Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, οι κόμβοι είναι του ΟΤΕ και πάνε και συστεγάζονται εκεί ή λίγο πιο δίπλα τα μηχανήματα των άλλων παρόχων. Δηλαδή η απόσταση σε σένα δε θα αλλάξει. Θα αλλάξει το DSLAM και άντε και λίγα μέτρα καλώδιο και η μάρκα του εξοπλισμού. Γνώμη μου είναι να κάτσεις εκεί που είσαι αν δεν έχεις άλλα προβλήματα. Τα 24mbps δεν είναι εγγυημένα και με τα 12 αν όντως δουλεύουν καλά πρέπει να είσαι ευχαριστημένος.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

24 mbps δεν μπορει να πιασει καμια γραμμη απο τον ΟΤΕ. Το μεγιστο ειναι 18 για να μην σας λενε και ψεματα κιολας

 

Γιατί να μην μπορεί να πιάσει? Αν είσαι στα 100-200 μέτρα απόσταση (καλωδιακή και όχι χιλιομετρική όμως) γιατί να μην συγχρονίσεις στα 24? Για την ακρίβεια στα 23998.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορεί να πιάσει? Αν είσαι στα 100-200 μέτρα απόσταση (καλωδιακή και όχι χιλιομετρική όμως) γιατί να μην συγχρονίσεις στα 24? Για την ακρίβεια στα 23998.

 

Θεωριτικα ειναι δυνατον , πρακτικα ειναι αδυνατον εκτος και αν μενεις πανω απο κεντρο του ΟΤΕ :D

Link to comment
Share on other sites

στο γραφειο που κλειδωνω στα 23997, δεν μενω ΠΑΝΩ στον ΟΤΕ! :P

 

Στα 200-300 μετρα ειναι το κεντρο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάνω σήμερα το τεστ διαθεσιμότητας στο οτενετ.γρ και βλέπω έκπληκτος

 

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 2Mbps , 8Mbps , 24Mbps

 

Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα conn-x TV στην περιοχή σας.

 

Τελευταία ενημέρωση: 24/09/2009 01:00:49

 

παίρνω τηλ και μου λένε έχετε μόνο μέχρι 8 στη γραμή σας :mad:

 

κανει λάθος το τεστ;

...
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο υπάρχει περίπτωση να έκριναν ότι ναι μεν στην περιοχή σου λειτουργεί 24mbps, αλλά εσύ είσαι μακριά από τον κόμβο και δε θα δουλέψει, οπότε σου είπαν μέχρι 8.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και με 8αρα συνδεση δεν λειτουργει το connx tv? Γιατι στον φιλο ειπαν πως δεν ειναι διαθεσιμο?

Εχω εναν φιλο που βλεπει connx tv με 8αρα απροβληματιστα! Μηπως φταιει η περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα δεν παρεχεται σε ολες τις περιοχες τις Ελλαδος. Ακομα και με 2αρα απ'οσο διαβαζω διατιθεται. Με 8αρα ΣΙΓΟΥΡΑ. Απλως δεν υποστηριζεται η περιοχη ακομα..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο υπάρχει περίπτωση να έκριναν ότι ναι μεν στην περιοχή σου λειτουργεί 24mbps, αλλά εσύ είσαι μακριά από τον κόμβο και δε θα δουλέψει, οπότε σου είπαν μέχρι 8.

 

Ναι αυτό μου είπε.

 

Στη forthnet γράφει:

 

Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:

Στην περιοχή σας είναι διαθέσιμες οι ταχύτητες έως 8192 εκτός ιδιόκτητου δικτύου Forthnet

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 25/11/2009

ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ (Ζώνη 6)

 

Άν περιμένω μέχρι τον Δεκέμβριο θα έχω 24αρα στη forthnet ή θα είναι το ίδιο με την 8αρα του ΟΤΕ;

 

Εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ 2αρα forthnet και δεν έχω κανένα σοβαρό παράπονο.

...
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο χρονια παραμονης στην οτενετ αποφασισαν αλαγη παροχου.

το ερωτημα ωστοσο ειναι το εξης ...το μειλ που ειναι @otenet.gr παυει να ισχυει ή θα μπορει να το βλεπει κανονικα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να τα χρησιμοποιεί και τα δωρεάν μηνύματα που δίνει! Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος, γιατί το είχα διαβάσει στο adslgr και δεν είναι από προσωπική εμπειρία.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο χωρίς ADSL (από τότε που έκλεισε η altec...) πήγα και πήρα -με κλειστά μάτια- ένα conn-x 2 Mbps.

Και ελπίζω μα πάνε όλα καλά... Μπρρρρ... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο χρονια παραμονης στην οτενετ αποφασισαν αλαγη παροχου.

το ερωτημα ωστοσο ειναι το εξης ...το μειλ που ειναι @otenet.gr παυει να ισχυει ή θα μπορει να το βλεπει κανονικα?

 

 

Για 6 μηνες θα λειτουργει. Μερικες περιπτωσεις κρατησαν παραπανω... αλλα δεν γνωριζω τον λογο .. :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την ΕΕΤΤ ειναι 6 μηνες. Ετσι μου ειπαν απο την ΟΤΕΝΕΤ και αλλοι γνωστοι μου, παλια οταν πηγα να κοψω την τοτε συνδεση μου.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο χωρίς ADSL (από τότε που έκλεισε η altec...) πήγα και πήρα -με κλειστά μάτια- ένα conn-x 2 Mbps.

Και ελπίζω μα πάνε όλα καλά... Μπρρρρ... :cry:

 

Γιατί να μη πάνε.

Εγώ, σε δυο σπίτια,την έχω ένα+ χρόνο πριν κλείσει η altec (φαινόταν ότι ήταν μπακάλικο και πρόλαβα να διακόψω) και περίπου 4 σε εταιρεία και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το εγκατέστησα και από τότε δε ξανά ασχολήθηκα. :)

 

 

...

το ερωτημα ωστοσο ειναι το εξης ...το μειλ που ειναι @otenet.gr παυει να ισχυει ή θα μπορει να το βλεπει κανονικα?

 

 

Σε 6 μήνες θα απενεργοποιηθεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

Εχω μια συνδεση 8ρα. Διαπιστωσα στον ενα μηνα που την εχω οτι σπανιοτατα κατεβαζω πανω απο 200-220ΚΒ/sec.

 

Τσεκαρα το μοντεμ και ειναι κλειδωμενο γυρω στα 6,5-7000kbps.

 

Τωρα το θεμα ειναι οτι μου ειπαν στον ΟΤΕ οτι βλαβη δηλωνεται ΜΟΝΟΝ οταν

 

για 2ρα = η download ταχυτητα πεφτει κατω απο τα 30-35 ΚΒ/SEC

για 8ρα = -=- -=- -=- 120-125ΚΒ/SEC

για 24ρα = -=- -=- -=- 370ΚΒ/SEC

 

Ποια ειναι τα σχολια σας?

 

Ο αδεφος μου που ειναι Βοστωνη, εχει 2ρα συνδεση και κατεβαζει με τις ιδιες ταχυτητες που κατεβαζω και εγω που εχω 8ρα....καλο ε?

 

Οσο για το download το μετρησα απο το site του ΟΤΕ που εχει αρχειακια διαφορων μεγεθων απο 1ΜΒ μεχρι 1GB για να τσεκαρεις

 

ευχαριστω

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. και εγώ με 2άρα σύνδεση Conn-X η ταχύτητα που συνήθως κατεβάζω είναι γύρω στα 220. Μάλλον στην περιοχή σου θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δεν θα είχαν ελέγξει σωστά την γραμμή σου. Πες τους να το ελέγξουν.
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας στατιστικα του ρουτερ σου.

 

Internet Settings

ADSL Status Connected

Data Rate Down/Up 6463/381(Kbps)

WAN MAC address 00-1C-DF-7B-DC-48

Connection Type PPPoA

Subnet mask 255.0.0.0

Wan IP 94.66.14.216

Default gateway 80.106.108.40

DNS Address 195.170.0.1

 

 

Features

UPnP Enabled

Firewall Enabled

WLAN MAC Address 00-1C-DF-7B-DC-47

Wireless Enabled

Mode Mixed (11b+11g)

ESSID Broadcast Enabled

SSID Belkinthebest

Channel Auto

Security Enabled

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Internet Settings

ADSL Status Connected

Data Rate Down/Up 6463/381(Kbps)

WAN MAC address 00-1C-DF-7B-DC-48

Connection Type PPPoA

Subnet mask 255.0.0.0

Wan IP 94.66.14.216

Default gateway 80.106.108.40

DNS Address 195.170.0.1

 

 

Features

UPnP Enabled

Firewall Enabled

WLAN MAC Address 00-1C-DF-7B-DC-47

Wireless Enabled

Mode Mixed (11b+11g)

ESSID Broadcast Enabled

SSID Belkinthebest

Channel Auto

Security Enabled

 

 

Οχι ακριβως αυτα.

 

Καπου λεει για Snr / Attenuation κτλ. Πιο ρουτερ εχεις; (το PPPoA καλυτερα βαλτο PPPoE)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως αυτα.

 

Καπου λεει για Snr / Attenuation κτλ. Πιο ρουτερ εχεις; (το PPPoA καλυτερα βαλτο PPPoE)

 

Φιλε Doganos,

 

Εχω ενα BELKIN. To snr, attenuation δυστυχως δεν τα εντοπισα πουθενα.

 

Γιατι προτεινεις το PPPoE? O OTE μου εδωσε το PPPoA. Λες να τρεξει ποιο γρηγορα ετσι?

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει να κανει με την "γρηγοραδα" απλως εαν εχεις 8αρα "καλυτερα" ειναι στο PPPoE.

 

Σιγουρα θα υπαρχει καπου αυτα τα στατιστικα. Δεν ειχα ποτε τετοιο ρουτερ για να σου πω. Ψαξε καλυτερα. :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει να κανει με την "γρηγοραδα" απλως εαν εχεις 8αρα "καλυτερα" ειναι στο PPPoE.

 

Σιγουρα θα υπαρχει καπου αυτα τα στατιστικα. Δεν ειχα ποτε τετοιο ρουτερ για να σου πω. Ψαξε καλυτερα. :)

 

Οταν γυρισω σπιτι θα το ψαξω πιο καλα και θα σε ενημερωσω.

 

Ελπιζω να μην την κανεις για εκλογες:lol::lol:

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Στο σπίτι μου (Αλεξάνδρεια Ημαθίας), έχω σύνδεση Cyta 2Play 2Mbps και θέλω να περάσω σε πακέτο μεγαλύτερης ταχύτητας. Η μόνη διαθέσιμη είναι τα 12Mbps αλλά και πάλι σκέφτομαι να δώσω κάτι πραπάνω και να έχω σύνδεση ΟΤΕ στα 24Mbps μέγιστο.

 

Το θέμα είναι πως κάποιος τοπικός αντιπρόσωπος της Cyta στην Αλεξάνδρεια, μου είπε ότι όσοι έβαλαν ConnX στα 24Mbps, διέκοψαν τη σύνδεση και πήγαν στη Cyta με 12Mbps γιατί όπως ισχυρίζεται, το τοπικό δίκτυο του ΟΤΕ δεν υποστηρίζει ταχύτητες πέραν των 8-10Mbps, άρα είτε έχεις 12ρα σύνδεση, είτε 24ρα το ίδιο είναι από άποψη download.

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικά; Είναι όντως πιθανό να μην έχει ο ΟΤΕ δίκτυο για ταχύτητες άνω των 12Mpbs; Σημειωτέον ότι μένω λίγα μέτρα από το κτίριο του ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...