Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαι σιγουρος? γιατι εγω πηγα σε αντιπροσωπο της εταιριας(της Altec συγκεκριμενα) κ μου ειπε οτι θα πληρωσω:

1ον)40ευρω για ενεργοποιηση γραμμης

2ον)40ευρω το πακετο altec στα 768 για 2+1 μηνες

3ον)25 ευρω το μηνα στον οτε.

 

+το οτι μετα τους τρεις μηνες, ναι μεν δεν θα εχω dsl αλλα τα 25 ευρω στον οτε θα συνεχισω να τα πληρωνω.

 

Μπορει παρακαλω να μου απαντησει καποιος που εχει πληρη γνωση επι του θεματος γιατι με τοσα που εχω ακουσει παω να τρελαθω! (εχω γραμμη PSTN)

 

Λοιπόν, το πράγμα έχει ως εξής: Αγοράζεις το πακέτο, στέλνεις την αίτηση και σε 10-15 περίπου ημερολογιακές μέρες σου ενεργοποιούν γραμμή και σύνδεση. Έχω πάρει πακέτα της ALTEC και αυτό ακριβώς χρειάζεται μόνο και τίποτε άλλο. Στο λογαριασμό του ΟΤΕ δεν έρχεται τίποτα. Αν τώρα θες να συνεχίσεις πέρα από το τρίμηνο, θα σου έρχεται λογαριασμός ALTEC με χρέωση 19,90Ε το μήνα. Αν πάλι θέλεις να το διακόψεις, τους στέλνεις ένα fax ένα μήνα νωρίτερα για να στο κόψουν εγκαίρως και να μην εκδώσουν λογαριασμό. Όλα τα άλλα που σου είπε ο αντιπρόσωπος γίνονται όταν δεν ενεργοποιείς πακέτο, αλλά σύνδεση αορίστου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει αν και ποιες προσφορές υπάρχουν για σύνδεση adsl για 6 μήνες ή 1 χρόνο;;;

Οι προσφορές στον παρακάτω σύνδεσμο ισχύουν????? : http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_46_23/04/2007_188397

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω, εικάζω πως δεν ισχύουν μιας και έχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες.

 

Εντάξει,ευχαριστώ!!

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι προσφορές υπάρχουν;;;

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

H συνδεση μου εχει γινει αοριστου χρονου 2mb της forthnet!!

Ποσο θα πληρωνω το μηνα provider+γραμμη ΟΤΕ???

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

H συνδεση μου εχει γινει αοριστου χρονου 2mb της forthnet!!

Ποσο θα πληρωνω το μηνα provider+γραμμη ΟΤΕ???

29,50 ευρώ το μήνα

Και όταν με το καλό σε καλύψει η Forthnet, θα πέσει στα 21,50 ευρώ, και η ταχύτητα θα ανέβει σε όσο πιάνει η γραμμή σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην κοψω την συνδεση για να κανω νεα με πακετο και παλι??Μεχρι τωρα ετσι εκανα με τις προσφορες που ειχαν τα πακετα γιατι συνεφερε πιο πολυ!!Τωρα μπορω να κοψω οποτε θελω την συνδεση μου ή εχω καμμια δεσμευση??

Ευχαριστω lewton!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην κοψω την συνδεση για να κανω νεα με πακετο και παλι??Μεχρι τωρα ετσι εκανα με τις προσφορες που ειχαν τα πακετα γιατι συνεφερε πιο πολυ!!Τωρα μπορω να κοψω οποτε θελω την συνδεση μου ή εχω καμμια δεσμευση??

Ευχαριστω lewton!!

Όχι, δεν έχεις δέσμευση.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις καταρχάς σε πόσο καιρό λέει ότι θα σεκαλύψει το ιδιόκτηο της forthnet.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μεσα Οκτωβρη λεει θα με καλυψει την περιοχη!!

Αξιζει να μεινω ετσι??Οι ταχυτητες ειναι παραπλησιες με τις ονομαστικες στο ιδιοκτητο ή μπαρουφες??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα Οκτωβρη λεει θα με καλυψει την περιοχη!!

Αξιζει να μεινω ετσι??Οι ταχυτητες ειναι παραπλησιες με τις ονομαστικες στο ιδιοκτητο ή μπαρουφες??

Η ταχύτητα είναι αυτή που σηκώνει η γραμμή σου.

Αν είσαι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ θα έχεις 24 Mbps, αν είσαι μακριά θα έχεις λιγότερα. Αν είσαι πάρα πολύ μακριά μπορεί να έχεις και κάτω από 8...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω lewton!Περιμενω λοιπον με ανυπομονισια!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι εκπαιδευτικός και τη νέα σχολική χρονιά θα είμαι σε άλλο μέρος από αυτό της μόνιμης κατοικίας μου. Θέλω να έχω dsl για 8-9 μήνες. Τι είναι καλύτερο να κάνω; Μου πρότειναν από τον ΟΤΕ το connex. Μου είπαν για ένα εξάμηνο και μπορώ να το συνεχίσω για όσους μήνες θέλω. Ισχύει κάτι τέτοιο; Για το connex, όταν παίρνεις το πακέτο δεν πληρώνεις τίποτα και μετά στο λογαριασμό του τηλεφώνου ότι σου έρχεται; 21,5 ευρώ το μήνα δεν είναι;

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική λύση;

Και περίπου πόσο καιρό κάνουν για να σου ενεργοποιήσουν τη γραμμή;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκπαιδευτικός και τη νέα σχολική χρονιά θα είμαι σε άλλο μέρος από αυτό της μόνιμης κατοικίας μου. Θέλω να έχω dsl για 8-9 μήνες. Τι είναι καλύτερο να κάνω; Μου πρότειναν από τον ΟΤΕ το connex. Μου είπαν για ένα εξάμηνο και μπορώ να το συνεχίσω για όσους μήνες θέλω. Ισχύει κάτι τέτοιο; Για το connex, όταν παίρνεις το πακέτο δεν πληρώνεις τίποτα και μετά στο λογαριασμό του τηλεφώνου ότι σου έρχεται; 21,5 ευρώ το μήνα δεν είναι;

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική λύση;

 

Δες στο oteshop.gr τις χρεώσεις για κάθε ταχύτητα, και το conn-x talk με απεριόριστες αστικές/υπεραστικές που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.

Για modem, επέλεξε speedtouch 585 ή 536.

 

Για τους 8-9 μήνες που το θες είναι μάλλον η καλύτερη λύση, αφού οι εναλλακτικοί πλέον σε δεσμεύουν για 1 έτος αν πας σε ιδιόκτητο δίκτυο, ενώ οι διαφορές για σύνδεση ΑΡΥΣ είναι μικρές έως ανύπαρκτες.

 

Και περίπου πόσο καιρό κάνουν για να σου ενεργοποιήσουν τη γραμμή;

 

Πολύ γρήγορα, λιγότερο από εβδομάδα συνήθως (εννοείται ότι θα χρειαστεί να βάλεις και τηλεφωνική γραμμή προηγουμένως).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ariadgr για τις πληροφορίες σου. Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω. Όσο για τις απεριόριστε υπεραστικές κλήσεις, μου είπε ότι είναι +15 ευρώ και για να σου πω την αλήθεια, πιο πολύ με κινητό μιλάω οπότε δε θα μου είναι και πολύ χρήσιμο. Για modem-router έχω ένα zyxel από την τωρινή μου σύνδεση (ελέω και Linux :lol: )
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για modem-router έχω ένα zyxel από την τωρινή μου σύνδεση (ελέω και Linux :lol: )

 

Με το conn-x θα σου δώσουν έτσι κι' αλλιώς router, οπότε προτίμησε αυτό να είναι Speedtouch 585 ή 536. :)

Link to comment
Share on other sites

Με το conn-x θα σου δώσουν έτσι κι' αλλιώς router, οπότε προτίμησε αυτό να είναι Speedtouch 585 ή 536. :)

Με συγχωρείς τότε, δεν το ήξερα αυτό. Δηλαδή επιλέγεις κάποιο από κάποια συγκεκριμένα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς τότε, δεν το ήξερα αυτό. Δηλαδή επιλέγεις κάποιο από κάποια συγκεκριμένα;

 

Nαι. Δες στο oteshop.

 

Τώρα ο ΟΤΕ σας προσφέρει δωρεάν ένα από τα παρακάτω WiFi modem/ router της λίστας, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα.

 

Philips PSTN

Philips ISDN

Baudtec PSTN

Baudtec ISDN

Sagem Fast 1500WG PSTN

Sagem Fast 1540WG ISDN

TELLINDUS 1132 PSTN

TELLINDUS 1133 ISDN

Thomson Speedtouch 585 v6 PSTN

Thomson Speedtouch 585i v6 ISDN

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μάλλον το speedtouch θα πάρω, αλλά θέλω να δω κατά πόσο μπορώ να το συνδέσω με Linux. Διαφορετικά θα χρησιμοποιήσω το Zyxel το οποίο και έχω και είναι ενσύρματο. Εμένα μου είπαν για 3 μέρες ότι κάνει η ενεργοποίηση. Αλλά θέλω να περάσω και τηλέφωνο, οπότε να δούμε πότε θα μου το περάσουν.

Είναι σίγουρο ότι μετά το εξάμηνο μπορώ να το διακόψω όποτε εγώ θέλω, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μάλλον το speedtouch θα πάρω, αλλά θέλω να δω κατά πόσο μπορώ να το συνδέσω με Linux. Διαφορετικά θα χρησιμοποιήσω το Zyxel το οποίο και έχω και είναι ενσύρματο.

 

Όλα τα DSL routers που έχουν ethernet θύρες δουλεύουν ασχέτως λειτουργικού συστήματος.

 

Είναι σίγουρο ότι μετά το εξάμηνο μπορώ να το διακόψω όποτε εγώ θέλω, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα;

 

Εξάμηνη δέσμευση έχει, σίγουρο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα DSL routers που έχουν ethernet θύρες δουλεύουν ασχέτως λειτουργικού συστήματος.

Επειδή είναι ασύρματο το είπα, γιατί είδα σε αρκετές διανομές έχουν πρόβλημα σε ασύρματο router. Με ενσύρματο (όπως έχω τώρα σε ethernet) κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Εξάμηνη δέσμευση έχει, σίγουρο είναι.

Λοιπόν, λίγο να το διευκρινήσω αυτό. Υποθέτουμε ότι παίρνω το connex στα 768 με 18,5 ευρώ το μήνα. Για τους 6 μήνες πληρώνω από 18,5 ευρώ. Αν το κρατήσω άλλους δύο μήνες και για αυτούς τους δύο μήνες θα είναι από 18,5 ευρώ το μήνα ή υπάρχει άλλη χρέωση;

Εκτός από αυτά τα 18,5 ευρώ του μήνα, πληρώνω κάτι άλλο;

Και συγγνώμη που επιμένω τόσο πολύ, αλλά τέτοιες λεπτομέρειες δε βρήκα στη σελίδα του ΟΤΕ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ασύρματο το είπα, γιατί είδα σε αρκετές διανομές έχουν πρόβλημα σε ασύρματο router. Με ενσύρματο (όπως έχω τώρα σε ethernet) κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

 

Το speedtouch 585 είναι ασύρματο ΚΑΙ ενσύρματο ταυτόχρονα (έχει ενσωματωμένο 4-port switch).

Δουλεύει ασχέτως λειτουργικού όπως προανέφερα.

 

Λοιπόν, λίγο να το διευκρινήσω αυτό. Υποθέτουμε ότι παίρνω το connex στα 768 με 18,5 ευρώ το μήνα. Για τους 6 μήνες πληρώνω από 18,5 ευρώ. Αν το κρατήσω άλλους δύο μήνες και για αυτούς τους δύο μήνες θα είναι από 18,5 ευρώ το μήνα ή υπάρχει άλλη χρέωση;

 

Οχι δεν υπάρχει άλλη χρέωση, σωστά το έχεις καταλάβει.

 

Ε

Εκτός από αυτά τα 18,5 ευρώ του μήνα, πληρώνω κάτι άλλο;

 

Το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής €15/μήνα, τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το speedtouch 585 είναι ασύρματο ΚΑΙ ενσύρματο ταυτόχρονα (έχει ενσωματωμένο 4-port switch).

Δουλεύει ασχέτως λειτουργικού όπως προανέφερα.

Δεν ήξερα ότι είναι συγχρόνως και ενσύρματο. Για την ασύρματη λειτουργία του έχω κάποιες αμφιβολίες, αλλά για περισσότερα όταν με το καλό το βάλω το Σεπτέμβριο.

Οχι δεν υπάρχει άλλη χρέωση, σωστά το έχεις καταλάβει.

Αφού είναι έτσι η χρέωση είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!!!

Το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής €15/μήνα, τίποτε άλλο.

Στον ΟΤΕ μου είπαν ότι το πάγιο είναι 28 ευρώ. Τα ίδια λέμε ουσιαστικά. Τι 28, τι 30 ευρώ.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kalimera se olous, tou telefteous mines beno sto internet me dial-up PSTN...kai opos kserete den einai katholou eikanopiitika...56kbps hahahh kai ipsilo kostos.... Giafot loipon thelo na mou protinete kapio paketo DSL me tous eksis orous:

1)Taxitita 512 i 768(protinomeno) i 1024

2.)Na min blekso se kamia grafiokratia kai ego den ksero ti...me ta stixeia mou...kai na perimeno gia kathe kinisi....

3.) Epidi tous 3 mines tou kalokairiou den eimai sto spiti mou....na boro na diakopso sxetika efkola kai fthina....

4.) Meno se komopoli kai apo oti ksero i taxitites edo einai max 2MBps

5.)Nai einai conn-x,otenet i forthnet

6.)Exo PSTN grami ...to "ADSL USB Modem Sagem Fast 800 ή 840 " einai kalo? 20 EURO..mono afto xriazete apo eksoplismo...sosta?

aftaaa pros to paron....perimeno tin gnomi sas

 

PS: sxetika me to conn-x

Diliadi kathe mina tha mou erxete o logariasmos 18,50 EURO....kai den the plirono tipota alo sxetika me to Internet...

To "ADSL USB Modem Sagem Fast 800 ή 840" Gia PSTN les na einai kalo?.. Gia 20 EURO...Episis anaferoun pos an kaneis paragelia tora exeis ektosi eksoplismou 20 EURo.... diladi sou to dinoun tzaba?.... Kai telos....ta efapax teli....19,90....afta ti einai...kai telos energopiisis ADSL gramis 42 EURO(!!!!!).....

LOMBERMAN IS HERE !!!
Link to comment
Share on other sites

Kalimera se olous, tou telefteous mines beno sto internet me dial-up PSTN...kai opos kserete den einai katholou eikanopiitika...56kbps hahahh kai ipsilo kostos.... Giafot loipon thelo na mou protinete kapio paketo DSL me tous eksis orous:

1)Taxitita 512 i 768(protinomeno) i 1024

2.)Na min blekso se kamia grafiokratia kai ego den ksero ti...me ta stixeia mou...kai na perimeno gia kathe kinisi....

3.) Epidi tous 3 mines tou kalokairiou den eimai sto spiti mou....na boro na diakopso sxetika efkola kai fthina....

4.) Meno se komopoli kai apo oti ksero i taxitites edo einai max 2MBps

5.)Nai einai conn-x,otenet i forthnet

6.)Exo PSTN grami ...to "ADSL USB Modem Sagem Fast 800 ή 840 " einai kalo? 20 EURO..mono afto xriazete apo eksoplismo...sosta?

aftaaa pros to paron....perimeno tin gnomi sas

 

PS: sxetika me to conn-x

Diliadi kathe mina tha mou erxete o logariasmos 18,50 EURO....kai den the plirono tipota alo sxetika me to Internet...

To "ADSL USB Modem Sagem Fast 800 ή 840" Gia PSTN les na einai kalo?.. Gia 20 EURO...Episis anaferoun pos an kaneis paragelia tora exeis ektosi eksoplismou 20 EURo.... diladi sou to dinoun tzaba?.... Kai telos....ta efapax teli....19,90....afta ti einai...kai telos energopiisis ADSL gramis 42 EURO(!!!!!).....

 

φιλε βαλε cabletv να σωθεις μεχρι τελος Σεπτεμβριου με 45 ευρω ολα πληρωμενα, προσφορα μεχρι τελους αυτου του μηνα, αν θελεις να εχεις δυναμη μεσα σου σε ολα.ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ[2 αριθμους τηλεφωνου] INTERNET[εως 20 Mbps] ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ [και βιντεο]:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε βαλε cabletv να σωθεις μεχρι τελος Σεπτεμβριου με 45 ευρω ολα πληρωμενα, προσφορα μεχρι τελους αυτου του μηνα, αν θελεις να εχεις δυναμη μεσα σου σε ολα.ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ[2 αριθμους τηλεφωνου] INTERNET[εως 20 Mbps] ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ [και βιντεο] 

Den einai kako...ala thelo mono internet

LOMBERMAN IS HERE !!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...