Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει καμία σχέση το ΟΤΕ tv με το πακέτο ίντερνετ - τηλεφωνίας. Άλλο συμβόλαιο το ένα, άλλο το άλλο.

Η μοναδική συμβουλή εφόσον έχεις βλάβη στο ίντερνετ, είναι να πάρεις τις βλάβες οτε!!!! 13888 δωρεάν από το σταθερό σου, στην επιλογή 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω ΟΤΕ και τώρα τελευταία το Ίντερνετ όλη την ώρα κολλάει και έχω πολύ αργές ταχύτητες (μια ταινία δεν έχω καταφέρει να κατεβάσω με την ησυχία μου :p). Επειδή απο τέλος Αυγούστου κάνει αυξήσεις στις τιμές του ο ΟΤΕ TV (πράγμα που βρίσκω εντελώς τραγικό) σκοπεύω να διακόψω από ΟΤΕ TV οπότε μαζί μ αυτό ίσως μπορέσω να διακόψω και το Ιντερνετ χωρίς πέναλτι. Ξέρει κανείς αν γίνεται; Η καμία συμβουλή για το πως να το διαχειριστώ;

Έχει δίκιο ο ''oregon''.Η τηλεόραση είναι άλλο συμβόλαιο από το τηλέφωνο και το ιντερνετ.Τώρα για τη βλάβη:πάρε το 13888 στην επιλογή 3 και θα σε οδηγήσουν να βρεις τη λύση.Απλά συγουρεύσου ότι όλλες οι τηλεφωνικές συσκευές σου είναι συνδεδεμένες με φίλτρο πριν τις βάλεις στην τηλεφωνική μπρίζα.Επίσης το ρουτερ πρέπει να μπει στην πρώτη μπρίζα του σπιτιού.Δες και πες....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση το ΟΤΕ tv με το πακέτο ίντερνετ - τηλεφωνίας. Άλλο συμβόλαιο το ένα, άλλο το άλλο.

Η μοναδική συμβουλή εφόσον έχεις βλάβη στο ίντερνετ, είναι να πάρεις τις βλάβες οτε!!!! 13888 δωρεάν από το σταθερό σου, στην επιλογή 3

 

Θα το κάνω, ευχαριστώ!

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, δηλαδή δεν μπορώ να πατήσω επάνω στην αύξηση τιμών για να διακόψω και το Ιντερνετ; Το λέω με το σκεπτικό του ότι πλέον δεν με συμφέρει να έχω ΟΤΕ TV (για το οποίο δεν φταίω εγώ αλλά η δική τους απόφαση να αυξήσουν ξαφνικά τα πάγια) και απο την άλλη δεν με συμφέρει οικονομικά να έχω Ιντερνετ-τηλέφωνο σε μια εταιρία και δορυφορική σε άλλη. Ή έστω να μου κάνουν άλλη προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω, ευχαριστώ!

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, δηλαδή δεν μπορώ να πατήσω επάνω στην αύξηση τιμών για να διακόψω και το Ιντερνετ; Το λέω με το σκεπτικό του ότι πλέον δεν με συμφέρει να έχω ΟΤΕ TV (για το οποίο δεν φταίω εγώ αλλά η δική τους απόφαση να αυξήσουν ξαφνικά τα πάγια) και απο την άλλη δεν με συμφέρει οικονομικά να έχω Ιντερνετ-τηλέφωνο σε μια εταιρία και δορυφορική σε άλλη. Ή έστω να μου κάνουν άλλη προσφορά;

Δεν γίνεται αυτό αλλά αν πληρώνεις 24άρα γραμμή και πιάνεις ''ψύχουλα'' νομίζω υπάρχει ''όρος'' της ΕΕΤΤ που σου δίνει δικαίωμα να διακόψεις ατελώς αλλά ας πει κάποιος σίγουρα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό αλλά αν πληρώνεις 24άρα γραμμή και πιάνεις ''ψύχουλα'' νομίζω υπάρχει ''όρος'' της ΕΕΤΤ που σου δίνει δικαίωμα να διακόψεις ατελώς αλλά ας πει κάποιος σίγουρα...

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το ψάξω! Ελπίζω να γίνεται γιατί αλλιώς με βλέπω να κόβω μόνο τον OTE TV και να μένω χωρίς δορυφορική μέχρι να λήξει το συμβόλαιο μου! Αν ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω και με διαφωτίσει θα είμαι υποχρεωμένος! :D

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις,

 

- Τώρα είμαι στην forthnet, και λέω να πάω ΟΤΕ. Αν κάνω την αλλαγή, θα με πάρουν απο την forthnet να μου προτείνουν να μείνω με λιγότερα χρήματα; (όπως κάνουν στις κινητές)

 

- Η κοπέλα μου μένει μαζί μου και πέρασε στο πανεπιστήμιο, δικαιούται φοιτητικό ιντερνετ, αλλά δεν είναι στο όνομά της ούτε λογαριασμό ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΑΘ, συμβόλαιο σπιτιού (στο δικό μου) θα μπορέσουμε να επωφεληθούμε της φοιτητικής προσφοράς;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει λήξει το συμβόλαιο ναι θα σε πάρουν για καλύτερη προσφορά. Αν δεν έχει λήξει θα σε πάρουν να σε ενημερώσουν ότι θα πρέπει να καταβάλλεις τέλος αποδέσμευσης. Δηλαδή σε κάθε περίπτωση θα σε καλέσουν.

 

Η σύνδεση πρέπει να είναι στο ίδιο μέρος που σπουδάζει η κοπέλα σου και φυσικά θα πρέπει το τηλέφωνο να μπει στο όνομά της. Καλύτερα όμως για να είσαι σίγουρος πάρε το 13888 και θα σου εξηγήσουν τα πάντα σχετικά με τις φοιτητικές προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνω νέο συμβόλαιο δεν προπληρώνω έναν μήνα σαν εγγύηση;

αυτά μου επιστρέφονται;

τι τέλος αποδέσμευσης μου λέτε;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

όταν κάνω νέο συμβόλαιο δεν προπληρώνω έναν μήνα σαν εγγύηση;

αυτά μου επιστρέφονται;

τι τέλος αποδέσμευσης μου λέτε;

Αν δεν έχει λήξει το συμόλαιό σου τότε σου ζητούν τέλος πρόωρης διακοπής το οποίο είναι από 70 έως και 120 ευρώ ανάλογα την εταιρία!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Είδα πως στη νέα συμφωνία το 10% υπόλοιπο του ΟΤΕ που παραμένει στο Δημόσιο πάει και αυτό στην Deutsche Telekom. Με την υπόθεση ότι ο ΟΤΕ μπορεί να καταθέσει και δεσμευτική προσφορά για την εξαγορά της Nova, τότε στην δορυφορική θα έχουμε μονοπώλιο. Και ο ήδη ο πανάκριβος ΟΤΕ θα μπορεί να διαμορφώνει τις τιμές όπως θέλει. Αυτός ο ΟΤΕ ολο και μου αρέσει λιγότερο όσο περνάει ο καιρός. Πώς σας φαίνονται όλα αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Από το Φεβρουάριο που "αναβάθμισα" τη σύδεσή μου απο 4 Mbps σε "εως 24Mbps" είχα ταχύτητες απο 6300 έως και 7800 (upload περίπου 900...)κάποιες καλές μέρες , Ήξερα οτι λόγω απόστασης τα 6300 ήταν υποφερτά .Πριν μία εβδομάδα δεν πήγαινε πάνω απο 2800 ... Το έδωσα βλάβη στο 13888 και για να μην τα πολυλογώ μου είπαν οτι λόγω απόστασης θα έχω συνέχεια διακοπές οπότε μου το κλειδώνουν στα 4000/1000 και πράγματι έτσι ήταν .Δεν το δέχθηκα όμως και μου είπαν οτι αφού το ξεκλειδώσουν να μην τους ξαναενοχλήσω ...Το ξεκλείδωσαν και είχα 2800... Μετά λέω λες το παλιό τηλέφωνο που έχω να κάνει τη ζημιά ; Βγάζω τα 2 τηλέφωνα που έχω και αμέσως 6300 . Τελικά έμεινα με ένα ασύρματο και 6300 .

Απο προχθες όμως και χωρίς να αλλάξει κάτι 3800 . Αφήνω μόνο το router , τίποτα ...

Έχετε καμμιά ιδέα τι να κάνω ; Να φύγω δεν μπορώ γιατι είναι υποχρωτικό 18μηνο και ούτε να κάνω υποβάθμιση γίνεται για να πληρώνω λιγότερο γιατι είναι με προσφορά

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Από το Φεβρουάριο που "αναβάθμισα" τη σύδεσή μου απο 4 Mbps σε "εως 24Mbps" είχα ταχύτητες απο 6300 έως και 7800 (upload περίπου 900...)κάποιες καλές μέρες , Ήξερα οτι λόγω απόστασης τα 6300 ήταν υποφερτά .Πριν μία εβδομάδα δεν πήγαινε πάνω απο 2800 ... Το έδωσα βλάβη στο 13888 και για να μην τα πολυλογώ μου είπαν οτι λόγω απόστασης θα έχω συνέχεια διακοπές οπότε μου το κλειδώνουν στα 4000/1000 και πράγματι έτσι ήταν .Δεν το δέχθηκα όμως και μου είπαν οτι αφού το ξεκλειδώσουν να μην τους ξαναενοχλήσω ...Το ξεκλείδωσαν και είχα 2800... Μετά λέω λες το παλιό τηλέφωνο που έχω να κάνει τη ζημιά ; Βγάζω τα 2 τηλέφωνα που έχω και αμέσως 6300 . Τελικά έμεινα με ένα ασύρματο και 6300 .

Απο προχθες όμως και χωρίς να αλλάξει κάτι 3800 . Αφήνω μόνο το router , τίποτα ...

Έχετε καμμιά ιδέα τι να κάνω ; Να φύγω δεν μπορώ γιατι είναι υποχρωτικό 18μηνο και ούτε να κάνω υποβάθμιση γίνεται για να πληρώνω λιγότερο γιατι είναι με προσφορά

όλα τα τηλέφωνά σου πρέπει να έχουν φίλτρο πριν συνδεθούν στην τηλεφωνική μπρίζα.Δες αυτό και πες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν καλύπτεσαι με συμβόλαιο, όχι δεν μπορείς να υποβαθμίσεις γιατί έχεις πάρει την προσφορά και πρέπει να γίνει απόσβεση. Υπάρχει όμως νόμος, δεν τον θυμάμαι ακριβώς, ότι αν πιάνεις το 1/3 της ονομαστικής ταχύτητας μπορείς να υποβαθμίσεις, να υπογράψεις καινούργιο συμβόλαιο με ό,τι συνεπάγεται αυτό.
Link to comment
Share on other sites

όλα τα τηλέφωνά σου πρέπει να έχουν φίλτρο πριν συνδεθούν στην τηλεφωνική μπρίζα.Δες αυτό και πες.

 

Σε όλα έχω φιλτρο . Και το router είναι στην 1η πρίζα . Το θέμα είναι οτι και μόνο του το router πάλι χαμηλά είμαι . Το router είναι linksys.

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, εμένα ο OTE TV το βράδυ Δευτέρας μου έκανε κάτι σπασίματα στην εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα ανά περιόδους, όχι για πολύ ώρα αλλά ήταν εκνευριστικό, έκανα επανεκκίνηση τη συσκευή και έφτιαξε μέχρι που το ξανάκανε χθες το απόγευμα 2 φορές όσο έβλεπα. Καμιά ιδέα τι να φταίει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, εμένα ο OTE TV το βράδυ Δευτέρας μου έκανε κάτι σπασίματα στην εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα ανά περιόδους, όχι για πολύ ώρα αλλά ήταν εκνευριστικό, έκανα επανεκκίνηση τη συσκευή και έφτιαξε μέχρι που το ξανάκανε χθες το απόγευμα 2 φορές όσο έβλεπα. Καμιά ιδέα τι να φταίει;

 

Ευχαριστώ!

Είναι από δορυφόρο ή μέσω ευρωζωνικής σύνδεσης?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσω δορυφόρου, με αποκωδικοποιητή και κάρτα κανονικά. Δεν μου το έχει ξανακάνει αλλα ήταν εκνευριστικό γιατί είμαι 9 μηνες στην υπηρεσία και δεν είχα παράπονο μέχρι στιγμής. Τον τελευταίο καιρό όμως έχει σκάσει και η αύξηση τιμών (6,25 ευρω!!!) για τους πελάτες που βλέπουν μέσω δορυφόρου και προέκυψε και αυτό το τεχνικό τώρα, και μου έχει αλλάξει την γνώμη για τον ΟΤΕ. Εννοείται πως αν μου το ξανακάνει θα καλέσω τεχνικό αμέσως. Τόσα λεφτά πληρώνουμε... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσω δορυφόρου, με αποκωδικοποιητή και κάρτα κανονικά. Δεν μου το έχει ξανακάνει αλλα ήταν εκνευριστικό γιατί είμαι 9 μηνες στην υπηρεσία και δεν είχα παράπονο μέχρι στιγμής. Τον τελευταίο καιρό όμως έχει σκάσει και η αύξηση τιμών (6,25 ευρω!!!) για τους πελάτες που βλέπουν μέσω δορυφόρου και προέκυψε και αυτό το τεχνικό τώρα, και μου έχει αλλάξει την γνώμη για τον ΟΤΕ. Εννοείται πως αν μου το ξανακάνει θα καλέσω τεχνικό αμέσως. Τόσα λεφτά πληρώνουμε... :mad:

Σχετικά με τις τιμές αν δε θες μπορείς από 20 Αυγούστου να διακόψεις ατελώς ακόμη και αν έχεις συμβόλαιο.Μήπως όταν έκανε το πρόβλημα είχε βαριά συννεφιά ή βροχή??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις τιμές αν δε θες μπορείς από 20 Αυγούστου να διακόψεις ατελώς ακόμη και αν έχεις συμβόλαιο.Μήπως όταν έκανε το πρόβλημα είχε βαριά συννεφιά ή βροχή??

 

Όχι, δεν είχε κάτι περίεργο ο καιρός, προς το παρόν δεν μου το ξανάκανε, τις τελευταίες μέρες δεν έχω παρακολουθήσει πολύ τηλεόραση οπότε δεν είναι σίγουρο.

 

Πάντως ενημερώθηκα για την δυνατότητα διακοπής αλλα το θέμα είναι ότι επιλέγεις να αγοράσεις μια υπηρεσία γιατί την θές και συμφωνείς σε μια τιμή, αν μετά η εταιρία σου ζητάει περισσότερα χωρίς λόγο ή σου δίνει την δυνατότητα διακοπής δεν το θεωρώ σωστή συμπεριφορά εταιρίας "με κύρος". Και αν πω οκ, και σε 6 μήνες πάλι το ίδιο; Δηλαδή θα βλέπω OTETV με τον ανησυχία ότι κάποια στιγμή θα γίνει τόσο ακριβό που θα πρέπει να το διακόψω; Τότε τι υπέγραψα 2 ετές συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω 2play ote vdsl φοιτητικό 50αρι και ψηνομουν για ote tv. Μου έστειλαν email για 2ετες συμβόλαιο στα 24,90 το μήνα με δώρο εγκατάσταση, κεραία κτλ (όλα δωρεάν εκτός παγίου).. Είναι προσφορά ή είναι η fix τιμή τους έτσι και αλλιώς? Με λίγα λόγια αξίζει? Ή να τους ταλαιπωρησω να μου ρίξουν το πάγιο?
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω 2play ote vdsl φοιτητικό 50αρι και ψηνομουν για ote tv. Μου έστειλαν email για 2ετες συμβόλαιο στα 24,90 το μήνα με δώρο εγκατάσταση, κεραία κτλ (όλα δωρεάν εκτός παγίου).. Είναι προσφορά ή είναι η fix τιμή τους έτσι και αλλιώς? Με λίγα λόγια αξίζει? Ή να τους ταλαιπωρησω να μου ρίξουν το πάγιο?

Tα 24,90 είναι τιμή τιμοκατάλογου......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

miku υπάρχει περίπτωση να μην πιάνει από την όξινη βροχή ή όχι

Όξινη βροχή????

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω....αν εγώ κατεβάζω ταινίες και άλλα πράγματα ο ΟΤΕ και η κάθε εταιρία χρεώνεται κάτι ή κατεβάζω-δεν κατεβάζω είναι το ίδιο για αυτούς?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω 2play ote vdsl φοιτητικό 50αρι και ψηνομουν για ote tv. Μου έστειλαν email για 2ετες συμβόλαιο στα 24,90 το μήνα με δώρο εγκατάσταση, κεραία κτλ (όλα δωρεάν εκτός παγίου).. Είναι προσφορά ή είναι η fix τιμή τους έτσι και αλλιώς? Με λίγα λόγια αξίζει? Ή να τους ταλαιπωρησω να μου ρίξουν το πάγιο?

 

Σοβαρά το πουλάνε και για προσφορά?? Χαχα!! Όχι απλά είναι τιμή καταλόγου, αλλά έχει μέσα και την αύξηση που ξεκινάει από 20/08!! :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...