)

Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εν γένει οι SD είναι λιγότερο αξιόπιστες από τον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής.
Εξάλλου πάντα υπάρχουν δεδομένα που δεν είναι εφικτό να βρίσκονται στην κάρτα, ούτε να συγχρονίζονται αυτόματα σε cloud.

Καλό είναι να υπάρχει ως επιλογή και η κάρτα, αλλά η καταστροφή της οθόνης είναι από τις χειρότερες "καθημερινές" ζημιές που μπορεί να πάθει μία συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις συσκευές μου πάντα έχω επιλογή όταν συνδέεται με υπολογιστή να είναι στην μεταφορά δεδομένων όχι μόνο φόρτιση, οπότε και με σπασμένη οθόνη τα δεδομένα μπορείς να τα πάρεις. Το πιο βασικό βέβαια είναι μπακαπ τόσο στην SD card όσο και σε υπολογιστή αρκετά συχνά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να έχω μία SD στο κινητό ειδικά για να αποθηκεύω τις φωτογραφίες μου, μέχρι που την έπαθα φέτος το καλοκαίρι στις διακοπές μου, που χάλασε και τις έχασα όλες (του κινητού), βέβαια είχα μαζί μου φωτογραφική μηχανή, αλλά είχα βγάλει και αρκετές με το κινητό, οπότε δεν εμπιστεύομαι ξανά μία SD από εδώ και στο εξής, καλύτερα να έχει πολύ ελεύθερη μνήμη το κινητό να είμαι άνετος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα θα χτυπήσει sd , μόνο αν είναι της πλάκας, έχω κάρτες μνήμης πάνω από 10 χρόνια και ακόμα λειτουργούν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνας τρόπος για Redmi Note 10 pro να αναβαθμιστεί; 13.0.16. 
Υπόψιν έχω κατεβάσει όλες τις rom, δεν μπορεί να αναβαθμίσει με τίποτα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2023 at 1:44 ΜΜ, jimlost said:

Καλά δεν το συζητάω αν βρω κ;ι εγώ ανάλογη περίπτωση θα το κάνω έτσι...

Ψάχνω και μεταχειρισμένα αλλά 150€ δεν τα δίνω για τέτοια συσκευή...

Μεταχειρισμενα θα βρεις και με λιγοτερα

2 minutes ago, dragon11 said:

Μεταχειρισμενα θα βρεις και με λιγοτερα

 

Screenshot_2023-10-18-17-45-01-137_com.android.chrome.jpg

On 28/9/2023 at 10:11 ΠΜ, CyberDEL said:

Εδώ δεν πήραμε ακόμη την 14 εσύ ρωτάς αν θα πάρει την 15; 😁

Στο insomnia

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα ότι είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν λάβει το MIUI 14 και η Xiaomi προχωράει (και καλά κάνει) στην διάθεση του MIUI 15.

MIUI 15 : Η λίστα με τις κατάλληλες συσκευές που θα λάβουν αναβάθμιση\

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα στο να πάρει την MIUI 15,  τουναντίον, απλά εξέφρασα την αγανάκτηση μου. Και προπάντων να πω ότι λειτουργικά η συσκευή δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.

Στην οικογένεια έχουμε 2 συσκευές Redmi Note 10 Pro και 2 συσκευές  Redmi Note 9 Pro:

  • Redmi Note 10 Pro - V13.0.16.0.SKFEUXM
  • Redmi Note 10 Pro - V14.0.3.0.TKFEUXM
  • Redmi Note 9 Pro - V14.0.5.0.SJZEUXM
  • Redmi Note 9 Pro - V14.0.5.0.SJZEUXM

Το "πρόβλημα" το έχει το δικό μου  Redmi Note 10 Pro. Έκανα 2 φορές και το "το κόλπο με την Πολωνία" αλλά δεν πέτυχα τίποτα. Έχω κατεβάσει όλες τις νέες αναβαθμίσεις στο Η/Υ αλλά δεν ξέρω πως να τις βάλω χειροκίνητα στο κινητό μου. Έχει κάνει κάποιος αυτή την διαδικασία να μας δώσει τα φώτα του;  

 

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
7 ώρες πριν, cagliostro said:

Εχει κανείς πάρει κατι νεώτερο απο

14.0.3.0 (TKFEUXM) ;

Oχι.Η πιο προσφατη επισημη που κυκλοφορει γι αυτο το κινητο ειναι αυτη.Για το Ινδικό 10 Προ εχει βγει τωρα η 14.0.8.0 αλλά αγνωστο αν θα την παρουμε κι εμεις και πότε...

Edited by Nick_minos
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς παρατηρήσει μόλις μετα το αρχικό boot ενα μήνυμα οτι κατι τρέχει με την κάρτα SD και μηνυμα να το διορθώσει;

Μου το έχει κάνει 2 φορες, εκανα απλα reboot και μια χαρα. Εβγαλα και την καρτα σε reader και την τσέκαρα και ειναι οκ.

Bug η κατι αλλο ;

On 10/11/2023 at 8:40 ΜΜ, Nick_minos said:

Oχι.Η πιο προσφατη επισημη που κυκλοφορει γι αυτο το κινητο ειναι αυτη.Για το Ινδικό 10 Προ εχει βγει τωρα η 14.0.8.0 αλλά αγνωστο αν θα την παρουμε κι εμεις και πότε...

Εδω βρήκα αυτο

https://xiaomiui.net/redmi-note-10-pro-max-miui-14-update-new-features-and-improvements-to-be-included-41965/

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, cagliostro said:

Ισως προκειται για εκδοση που θα κυκλοφορησει για αλλη χωρα γιατι βλεπω ενα ΜΙ αναμεσα στην περιγραφη της εκδοσης....Ετσι οπως τα εχει κανει σαλατα η Xiaomi με τοσα διαφορετικα μοντελα για το καθε κινητο δεν βγαζεις άκρη....

 

Edited by Nick_minos
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, cagliostro said:

Εχει κανείς παρατηρήσει μόλις μετα το αρχικό boot ενα μήνυμα οτι κατι τρέχει με την κάρτα SD και μηνυμα να το διορθώσει;

Μου το έχει κάνει 2 φορες, εκανα απλα reboot και μια χαρα. Εβγαλα και την καρτα σε reader και την τσέκαρα και ειναι οκ.

Bug η κατι αλλο ;

 

Από το καλοκαίρι μου το βγάζει, έχασα τις φωτογραφίες των διακοπών, ευτυχώς οι περισσότερες ήταν με φωτογραφική μηχανή, και απλά οι selfies και λίγες ακόμα μόνο στο κινητό, από τότε δεν ασχολούμαι με την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, D_G said:

Από το καλοκαίρι μου το βγάζει, έχασα τις φωτογραφίες των διακοπών, ευτυχώς οι περισσότερες ήταν με φωτογραφική μηχανή, και απλά οι selfies και λίγες ακόμα μόνο στο κινητό, από τότε δεν ασχολούμαι με την κάρτα.

Ok, αλλα στο έβγαζε συνέχεια απο ότι καταλαβαίνω ;

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 9:16 ΠΜ, dragon11 said:

Τελικα εισαστε ευχαριστημενοι με την 14.03.0 ;

Να την περάσω;

Ή να μεινω με την 13 ;

Δεν έχω μέτρο συγκρισης μια και με αυτή το πήρα (2 μηνών αγορασμένο). Δεν έχω δει κάποιο θέμα, εκτος απο 1-2 φορές αυτό που αναφέρω παραπάνω.

Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ενα κινητό, που μου κόστισε 140 ευρώ (μεταχ. 2 μηνών).

Η ποιο τετράγωνη ειναι 108 mp auto άλλα, HQ resized σε 1920x1080 με ελάχιστο sharpening, οι κοκινοι/μπλέ κυκλοι ηταν κινουμενοι δεν ειναι φλου

Η ποιο στενόμακρη ειναι με κανονικά megapixels

Ισως νάπρεπε να εχω εστιασει στην μέση ....

IMG_20231121_220348.jpg

IMG_20231121_220302.jpg

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα ήρθε, αν και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι οι ενημερώσεις ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cagliostro said:

Εμένα μου ήρθε γυρίζοντας Σε Πολωνία και rebooted. (Ρυθμισεις/Προσθετες ρυθμίσεις)

Mετά το ξαναγυρναμε Ελλάδα,ή το αφηνουμε Πολωνία?Υπαρχει καποια επίπτωση?

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nick_minos said:

Mετά το ξαναγυρναμε Ελλάδα,ή το αφηνουμε Πολωνία?Υπαρχει καποια επίπτωση?

Μετα το update & reboot, Ελλάδα φυσικά. Με το "Πολωνία" δεν αλλάζει γλώσσα και ρυθμισεις, απλα πιστευει ότι βρισκεσαι στην Πολωνία....

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...