Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η γραμμή είναι FTTH και το ρούτερ speedport 2 plus Arcadyan. Όπως είπα και στον Mol δεν έχω γνώσεις δυστυχώς και δεν θέλω να σας παιδεύω. Ευχαριστώ πάντως!
Όπα, εδώ αλλάζει το "πράμα ". Στο FTTH, δλδ έχεις οπτική μέχρι το σπίτι, σωστά; Δεν θα βρεις από το μενού που σου λέμε, τίποτα από τα νούμερα που σου ανέφερα, ξέχνα τα (αφού είσαι με οπτική μέχρι το ρουτερ) Νόμιζα είσαι με χαλκό, δλδ οπτική ίνα μεχρι το καφαο και από κει μέχρι εσένα ο παλιός, καλός χαλκός. Άρα εδώ μάλλον έχουμε να κάνουμε με κάποια "μαλακ..α" στο καφαο. Για τάραξε τους λίγο στα τηλέφωνα. Έπρεπε να είσαι καρφί, 100 /10 δλδ. Και έχω την εντύπωση πολλές καμπίνες της βονταφον έχουν πολλά τέτοια θέματακια και πρέπει να έχει αναφερθεί και πρόσφατα, ακόμα και για συνδέσεις της ίδιας της βονταφον. Για ποια περιοχή μιλάμε από περιέργεια; Το ρουτερ είναι μια χαρά, νομίζω το τελευταίο που δίνει η cosmote,σχετικα πρόσφατα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή είναι FTTH και το ρούτερ speedport 2 plus Arcadyan. Όπως είπα και στον Mol δεν έχω γνώσεις δυστυχώς και δεν θέλω να σας παιδεύω. Ευχαριστώ πάντως!
Στο LAN γιατί έχεις 100Mbps? Από εκεί χάνεις. Η κάρτα δικτύου του υπολογιστή είναι 1000αρα (1Gbit)? Τσεκαρε και το καλώδιο.
Έχει καποιο overhead το Ethernet και σου τρώει λίγο από την ταχύτητα
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Όπα, εδώ αλλάζει το "πράμα ". Στο FTTH, δλδ έχεις οπτική μέχρι το σπίτι, σωστά; Δεν θα βρεις από το μενού που σου λέμε, τίποτα από τα νούμερα που σου ανέφερα, ξέχνα τα (αφού είσαι με οπτική μέχρι το ρουτερ) Νόμιζα είσαι με χαλκό, δλδ οπτική ίνα μεχρι το καφαο και από κει μέχρι εσένα ο παλιός, καλός χαλκός. Άρα εδώ μάλλον έχουμε να κάνουμε με κάποια "μαλακ..α" στο καφαο. Για τάραξε τους λίγο στα τηλέφωνα. Έπρεπε να είσαι καρφί, 100 /10 δλδ. Και έχω την εντύπωση πολλές καμπίνες της βονταφον έχουν πολλά τέτοια θέματακια και πρέπει να έχει αναφερθεί και πρόσφατα, ακόμα και για συνδέσεις της ίδιας της βονταφον. Για ποια περιοχή μιλάμε από περιέργεια; Το ρουτερ είναι μια χαρά, νομίζω το τελευταίο που δίνει η cosmote,σχετικα πρόσφατα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νέα Φιλοθέη. Περιοχή ανάμεσα σε Πολύγωνο και Παλαιό Ψυχικό. Από cosmote μου είπαν πως δεν βλέπουν πρόβλημα στις μετρήσεις που κάνουν. Τους απάντησα, πως εφόσον μιλάνε για εγγυημένες ταχύτητες δεν με ικανοποιεί η απάντηση.

Θέλω να έχω και να βλέπω ό,τι πληρώνω. Τίποτα λιγότερο. Αρκετή παπάτζα έφαγα για χρόνια με τον χαλκό.

Σ' ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Στο LAN γιατί έχεις 100Mbps? Από εκεί χάνεις. Η κάρτα δικτύου του υπολογιστή είναι 1000αρα (1Gbit)? Τσεκαρε και το καλώδιο.
Έχει καποιο overhead το Ethernet και σου τρώει λίγο από την ταχύτητα

Είναι παλιό το μηχάνημα (Dell Inspiron 3542) , οπότε μάλλον 100Mbit. Λέτε να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό φταίει.

Αν δοκιμάσεις με κινητό με WiFi στα 5GHz θα δεις όλη την ταχύτητα κανονικά (100Mbps στο OOKLA Speed test)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgeavl3 said:

Ακριβώς αυτό φταίει.

Αν δοκιμάσεις με κινητό με WiFi στα 5GHz θα δεις όλη την ταχύτητα κανονικά (100Mbps στο OOKLA Speed test)

Χίλια ευχαριστώ! Με γλιτώσατε από ρεζίλεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό δηλαδή. Με λίγα λόγια, αφού έχεις FTTH σύνδεση και δεν παίζουν αποσυνδέσεις και τπτ κουλό στη γραμμή πχ να φριζαρει ξέρω γω λόγω μόντεμ ή άλλου παράγοντα, έχεις εγγυημένη ταχύτητα. Άρα όλα καλά θα είναι πιστεύω. Και μπράβο και στο εργαλείο, στέκεται στα πόδια του αν και αρχαίο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nick petr said:

Είναι παλιό το μηχάνημα (Dell Inspiron 3542) , οπότε μάλλον 100Mbit. Λέτε να φταίει αυτό;

Δεν έχει 100 Mbps. Άλλαξε καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

https://icecat.biz/p/dell/3542-8625/inspiron-notebooks-3542-23130439.html
Εδώ λέει ότι έχει 10/100 Mbps (Fast Ethernet)

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να το κοιτάξει με Service Tag απευθείας στην Dell, γιατί έχω 3542 με Gbit...

edit: δικό μου λάθος, θυμόμουν λάθος το μοντέλο. Το 3542 πράγματι φαίνεται να έρχεται με 10/100.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2023 at 11:33 ΜΜ, johnny_htc said:

Τέλος καλό δηλαδή. Με λίγα λόγια, αφού έχεις FTTH σύνδεση και δεν παίζουν αποσυνδέσεις και τπτ κουλό στη γραμμή πχ να φριζαρει ξέρω γω λόγω μόντεμ ή άλλου παράγοντα, έχεις εγγυημένη ταχύτητα. Άρα όλα καλά θα είναι πιστεύω. Και μπράβο και στο εργαλείο, στέκεται στα πόδια του αν και αρχαίο emoji14.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και με Windows 11! 🤪

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! 

On 1/12/2023 at 10:20 ΜΜ, georgeavl3 said:

Ακριβώς αυτό φταίει.

Αν δοκιμάσεις με κινητό με WiFi στα 5GHz θα δεις όλη την ταχύτητα κανονικά (100Mbps στο OOKLA Speed test)

102/10,3 Mbps 👍

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, mol said:

Πόσο πληρώνεις στο ftth για την 100αρα?

33,90. Πάντα πιο ακριβός ο Cosmote από τον ανταγωνισμό. Δεν είχα όμως άλλη επιλογή, καθώς δεσμευόμουν από το προηγούμενο πρόγραμμα που είχα (ADSL).

 

On 2/12/2023 at 10:11 ΠΜ, minast said:

Δεν έχει 100 Mbps. Άλλαξε καλώδιο.

Άλλαξα καλώδιο και μέτρησα 102,64/10,50 👍

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nick petr said:

33,90. Πάντα πιο ακριβός ο Cosmote από τον ανταγωνισμό. Δεν είχα όμως άλλη επιλογή, καθώς δεσμευόμουν από το προηγούμενο πρόγραμμα που είχα (ADSL).

 

Άλλαξα καλώδιο και μέτρησα 102,64/10,50 👍

Γιατί δεν επέλεξες fttc με λιγότερη τιμή? 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mol said:

Γιατί δεν επέλεξες fttc με λιγότερη τιμή? 

Δηλαδή???

 

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mol said:

Γιατί δεν επέλεξες fttc με λιγότερη τιμή? 

Δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή, παρά μόνο το ftth. Αρχικά μου είχαν πει για 28,90 για fiber 100 xl, επειδή είμαι παλαιός πελάτης. Μετά "συγγνώμη λάθος, δεν ισχύει"...

Ό,τι θέλουν λένε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nick petr said:

Δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή, παρά μόνο το ftth. Αρχικά μου είχαν πει για 28,90 για fiber 100 xl, επειδή είμαι παλαιός πελάτης. Μετά "συγγνώμη λάθος, δεν ισχύει"...

Ό,τι θέλουν λένε.

Ok τότε! 

Πάντως με fttc είμαι οκ σε ταχύτητες σταθερότητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έχω 100αρα με απεριόριστα αστικά υπεραστικά και 120 κινητά.
Συνδυάζεται μαζί με το cosmote tv cinema και πληρώνω 43.
Έληξε και μου έκαναν πρόταση το ίδιο στα ιδια λεφτά με τη διαφορά ότι τα κινητά θα είναι απεριόριστα.
Τι κάνω? Υπάρχει κάτι άλλο?
Να κάνω σκέτο το cosmote tv και να δω άλλη σταθερή?
Μετα από αίτηση φορητότητας μου έκανε αντιπροσφορα η κοσμοτε.
50αρα με απεριόριστα όχι μόνο σταθερα αλλά και κινητα και τηλεόραση cinema pack στα 40 ευρώ με δώρο 2 πάγια.
Επίσης σε 2 whats up για 2 χρόνια θα βάζει 10 ευρώ και 1000λ στο καθενα.
Επειδή η φορητότητα είχε προχωρήσει αρκετά στην άλλη εταιρεία και είχα παραλάβει και ρούτερ επανήλθε η κοσμοτε με 4 πάγια συνολικά δώρο.
Οπότε παρέμεινα κοσμοτε.
Θα τα είχαμε γλυτώσει όλα αυτά αν από την αρχή δε μου είχαν δώσει τιμή καταλόγου αλλά μια καλή προσφορά.
Άρα εκεί που έδινα 43 για σταθερό με τηλεόραση και άλλα 24 σε ανανεώσεις κινητών πηγαίνοντας σύνολο 67 πλέον θα δίνω για όλα 40 ευρω.
Αν σε όλα αυτά προσθέσεις τα 1000λ του κοσμοτε one μεταξύ μας το πακέτο είναι τελειο


Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτή η αντικατάσταση ρούτερ της επιλογής μου ενώ έχω ήδη λειτουργικό ρούτερ; Γιατί με το Speedport Plus 2 της Sercomm μου δίνει κάπως μεγάλο ping και μου ρίχνει την ταχύτητα, ενώ με το Plus το λευκό που είχα πριν, ήταν σαφώς καλύτερη. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω με το της ZTE.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zurabi_97 said:

Είναι εφικτή η αντικατάσταση ρούτερ της επιλογής μου ενώ έχω ήδη λειτουργικό ρούτερ; Γιατί με το Speedport Plus 2 της Sercomm μου δίνει κάπως μεγάλο ping και μου ρίχνει την ταχύτητα, ενώ με το Plus το λευκό που είχα πριν, ήταν σαφώς καλύτερη. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω με το της ZTE.

Μπορείς να πεις ότι έχεις πρόβλημα και να ζητήσεις συγκεκριμένο ρούτερ, αλλά γενικά δεν υπάρχει μεγάλη ευελιξία.
Φοβάμαι όμως ότι δεν είναι η συσκευή το πρόβλημα, γενικά το Plus 2 είναι σχεδόν καθολικά καλύτερο από το Plus.
Εφόσον υποθέτω είσαι με DSL, έχεις ελέγξει εάν είσαι με G.INP ενεργοποιημένο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτή η αντικατάσταση ρούτερ της επιλογής μου ενώ έχω ήδη λειτουργικό ρούτερ; Γιατί με το Speedport Plus 2 της Sercomm μου δίνει κάπως μεγάλο ping και μου ρίχνει την ταχύτητα, ενώ με το Plus το λευκό που είχα πριν, ήταν σαφώς καλύτερη. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω με το της ZTE.
Έχω διαβάσει γενικά ότι όντως το sercomm έχει τέτοια θεματακια. Έκανες αναβάθμιση ταχύτητας και σου έδωσαν το sercomm, πώς το πήρες; Πάντως λογικά γίνεται, εφόσον έχουν και να διαθέσουν κάποιο κομμάτι. Αλλά καλύτερα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση, ο, τι και να λέμε εδώ δεν ξέρουμε τι πολιτική έχει η εταιρεία. Μπορεί ανά διαστήματα αν βλέπουν κάτι ελαττωματικό στα ρουτερ που διαθέτουν, να παρέχουν άλλα μοντέλα σε αντικατάσταση αυτών που έδωσε, κάπως έτσι.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει γενικά ότι όντως το sercomm έχει τέτοια θεματακια. Έκανες αναβάθμιση ταχύτητας και σου έδωσαν το sercomm, πώς το πήρες; Πάντως λογικά γίνεται, εφόσον έχουν και να διαθέσουν κάποιο κομμάτι. Αλλά καλύτερα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση, ο, τι και να λέμε εδώ δεν ξέρουμε τι πολιτική έχει η εταιρεία. Μπορεί ανά διαστήματα αν βλέπουν κάτι ελαττωματικό στα ρουτερ που διαθέτουν, να παρέχουν άλλα μοντέλα σε αντικατάσταση αυτών που έδωσε, κάπως έτσι.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εμένα από κακοκαιρία τον Ιούνιο, μου κάηκε το λευκό, και έτσι πήρα το 2ο.
Έχω γραμμή 100ρα (πρίν το 22 ήταν 50ρα, έπεσα σε δωρεάν αναβάθμιση ταχύτητας)
Μπορείς να πεις ότι έχεις πρόβλημα και να ζητήσεις συγκεκριμένο ρούτερ, αλλά γενικά δεν υπάρχει μεγάλη ευελιξία.
Φοβάμαι όμως ότι δεν είναι η συσκευή το πρόβλημα, γενικά το Plus 2 είναι σχεδόν καθολικά καλύτερο από το Plus.
Εφόσον υποθέτω είσαι με DSL, έχεις ελέγξει εάν είσαι με G.INP ενεργοποιημένο;

Δεν βρήκα τη συγκεκριμένη ρύθμιση στο Plus 2.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, zurabi_97 said:

Εμένα από κακοκαιρία τον Ιούνιο, μου κάηκε το λευκό, και έτσι πήρα το 2ο.
Έχω γραμμή 100ρα (πρίν το 22 ήταν 50ρα, έπεσα σε δωρεάν αναβάθμιση ταχύτητας)
Δεν βρήκα τη συγκεκριμένη ρύθμιση στο Plus 2.

Δεν έχω βολικό Plus 2 για να το ελέγξω, αλλά συνήθως είναι μέσα στα προφίλ DSL.
Μπορεί να το δεις και ως G998.4. Δεν είναι απαραίτητο να είναι επιλέξιμο, μπορεί να το αναφέρει στο status.
Επίσης μπορείς να το καταλάβεις εάν αναφέρει μη μηδενικούς αριθμούς INP symbols.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...