Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα Adsl απο τον ΟΤΕ εδω και 2 χρονια περιπου και πριν απο ενα μηνα περασα στο double play της HOL. Εκει που ειχα πληρωσει ολους τους λογαριασμους μου στον Οτε και περιμενα εναν εκαθαριστικο οπου περιμενα επιστροφη κανενα 15ευρω λογω προπληρωμενων παγιων σκαει ενας λογαριασμος σημερα 195 ευρω!

 

Οι χρεωσεις ειναι:

OnDsl Home 8Mbps Conn-x - Υπολοιπα Παγια τελη 47,334 ευρω

ADSL 8Mbps Conn-x - Υπολοιπα Παγια τελη 127,880 ευρω

 

Τι ειναι αυτα που μου ζητανε και απο που κι ως που?

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Εχω conn-x στα 8..

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος,κατεβαζω παντα πανω απο 850

 

Απο περιεργεια, τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι καλα? Για να δω αν γινει αναβαθμιση στα 24 τι θα πιανω περιπου...Γιατι παλια με τελλας στα 24, επιανα 0,24 :P :P

 

Downstream ---------------------------------- Upstream

 

SNR Margin:12.3 -------------------------------- 21.7 db

Line Attenuation:20.8 -------------------------------- 12.8 db

Data Rate :8192 --------------------------------- 381 kbps

 

Μια χαρά χαρά γραμμή έχεις!

 

Ειχα Adsl απο τον ΟΤΕ εδω και 2 χρονια περιπου και πριν απο ενα μηνα περασα στο double play της HOL. Εκει που ειχα πληρωσει ολους τους λογαριασμους μου στον Οτε και περιμενα εναν εκαθαριστικο οπου περιμενα επιστροφη κανενα 15ευρω λογω προπληρωμενων παγιων σκαει ενας λογαριασμος σημερα 195 ευρω!

 

Οι χρεωσεις ειναι:

OnDsl Home 8Mbps Conn-x - Υπολοιπα Παγια τελη 47,334 ευρω

ADSL 8Mbps Conn-x - Υπολοιπα Παγια τελη 127,880 ευρω

 

Τι ειναι αυτα που μου ζητανε και απο που κι ως που?

 

Μήπως πήρες κανένα ρούτερ και είχες δέσμευση για ένα εξάμηνο ή κάτι τέτοιο;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Και γω εδω και 2 μηνες με ΟΤΕ 8αρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Τα στατιστικα της γραμμης μου:

---------------- Downstream------------Upstream

SNR Margin -------23.1 --------------------27.1------db

Line Atten.---------5.8-----------------------6.1------db

Data Rate---------8192---------------------381------kbps

 

Καλα δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Και γω εδω και 2 μηνες με ΟΤΕ 8αρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Τα στατιστικα της γραμμης μου:

---------------- Downstream------------Upstream

SNR Margin -------23.1 --------------------27.1------db

Line Atten.---------5.8-----------------------6.1------db

Data Rate---------8192---------------------381------kbps

 

Καλα δεν ειναι;

 

Πο ρε φιλε.. διπλα στο κεντρο εισαι; :happy:

 

 

Φοβερος. Αλλα κριμα να εισαι με 8αρα και οχι με 24αρα.!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πο ρε φιλε.. διπλα στο κεντρο εισαι;

 

 

Φοβερος. Αλλα κριμα να εισαι με 8αρα και οχι με 24αρα.!

Στο διπλανο τετραγωνο ειναι το κεντρο.Και με τις αναβαθμισεις η 24αρα ερχεται!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω connx 2αρα και ενώ όλα ήταν οκ απο τα Χριστούγεννα και μετά έχει όλο προβλήματα.

κάνει μερικές αποσυνδέσεις εκεί που δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι ενώ κατεβάζω με 210kbs π.χ (το μέγιστο δηλαδή της γραμμής) όταν κάνω απλό browsing αργεί υπερβολικά ή πολλές φορές δεν μου ανοίγει την σελίδα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλο ειναι να ελεγχουμε και την ποιοτητα της γραμμης, μονο η ταχυτητα δεν φτάνει πάντα.

Και ειναι απλό : αν έχεις να λαβεις ενα Α πακετο δεδομενων και η γραμμη σου δεν εχει ποιοτητα τοτε στο πρωτο loop θα λαβεις για παραδειγμα ενα 20% data αντι του προσδοκομενου 100% , ετσι θα πρεπει η γραμμη να ξανακανει loop για το υπολοιπο 80 % των χαμενων data, αν και στο δευτερο loop λαβει π.χ το 30 % απο το εναποποιναν πακετο τοτε παλι και παλι πρεπει να γινεται συνδεση για να ληφθει και το υπολοιπο κ.ο.κ

Ετσι λοιπον χανεται πολυτιμος χρονος και παρατηρηται π.χ μια γραμμη στα 8Mbps να ειναι πιο γρηγορη απο μια άλλη με ονομαστικη ταχυτητα π.χ 17Mbps

 

Σας αναρτω τα ποιοτικα στοιχεια της δικια μου γραμμης

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Ποιό ασύρματο μοντέλο modem/router δίνει ο ΟΤΕ ?

BaudTec άσπρο PSTN/ISDN ανάλογα τι γραμμή έχεις

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορώ να έχω κλειστό το WiFi και να το ανοίγω όποτε θέλω?

Το USB/Ethernet θα δουλεύει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορώ να έχω κλειστό το WiFi και να το ανοίγω όποτε θέλω?

Το USB/Ethernet θα δουλεύει πάντα.

να απενεργοποιηθει το wifi δεν γινεται, απλα αλλαζεις κωδικο και ειναι προσβασιμο μονο απο εσενα και σε οσους πεις το password:p

http://www.emarket.gr/uploaded//18295159.jpg

http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/images/BaudtekWireless/back_infinity.jpg

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

την ισχύ του ασύρματου σήματος, μπορούμε να τη ρυθμίσουμε?

κ αν δεν κάνω 12μηνη σύμβαση, θα μπορώ να μην πάρω το baudtec κ να αγοράσω κάποιο άλλο καλύτερο να απενεργοποιείται κ το ασύρματο σήμα?

Link to comment
Share on other sites

την ισχύ του ασύρματου σήματος, μπορούμε να τη ρυθμίσουμε?

κ αν δεν κάνω 12μηνη σύμβαση, θα μπορώ να μην πάρω το baudtec κ να αγοράσω κάποιο άλλο καλύτερο να απενεργοποιείται κ το ασύρματο σήμα?

να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν μέσα από τις ρυθμίσεις του modem/router, αλλάζοντας κάποια νούμερα μπορείς να μειώσεις την ισχύ, αν και δε νομίζω να γίνεται.

όσο για το baudtec μπορείς να μην το πάρεις και να αγοράσεις κάποιο άλλο με την ανάλογη οικονομική επιβάρυνση.

τώρα για τη λειτουργία που θέλεις, δεν νομίζω να υπάρχει modem/router στην αγορά που να ενεροποιεί/απενεργοποιεί το ασύρματο δίκτυο μόνο με ένα κουμπί.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν μέσα από τις ρυθμίσεις του modem/router, αλλάζοντας κάποια νούμερα μπορείς να μειώσεις την ισχύ, αν και δε νομίζω να γίνεται.

όσο για το baudtec μπορείς να μην το πάρεις και να αγοράσεις κάποιο άλλο με την ανάλογη οικονομική επιβάρυνση.

τώρα για τη λειτουργία που θέλεις, δεν νομίζω να υπάρχει modem/router στην αγορά που να ενεροποιεί/απενεργοποιεί το ασύρματο δίκτυο μόνο με ένα κουμπί.

 

Λιγο off-topic, αλλα υπαρχουν δεκαδες modems που απενεργοποιουν το ασυρματο με κουμπι, οπως επισης στα περισσοτερα που δεν εχουν απενεργοποιειται το wireless μεσα απο το interface του modem!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off-topic, αλλα υπαρχουν δεκαδες modems που απενεργοποιουν το ασυρματο με κουμπι, οπως επισης στα περισσοτερα που δεν εχουν απενεργοποιειται το wireless μεσα απο το interface του modem!

 

Σε αυτό που δίνει ο ΟΤΕ γίνεται να απενεργοποιηθεί το WiFi έστω και μέσα από το interface?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που δίνει ο ΟΤΕ γίνεται να απενεργοποιηθεί το WiFi έστω και μέσα από το interface?

Απ' όσο δοκίμασα εγώ πάντως, φαίνεται πως όχι:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα κλεινει το wifi απο ολα τα router που δινει ο οτε..

 

Το ιδιο baudtec εχω( αλλα με νεο λογοτυπο οτε conn-x) και το wifi κλεινει μεσα απο το μενου του ρουτερ.

Επισης εχει επιλογες οταν το εχεις ενεργοποιημενο,να μειωσεις ή να αυξησεις την ισχύ..

 

Γενικα το baudtec το συγκεκριμενο μου φαινεται πολυ καλυτερο απο το sagem που μου ειχαν δωσει αρχικά.

Το sagem ανεβαζε υψηλοτερες θερμοκρασιες και η εμβέλεια στο ασυρματο δεν ηταν τοσο καλη οσο του baudtec..

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου πεις από που ακριβώς απενεργοποιείται ή τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να το απενεργοποιήσω για να ξέρω;:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Στο baudtec του ΟΤΕ για να ρυθμισεις το wifi αλλα και την ισχυ του θα πας:

interface setup-->lan-->access point και το κανεις enable ή disable

και απο κατω θα πειραξεις το transmit power για την ισχυ του σηματος του wifi.

Link to comment
Share on other sites

Στο baudtec του ΟΤΕ για να ρυθμισεις το wifi αλλα και την ισχυ του θα πας:

interface setup-->lan-->access point και το κανεις enable ή disable

και απο κατω θα πειραξεις το transmit power για την ισχυ του σηματος του wifi.

για την ισχύ του σήματος συμφωνώ αλλά για το access point, βάζοντάς το στο disable, απλά δεν θα χρειάζεται κωδικό για να συνδεθείς με το εν λόγω δίκτυο και στην ουσία θα σου "κλέβουν" όλοι.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

για την ισχύ του σήματος συμφωνώ αλλά για το access point, βάζοντάς το στο disable, απλά δεν θα χρειάζεται κωδικό για να συνδεθείς με το εν λόγω δίκτυο και στην ουσία θα σου "κλέβουν" όλοι.

Απο κει που σου ειπα γινεται.Αν το βαλεις στο disable θα δεις οτι το λαμπακι του wifi σβηνει και δεν φαινεται πλεον το δικτυο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν θα αυξηθεί η ταχύτητα της προσφοράς DoublePlay 8Mbps?

Αν όχι μπορώ να συνδυάσω αυτό το πακέτο με μεγαλύτερη ταχύτητα και να πληρώσω κάποια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν θα αυξηθεί η ταχύτητα της προσφοράς DoublePlay 8Mbps?

Αν όχι μπορώ να συνδυάσω αυτό το πακέτο με μεγαλύτερη ταχύτητα και να πληρώσω κάποια διαφορά?

είχε γραφτεί επίσημα στο forum του myphone ότι ο ΟΤΕ ξεκίνησε πανελλαδικές αναβαθμίσεις και οι 8άρες θα πάνε εως 24Mbps.

το πότε θα πραγματοποιηθεί η αναβάθμιση στις εκάστοτε περιοχές που μας ενδιαφέρουν, άγνωστο.

για το δεύτερο που λες, φυσικά και μπορείς να πας στην 24άρα αλλά θα πληρώσεις μια διαφορά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Σκέφτομαι να αποχωρήσω απο τον πΟΤΕ και να πάω στην ΟΝ...έχουν επιλέξει πολλοί γνωστοί μου την συγκεκριμένη εταιρεία και είναι πολύ ευχαριστημένοι....το θέμα μου όμως είναι άλλο....έκανα το λάθος και έβαλα το πρόγραμμα με την 8αρα γραμμή και τα αστικά υπεραστικά δωρεάν, το οποίο απαιτεί 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία....θα πληρώσω κάποιο συμβολικό ποσό ή όλα τα πάγια μέχρι το τέλος του 2010, γιατί η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε το Γενάρη....

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...