Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια τα φωτα σας, εχω Conn-X ταχυτητα 2048 και οταν συνδεομαι εχω 'κανονικη' ταχυτητα 54Mbps ( στο wireless ). Μετα απο λιγο ανεβοκατεβαινει εκνευριστικα στο 24, 11, και ταχυτητα που σερνεται στο 1 Mbps. Σταματα να κατεβαζει η να φορτωνει οποια σελιδα. Οταν του κανω repair wireless δουλευει κανονικα για κανενα 5αλεπτο max και μετα τα ιδια ρεζιλικια. Παραπονεθηκα και μου ειπαν να δωσω βλαβη την γραμμη το οποιο και επραξα αλλα δεν ειδα φως. Καμμια φαεινη ιδεα? Εχω απελπιστει. Ευχαριστω.:)

 

Το έχεις κλειδωμένο; Μήπως συνδέεται κάποιος κρυφά στο router σου;

 

Ενσύρματα τι ταχύτητες έχεις;

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις οτι χρησιμοποιω κωδικο, ναι. Οι ενσυρματες ειναι φυσιολογικες(100 σταθερα). Πως μπορω να καταλαβω αν φταιει το router ειτε απο ρυθμισεις ειτε απo hardware; Απο το 1242 ελεγξαμε τις ρυθμισεις βημα-βημα και φανηκαν Ο.Κ.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ για οσους αντιμετωπισουν κατι παρομοιο μελλοντικα εφταιγε τελικα το ρουτερ-εστειλαν συνεργειο απο τον οτε και το αλλαξαν επιτοπου. Πολυ βασανο αλλα στο τελος ολα ζαχαρη ευχαριστω :alien:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου αναλύσει τα στοιχεία του Attenuation και του Noise Margin και να μου πεί αν έχω λίγο ή πολύ θόρυβο ή όχι? Εχω ζητήσει (μέχρι) 24MB γραμμή απο τον ΟΤΕ,ζητάω να μπαίνω μια μια αξιοπρεπέστατη ταχύτητα 14-15 άντε το πολύ 16MB, και αντί αυτού συνδέομαι με 5 και με 6.

 

 

http://img442.imageshack.us/img442/5926/noisecs8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου αναλύσει τα στοιχεία του Attenuation και του Noise Margin και να μου πεί αν έχω λίγο ή πολύ θόρυβο ή όχι? Εχω ζητήσει (μέχρι) 24MB γραμμή απο τον ΟΤΕ,ζητάω να μπαίνω μια μια αξιοπρεπέστατη ταχύτητα 14-15 άντε το πολύ 16MB, και αντί αυτού συνδέομαι με 5 και με 6.

 

 

http://img442.imageshack.us/img442/5926/noisecs8.th.jpg

ADSL Line

 

Status: Cable connected

Line mode: G.992.5 (ADSL2+)

Maximum line rate: 18689 kbps (downstream) / 907 kbps (upstream)

Noise margin: 9 dB (downstream) / 9 dB (upstream)

Line attenuation: 15 dB (downstream) / 14 dB (upstream)

Output power: 19 dBm (downstream) / 11 dBm (upstream)

 

Εγω εχω αυτα σε 24αρα του ΟΤΕ αλλα τα ειδα οταν πεταξα το Bautec του ΟΤΕ και πηρα το Gigaset SX551

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου αναλύσει τα στοιχεία του Attenuation και του Noise Margin και να μου πεί αν έχω λίγο ή πολύ θόρυβο ή όχι? Εχω ζητήσει (μέχρι) 24MB γραμμή απο τον ΟΤΕ,ζητάω να μπαίνω μια μια αξιοπρεπέστατη ταχύτητα 14-15 άντε το πολύ 16MB, και αντί αυτού συνδέομαι με 5 και με 6.

 

 

http://img442.imageshack.us/img442/5926/noisecs8.th.jpg

Έχεις χαμηλό attenuation, το οποίο είναι καλό και σημαίνει ότι δεν πρέπει να βρίσκεσαι μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ. Νομίζω το Noise margin είναι χαμηλό που είναι κακό και εγώ θα κοίταγα λίγο τα καλώδια του σπιτιού. Αν έχεις πιο κεντρική πρίζα σύνδεσε το εκεί. Αν μάλιστα πιάνουν τα χέρια σου προσπάθησε να το συνδέσεις εκεί που εισέρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ στο κτίριο, αν πιάνουν τα χέρια σου θα πρέπει ήδη να ξέρεις που είναι αυτό :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

5-10-08 ora 17:05 molis prin ligwn leptwn apokatastathike i Vlavi tou OTE

KAI i prosvasi sto logariasmo Connx ine efikth opos dokimasa kai diapistosa :) PERIOXI THESSALONIKHS

Apo ti diapistosi mou h vlavi htan apo to prwi ekana arketa tilefwnhmata se OTENET mou eipan oti prospathoun pros apokatastasi ........

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει η δοκιμαστική εμπορική διάθεση του conn-x TV (IPTV) από τον ΟΤΕ

Σε δοκιμαστική εμπορική διάθεση του conn-x TV (IPTV) προχωράει ο ΟΤΕ, σε περιορισμένο αριθμό υφιστάμενων πελατών conn-x στις εξής περιοχές: Αττική, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα και Ηράκλειο Κρήτης. Η δοκιμαστική διάθεση αναμένεται να διαρκέσει περίπου 3 μήνες και εντάσσεται στο πλαίσιο της στρατηγικής του για διεύρυνση των προσφερόμενων ευρυζωνικών υπηρεσιών.

 

Με το conn-x TV, οι καταναλωτές, μέσω ενσύρματης ευρυζωνικής σύνδεσης, θα μπορούν να απολαμβάνουν υπηρεσίες ψηφιακής τηλεόρασης. Συγκεκριμένα:

 

• τηλεοπτικά κανάλια με ψηφιακό σήμα και

 

• υπηρεσίες video on demand δηλ. δυνατότητα «ενοικίασης» ταινιών, τηλεοπτικών σειρών, μουσικών video-clips, ντοκιμαντέρ κλπ. από μια μεγάλη συλλογή, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις του καθενός, και «προβολή» τη στιγμή που επιθυμεί.

 

Μετά το πέρας της δοκιμαστικής φάσης, ο ΟΤΕ σκοπεύει να προχωρήσει στη διάθεση της υπηρεσίας σε ανταγωνιστικές τιμές, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη αξία στον τελικό χρήστη.

Τρίτη, 7 Οκτωβρίου 2008 2:16:00 μμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....προ ημερών μια φίλη έκανε σύνδεση adsl με connex...της το παρέδωσαν και εδώ και μια εβδομάδα προσπαθούμε να συνδεθούμε....τον ΟΤΕ τον καλούμε για να μας βοηθήσει αλλά δεν μπορούμε να πιάσουμε γραμμή με τίποτα....προσωπικά έχω βοηθήσει πολλούς φίλους να συνδεθούν με connex όπως και πρίν κάτι χρόνια τα βήματα για να συνδεθώ τα είχα κάνει μόνη μου.....το θέμα είναι οτι τώρα έχουν αλλάξει τελείως την εγκατάσταση και έχασα την μπάλα.....κάναμε ακριβώς οτι λέει στο βιβλιαράκι....προσπαθήσαμε να συνδεθούμε και με ethernet και με usb αλλά τίποτα....κάναμε ένα βήμα να ανάψει τελικά το λαμπάκι του internet αλλά χωρίς να συνδέεται....ενεργοποίηση κάναμε μέσω άλλου pc...και έχουμε και κωδικούς και όλα...για να μπούμε στις ρυθμίσεις του modem, πρέπει να απενεργοποιήσουμε το modem και όταν μπούμε δεν μας αποθηκεύει τους κωδικούς που έχουμε για να κάνει την σύνδεση....με λίγα λόγια...μια τρύπα στο νερό....μπορεί κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα να βοηθήσει και να μας πεί, ακομά και αν μίλησε με τον ΟΤΕ, ποιά είναι ακριβώς τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για να ολοκληρωθεί η σύνδεση?????συγνώμη για την πολυλογία αλλά θέλω να σας δώσω να καταλάβετε ακριβώς το πρόβλημα....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....προ ημερών μια φίλη έκανε σύνδεση adsl με connex...της το παρέδωσαν και εδώ και μια εβδομάδα προσπαθούμε να συνδεθούμε....τον ΟΤΕ τον καλούμε για να μας βοηθήσει αλλά δεν μπορούμε να πιάσουμε γραμμή με τίποτα....προσωπικά έχω βοηθήσει πολλούς φίλους να συνδεθούν με connex όπως και πρίν κάτι χρόνια τα βήματα για να συνδεθώ τα είχα κάνει μόνη μου.....το θέμα είναι οτι τώρα έχουν αλλάξει τελείως την εγκατάσταση και έχασα την μπάλα.....κάναμε ακριβώς οτι λέει στο βιβλιαράκι....προσπαθήσαμε να συνδεθούμε και με ethernet και με usb αλλά τίποτα....κάναμε ένα βήμα να ανάψει τελικά το λαμπάκι του internet αλλά χωρίς να συνδέεται....ενεργοποίηση κάναμε μέσω άλλου pc...και έχουμε και κωδικούς και όλα...για να μπούμε στις ρυθμίσεις του modem, πρέπει να απενεργοποιήσουμε το modem και όταν μπούμε δεν μας αποθηκεύει τους κωδικούς που έχουμε για να κάνει την σύνδεση....με λίγα λόγια...μια τρύπα στο νερό....μπορεί κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα να βοηθήσει και να μας πεί, ακομά και αν μίλησε με τον ΟΤΕ, ποιά είναι ακριβώς τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για να ολοκληρωθεί η σύνδεση?????συγνώμη για την πολυλογία αλλά θέλω να σας δώσω να καταλάβετε ακριβώς το πρόβλημα....

Είπες είπες είπες και τελικά δεν είπες τπτ...

Ούτε πιο modem/router έχει, ούτε ποια λαμπάκια ανάβουν (συγχρονίζει με το dslam??), ούτε αν απαντάει το modem στο Ping....

Δώσε στοιχεία....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμνη που το παρέλειψα.... ειναι το modem router PSTN BAUDTEC T263R1U-A0....στην αρχή ανάβαν όλα τα λαμπάκια εκτός απο το λαμπάκι του internet το οποίο αναβόσβηνε...μετά απο reset που κάναμε ανάψε τελικά και αυτό....δεν ξέρω αν σε καλύπτει....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Eχω double play στην hol αλλα μου ζητησανε 2 μηνες για να μεταφερουν την γραμμη αφου μετακομιζω .θεωρω πολυ τον χρονο και σκεφτομαι να παω στον οτε.Ας μου πει καποιος φιλος εμπειριες απο χρονο ενεργοποιησης γραμμης και adsl σε κατοικια που δεν υπαρχει νεα συνδεση .Απο οτι ακουω παντως δεν υπαρχει το χαλι των ιδιωτικων παρόχων
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμνη που το παρέλειψα.... ειναι το modem router PSTN BAUDTEC T263R1U-A0....στην αρχή ανάβαν όλα τα λαμπάκια εκτός απο το λαμπάκι του internet το οποίο αναβόσβηνε...μετά απο reset που κάναμε ανάψε τελικά και αυτό....δεν ξέρω αν σε καλύπτει....

Aφού ανάβει και το internet σημαίνει ότι παίρνει IP, οπότε από την πλευρά του ΟΤΕ είστε έτοιμες.

Κανε ένα ping στην εσωτερική IP του router και πες μας αν απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω γραμμή Conn-x και στο ρουτερ (Linksys WAG200) βγάζει τα παρακάτω στατιστικά στοιχεία, σύνδεσης :

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: MultiMode

DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 1024 kbps

Upstream Rate: 256 kbps

Downstream Margin: 31 db

Upstream Margin: 30 db

Downstream Line Attenuation: 29 db

Upstream Line Attenuation: 8.5 db

Downstream Transmit Power: 11 db

Upstream Transmit Power: 18 db

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA

Multiplexing: VC

Qos: UBR

Pcr Rate: 0

Scr Rate: 0

Autodetect: Enable

VPI: 8

VCI: 35

Enable: Yes

PVC Status: Up

 

Είναι καλές οι τιμές ? Μπορώ να αλλάξω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πλέον δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον Ο.Τ.Ε γιατί στις αρχές του μηνός μου χάλασε το μόντεμ (BaudTec) και εγώ νόμιζα ότι φταίει η γραμμή και έτσι πήρα το 121 και τους είπα το πρόβλημα μου και αυτοί έβαλαν ότι είχα βλάβη.Με πήραν τηλέφωνο στις 9 του μηνός και μου είπαν ότι έχουν στείλει το πρόβλημα στα τεχνικά της Κέρκυρας με την δικαιολογία ότι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα απο την Πάτρα.Περνάω εγώ στις 12 του μηνός απο τον Ο.Τ.Ε της Κέρκυρας και μου είπαν να περιμένω και πως το service εξυπηρετεί πολλούς κάθε μέρα γι'αυτό δεν έχουν περάσει ακόμα απο το σπίτι μου.Ξαναπήγαινω στον Ο.Τ.Ε στις 20 του μηνός και τους ξαναείπα να εκατοστή φορά το πρόβλημα μου.Έκαναν ένα έλεγχο στα computer τους και μου είπαν ότι σύντομα θα περάσει κάποιος και θα φτιάξει τη γραμμή μου.Τελικά την Παρασκευή (24 του μηνός) πέρασε ένας τεχνικός και έκανε έλεγχο στη γραμμή μου και μετά κοίταξε το μόντεμ.Έβαλε κάποιες ρυθμίσεις απο τον Ο.Τ.Ε στο μόντεμ αλλά δεν δούλευε και έτσι πήγε στο φορητγάκι και μου έφερε ένα ολόιδιο καινούργιο και απο το απόγευμα της Παρασκευής έχω κανονικά πάλι internet.Βέβαια εγώ δεν πρόκεται να πληρώσω τον χαμένο μήνα που πέρασε και σε μια επικοινωνία που είχα με τον προιστάμενο του Ο.Τ.Ε στη Κέρκυρα μου είπε πως όταν έρθει ο λογαριασμός μου και πάω να το πληρώσω να πω στο ταμείο ότι είχα πρόβλημα και απο πότε μέχρι πότε και να μου ''κόψουν'' λεφτά απο 16,50€ που είναι το conn-x.Αμα ξανασυμβεί τίποτα τέτοιο θα πάω σε κάποια άλλη εταιρεία.Τους την χάρισα αυτή τη φορά.:cool:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με conn-X και otenet;Είχα εδώ και 3 χρόνια σύνδεση otenet onDSL KIT ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου. Ωστόσο,ξαφνικά μπαίνω στο myotenet και βλέπω ότι η σύνδεση αορίστου χρόνου έληξε και έχει ενεργοποιηθεί μία καινούρια,την οποία δε ζήτησα εγώ.Και σαν να μην έφτανε αυτό, έρχεται ένας λογαριασμός 120 ευρώ με τέλη ενεργοποίησης conn-X και διάφορα άλλα.Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι εγώ ζήτησα να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία ONDSL S2,το οποίο όμως δε το έκανα ποτέ! Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό;έχει συμβεί μήπως και σε κανέναν άλλο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με conn-X και otenet;Είχα εδώ και 3 χρόνια σύνδεση otenet onDSL KIT ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου. Ωστόσο,ξαφνικά μπαίνω στο myotenet και βλέπω ότι η σύνδεση αορίστου χρόνου έληξε και έχει ενεργοποιηθεί μία καινούρια,την οποία δε ζήτησα εγώ.Και σαν να μην έφτανε αυτό, έρχεται ένας λογαριασμός 120 ευρώ με τέλη ενεργοποίησης conn-X και διάφορα άλλα.Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι εγώ ζήτησα να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία ONDSL S2,το οποίο όμως δε το έκανα ποτέ! Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό;έχει συμβεί μήπως και σε κανέναν άλλο;

Ευχαριστώ!

Όσους ήταν με οndsl τους πήγαν στο αντίστοιχο conn-x, το οποίο είναι και φθηνότερο. Τα τέλη ενεργοποίησης θα επιστραφούν με τον επόμενο λογαριασμό.

Ευχαριστώ να λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με την otenet? Και χθες και απόψε στις 12.30 το βράδυ κόβεται η σύνδεση και επανέρχεται το πρωί. Κάνουν έργα ή κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Όσους ήταν με οndsl τους πήγαν στο αντίστοιχο conn-x, το οποίο είναι και φθηνότερο. Τα τέλη ενεργοποίησης θα επιστραφούν με τον επόμενο λογαριασμό.

Ευχαριστώ να λέτε.

 

Όχι και ευχαριστώ, μέγα λάθος που το ενεργοποίησαν χωρίς την θέλησή του.

 

Εμένα στη προηγούμενη σύνδεση που είχα στη Ρόδο, με πήραν τον Απρίλιο από τον ΟΤΕ μου εξήγησαν τη κατάσταση, μου είπαν αν θέλω να συνεχίσω με την μετατροπή σε Conn-x, ότι ισχύει εξάμηνη δέσμευση γιατί για το Conn-x θεωρούμαι νέος πελάτης, μου είπαν ότι θα δώσουν δώρο modem/ρούτερ κτλ, μου έστειλαν αίτηση την οποία έστειλα πίσω συμπληρωμένη και με φ/α της ταυτότητάς μου και μέσα σε μια εβδομάδα μου ήρθε και το router και ενεργοποιήθηκα στο conn-x.

 

Μπορεί κάποιος να μην ήθελε να συνεχίσει, γιατί να το κάνουν με το έτσι θέλω (και με εξάμηνη δέσμευση παρακαλώ)?

 

Eχω double play στην hol αλλα μου ζητησανε 2 μηνες για να μεταφερουν την γραμμη αφου μετακομιζω .θεωρω πολυ τον χρονο και σκεφτομαι να παω στον οτε.Ας μου πει καποιος φιλος εμπειριες απο χρονο ενεργοποιησης γραμμης και adsl σε κατοικια που δεν υπαρχει νεα συνδεση .Απο οτι ακουω παντως δεν υπαρχει το χαλι των ιδιωτικων παρόχων

 

Και εγώ βρέθηκα στην δικιά σου θεση καθώς ήθελα γρήγορα πρόσβαση στο Internet ενώ οι εναλλακτικοί μου έλεγαν κάτι τρελλούς χρόνους. Η δικιά μου εμπειρία :

 

9/10 : Αίτηση νέας τηλεφωνικής γραμμής ΟΤΕ στη Λάρισα.

12/10 (ημέρα Κυριακή παρακαλώ) : Επίσκεψη τεχνικού και ενεργοποίηση τηλεφώνου.

14/10 : Αγορά πακέτου Conn-x 1 mbit από πλαίσιο και τηλεφωνική υποβολή της αίτησης στον ΟΤΕ (αποστολή με EΛΤΑ την επόμενη)

17/10 : Ενεργοποίηση γραμμής DSL χωρίς να το ξέρω και το ανακάλυψα στις 19/10όπου και πήρα τηλέφωνο για τους κωδικούς κτλ

 

Οπότε ΟΤΕ με κλειστά μάτια. Πληρώνεις παραπάνω αλλά όχι και 2 μήνες χρόνο για σύνδεση!!!

Link to comment
Share on other sites

14/10 : Αγορά πακέτου Conn-x 1 mbit από πλαίσιο και τηλεφωνική υποβολή της αίτησης στον ΟΤΕ (αποστολή με EΛΤΑ την επόμενη)

17/10 : Ενεργοποίηση γραμμής DSL χωρίς να το ξέρω και το ανακάλυψα στις 19/10όπου και πήρα τηλέφωνο για τους κωδικούς κτλ

 

Συγνώμη για να δω άν κατάλαβα καλά.Πήγες στις 14/10 και ζήτησες Conn-X σου έδωσαν κατευθείαν το modem/router και στις 17/10 σου το ενεργοποίησαν?:confused:

Γιατί εμένα με πήραν τηλέφωνο απο τον Ο.Τ.Ε στις 10/12 για να με ρωτήσουν άν θέλω να βάλω το Conn-X είπα ''Ναι'',στις 03/01 μου ήρθε ειδοποίηση απο τα ΕΛ.ΤΑ να παραλάβω το modem του Conn-X (και ότι άλλα είχε μέσα το κουτί) και στις 04/01 η γραμμή ενεργοποιήθηκε και μπήκα στο internet.Εγώ γιατί περίμενα ένα μήνα????:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να δω άν κατάλαβα καλά.Πήγες στις 14/10 και ζήτησες Conn-X σου έδωσαν κατευθείαν το modem/router και στις 17/10 σου το ενεργοποίησαν?:confused:

Γιατί εμένα με πήραν τηλέφωνο απο τον Ο.Τ.Ε στις 10/12 για να με ρωτήσουν άν θέλω να βάλω το Conn-X είπα ''Ναι'',στις 03/01 μου ήρθε ειδοποίηση απο τα ΕΛ.ΤΑ να παραλάβω το modem του Conn-X (και ότι άλλα είχε μέσα το κουτί) και στις 04/01 η γραμμή ενεργοποιήθηκε και μπήκα στο internet.Εγώ γιατί περίμενα ένα μήνα????:confused::confused:

 

Έχω θείο τον πρόεδρο του ΟΤΕ !!! :) [Πλάκα κάνω]

 

Στην αίτηση που έκανα στη Λάρισα, πήρα προπληρωμένο πακέτο από το πλαίσιο που είχε τα πάντα μέσα router, αίτηση, PIN, δώρο εξωτερικό σκληρό δίσκο κτλ, απλά τηλεφώνησα για την υποβολή του αιτήματος στον ΟΤΕ και μετά για να μου δώσουν τους κωδικούς προκειμένου να μπώ στο my.otenet.gr για να κάνω ενεργοποίηση της νέας σύνδεσης.

 

Στην αίτηση που είχα κάνει παλαιότερα στη Ρόδο, έκανα τηλεφωνική αίτηση στο 134 για μετατροπή του Otenet αορίστου σε Conn-X, εκεί έκανε περίπου μια εβδομάδα από Οtenet 768 να γίνει Conn-X 1 mbit και σε μιαμιση εβδομάδα παρέλαβα το router.

 

Επισημαίνω ότι φεύγοντας από την Ρόδο, διέκοψα και την τηλεφωνική σύνδεση αλλά και την σύνδεση DSL, οπότε η σύνδεση που έκανα στη Λάρισα και που έγινε σε χρόνο ρεκόρ, δεν ήταν μεταφορά αλλά νέα σύνδεση από το 0.

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα περιοχής, πορτών σε DSLAM, διαθέσιμου προσωπικού κτλ κτλ το πόσο γρήγορα θα εξυπηρετηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα περιοχής, πορτών σε DSLAM, διαθέσιμου προσωπικού κτλ κτλ το πόσο γρήγορα θα εξυπηρετηθεις.

 

Δεν πιστεύω ότι ήταν θέμα πορτών γιατί όταν είχα πάρει και εγώ τηλέφωνο στο 134 για νέα σύνδεση Conn-X μου είπαν ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου και ότι θα με ειδοποιήσουν όταν βρουν και βρήκαν και με κάλεσαν στις 10/12.Άρα το θέμα πορτών το αποκλείουμε.Το ίδιο συνέβη και στο νονό μου όπου έκανε αίτηση για Conn-X 5 μέρες πρίν απο εμένα.Δεν με πειράζει όμως.Τουλάχιστον το απολαμβάνω...:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με την otenet? Και χθες και απόψε στις 12.30 το βράδυ κόβεται η σύνδεση και επανέρχεται το πρωί. Κάνουν έργα ή κάτι τέτοιο?

 

Κι εγώ έχω το ίδιο (περίπου) πρόβλημα, από χτες το βράδυ κάθε τόσο πέφτει η γραμμή για λίγο, επανέρχεται γρήγορα αλλά κάνει ghost και για κανά 5λεπτο δεν παίρνει username/password. Πολύ εκνευριστικό, και συνεχίζεται και σήμερα από ότι βλέπω.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αμα κάνει κάποιος αίτηση για adsl με conn-x πόσες μέρες περίπου του πήρε μέχρι να μπει??(Για να ξέρω πόση υπομονή να έχω....)
Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...